Midway Residents – Via Dates On Midway

Click Here to add your name to our Midway Residents List <

Please allow 30+ days for names to appear, after submission.
Please enter your name only once.

Please note – This list only includes Midway Residents who have requested to be listed – not an accurate list of all people who have lived on the island.
As example, there were several years where 3000+ people lived on the island and most military personnel rotated about once per year.  This list (of less than 2000) represents only a small portion of the actual names of people who lived on the island.

If you’d like to reconnect with a Midway friend, please send an email message and we will forward additional contact info.  Send your message to –midway.pictures@gmail.com

# Last Name First Name Duty Assignment Year Arrived Year Departed Born on Midway Attended George Cannon School Maiden Name Nick Name Spouse:
1 Trout Nan Dependent 1933 1936 No No Perry
2 Hard Becky Dependant 1940 No No Moore
3 Johnston Jeanne Dependent 1940 No No Branch
4 Seubert Ben Civilian Worker – M.K. Contractors 1941 1942 No No Florence
5 Parkinson Gene Midway Volunteers 1941 1942 No No B.J.
6 Gardner John Battle of Midway – 6th Defense Battalion 5″ Arty  “C” Btry 1941 1942 No No
7 Gregory Lorin 3rd Defense Battalion – USMC 1941 No No Ruby
8 Skill P. Civilian Worker – M.K. Contactors 1941 1942 No No
9 Fox Edgar Battle of Midway – Sixth Defense Battalion 1942 No No
10 Hire George Battle of Midway – Sixth Defense Battalion 1942 No No
11 White Harold M.K.Corp. 1942 No No
12 Norman Roy 14 Trips on ship Carrying Beer and Machinery! 1942 1944 No No
13 William Roy Battle of Midway – USS Yorktown 1942 No No
14 Grist Walter Battle of Midway – VMSB-241 MAG-22 1942 No No
15 Rolan Ernest Yoeman – Personnel Office (WWII) 1943 1945 No No
16 Leathers Robert 50th Battalion (Seabees) 1943 1944 No No
17 Newman Thomas Seabees 1943 1945 No No
18 Morell Don Submarine Service 1944 No No
19 Bradshaw Glen Medical Ph. Mate 3rd class Navy (Cable Station hospital) 1944 1945 No No
20 Kamp Gunther Sub-Base Machine Shop 1944 1945 No No Evelyn
21 Rice William Ships Service / Sub Base Baker 1944 1945 No No
22 Boyd Clifford Floating Drydock 1945 1949 No No
23 Caulder Darrell Supply 1945 1946 No No
24 Cline Sr. Jack Machine Shop 1945 1946 No No
25 Clark Jeffrey lst Child dependent on Midway after WWII 1945 1946 No No Ellen
26 Hamrick John Submarine Base Instructor 1945 No No
27 Brown Jr. Walter SS295 USS Hackleback 1945 No No
28 Eaton Bruce Dependent 1946 No Yes
29 Brosche Hank 1946 1947 No No
30 Ayres Jennifer Born on Midway 1946 Yes No Gonzales
31 Reynolds Robert Fire Dept. 1946 1946 no no Bob Estelle
32 Cotham Alfred Public Works – Electric shop 1947 1949 No No
33 Haynes Chauncey Yeoman – Sub Base 1947 1948 No No Joann
34 Walthers Ed Seabees/CBD1505 Electric Division & Powerhouse 1947 1948 No No
35 Hoefer John Drydocks 1947 1948 No No
36 Martin Joseph Cpl, USMC – Marine Garrison Forces 1947 1948 No No
37 Hodgkins Nancy Dependent 1947 1948 No Yes Oexle John  (Deceased)
38 Mount Teten Born on Midway 1947 Yes No Smith
39 Merry Judy Navy Wife 1948 1950 No No Robert (Deceased)
40 Mraz Phyllis Born on Midway 1948 Yes No Felts
41 Hoefer Robert Dependent 1948 1948 no yes Bob
42 Cottman Ronald Powerhouse crew and KMTH 1948 1949 No No
43 Hoefer Stella Spouse 1948 1948 no no Trimble John H
44 Gooding Ronald Submarine Base 1949 1950 No No Nancy
45 Pilkington Sandra Dependent 1949 No Yes Burger
46 Menager Sherry Born on Midway 1949 1950 Yes No
47 Sterling Susan Born on Midway 1949 Yes No Thayer Kent
48 Wells Virginia Dependent 1949 1950 No No Jackson
49 Huss Dewey SKGSN – Supply (GSK) 1950 1953 No No
50 Smith Kenneth Public Works/Admin – YN 1950 1951 No No
51 Evans Randall Dependent 1950 1954 No Yes Linda
52 Archdale Robert NavFac – ENC  Powerhouse 1950 1951 No No Eileen
53 Swanson Robert SeaBee’s – Carpenter Shop & Power House 1950 1953 No No Bob
54 Shrier Robert J. Dependent 1950 1953 No
55 McClelland Vervin Electrians Mate 2nd 1950 1951 No No
56 Blackard Alfred Civil Aeronautics Administration 1951 1952 No No
57 Savage Carolyn Dependent 1951 1952 No Yes James
58 McDermott Diann Dependent 1951 1953 No No Billy Mike
59 Osenton Jim Air Sea Rescue 1951 1952 No No
60 Gilbert Jr. Larry Dependent 1951 1952 No No
61 McElhaney Wayman Drycleaning Plant – PO2 1951 1952 No No
62 Dickerson Chester Supply 1952 1953 No No
63 Hastings Deanna Dependent 1952 1953 No No Hastings
64 Luecke Diane Dependent 1952 1953 No Yes Douthett Richard
65 Camps-Campins Frank Sand Island 1952 1953 No No
66 Vinson Jack Dependent 1952 1954 No No Jac
67 Thornburg James AT2 1952 1955 No No
68 Eaton Jeff Born on Midway 1952 Yes No
69 Duling Martin VR-21 Detachment 1952 1953 No No Leah
70 Hanson Nancy Born on Midway 1952 Yes No Fraser
71 De Clercq Rae Navy wife 1952 1953 no no Boots Leonard De Clercq
72 Jones Robert Weatherman – AG2 1952 1953 No No
73 Mignano Stephanie Born on Midway 1952 1953 Yes No Billy
74 White Thomas ADCM USCG Search & Rescue 1952 1953 No No
75 Gray Ann Dependent 1953 1954 No Yes Matney
76 Bauchinger Audrey Dependent 1953 1954 No Yes Decker
77 Drummond Carol Dependent 1953 1954 No No
78 Lemons Everett USCG Radioman, weather, air sea rescue 1953 1954 No No Alice
79 Tims Janet Dependent 1953 1954 No Yes Thomas
80 Wilder Michael Dependent 1953 1965 No Yes
81 Ball Nan Dependent 1953 1956 No Yes
82 Rolper Perreault Public Works 1953 1954 No No
83 Perreault Roland Public Works – Plumbing 1953 1954 No No
84 Miller Russell Dependent 1953 1954 No Yes
85 Decker Thomas Dependent 1953 1954 No Yes
86 Bollman Wayne Storekeeper 1953 1954 No No
87 Wallace Ackerson Post Office – TE3 1954 1955 No No
88 Glass Alfred Public Works – Motor Pool 1954 1956 No No Neil
89 Hart Bob Radio Operator (RM2) 1954 1955 No No
90 Barnes Carla Dependent 1954 1959 No Yes Culver Robert
91 Larsen Carol Dependent 1954 1956 No Yes
92 Barnette Charles Radioman 1954 1955 No No
93 Edsall David Born on Midway 1954 Yes No
94 Weisbrod David 1954 1984 No No
95 McHugh Edward Dependent 1954 1955 No No
96 Azzaretto Evelyn Dependent – Father was Base CO 1954 1956 No Yes Eppes Jack
97 Behre Herbert Meteorology Officer 1954 1955 No No Alice
98 Rubin James Dependent 1954 1955 No Yes Barbara
99 Mayeaux Janet Dependent 1954 1957 No No Rominski
100 Laiben Jimmy Dependent 1954 1959 No Yes Cathy
101 Moore John Dependent 1954 1956 No Yes
102 Davis Ken Dependent 1954 1955 no no
103 Warner Larry Dependent 1954 No Yes
104 Tudor Lauren FIRE  DEPT / CRASH CREW 1954 1955 no no TUDOR
105 Allshouse Merlin Public Works 1954 1955 No No
106 Mosso Norma Dependent 1954 1955 No Yes Wrightsman Gerry
107 La Londe Rebecca Dependent 1954 1956 No No Burghardt
108 Bodendorfer Richard Carpenter Shop 1954 1955 No No
109 Orsi Tom Construction Driver 3rd class 1954 1955 No No
110 Ackerson Wally PO3 – Post Office 1954 1955 No No
111 Mosser Walter BMC ret. 1954 No No
112 Derby Wendy Born on Midway 1954 1955 Yes No
113 Vickery William Teacher / Principal 1954 1955 No Yes Bill
114 Brick Aloysius Communications/Air-to-Ground 1955 1958 No No
115 Fontes Anthony CE3 – Telephone Exchange 1955 1956 No No
116 Peacock Bud Dependent 1955 1956 No Yes
117 Anthony Charlie USAF 1955 1956 No No
118 Bulla Donald Supply – SK2 1955 1956 No No
119 Arendt Harold Personnel Office, Flight Pay, Captain’s Office 1955 1956 No No Hal
120 Buckley James EOD/SWD Officer – Harbor Operations Officer. 1955 1956 No No Ruth
121 Luyendyk John Dependent 1955 1956 No Yes
122 Carlson Larry AC-3 ARTC 1955 1956 No No
123 Chacon Louis Unknown 1955 No No Joyce
124 Cain Paul SeaBees – Public Works 1955 1956 No No
125 Bush Randa Dependent 1955 1957 No Yes Rogers John
126 Cupka Sr. Richard Naval Security Group – CT3 – Eastern Isl. 1955 1956 No No
127 Dedmon Robert SAR  AD 2 1955 1956 No No
128 Wilder Robert Radio Operator – 6926th RSM USAF 1955 1956 No No
129 Mueller Susan Dependent 1955 1956 No Yes Luyendyk Susie Ron
130 Carrington William Dependent 1955 1956 No No Bill Kathy
131 Leineke Alan US Navy Photo Lab 1956 1957 No No
132 White Cynthia Dependent 1956 1958 No Yes Rubin Mark
133 Patterson Deborah Born on Midway 1956 Yes No
134 Akers Floyd Weather Office 1956 1981 No No Joan
135 Blachley Gerry Navy sb 1956 1958 no no Kimble Viginia Ruth Blachley
136 Schwartz Herby Fuel Farm – SK3 1956 1957 No No
137 Long Jerry Dependent 1956 1965 No Yes
138 Hodeen Joanne Dependent 1956 1957 No Yes Kincaid
139 Vogt Joe Dependent 1956 1957 No Yes
140 Burghardt John Dependent 1956 No Yes
141 Smedley Karen Dependent 1956 1958 No Yes
142 Hawkins Lawrence Dependent 1956 1958 No Yes
143 Brackin Lisa Born on Midway 1956 1998 Yes No Brackin
144 Burghardt Louis Pilot – Tower Officer 1956 1957 No No Lou Margaret
145 Gaudin Louis Air Ops 1956 1957 No No
146 Long Marty Dependent 1956 1965 No Yes Ann
147 Poehls Marvin Fire Department 1956 1957 No No
148 Burghardt Nancy Dependent 1956 No Yes Johnson
149 White Wayne Public Works – Machine Shop 1956 1957 No No
150 Nichols Altah Naval Security Group Activity 1957 1959 No No Florence
151 Mortenson Bob Ensign CEC 1957 1958 No No
152 Boutwell Brent Dependent 1957 1959 No Yes
153 Smith Bruce Dependent 1957 1959 No Yes
154 Seim Cecil Operations Transient Line chief 1957 1959 No No Betty
155 Fitzwater Charles SAR Unit (Radioman) 1957 1958 No No Chuck Lois
156 Wallace Claudia Dependent 1957 1959 No Yes Bridgman
157 Smith Craig Dependent 1957 1959 No Yes
158 Smith Craig Dependent 1957 1959 no yes
159 Smith Craig Dependent 1957 1959 No Yes
160 Chambers Dale AIRBARSRON2 – TAD from VU-1 Barbers Point 1957 1958 No No Mary
161 Sowles Dale CT3 1957 1958 No No
162 Richards Dave Disk Jockey – Radio Station 1957 1958 No No
163 Ellis David Born on Midway 1957 Yes No
164 Swanson Doug Comm Group on Eastern Is. 1957 1958 No No
165 Yearwood Edwin Sea Air Rescue 1957 1958 No No
166 Genovia Elliott Dependent 1957 1965 No Yes
167 Borden Gail Air Traffic Control Officer, Operations Department 1957 1958 No No
168 Kondas George Civilian Fire Chief 1957 1959 No No
169 Vick Glen   1957 1958 No No Virginia
170 Janicki Henry Small boat harbor 1957 1958 no no
171 Meeks Idilia Dependant 1957 1959 No Yes Pickerill Dillie
172 Bethke Jerald SAR Hangar and AIR OPS Desk 1957 1958 No No Jerry Liz
173 Longhofer Jerry Public Works – Machine Shop 1957 1958 No No
174 Peterson John AEWBARRONPAC 1957 1962 No No Dotty
175 Thorpe John Fire Department – Crash Crew 1957 1958 No No Jack Mae
176 Kondas Larry Dependent 1957 1959 no yes
177 Rogers Larry ATN3 / SAR Crew 1957 1958 No No
178 Manfredi Mario Seabee – MCB 9 Detachment Alfa 1957 No No
179 Frase Patricia Dependent 1957 1960 No Yes Lykins
180 Hougham Paul Dependent 1957 1965 No Yes
181 Minter Rich VW-12 1957 1958 No No
182 Leigh Richard Medical Officer 1957 1959 No No
183 Hagemann Jr. Robert Dependent 1957 No Yes
184 Maze Robert Dependent 1957 1958 No Yes
185 Phares Robert Hospital Corpsman / Crash Crew 1957 1958 No No
186 Scheffler Robert Agent Cashier (US navy) 1957 1959 No No
187 Smith Rodney AEW Maintenance Squadron 1957 1959 No No Elisabeth
188 Wrobel Tom 1957 1969 No No Linda
189 Hannan Vernon CTR1 – Eastern Island 1957 No No Art
190 Latall Walter 1957 1958 No No
191 Sims Welford Eastern Islander, CT2 1957 1958 No No
192 McCrea Angie Navy Wife 1958 1959 No No
193 Elliott Arthur AIRBARSRON 2 – AMS2 1958 1959 No No
194 Williams Barbara Dependent 1958 1959 No Yes David
195 Rosenberg Bernie Seabees / Public Works Office 1958 1959 No No
196 Guy Billy Dependent 1958 1960 No Yes
197 Davi Carolyn Dependent 1958 1959 No Yes
198 Fowler Charles Dependent 1958 1959 No Yes
199 Wallace Clayton Air Terminal 1958 1960 No No Carrie
200 Champion Clyde GCA Unit 50 and the SAR Center 1958 1960 No No
201 Schnars Clyde AT-1 P2 Electronics Crew Chief WV-2 A/C #3 1958 1961 No No
202 Leib David Weather Forecaster 1958 1960 No No
203 Gant Dolores Dependent – Navy Wife 1958 1959 No No
204 Donnarumma Donald VW-12, VW-14, AEWBARRONPAC 1958 1965 No No DJ Jovie
205 Fish Duane Utilities Officer – Civil Engineer Corp 1958 1959 No No
206 Meyer Eugene AEWBARRONPAC 1958 1959 No No
207 Sherman Frank Station Communication Officer and a SAR pilot 1958 1960 No No Marelene
208 Vitale Jr. Frank Comm-unit 43 – CT3 1958 No No Maureen
209 Shrout Franklin Transit Line / SAR Crewman 1958 1959 No No
210 Payne G.D. AEWBARRONPAC – VW-14 1958 1961 No No Doug
211 Krall George Water Dept. – UTW2  USNR 1958 1959 No No
212 Claar Harry L. II DEPENDENT 1958 1959 no yes JACK
213 Foley Jackie Dependent 1958 1960 No Yes Bowen
214 McKenna James AEWBARSRON 1958 1960 No No
215 Myers James AIRBARSRON 2 Det. 23 1958 1960 No No Lee Rose
216 Robbins James Barsron2 Avionics Shop Chief 1958 1960 No No Dale
217 Searle II James Dependent 1958 1959 No Yes
218 Burch Janice Born on Midway 1958 Yes No Graham Ken
219 Grizzard Janis Dependent 1958 1959 No Yes Ziemer
220 Barnes Jay AEWBARRON PAC 1958 1961 No No
221 Carroll Jim Navy Pacific Barrier Squadron 1958 1961 No No Mary
222 Doughton John Public Works – Motor Pool 1958 1961 No No Alice
223 Hoagland John Structural Fire Fighter 1958 1959 No No
224 Sierens John Air Ops / ATC Div. 1958 1960 No No Jack
225 McCullough Leo NavFac – COMBARPAC.  Served as Asst. CDO, RPS, Asst Intelligence 1958 1959 No No
226 Yeslsen Marlan AEWBARONPAC 1958 1960 No No Jenese
227 Jazwiec Michael AD-3 with AIRBARSRON 2 1958 1959 No
228 Ruggless Patty Born on Midway 1958 Yes No McGee Rex
229 DeWalt Paul NavFac – YN –  Air Barrier Service Squadron 2 Det. 1958 No No
230 Menard Paul VW-12 and AEWBARRONPAC 1958 1961 No No PJ
231 Kelly Raymond Dependent 1958 1960 No Yes
232 Bodette Richard Assitant OIC – Barrier Detachment 1958 1959 No No Theresa
233 Day Richard Public Works – Steel Shop 1958 1959 No No Barbara
234 Williams Richard Dependent 1958 1961 No Yes Penny
235 Anderson III Robert CT – Eastern Island 1958 1959 No No
236 Crichton Robert AEWBARRONPAC 1958 1961 No No Darcy
237 Scheffler Jr. Robert Born on Midway 1958 1959 Yes No
238 Siegrist Jr. Robert Dependent 1958 1960 No Yes
239 Clark Roger Air Traffic Control and KMTH 1958 1965 No No
240 Love Samuel Naval Dispensary 1958 1959 No No
241 Williams Sandy Dependent 1958 1960 No Yes Watters
242 Carneal Shirley Aviation Machinist 1958 1959 No No Carol
243 Day Stephanie Dependent 1958 1959 No
244 Octaviano Steven Born on Midway 1958 1960 Yes No
245 Sheets Teresa Dependent 1958 1961 No Yes
246 Decker Terry Dependent 1958 1959 No Yes
247 Decker Thomas Dependent 1958 1959 No Yes
248 Gidley Thomas Naval Station – Administration – PN2 1958 1959 No No
249 Hawkins Thomas Chaplin 1958 1960 No No
250 Luichinger Thomas AIRBARSRON – 2 DET Midway (YN2) 1958 No No Eleanor
251 Ross Wayne Electronics Tech 1958 1959 No No
252 Brown William Station Flight Surgeon 1958 1960 No No Frances
253 McIntyre William Dependent 1958 1960 No Yes
254 Brown Jr. Williams Dependent 1958 1960 No No Bill Layne
255 Nichols III Alath Born on Midway 1959 1962 Yes No Kim
256 Mendez Albert Transportation Div. 1959 1965 No No
257 Firestone Bill Laundry & Seaman Guard 1959 1961 No No
258 Norton Bob 1959 1960 No No
259 Flood Charles Crash and Fire 1959 1960 No No
260 O’Connell Chuck Dependent 1959 1962 No Yes
261 Benton Constance Dependent 1959 1961 No Yes Coni
262 Newhouse Dale Electronics shack 1959 1961 No No
263 Cox Dana Dependent 1959 1962 No Yes
264 Stansell Darlene Dependent 1959 1967 No Yes Lopes Dee Charlie
265 Conner David Born on Midway 1959 1962 Yes No Gina
266 Leske David Air Ops.  Line Service 1959 1961 No No
267 Rosson Deborah Dependent 1959 1961 No Yes Harris
268 Robinson Derrick Dependent 1959 1961 No Yes Rick
269 Joyce Donald UTB2 – Plumbing Shop 1959 1961 No No
270 Tribou Edward Dependent 1959 1962 No Yes
271 Mann Floyd Public Works 1959 1960 No No
272 Volking Jr. Fred Fire Department 1959 1960 No No Sara
273 England Gary Aerographers Mate 2nd Class 1959 1960 No No
274 Kistler Gary Public Works 1959 1960 No No
275 Stiles Gary Dependent 1959 1961 No Yes Donna
276 Brown Gregory dependent 1959 1960 no yes
277 Brown Gregory dependent 1959 1960 no yes
278 Huber James Air Traffic Controller 1959 1960 No No
279 Frala Jeanette Dependent 1959 1962 No Yes Anderson
280 Brewer Joe AEWBARRONPAC 1959 1963 No No
281 Benton John Dependent 1959 1961 No No Rusty
282 Gustafson John NSGA Eastern Island 1959 1961 No No
283 Perry John AEWBARRONPAC – AMH2 1959 1962 No No
284 Ross John BARSRON II 1959 1960 No No
285 McCrea Jonathan Born on Midway 1959 Yes No
286 Wink Judith Dependent 1959 1960 No Yes
287 Kemp Karen Dependent 1959 1962 No Yes Cox Michael
288 Scott Kathleen Born on Midway 1959 1960 Yes No Schneider
289 West Keith Public Works – Water Dept. – E2 1959 1960 No No
290 Britton Ken Commissaryman Third Class 1959 No No
291 Tribou Kendrick AEWBARRONPAC 1959 1962 No No Mildred
292 Tresback Kerry Dependent 1959 1961 No Yes
293 Bruzaitis Lee Born on Midway 1959 1960 Yes No Cofka Tony
294 Angelini Lenny Seabee – Post Office? 1959 1960 No No
295 Poole Linda Dependent 1959 1960 No Yes Sawicki
296 Weaver Michael Dependent 1959 1961 No Yes
297 McSorley Mike Dependent 1959 1962 No Yes
298 Koos Randall Dependent 1959 1960 No Yes Randy
299 Tougas Raymond Dependent 1959 1961 No Yes Liz
300 Gibson Richard NavFac – Radioman 1959 1960 No No
301 Kelly Richard Dependent 1959 1961 No Yes
302 Anderson Robert AEWBARRONPAC 1959 1960 No No
303 Fore Robert dependent 1959 1961 no yes
304 Moore Roger AEWBARSRONPAC, AE2, WV Check Crew 1959 1960 No No
305 Hynes Ronald AirBarron   V-1 1959 1960 No No Dunc Gayle
306 Russo Sebastian Supply – SKSN 1959 1960 No No
307 Karl Smith Dependent 1959 1961 no yes
308 Brogan Terry Born on Midway – 11/20/1959 1959 1968 No
309 Hazeldine Thomas Telephone Exchange & DJ KMTH Radio 1959 1960 No No
310 Killeen Vaughn Dependent 1959 1960 No Yes Celeste
311 St. Marie Vicki Dependent 1959 1960 No Yes Sierens
312 Klima Wanda Born on Midway 1959 Yes No Beville
313 Brawley Willard Dependent 1959 1961 No Yes
314 Dean William MCB #11 – Household effects 1959 1962 No No
315 Crawford Ace CTSN, CT3 1960 1961 No No
316 Mendez Albert Dependent 1960 1964 No Yes Jasper
317 Harrison April Dependent 1960 1961 No Yes Powner
318 Becknal Bobby AEWBARRON 1960 1961 No No
319 Ketner Brian Born on Midway 1960 Yes No
320 Spriggs Buster Dependent 1960 1963 No Yes
321 Howard Carol Dependent 1960 1962 No Yes
322 Kuhn Charles Eastern Island IonoScatter Communication Site 1960 1961 No No
323 Thacker Charlotta Military Wife – Husband was a Air Control Master Chief 1960 1961 No No Jorgensen
324 Bassett Christopher Dependent 1960 1961 No Yes
325 Vessey Chuck AEW Flight Crew F-10 1960 1963 No No
326 Davis Jr. Clarence Dependent 1960 1962 No Yes Beverly
327 Snyder Daniel AEWBARRONPAC 1960 1961 No No
328 Todd Daniel Dependent 1960 1962 No Yes Mike
329 Schmidt David Public Works Plumbing & Refrigeration shops 1960 1961 No No
330 Ouellette Deanna 1960 1961 yes no Doughton Dee Dee
331 Williams Don SeaBee – USN MCB9 1960 1961 No No
332 Wahlstrom Donald Dependent 1960 1961 no yes
333 Cross Dorothy Dependent 1960 1964 No Yes Studabaker
334 Rose Eric BARRSRON 1960 1961 No No
335 Lassiter Gene AEWBARRONPAC 1960 1963 No No Marilyn
336 Bonifacino Genio AEWBARRONPAC 1960 1962 No No Fran
337 Guba Gerald Air Controlman 1960 1961 No No Jerry
338 Boyd Jack Dependent 1960 1961 No Yes Carla
339 Black James Seabee’s – 1960 1961 No No
340 Hamelinck James AEWBARRONPACDET 1960 1961 No No
341 Lindahl James AEWBARSON AE1 1960 1962 No No Joan
342 Rogers James NavFac – 1960 1970 No No
343 Rose James Ground Control Approach / Air Terminal CPO 1960 1962 No No Jim Sally
344 Sprinkel James Naval Security Group Eastern Island 1960 No No
345 MacArthur Janey Dependent 1960 1968 No Yes Sumile Don
346 Decker Jerry Aviation Ordnanceman 2nd Class 1960 1961 No No
347 Campbell Joe AEWBARRONPAC 1960 1961 No No Soupie
348 Hughes Joelle Dependent 1960 1961 No Yes Schaefer
349 Dillard John AEWBARRONPAC 1960 1961 No No
350 Harris John Dependent 1960 1962 No Yes
351 King John Dependent 1960 1962 No Yes
352 Mork John Dependent 1960 1962 No Yes
353 Warner Jr. John Dependent 1960 1961 No Yes
354 Weddle John RM1 1960 1961 No No
355 Creech Johnny Fire Department – Structural 1960 1961 No No Linda
356 Felciano Judy Dependent 1960 1961 No No Marsh
357 Johnston Jr. Ken Dependent 1960 1969 No Yes
358 Joyce Kenneth Born on Midway 1960 Yes No
359 Ruef Leeann Born on Midway 1960 1961 Yes No Brown
360 Cummings Leilani Dependent 1960 1961 No Yes Gustafson
361 Terveer Leon AEWBARRONPAC – Willie Victor Hangar 1960 No No Lee
362 Smallwood Leslie Naval Security Group Detachment – Eastern Island – CT 1960 1962 No No Les Maria
363 Graves Marion Hospital corpsman 1960 1961 No No
364 Johnson Marsha Dependent 1960 1961 No Yes Mork
365 Guse Mary Dependent 1960 1969 No Yes Murphy
366 Farone Melanie Dependent 1960 1961 No Yes Bassett
367 Yeslsen Melinda Born on Midway 1960 1961 Yes No
368 Clark Nancy Dependent 1960 1962 No Yes Lilly
369 Wittstock Paul AEWBARRONPAC 1960 1963 No No
370 Ehlers Peggy Dependent 1960 1969 No Yes Murphy Dan
371 Powell Ralph AEWBARRONPAC 1960 1962 No No
372 Noyes Richard NavFac – Radioman 2nd 1960 1961 No No Dick
373 Donnelly Robert Dependent 1960 1962 No Yes Bob
374 Ott Robert Security Dept/Ordn Shop 1960 1961 No No
375 Van Wingerden Robert Dependent 1960 1962 No Yes Bob
376 Bristol Rod Dependent 1960 1961 No Yes
377 Ziegenhagen Rodney Search & Rescue flight crew (AT2) 1960 1961 No No
378 Elkins Sherry Dependent 1960 1961 No No Sines
379 Sandstrom Susan Born on Midway 1960 Yes No
380 McQueen Teresa Dependent 1960 1962 No Yes
381 McQueen Teresa 1960 1962 no yes McQueen Terre
382 Hoopes III Thomas AEWBARONPAC 1960 1961 No No
383 Black Timothy Born on Midway 1960 Yes No
384 Wahlstrom Wayne Dependent 1960 1961 no yes Na Wayne Dora
385 Mortensen Wes AEWBARRONPAC 1960 1963 No No Mort Lee
386 Street Will Topside, BARSRON Hangar 1960 1961 No No
387 Brannan Willam SAR Hanger 1960 1961 No No
388 Sumile Yudoxie Fe DEPENDENT 1960 1973 no yes
389 Shannon Al AEWBARROMPAC 1961 1962 No No Marylin
390 Ricksecker Charles Born on Midway 1961 1965 Yes No Sandy
391 Dailey Dale Dependent 1961 1963 no yes
392 O’Brien Dan AEWBARRONPAC 1961 1963 No No
393 Reynolds Don AEWBARRONPAC – Aircraft Electrician 1961 1962 No No
394 Donnelly Donna Dependent 1961 1962 No No
395 Jasper Douglas Naval Aviator – Search & Rescue 1961 1962 No No
396 Dailey Elmer OinC AEWBARRONPAC Det 1961 1963 no no Helen
397 Cawley Frank CT – Eastern Island 1961 1962 No No
398 Murphy George Fire Chief 1961 1969 No No Deanie
399 Thrower George RMC – Navcommunit 1961 1963 No No Shigeko
400 Deas Gerald Fuel Farm – SK3 1961 1962 No No
401 Guidry Glen Dependent 1961 No No Patty
402 Coats Glenn Seabees SW 1961 1964 No No
403 Weber Jack AEWBARRONPAC 1961 1964 No No
404 Barcus Jean Navy Wife 1961 1962 No No James (Deceased)
405 Spaulding Jerome 1961 1963 No No
406 Martin Sr. Jimmie Air Traffic Controller 1961 1963 No No Sara Sue
407 White JoAnn Dependent 1961 1963 No Wallace
408 Buffalo Joe AEWBARRONPAC & DEW Line 1961 1964 No No
409 DeFranco Joe Public Works 1961 1963 No No
410 Edmonson John Master at Arms Office (Ships Company) 1961 No No
411 Humphrey John Dependent 1961 1963 No Yes
412 Stone John Dependent 1961 1963 No Yes
413 Wicks Kristine Dependent 1961 1962 No Yes Rose
414 Girton Larry Naval Station Brig 1961 1963 No No Zeana
415 Parker Larry Born on Midway 1961 1962 Yes No
416 Ferron Leo Public Works – Carpenter Shop 1961 1963 No No
417 Olson Leslie Dependent 1961 1963 No Yes
418 Moore Lynda Dependent 1961 1963 No Yes
419 Griffin Marjorie Dependent – Navy Wife 1961 1963 No No Pinner Richard
420 Jeannequin Michael Damage Controlmen Harbor Division 1961 1963 No No Mike Saundra
421 Bryant Molly Dependent 1961 1968 No Yes Murphy
422 Winslow Neal Mobile Construction Battalion #9 USN Seabees 1961 No No
423 Larson Penny Dependent 1961 1962 No Yes Hassett
424 Pinner Richard Dependent 1961 1963 No Yes Joe Cindy
425 Schup Richard Seabee – MCB 9 – Builder 1961 No No Rich Angela
426 Barbera Rick Dependent 1961 1962 No Yes
427 Conrad Robert Air Traffic Control 1961 1962 No No
428 Edwards Robert Search & Rescue 1961 1962 No No
429 Griffin Robert Dependent 1961 1962 No Yes Robin
430 Strange Robert AEWBARRONPAC 1961 1963 No No
431 Morse Shirley Dependent 1961 1963 No Yes Carlton
432 Peterson Stephen Born on Midway 1961 Yes No
433 Spratlen Susan Dependent 1961 1963 No Yes Humphrey
434 White Wallace ADR 2 AEWBARRONPAC,DMI/TROUBLE Shooting 1961 1963 No
435 Wierzbicki Walter Structural Fire Station / not Crash Crew 1961 1962 No No
436 Endresen William (Andy) AEWBARONPAC DET BRAVO 1961 1962 No No Andy
437 Johnson Arthur AEWBARRON – Power Plants Shop Supervisor 1962 1963 No No
438 Adams Beverley Dependent 1962 1963 No Yes Welch Lee
439 Elgee Bob Dependent 1962 1964 No Yes
440 Wilson Brenda Dependent 1962 1963 No Yes
441 Young Charles AEW BARRON PAC 1962 1965 No No
442 Thomas Cheryl Dependent 1962 1963 No No McDaniel
443 Shipman Christina Dependent 1962 1963 No Yes Olson David
444 Baxter Dan AEWBARRONPAC – Avionics Tech 1962 1963 No No Ann
445 Bumby Daniel USAF – MATS 1962 No No
446 Miller Dave Born on Midway 1962 1964 Yes No Sherree
447 Reinhardt David Pharmacist (HM3) 1962 1963 No No
448 Shermeta David AEWBARRONPAC 1962 1963 No No
449 Moore Dennis AEWBARSRONPAC, ADR2, Swing shift Powerplant Division Coordinator 1962 1963 No No Denny
450 Carlin Diana Born on Midway 1962 Yes No Morgan
451 Richardson Donna Navy Wife 1962 1963 No No Hendrix
452 Margulis Frank Commissary Store – OIC 1962 1964 No No
453 Jorgensen Jr. George Dependent 1962 1963 No Yes Dale
454 Lincoln Glen AEWBARRONPAC 1962 1963 No No Linda
455 Walton Hal AC2 AIR OPS 1962 1964 No No
456 Welch Harold CPO Club Mgr/Galley 1962 1963 No No
457 DeBoer Henry HM2 1962 1963 No No Jean
458 Brueggeman James GCA Unit / Ground Electronics 1962 1968 No No Glenelle
459 Fiedler James AEWBARRONPAC -MIDET, Power Plants Shop 1962 1963 No No
460 Roush James Harbor Control Tower 1962 1963 No
461 Jorgensen Jan Dependent 1962 1963 No Yes Denise
462 Watring Joe Public Works – Transportation Garage 1962 1965 No No Nina
463 Reynolds John Comm Station – RM3 1962 1963 No No
464 Gobell Joseph AEWBARRONPAC 1962 1963 No No Barbara
465 Bean Karen Born on Midway 1962 Yes No Schroeder
466 Skrasek Karen Dependent 1962 1963 No No Drewa
467 Ritter Ken AEWBARRONPAC 1962 No No
468 Fuller Kenneth Naval Communication Unit – Transmitter Facility 1962 1963 No No Sandra
469 Wright Leonard AEWBARRONPAC 1962 1963 No No
470 Dahler Lloyd Air Traffic Controller 1962 1964 No No Betty
471 Taylor Michael Logistics 1962 1963 no no Mike
472 Madsen Michael G. Flight Line – For MATS 1962 1963 No
473 De La Cuesta Michelle Dependent 1962 1970 No Yes Leach Rick
474 Spikes Mike Naval Communications Station 1962 1963 No No
475 Otero Nelson AEWBARRONPAC 1962 1963 No No
476 Jones Odus AEWBARRONPAC 1962 1964 No No Betty
477 Clinite Ray AEW squadron – Willy Victors 1962 1963 No No
478 Keister Richard Control Div. Officer & AUW Supply Officer 1962 1964 No No Donna
479 Samsel Richard Special Weapons Compound 1962 1963 No No
480 Miller Robert AEWBARRSRONPAC, Aviation Electrician 1962 1963 No No
481 Swartz Robert Mess Treasurer 1962 1963 no no N/A Bob N/A
482 Kuhn Russell AEWBARRON PAC 1962 1963 No No
483 Tharp Stephen Dependent 1962 1963 No Yes
484 Foster Teresa Dependent 1962 Yes No Foster
485 Drewa Vernon Communications – Radioman 1962 1963 No No Gail
486 Pann Victoria Dependent 1962 1963 No Yes Adams
487 Milgrim Wayne Dependent 1962 1963 No Yes
488 Rouse Wayne Medical Officer 1962 1964 No No Joyce
489 Hanna Alan AEWBARRONPAC 1963 1964 No No
490 Estes Arthur Supply Officer – AEWBARONPAC MIDET 1963 1965 No No Jean
491 Naumann Barbara Dependent 1963 1968 No Yes Dechant Bobbie Jo Robert
492 Barnes Barry Dependent 1963 1964 No Yes
493 Haynes Beverly Child Care Center Manager 1963 1965 No No Ray
494 Bass Bill AEWBARRONPAC – Flight Technician 1963 1964 No No Sam
495 Lay Billie Dependent – Navy Wife 1963 1965 No No
496 Legaspi Catherine Dependent 1963 1965 No Yes Rider
497 Cox Clarence Special Services & Motor Pool 1963 1971 No No
498 Williams Clyde Corpsman  /  KMTH Radio 1963 1964 No No Joann
499 McGowan Corinne Dependent 1963 1965 No Yes Ranzau
500 Barnes Cynthia Dependent 1963 1965 No Yes Cindy
501 Feemster Daniel Born on Midway 1963 1964 Yes No
502 Salmonsen Daniel Born on Midway 1963 1964 Yes No
503 Smith Daniel Dependent 1963 1965 No No
504 Rider Danny LCPO for Ordance Div. and AUW Shop 1963 1965 No No Cathy
505 Cummings David AEWBARRONPAC 1963 1965 No No Lou
506 Carroll Diana Dependent 1963 1964 No Yes Cross Diane Dannie
507 Ruth Donald AEWBARRONPAC – Flight Surgeon 1963 1964 No No Skip Ethel
508 Durst Durwood Eastern Island – CTSA/CTSN 1963 1964 No No Dusty Sherry
509 Blankinship Ed AEWBARRONPAC, Aircraft Electrician 1963 1964 No No
510 Edwards Elvin Aircraft Mech – ADR3 1963 1964 No No
511 Robbins Ericka Dependent – Navy Wife 1963 1966 No No
512 Ocello Evelyn Dependent 1963 1966 No No Robbins
513 Kostic Frank AUW compound TM3 1963 1964 No No
514 Wegmer Fred Station Manager, Page Copmmunications 1963 1965 No No
515 Bloemker Frederick Structural Fire Department 1963 1964 No No
516 Behrns Gail Dependent 1963 1964 No Yes Griffith
517 Guidotti Gary Navcommunit 1963 1964 No No
518 Harbinson Gene AEW Power Plants 1963 1964 no no
519 Collins George NavFac – AT1- AEW Detachement 2 1963 1964 No No Ladell
520 Collins George Dependent 1963 1964 No Yes Dave
521 Smith Glen Security / Brig 1963 1964 No No Jane
522 White Glenda Dependent 1963 1964 No Yes Kilpatrick
523 St. Clair Guy Dependent 1963 1965 No Yes
524 Kooyman Harry AEWBARRONPAC 1963 1965 No No
525 Shughrou Jack Aircraft Maintenance Officer / SAR Pilot 1963 1965 No No Peg
526 Tyler Jackie Air Terminal – MATS Office 1963 1964 No No
527 Capps James Eastern Isle, USN CT 1963 1964 No No
528 Vallance Jennie Dependent 1963 1964 No Yes McClellan Jimmy
529 Anderson Jim AEWBARRONPAC 1963 1964 No No
530 Horn Jim 1963 yes
531 Barrett John Communit 1963 1964 No No
532 Koch John Dependent 1963 1964 No Yes
533 Kolacki Julie Dependent 1963 1964 No Yes Dahler
534 Peavey Kathy Born on Midway 1963 1969 Yes No Murphy
535 Rossiter Kealoha Civilian Dependent 1963 1968 No Yes Beth
536 McDaniel Keith Dependent 1963 1964 No Yes
537 Cross Kenton (Shorty) AFRTS DJ 1963 1964 no no
538 Cammack Larry Physical Science Lab of NM – Mobile Satellite Tracking Van 1963 1964 No No MaryVee
539 Griggs Larry Pacific Missle Range Technician (MILS site) 1963 1964 No No N5BG
540 Coffman Linda Dependent 1963 1964 No Yes Relethford
541 MacGregor Linda Dependent 1963 1964 No Yes Scheiwer
542 Clark Lucy Ann Dependent 1963 1964 No
543 Paroz Marion Dependent 1963 1965 No Yes Baker
544 Bircher Mark Dependent 1963 1965 No Yes
545 Gordon Mark USNR, NavSecGruActy Midway (Eastern Island) 1963 1964 No No Myrna
546 Robinson Martin Dependent 1963 1964 No Yes
547 Yeatman Martin AEWBARRONPAC 1963 1964 No No Marty Pat
548 St. Clair Merton CSL Navy Exchange 1963 1965 No No Chick Betty
549 Morgan Michael 1963 1964 yes No
550 Rij Michael Dependent 1963 1972 No Yes
551 Taylor Michael Search and rescue UF-1 Amphibious 1963 1964 No No
552 Young Patricia dependent wife 1963 1965 no no Newson Charles
553 Smithberg Perry AEWBARRONPAC 1963 1964 No No
554 Juliano Peter Ensign – PWD Maint. & Transportation 1963 1964 No No Kathy
555 Haynes Ramon AEWBARRONPACMIDET + Flight Electrician – AE2 1963 1965 No Beverly (Elizabeth)
556 Reese Ray Supply & Special Services 1963 1964 No No
557 Cooper Robert AEWBARRONPAC 1963 1964 No No
558 Lutes Robert AEWBARRONPAC MIDET 1963 1964 No No
559 Manteufel Robert 1963 1964 Yes No
560 Zimmerman Roy AEWBARSRONPAC 1963 1965 No No
561 Hallmark Jr. Sam Dependent 1963 1964 No Yes
562 Barnes Shauna Dependent 1963 1965 No Yes
563 Easley Stephen KMTH – Program Manager & D.J. 1963 1964 No No
564 Easley Steve KMTH Radio/TV 1963 1964 No No
565 Bowe Susan Dependent 1963 1964 no yes Susan A. Bowe
566 Coolidge Thomas Eastern Isl – Naval Security Group 1963 1964 No No
567 Campbell Wilfrid AEWBARRONPAC -Aviation Storekeeper 1963 1964 No No
568 Cauble William Dependent 1963 1964 No Yes
569 Dacus William Aircraft Logs and Records 1963 1964 No No
570 Ellis Jr. William Shops Engineer, PWD – LT. CEC USN 1963 1964 No No Bill Cora Sue
571 Hinton Aloneous (AL) GCA Maint. Officer 1964 1966 No No Al
572 Bacon JR Andrew Public Works – Seabees 1964 1965 No No
573 Ursua Anita Dependent 1964 1966 No Yes Goodwin Nicki
574 Childs Arolyn Dependent 1964 1966 No Yes Hardy Nan Larry
575 Dingmann Barbara Navy Wife 1964 1965 No No
576 Ross Benjamin AEW Squadron Midway Detachment 1964 1965 No No
577 Gordon Bill Public Works 1964 1965 No No
578 Kehler Bill Public Works – Carp. Shop 1964 1965 No No
579 Koehler Bonnie Dependent 1964 1965 No No Taylor Brian
580 Foster Brenda Dependent 1964 1965 No Yes Sveen
581 Leavell Bruce Born on Midway 1964 1965 Yes No
582 Baillargeon Charles Communications Tech on Eastern Island 1964 1965 No No
583 Jones Chester AEWBARRONPAC – 3rd class Metalsmith 1964 1965 No No
584 Taylor Clyde In Charge of AUW Compound – BM1 1964 1965 No No Betty
585 Hilton Daniel Aircraft Maintenance / SAR Crew 1964 1965 No No Maureen
586 Murphy Daniel CB’S Duty Driver 1964 1965 no no
587 Falske Darrel Eastern Island – CTR3 1964 1965 No No JoEllen
588 Paulukaitis David Dependent 1964 1965 No Yes Deborah
589 Swift David Crash and Fire 1964 1966 No No
590 Fitzpatrick Dennis PW – Telephone Exchange 1964 1965 No No
591 Greenfield Don Search & Rescue Pilot 1964 1965 No No Shirley
592 Aleshire Jr. Donald NSGA Eastern Island A-branch Ops Dept. 1964 1965 No No Zonnie
593 Flannery Donald Public Works 1964 1965 No No Don
594 Williams Donna Dependent 1964 1965 No Yes Greenfield
595 Montgomery Elda George Cannon School Teacher 1964 1965 No Yes Utterback
596 Duplechin Eliott SAR Pilot & General Military Training Officer 1964 1966 No No Red
597 Milner Frank Base Commander 1964 1966 No No Jane
598 Noble Frank Navy Exchange Officer 1964 1966 No No Jan
599 Aldridge Gary AEWBARRONPAC 1964 No No
600 Jardine Gary Naval Weather Service 1964 1965 No No
601 Lundquist Gary AEWBARRONPAC 1964 1966 No No Helen
602 Monnier Gary Dependent 1964 1966 No Yes
603 Nelson Gerald SeaBees 1964 1965 No No
604 McNabb Glenn Naval Communication Unit 1964 1966 No No Dorothy
605 Clegg James BUH3(DV) P.W. Carp. SHOP 1964 1965 No No
606 Tapee James Dependent 1964 1965 No Yes
607 Woodiel James Supply Department – AK1 1964 1966 No No
608 Sater Janice Born on Midway 1964 Yes No Brueggeman
609 Marshall Jim Radioman 1964 1965 No No
610 LaFayette John Engine Mechanic On HU-16 1964 1965 No No
611 Wiedemeier John Air Traffic Controller 1964 1965 No No Karen
612 Pasicki Jr. Joseph Public Works Dept. 1964 1965 No No
613 Pilkinton Lawrence AEWBARRONPAC-COMM/NAV SHOP 1964 1965 No No Pinky
614 Bajuk Lynne Dependent – Navy Wife 1964 1966 No No
615 Girdler Margaret Dependent 1964 1966 Yes No
616 Flynn Marilyn Dependent 1964 No Yes Vaughn
617 Adams Mark Hospital Corpman 1964 1964 No No
618 Barker Martin Aircraft Maint Division – Radioman/Navigator on HU-16 SAR A/C 1964 1965 No No
619 Hall Marty AEWBARRONPAC – Flight Engineer 1964 1965 No No
620 Forsyth Michael Dependent 1964 1965 No Yes Violet
621 Inman Michael Dependent 1964 1966 No Yes
622 Van Lenten Michael Aircraft Maintenance Department 1964 1965 No No
623 Wolford Millie Dependent – Navy Wife 1964 1966 No No Harkins
624 Swett Morlene Dependent 1964 1965 No Yes Swett
625 Reagen Murray Dependent 1964 No Yes
626 Ruppert Ray Search and Rescue 1964 1965 No No
627 Dodge Rex US Naval Station 1964 1965 No No Carolyn
628 Browning Richard Aviation Safety Officer – LT. 1964 1965 No No
629 Otto Richard AEWBARRONPAC 1964 1965 No No
630 Campbell Robert Dependent 1964 1967 No Yes Bob Sandy
631 Cowan Robert Air Operations 1964 1966 No No Judith
632 Gardner Robert SeaBees – Det Lima NMCB10 1964 No No
633 Norman Rodney AEWBARPAC 1964 No No
634 Perkins Roger NavComSta, Eastern Island Receiver Site 1964 1965 No No Sani
635 Suntken Ronald Harbor Division 1964 1965 No No Janice
636 Ninger Ross AEWBARRONPAC F-29 1964 1965 No No
637 Saiki Rupert Base Communications 1964 1977 No No Judith
638 Hall Samuel Power House 1964 1965 No No
639 Clinesmith Stanley AEW powerplants and SAR powerplants 1964 1967 No No Mary
640 Gern Stephen Public Works – Seabee 1964 1965 No No
641 Jackson III Stuart Dependent 1964 1966 No No Lee
642 Peacock Susan Dependent 1964 1966 No Yes Hagen
643 Bumbaugh Suzanne Dependent 1964 1966 No Yes Scott
644 Maddux Thomas AEWBARRON 1964 1965 No No
645 Pelikan Thomas Seabee 1964 1965 No No Bird
646 Swett Timothy Dependent 1964 1965 No No
647 Tapee Wayne Dependent 1964 1965 No Yes
648 Geddings Augustus Naval Security Group Detachment 1965 1967 No No
649 Wheeler Bethany Dependent 1965 1967 No Yes Travis Jack
650 Mereno Bill RMC – Navcommunit 1965 1968 No No Donna
651 Stretch Bob Air Ops 1965 1969 No No Atsuko
652 Lowery Sr. Carl UTCN – Public Works –  Water Department 1965 1966 No No
653 Sellars Carl Dependent 1965 1967 No Yes Bridget
654 Wagner Charles (Chuck) CTM1 – Eastern Island 1965 1966 No
655 Tromburg Christina Dependent 1965 1968 No Yes Peterson Christy Dean
656 Diamond Chuck Seabees – EOH3 in Public Works 1965 1967 No No
657 Howard Claude Commissary Store 1965 No No
658 Corbin Corrine Navy Wife 1965 1968 No No Shirley Thomas
659 Jones D. Air Ops – Helo Plane Capt. 1965 1969 No No May
660 Lynch Dan AOIC / NSGA 1965 1967 No No Kathie
661 Alvarez Darla Born on Midway 1965 1965 Yes No
662 Brockman Dave Page Communications – Site Engineer 1965 1967 No No
663 Perkins David Security (AUW Guard0 / KMTH Radio 1965 1966 No No
664 Witt David AEWBARRONPAC MIDDET 1965 1966 no no None None Not Married
665 Harlow Diane Born on Midway 1965 1968 Yes No Daniels
666 Jones Jr. Dolce Dependent 1965 1969 No Yes Skip
667 Tinkham Elizabeth Dependent 1965 1966 No Yes Tinkham Liz
668 Mance Jr. Frank Supply Dept 1965 1966 No No
669 Hodges Gary Dependent 1965 1966 No Yes
670 Ashak George Personnel Office (PN3) 1965 1966 No No
671 Pfarr George Power Plant & POIC of operations 1965 1978 No No Marie
672 Ruple Gloria Dependent – Navy Wife 1965 1968 No No Patti
673 Montgomery Herbert Aircraft Maintenance Officer 1965 1967 No No Bud Margie
674 Bonsaing Howard Public Works 1965 1966 No No
675 George James Weather Service 1965 1967 No No Mary Ann
676 Rose James Born on Midway 1965 Yes No
677 Wichman James Dependent 1965 1967 No Yes JW
678 Senan Jim AFRT 1965 1966 No No
679 Greene John Dependent 1965 1967 No Yes
680 Sammons John Base Hospital 1965 1967 No No Cheryl
681 Page Johnny USAF 1965 1966 No No
682 Wylie Karen Born on Midway 1965 1966 Yes No Sauer Steve
683 Fox Kathryn Dependent 1965 1967 No Yes Dube
684 Reutter Kim Dependent 1965 1967 No Yes Shannon
685 Stenzel Larry Comm Unit 1965 1965 No No Marianne
686 Blair Leon USAF 607th MASS 1965 1966 No No
687 Harkins Leslie Born on Midway 1965 Yes No
688 Campbell Linda Dependent 1965 1968 No Yes
689 Owens Linda Dependent 1965 1969 No Yes Castleberry Leon
690 Painter Lloyd NSGA – Eastern Island 1965 1966 No No
691 Zepf Lloyd Crash Crew and Fire Inspector 1965 1966 No No
692 Zepf Lloyd Crash Crew 1965 1966 No No Tom  /  Bear
693 Reece Lynn Dependent 1965 1967 No Yes
694 Campbell Marion Dependent – Navy Wife 1965 1968 No No
695 Sharp Michael Navy Exchange 1965 1966 No No Jo
696 Stephens Milton Admin Building / Control Tower 1965 No No
697 Travis Mitch Dependent 1965 1966 No Yes Susan
698 Bellows Jr. Nicholas Air Terminal – E-3 1965 No No
699 Lloyd Painter ENS – NSGA 1965 1966 no no
700 Taylor Pam Dependent 1965 1968 No Yes
701 Page Patricia Dependent 1965 1968 No Yes
702 Khachatourian Patty Dependent 1965 1967 No Yes
703 Bigelow Paul Dependent 1965 1966 No Yes Kimberly
704 Winkler (Beam) Peter Born on Midway 1965 Yes No
705 Schweinsberg Phyllis Dependent 1965 1969 No Yes Phillips Ron
706 Smith Rebecca Dependent 1965 1967 Yes No Eckert
707 Dube Rene Dental Tech. 1965 1967 No No Carolyn
708 Weete Rhonda Born on Midway 1965 1967 Yes No Taylor
709 Johnson Robert Dependent 1965 1967 No Yes Butch
710 Petty Robert Dependent 1965 1969 No Yes Bob Bobbi
711 St.John Jr. Robert L. Dependent 1965 1967 No No
712 Hardin Ronald Personnel Office 1965 1968 No No
713 Carpenter Roy Dependent 1965 1967 No Yes
714 Hall Susan Born on Midway 1965 Yes No Greenfield
715 Khachatorian Thomas Dependent 1965 1967 No Yes
716 Sheehan Tom Naval Security Group 1965 1966 No No Ann
717 Zellers Tom SK3 Navcomunit 1965 1966 no no
718 Khachatourian Toros Aircraft Maintenance Officer – Air Ops 1965 1967 No No Margaret
719 Blair Vickie Dependent 1965 1967 No Yes
720 Galvery Jr. William Post Office 1965 1966 No No
721 Zicafoose William Born on Midway 1965 1968 Yes No
722 Jim Wood Storekeeper 1965 1966 No No
723 Clement Al Communications Technician 1966 1967 No No Sally
724 McClellan Ann Dependent 1966 1970 No Yes Alesna
725 Faulk Becky Dependent 1966 1967 No Yes
726 Youmans Betty NavComUnit 1966 1968 No No Gene
727 Gardiner Brian Born on Midway 1966 Yes No
728 Jarman Carl 607 MASS 1966 1967 No No
729 Taylor Chuck 1966 1967 No No
730 Toleno Dan SAR Pilot 1966 1969 No No Chris
731 Hanson Darrell Supply Dept 1966 1967 no no Rocky
732 Peterson Desiree Dependent 1966 1967 No Yes Lyen
733 Rickard Dewayne Air Ops 1966 1967 No No
734 Billeter Dick Navy Exchange Officer 1966 1968 No No Dick Carol
735 Montgomery Doug Air Ops 1966 1967 No No
736 Dorsey Edward Air Force  (607th MASS) 1966 1967 No No
737 Grandy Emmett Born on Midway 1966 Yes No
738 Conwell Frank Air Ops 1966 1969 No No Pat
739 Dube Frederick Born on Midway 1966 1967 Yes No
740 Mills Gary Petty Officer 1966 1967 No No
741 Bush George Search & Rescue 1966 1967 No No
742 Moulder George NavComUnit 1966 1968 No No Bill Nobuko
743 Wood George Dependent 1966 1968 No Yes Skip Eileen
744 Haines Gerald 607th MASS USAF 1966 No No Jerry
745 Walley Gerald Dependent 1966 1968 No Yes
746 Rucker Henry CYN (Communication Yeoman) 1966 1967 No No
747 Campagna James Dependent 1966 1968 No Yes
748 McGuire James Navy Aviation Electrician 1966 1967 No No Mac
749 Scrogum James PWC 1966 1968 No No
750 Patterson Jeffrey Dependent 1966 1968 No Yes Paige
751 Pierce Jim Special Services, Bike Shop, Bowling Alley, Gym 1966 1967 No No
752 Spisak Joe CT NAVSECGRU Eastern Island 1966 1967 No No
753 Grant III John USAF 1966 No No
754 Greene John US Air Force 607 MASS 1966 1968 No No Lee
755 Seibert John DT2, Dental Department 1966 1967 No No
756 Sunde John Harbor Operation – ENC 1966 1970 No No
757 Harnden Jonathan Air Traffic Control Tower 1966 1967 No No
758 Taitague Joseph Dependent 1966 1969 No Yes
759 Joyner Judy Dependent 1966 1967 No Yes Faulk
760 Miller Kristan Dependent 1966 1969 No Yes Wilber
761 Bartlett Larry Communications 1966 1967 No No
762 Hawley Larry Eastern Island Naval Radio Receiving Facility 1966 1967 No No Roberta
763 Zylstra Leslie Dependent 1966 1967 No Yes
764 Birnam Lester Communications Tech – Eastern Island 1966 1967 No No
765 Savacool Mari 1966 1968 No No
766 Hyde Michael SKSN / Main Supply & Fuel Farm 1966 1967 No No
767 Willkie Morrie Naval Communications 1966 1967 No No Cathie
768 Curran Patrick Dependent 1966 1969 No Yes
769 Epping Patrick Born on Midway 1966 Yes No
770 Parks Paul NSGA Eastern Island 1966 1967 No No Sarah
771 Taylor Paul Dependent 1966 1967 No Yes
772 Taylor Sr. Paul Leading Chief of Public Works – Seabees 1966 No No
773 Billeter Paul (Dick) Navy Exchange Officet 1966 1969 no no Dick Carol
774 Madril Richard Unknown? 1966 1967 No No Marion
775 Baughman Rick Water Department – UT3 1966 1967 No No
776 Baldwin Robert Legal Officer 1966 1967 No No
777 Faulk Robert Dependent 1966 1967 No Yes Bonnie
778 George Robert Born on Midway 1966 Yes No
779 Johnson Robert CT – Eastern Island 1966 1967 No No
780 Shields Robert Communications Center 1966 1968 No No Connie
781 Campagna Ron LCPO –  Harbor Dept. 1966 1968 No No Hedy
782 Travis Sally Dependent 1966 1967 No Yes Brison Curt
783 Sammons Susan Born on Midway 1966 Yes No
784 Richter Theresa Dependent 1966 1969 No Yes
785 Murphy Tim Dependent 1966 1969 No Yes Pattie
786 Ackerley Walter USAF TDY MIDWAY ACP – E2 1966 1967 No No Wally
787 Griffin William Dependent 1966 1967 Yes No Kathy
788 Jensen Jr. William US Naval Security Group 1966 1967 No No
789 Langlitz Sr. William Air Ops / Maint. 1966 1976 No No
790 Zeliff Alan Dependent 1967 1970 No Yes Al Diana
791 Swapp Albert NSGA Eastern Island 1967 1969 No No
792 Sides Alfred Medical Administrative Officer 1967 1971 No No Judith
793 Graff Allen KMTH Radio/Television D.J./Announcer-News 1967 1968 No No
794 Jones Andrea Dependent 1967 1968 No No
795 Chalot Andy Air Traffic Controller 1967 1968 No No
796 Wickerham Art Public Works 1967 1969 No No
797 O’Brien Augustin George “Mike” Aerographer 1967 1969 No No Nancy O’Brien
798 Dobson Ben Air Operations – SAR – Aircraft Maintenance 1967 1970 No No Janell
799 Beckley Byron Unknown??? 1967 1968 No Jackie
800 Borruso Cam Harbor Div. – Tug YTB776 1967 1968 No No
801 Griffin Charles Dentist 1967 1969 No No
802 Kinzer Charles ET2 – Communication Unit – Transmitter Site 1967 1968 No No
803 Powers Charles Aircraft Maintenance Officer 1967 No No Marylee
804 Sanders Chuck Eastern Island &  Base Message Center 1967 1968 No No Carol
805 Vonderheide Cris Public Work – Seabee’s 1967 1968 No No
806 Morris Daniel CTR2 – NSGA 1967 1968 No No
807 Vowels Danita Born on Midway 1967 Yes No Corbin Charlie
808 Costello Dave KMTH Radio & TV 1967 1968 no no
809 Jones David Air OPS – SAR Crew 1967 1968 No No
810 Medas David Flight Line / Air Ops 1967 No No
811 Swanson David 1967 1970 No No Terry
812 Kane Debra Dependent 1967 1969 No Yes Kennedy
813 Cable Dennis Commissary 1967 1969 No No Bill
814 Nolan Dennis SeaBee – BU2 – General Services 1967 1969 No No
815 Ferguson (McBurney) Diane 1967 1968 no yes McBurney Roy Ferguson
816 McBurney – Ferguson Diane 1967 1968 no yes McBurney Roy Ferguson
817 McClintock Dianne Dependent 1967 1971 No Yes Sides
818 Sides Dianne Dependent 1967 1971 No No McClintock
819 Potter Donald AIMD Flight Line Crew 1967 1968 No No Denise
820 Schliep Donald Air Traffic Control – ATC 1967 1970 No No Dianne
821 Barchus Ed CPO Club Manager 1967 1970 No No Loretta
822 Quilon Eddie 1967 1969 No No Barbara
823 Kannapel Eddy Crash Crew 1967 No No Diana
824 Kehl Eric Personnel 1967 1968 No No
825 Sutton Frank NavComUnit 1967 1968 No No SouYi
826 Finn Grover Fire Dept. 1967 1968 No No
827 Waters Guy Cryptographic Repair 1967 1968 No No Buddy
828 Rubel Harald Several 1967 1968 No No
829 Colotti Harold CT – Eastern Island 1967 1968 No No Vince Ann
830 Evans Howard GCA Maintenance/Ground Electronics 1967 1968 No No Frank Gean
831 Long Jack Galley 1967 No No
832 Hoffman James Food service Officer, NAVSTA 1967 1968 No No
833 Tippie James Flight Line – Follow Me Truck! 1967 No No
834 Binkley Jerry SeaBee’s – Electrician 1967 1968 No No
835 Erickson John 1967 1968 No No
836 Hemry John Dependent 1967 1969 No Yes Sharrill
837 Madril John Born on Midway 1967 1968 Yes No
838 Schneiderman John Dependent 1967 1968 No Yes Lynn
839 Sutton John Dependent 1967 1968 No No
840 Zeliff John Dependent 1967 1970 No Yes
841 Tooley Joni USAF – Communications Group – MAC 1967 No No Pam
842 Valcarcel Julio Supply Department 1967 1968 No No Nina
843 Yarus Laura Dependent 1967 1969 No Yes Snow
844 Smith Lawrence Naval Communication Unit – Admin Office 1967 1968 No No
845 Redstone Linda Dependent 1967 1969 No Yes Langlitz
846 Heath Louis 607 MASS  USAF (Forward Supply Point) 1967 1968 No No
847 Herr Michael POIC – Aircargo Section 1967 1969 No No
848 O’Brien Michael Dependent 1967 1969 No Yes
849 O’Brien Nancy Spouse 1967 1969 No No Augustin George “Mike” O’Brien
850 Treu Neal USAF – 607th MASS 1967 1968 No No
851 Bullock Norman Ground Electronics/LCPO Air-ops/CMAA 1967 1970 No No Dee
852 Nye Norman Crash and Fire Crew 1967 1968 No No
853 Sweet Paul NTT Duty – Assigned to the CPO Club 1967 No No Mary
854 Leiby Richard Air Terminal – ADJ-2 1967 1968 No No Bruce
855 Schulz Richard Manager of Acey-Duecy Club 1967 1968 No No
856 Ericson Robert CTR2 – Eastern Island 1967 1968 No No Bob Robin
857 Smith Robert Aircraft Refuelers 1967 No No
858 Fleckenstein Ronald Pacific Missile Range (PMR) 1967 1968 No No
859 Clay Samuel Dependent 1967 1968 No No
860 Campbell Sandy Dependent 1967 No No Zeliff Bob
861 O’Brien Scott Dependent 1967 1969 No No
862 Wambsgans Scott Electronics Division / Air Traffic Communications 1967 1968 No No Kathy
863 Andros Stephen NAVSECGRUACT 1967 1968 No No
864 Belden Steven Aviation StoreKeeper 1967 1968 No No
865 Daniel Steven Dependent 1967 1968 No Yes
866 Morrison Stu CTRC – Naval Security Group 1967 1969 No No
867 Billow Terry Dependent 1967 1968 No Yes
868 Deloge Thomas 607th Military Airlift Support Squadron 1967 1968 No No
869 Rogers Thomas CPO Barracks 1967 No No
870 Goetz Tim Dependent 1967 1968 No Yes
871 Schulz Tim Dependent 1967 1968 No Yes Lea-Ann
872 De Bottari Tina Dependent 1967 1968 No No Nix
873 Armstrong Tom Crash and Rescue (Fire Dept) 1967 1968 No No
874 Barchus Tom Dependent 1967 1970 No Yes
875 Satterly Vicki Born on Midway 1967 1968 Yes No Moulder John
876 Vitatoe Jr. Walter NavFac – ET 1967 1969 No No
877 Langlitz Jr. William Dependent 1967 1976 No Yes Billy
878 Gavagan Andy Born on Midway 1968 Yes No
879 Railton Anthony Dependent 1968 1969 No No
880 Morris Ben Dependent 1968 1972 No Yes
881 Sexton Beth Dependent -Employment – Head cashier for Navy exchange 1968 1969 No No Michael -deceased
882 Rice Bob NavFac – Public Works Officer 1968 1970 No No
883 Boyle Bruce Air Traffic Control Tower 1968 No No
884 Arriola Carlos Master at Arms Force 1968 1969 No No
885 Broch Carol Dependent 1968 1969 No Yes Helvig Al
886 McMenamin Cheri Dependent 1968 1969 No Yes Helvig Kevin
887 Wickerham Christina Born on Midway 1968 Yes No
888 Williams Christine Dependent 1968 1970 No Yes Snyder
889 Turner Clifton Pharmacy Tech Corpsman 1968 1969 No No
890 Worrell Craig AFRTS Radio & Television Announcer 1968 No No
891 Barr David NavFac – Operations Officer 1968 1970 No No
892 Bennett David Dependent 1968 1969 No Yes
893 Bland David NavCommUnit 1968 1970 No No
894 Olson David Staff Yeoman / Harbor Operations 1968 1969 No No Dave
895 Wlaschin David Supply – Control & Fuels Officer 1968 1969 No No Dave Cathie
896 Spencer Debbie Dependent 1968 No Yes Hibbetts Cecil
897 Groom Debra Dependent 1968 1969 No Yes Joe
898 Clementz Dennis 1968 1969 No No Kathy
899 Sheets Derrow Tugboat YTM412 1968 1969 No No
900 Moran Dick NavFac – OTC & Watch Officer 1968 1971 No No
901 Minor Don Personnel / Educational Servicers Officer 1968 1970 No No Lisa
902 Hiltz Donald USS Thor 1968 No No
903 Kullman Donna Dependent 1968 1969 No Yes Bennett
904 Price Douglas Dependent 1968 1970 No Yes
905 Doherty Earl Exchange – Gedunk 1968 1971 No No
906 Kraus Francine Kindergarten Teacher – Navy Wife 1968 1970 No Yes Paul
907 Hidy Gary Navy Exchange 1968 1969 No No
908 Jensen Gary Yeoman, Admin Building, Captains Office 1968 1969 No No
909 Armstrong George Pacific Missile Range Facility – Kentron Hawaii Ltd. 1968 1970 No No
910 Peavy George USAF 607 MASS 1968 1968 no no
911 Bryan Ginny Dependent 1968 1969 No Yes Souders
912 Daugherty Gordon 607th MAS-Flight Line Shift Supervisor 1968 1969 No No
913 Buckles Herbert Seabee’s – Paint Shop – BU2 1968 1969 No No Buck Chris
914 Tate Jacqueline Born on Midway 1968 1971 Yes No Neumann
915 Dickey Sr. James Supply 1968 No No
916 Singel James Galley 1968 No No
917 Bennett Jeff LTC USAF (RET.) 1968 1969 No No Nancy
918 Andrews Jennifer Dependent 1968 1969 No Yes Prickett John
919 Marshall Jim Public Works 1968 1970 No No Connie
920 Robinson Jim Dependent 1968 1969 No Yes
921 Shaw Jim NavFac – STG 2 1968 1969 No No
922 Shelton Jim Dependent 1968 1969 No Yes Agnes
923 Groom Joanne Dependent 1968 1969 No No Bill
924 Thibault John Classified Material Control Office – Yeoman 1968 1969 No No
925 Schoonover Keith Radioman, Commcenter 1968 1969 No No Jenelle
926 Gogolin Kerri Born on Midway 1968 Yes No Wlaschin
927 Swanson Kevin Born on Midway 1968 1970 Yes No
928 Aunchman Leman Crash / Fire Division Officer, Brig Officer 1968 1970 No No John Barbara
929 Hoover Leroy Fuel Farm/Refuelers 1968 1969 No No
930 McCoy Leslie Dependent 1968 1970 No Yes
931 Deen Lewis Eastern Island – USNSGA 1968 1969 No No Tricia
932 Flask Martin Security 1968 No No
933 Snow Maura Dependent – Navy Wife 1968 1970 No No
934 Fugate Michael 1968 1970 No No
935 King Michael SK2 – Fuel Farm – CAPT. USNR Ret. 1968 1969 No No
936 Jones Molly Dependent 1968 1969 No Yes Kennedy
937 Pick Norman Radioman – Receiver site – Eastern Island 1968 1969 No No
938 Foulks Patricia Dependent 1968 1969 No No Switzer Helen
939 Walker Patricia Dependent 1968 1969 No
940 Murphy Pattie Dependent 1968 No Yes Harris Tim
941 Rajaniemi Paul NavFac – OT3 1968 1969 No No
942 Baker Ralph NavFac – Watch Officer 1968 1971 No No Ginny
943 Ronald Raymond NavFac – OT2 1968 1969 No No
944 Williams Raymond 607th Military Airlift Support Squadron 1968 No No
945 Katanich Rich USN Quartermaster – Harbor Control 1968 1970 No No
946 DeRoo Richard Public Works – EO1 1968 1969 No No
947 Maleady Richard NavFac – OT3 1968 1969 No No
948 Railton Richard NavFac – OT1 1968 1969 No No Dick
949 Shelton Richard Dependent 1968 1969 No Yes
950 Snow Richard Supply Officer 1968 1970 No No Shirley
951 Watson Richard Admin 1968 1969 No No
952 Eklund Robert Air Traffic Control Tower 1968 1969 No No
953 Johnson Robert Air Controlman 3rd Class 1968 1969 No No Bob
954 Utech Rod NSGA Eastern Island 1968 1969 No No Karen
955 Pool Roger CTM at NSGA Eastern Is. 1968 1969 No No Helen
956 Gordon Ronald Chaplin Yeoman 1968 1969 No No
957 Ruiz Ronald Dependent 1968 1970 No Yes
958 Seiler Ronald Supply 1968 1969 No No
959 Rees Rulon Public Works 1968 1970 No No Marva
960 Lester Sonja Born on Midway 1968 1970 Yes No Aikins
961 Hoover Stan Air Force Squadron – Crew Chief 1968 1969 No No
962 Ritter Steve Dental Tech 1968 1969 No No
963 Fore Tammy Navy seabees 1968 1972 yes
964 Veylupek Terence Aircraft Refueler – Fuel Farm 1968 1969 No No
965 Groom Theresa Dependent 1968 1969 No Yes
966 Helvig Thomas Dependent 1968 1969 No Yes
967 Helvig Thomas LCPO – Eastern Island 1968 1969 No No Joyce
968 Sullivan Timothy Air Ops – Pilot 1968 1969 No No
969 Stoneking Tom NavFac – Watch & Electronics Officer 1968 1971 No No
970 Graham William ATC 1968 1969 No No Lee
971 Groom III William Dependent 1968 1969 No Yes Letha
972 Groom Jr. William Enroute Maint Supervisor, 607 MASS, USAF 1968 1969 No No Joanne
973 Hutchinson William Air Operations Air Terminal 1968 1969 No No Lynda
974 Newcomer Adam Born on Midway 1969 Yes No
975 Price Alan Dependent 1969 1970 No Yes
976 Anderson Alden NavFac – Oceanographic Watch Officer 1969 1970 No No
977 Reeves Andrew Dependent 1969 1972 No Yes Andy
978 Ettleman Anthony Dependent 1969 1977 No Yes
979 Ramirez Armando Master Arms and Maintenance (Eastern Island) BM1 1969 1971 No No
980 Padia Bill NavFac – Watch Officer 1969 1970 No No Beth
981 Burke Bobby Dependent 1969 1977 No Yes Tinfoil Jody
982 Burwell Bransford Post Office 1969 1972 No No Elisabeth
983 Yarber Bruce Dependent 1969 1976 No Yes
984 Redway Cecil RM2 – Navcomsta & KMTH 1969 1971 No No
985 Helms Charles Plumbing Shop   Seabees  UT3 Service Plumber 1969 1970 No No Charlie
986 McKenney Jr. Daniel Dependent 1969 1971 No Yes Turk
987 O’Keeffe Dave Harbor Ops 1969 1970 No No
988 Dolan  (Burke) Deborah Dependent 1969 1978 No Yes Burke
989 Pini Dennis Post Office 1969 1970 No No
990 Carroll Denny AT&T Resident Engineer 1969 1970 No No
991 Girk Diana Dependent 1969 1970 No Yes
992 Hornbeck Donald Administrative & Air Operations Officer 1969 1972 No No Connie
993 Russell Donna Dependent 1969 1973 No Yes Hornbeck
994 Goodman Doug Crash and Rescue 1969 1970 No No
995 Rausch Douglas Nav Communit – RM3 1969 1970 No No
996 Deterly Earl NavFac – Yeoman 3rd. 1969 1970 No No
997 May Edward NSGA MIDWAY 1969 1970 no no Ed
998 Armstrong Elizabeth Teacher – George Cannon School 1969 1970 No Yes
999 Lemieux Eugene NSGA  – CTA1 1969 1970 No No Barbara
1000 White Frank NavFac – Watch Officer 1969 1971 No No Cathy
1001 Howard Freida Dependent Wife 1969 1970 No No Enlow
1002 Moses Gail Dependent 1969 1974 No Yes
1003 Kangas Gary 607 MASS – USAF 1969 No No
1004 Reynolds Gary Communications Center (CYN3-RM2) 1969 1970 No No Robyn
1005 Evans Gavin Dependent 1969 1972 No Yes
1006 House Jr. Harld Corpsman – Operating Room Technician 1969 1970 No No Peggy
1007 White Homer USN – CTRC 1969 1970 No No Sheila
1008 Pacholek James SeaBee – Telephone Exchange – E3 1969 1970 No No
1009 Juliana Jerry NavFac – STG3 / Operations 1969 1970 No No Yukie
1010 Kawada Joanna Dependent 1969 1973 No Yes Lewis Jody
1011 Bennett Joe NavFac – LPO Engineering 1969 1975 No No Barbara
1012 McKinney Joe NavFac 1969 1971 No No Meiyui
1013 Marshall John Assistant Security Officer 1969 1970 No No
1014 Shroeder John Supply Officer 1969 1970 No No Marjorie
1015 Gabrick Keith Dependent 1969 1973 No No Diane
1016 Balcomb Ken NavFac – Watch Officer 1969 1972 No No
1017 Kelly Kim Supply – Bldg 117 1969 1970 No No
1018 Fangmeier Larry Air Operations Electronics ETN2 1969 1970 No No
1019 Ramirez Lee Dependent 1969 1971 No Yes
1020 Starnes Len Dependent 1969 1972 No Yes
1021 Richardson Lyle Air Traffic Control 1969 1971 No No
1022 Gabrick Lynn Dependent 1969 1973 No Yes
1023 Harbinson Lynnie Dependent wife 1969 1972 no no
1024 Otterlei Mark SK3 – Main Supply 1969 1970 No No
1025 James Michael Dependent 1969 1972 No Yes
1026 Johnson Michael Air Traffic Controller 1969 1970 No No
1027 Wilson Michael Navy Exchange 1969 1970 No No
1028 Bensinger Patric Dependent 1969 1970 No Yes
1029 Martin Patty Dependent 1969 No Yes Coughlin Bob
1030 Gucker Peter Nav Com Unit 1969 1970 no no
1031 Nix Ralph Dependent 1969 1970 No Yes
1032 Dirks Randy NavFac – RM3 1969 1970 No No
1033 Moses Randy Dependent 1969 1974 No Yes Liz
1034 Burwell Richard Dependent 1969 1972 No Yes Rick
1035 Dionne Richard AZAN 1969 1970 No No
1036 Hamel Richard RMSN 1969 1970 No No
1037 Kruger Richard Unknown 1969 1971 No No
1038 Utter Rick Crash Crew 1969 1970 No No
1039 Bowman Robert NavFac – OT 1969 1970 No No
1040 Easterling Robert Chief of Security 1969 1971 No No Dottie
1041 Moran Jr. Robert Dependent 1969 1970 No Yes
1042 Reagan Robert Public Works – Steel Shop & Grounds Maintenance 1969 1970 No No Andrea
1043 Richards Robert Post Office 1969 1971 No No Loreita
1044 Smithson Robert Dependent 1969 1970 No Yes
1045 Pazul Ron 607 Military Airlift Support Squadron 1969 No No
1046 Foster Jr. Stephen Air Traffic Control – AC3 1969 1970 No No
1047 Ball Steven Naval Security Group, Eastern Island 1969 1970 No No Christine
1048 Carlson Steven NavFac OT 1969 1970 no no
1049 Redford Stuart NavFac – OT2 1969 1970 No No
1050 Evans Susan Dependent 1969 1971 No Yes Phillip
1051 Knox Susan Dependent 1969 1971 No Yes Evans
1052 Crammer Ted NavFac – ETN3 1969 1970 No No
1053 Westfall Terry Naval Weather Service Environmental Detachment 1969 1970 No No Sharon
1054 Carpenter Thomas NSGA CTR 1969 1970 No No
1055 Koeck Thomas Naval Security Group Detachment 1969 1970 No No
1056 Kruer Thomas Eastern Island – CE2 1969 1970 No No
1057 Vitatoe Tom NavFac – Electronics Technician 1969 1971 No No
1058 Bowden Allen Public Works 1970 1971 No No Ginnie
1059 Shutt Bandy Ground Electronics 1970 1972 No No Janice
1060 Rea Becky Dependent 1970 1971 No Yes Choee Richard
1061 Ashley Bill Teacher 1970 1971 No Yes
1062 Wakefield Bill Dental Technician 1970 1971 No No Charmaine
1063 Hammann Buddy Air Traffic Control 1970 1971 No No
1064 Terrill Carmon Air Traffic Controller 1970 No No
1065 Girk Charles Born on Midway 1970 Yes No
1066 Sawyer Chris Seabee – CM3 1970 1971 No No
1067 Huff Cindy Dependent 1970 1972 No Yes Gutteridge
1068 Young Claire Dependent 1970 1978 No Yes Aquino Greg
1069 Parker Dale Crash and Fire 1970 1971 No No
1070 Becker Dana RM2 – Message Center 1970 1971 No No
1071 Tinderholt Daniel ATC 1970 1971
1072 Scott Darlene Dependent 1970 1975 No Yes Scott Robert
1073 Bowden Dave Dependent 1970 1971 No Yes Traci
1074 Miller Dave Crash and Fire 1970 1971 No No
1075 Johnson David GEMD Officer 1970 1973 No No Rae
1076 Joyce David Dentist 1970 1972 No No Joy
1077 McKillop David Refueling Operations / Chief Bakers Group 1970 1971 No No Sarah
1078 McCarthy Deborah Dependent 1970 1972 No No Porter Mac
1079 DeLap Don Air Traffic Controll 1970 1971 No No
1080 Schwiesow Donald CS3 – I was a cook at the messhall 1970 1971 No No
1081 Cook Douglas Yeoman – Admin Building & Air Operations 1970 1972 No No
1082 Porter Ed Dependent 1970 1972 No Yes
1083 Stout Gary Air Traffic Controller 1970 1972 No No Andy Ann
1084 Mickus George Chief:  Receiver Site Eastern Isl. & Tech Control Sand Isl. 1970 1972 No No
1085 Zeigler Glen NSGA Midway CTRSN 1970 1971 No No
1086 Taylor Grady NavFac – OT1 1970 1971 No No
1087 Haggard Guy Dependent 1970 1972 No Yes
1088 Schwarz Hilary KMTH Radio/TV 1970 1972 No No
1089 Gillins Howard Fire Department / Crash Crew 1970 1971 No No
1090 Porter Howard Terminal USAF 1970 1972 No No Ninetta
1091 Ward Jack PR3 1970 1971 No No
1092 Corenevsky James Air Traffic Control 1970 1973 No No
1093 Harder Jim EA-3 / Public Works 1970 1971 No No Suzie
1094 Phillips Jim Dependent 1970 1973 No Yes
1095 Semberski Joe NavFac – Watch Officer 1970 1971 No No
1096 Dimaano Joel Dependent 1970 1973 No Yes
1097 Fisk John Air Ops Maintenance, Avionics (HU16) 1970 1971 No No
1098 Rudolph John Born on Midway 1970 1973 Yes No
1099 Volpi Joseph NavFac – Watch Supervisor 1970 1971 No No Eileen
1100 Shroeder Kathy Dependent 1970 1971 No Yes
1101 Clark Ken Air Traffic Controller 1970 1972 No No Michelle
1102 Phillips Ken Dependant 1970 1973 No Yes Wendy
1103 Phillips Kenneth Aircraft Maintenance Officer 1970 1973 No No Toshiko
1104 Huntimer Kim Dependent 1970 1972 No Yes
1105 Eicher Larry NAVFAC Midway, IS 1970 1971 No No
1106 Weiler Larry Personnelman / Admin Bldg. 1970 1971 No No
1107 Dumont Linda Dependent 1970 1971 No Yes Schenk Chapman
1108 Jackson Marilyn Dependent 1970 1971 No Yes Prue
1109 Shroeder Mark Dependent 1970 1971 No Yes Leeanne
1110 Cunningham Marvin Medical Dept. 1970 1972 No No Vivian
1111 Blankenship Maurice NavFac – ET3 1970 No No Randy
1112 Abbott Michael Dependent 1970 1973 No Yes
1113 Lorino III Nash NavFac – RM3 1970 1971 No No Dusty Beth
1114 Adams Nolan George Cannon School – Principle 1970 1972 No Yes
1115 Corning O.B. NavFac 1970 1972 No No
1116 George Paul CPO Mess Manager – Supply 1970 1972 No No Chizuko
1117 Gray Paul Public Works – Power Plant 1970 1972 No No
1118 Schneider Paul NavFac – CIV: Western Electric – Elec.Tech. at NavFac 1970 No No
1119 Bozarth Perry US Coast Guard Liaison 1970 1972 No No Darlene
1120 Moss Phil Air Operations ADR-2 1970 No No
1121 Meade Randall Storekeeper at CommSta. 1970 1972 No No
1122 Nold Randy Military Police / Brig 1970 1971 No No
1123 Prue Richard Ground Electronics – ETCS 1970 1971 No No Julia
1124 Slack Richard NSGA – CT (Maintenance) 1970 No No
1125 Williams Richard Public Affairs/KMTH 1970 1972 No No
1126 Dalley Robert Naval Station Remote Receivers Eastern Island 1970 1971 No
1127 Jones Robert Harbor Operations – QMC 1970 1972 No No Bob
1128 Koester Robert Naval Weather Det. 1970 1972 No No
1129 Perron Robert Dependent 1970 1971 No Yes
1130 Stewart Robert NavFac – OT2 1970 1971 No No
1131 Bird Roger Air Ops Armory 1970 1971 No No
1132 Gulbransen Roger Pilot / Personnel Officer 1970 1971 No No Vicki
1133 Terrill Ronald Dependent 1970 1972 No Yes Sandra
1134 Laverentz Scott Dependent 1970 1973 No Yes Wendula
1135 Porter Scott Dependent 1970 1972 No No
1136 Pekelder Shawn Dependent 1970 1979 No Yes
1137 Massey Sheldon Cook in galley1970 1970 1971 no no
1138 Morse Shyrrie Dependent 1970 1972 No Yes Strande
1139 Burek Stan CTM1/HFDF Maint 1970 No No
1140 Pohl Stephen Senior Medical Officer 1970 1971 No No Janet
1141 Keefe Steve Crash and Rescue 1970 1971 No No
1142 Manning Steve USN – Chief 1970 No No Judy
1143 Jakubasz Steven Transmitter Site & GEMD 1970 1973 No No Pamela
1144 Oge Steven NSGA  Eastern Island 1970 No No
1145 Gordon Tami Dependent 1970 1975 No Yes Finger Martin
1146 Smotherman Tennie Dependent 1970 1972 No Yes Terrill
1147 Shroeder Thomas Dependent 1970 1971 No Yes Beth
1148 Johnson Timothy Dependent 1970 1973 No Yes
1149 Mott Timothy Air Ops – Yeoman 1970 1971 No No Mel Brenda
1150 Huntimer Tony Dependent 1970 1972 No Yes
1151 Laverentz Tony Dependent 1970 1973 No Yes
1152 Scott Troy Dependent 1970 1975 No Yes
1153 Terrill Troy Dependent 1970 1972 No Yes
1154 Scott Wendy Dependent 1970 1975 No Yes
1155 Callender William Dependent 1970 1972 No Yes
1156 Fall William Sea Bee – Steelworker – PW 1970 1971 No No
1157 Burke Alan Fire Department 1971 1973 No No Terry
1158 Corenevsky Albert Born on Midway 1971 Yes No
1159 Brummet Beth Dependent 1971 1973 No Yes Abbott
1160 Brice Bill NavFac – Fireman 1971 1973 No No
1161 Haubenstein Bruce BOQ and O Club 1971 1972 No No
1162 Duncan Charles Tank Farm / Fuel Farm 1971 1973 No No Pat
1163 Kachel Charles Communications Unit 1971 1972 No No
1164 Pool Jr. Charles Dependent 1971 1972 No Yes Chuck Laura
1165 Miller Christine Dependent 1971 1974 No Yes Laverentz
1166 Jones Clifford Comptrollers Office / SK3 1971 1972 No No Bob Carol
1167 Lake Dan NavFac – OT3 1971 1984 No No
1168 Bailey David NavFac – OT2 1971 1972 No No Lois
1169 Stabile David Ground Electronics Div – ET2 1971 1972 No No Dave
1170 Hoffren Debbie Dependent 1971 1973 No Yes Shoemake
1171 Pyron Douglas Ground Electronics (GEMD) 1971 1972 No No Linda
1172 Candelaria Frank E3 Storekeeper – Supply Division 1971 1973 No No Lala
1173 Bunch Gary NAVFAC 1971 1972 no no
1174 Wegener Gary Public Works – Transportation Officer 1971 1974 No No MaryAnn
1175 Nemec George NavFac – OT 1971 No No
1176 Arnold James Dependent 1971 1973 no Yes
1177 Bishop James KMTH – Transmitter Site 1971 1974 No No
1178 Potter James Dependent 1971 1973 No Yes
1179 Prior James Search and rescue 1971 1973 No No Jim Ann
1180 Kneedler Janet Dependent – Navy Wife 1971 1973 No No
1181 Haggard Jeff Dependent 1971 1972 No Yes Anita
1182 Jeffers Jerry Post Office 1971 1972 No No
1183 Sagun Jesse Dependent 1971 1974 No Yes
1184 Sagun Jesus SKC Supply 1971 1974 No No
1185 Brummet John Dependent 1971 1973 No Yes
1186 Kirkpatrick John Air Operations – AMSAN 1971 1972 No No Scott
1187 Mills John GCS – Teacher 1971 1972 No Yes
1188 Kolb Jon NavFac 1971 1974 No No
1189 Rush Joseph Dependent 1971 1974 No Yes Daisy
1190 Pentecost Karl NavFac – Radioman 3rd 1971 1973 No No
1191 Jacobs Larry Naval Weather Serv. Environ. Det. 1971 1975 No No Carol
1192 Clark Lee Public Works 1971 No No
1193 Maples Louis Dependent  (Group Coordinator) 1971 1974 No Yes Lee Kim
1194 Linn Luann Dependent 1971 1976 No Yes Pekelder
1195 Brooks Margaret GCS – Teacher 1971 1972 No Yes
1196 Sides Marqui Born on Midway 1971 Yes No
1197 Maynard Marvin Special Services – Bowling Alley Manager 1971 1972 No No
1198 Barnes III Miller SAR Pilot & BOQ Officer 1971 1972 No No
1199 Henson Patricia Dependent – Navy Wife – Worked at the Bank. 1971 1974 No No Maples Patty Bob
1200 Huber Paul NavFac – OT1 1971 1972 No No
1201 Kozmin Paul Communication Dept. – Transmitter Site 1971 1972 No No
1202 Rothermel Peter HT3 – Air Operations/Crash & Fire Dept 1971 1972 No No
1203 Farbarik Ray Dependent 1971 1973 No Yes
1204 MacKenzie Rebecca Dependent 1971 1973 No No Rook Ken
1205 Casas Jr. Ricardo Dependent 1971 1973 No Yes
1206 Avery Richard Mechanic – Vehicle Shop 1971 1972 No No Marceda (Deseased)
1207 Holcomb Rick Crash and Fire 1971 1973 No No
1208 Towle Rick Air Traffic Control – GCA 1971 1972 No No
1209 Sherwood Robert Air Ops / Crash & Salvage – ABH2 1971 1972 No No
1210 Smith Roger Public Works / Carpenter Shop 1971 1973 No No Barbara
1211 Mitchell Ronald Radioman 2nd Class 1971 1972 No No
1212 Radcliff Ronald Dependent 1971 1978 No Yes Patty
1213 Sauers Roseanne Dependent 1971 1974 No Yes Roush Jim
1214 Gilpin Rowdy Dependent 1971 1972 No Yes
1215 Cohee Shannon Dependent 1971 1972 No Yes
1216 Borland Sharon Dependent 1971 1973 No Yes
1217 Donoho Stacey Born on Midway 1971 1973 Yes No Donoho
1218 Flint Stephanie Dependent 1971 1974 No No
1219 Crow Terry Dependent 1971 1973 No Yes Carrie
1220 Bir Thomas Commissary Store 1971 1973 No No
1221 Owens Wendy Born on Midway 1971 Yes No Huber
1222 Johnson William NavFac – Watch Officer 1971 1972 No No Bill Peggy
1223 Joye William NavFac 1971 1973 No No
1224 Matlock William NavFac – OT2 1971 1972 No No Bill
1225 Farbarik Arnold Dependent 1972 1974 No Yes Arnie
1226 Castro Arthur Dependent 1972 1976 No Yes
1227 Bernhard Beckey Dependent 1972 1974 No Yes Baxley Frank
1228 Condra Billy Administration 1972 1974 No No
1229 Moore Bob Dentist 1972 1974 No No Barbara
1230 Kelly Bruce HF Receivers – Eastern Island 1972 1974 No No
1231 Peterson Bruce Ground Electronics 1972 1974 No No Pam
1232 Tesbee Calkins Dependent 1972 1974 No Yes Hutt
1233 Spangler Catherine LTJG – Charge Nurse – Dispensary 1972 1973 No No
1234 Baker Charles Dispensary 1972 1974 No No Betty
1235 Johnson Craig Ground Electronics Div. 1972 1974 No No Tana
1236 Rigg Craig Aerographers Mate 2nd Class 1972 1975 No No Cynthia
1237 Wilson Danny Dependent 1972 1974 No Yes
1238 Mercer David Base Police / Fuel Farm 1972 1975 No No
1239 Pratt David Night Baker/E.M, Galley 1972 1973 No No Dave
1240 Haffner – McQueen Debbie Dependent 1972 1974 No Yes
1241 McQueen (Haffner) Debbie Dependent 1972 1974 no yes
1242 Fullenkamp Dennis NavFac – OT1 1972 1975 No No Kathy
1243 Krapohl Don NavFac – OT3 1972 1973 No No
1244 Kunz Don Public Works – Garage 1972 1974 No No
1245 Aiken Ed Communications – Message Center – RM3 1972 1973 No No
1246 Fitzgerald Edward Communications (Radioman) 1972 1973 No No Fitz Gerri Ann
1247 Myers Jr. Edward Hull Tech – Harbor 1972 1973 No No
1248 Costigan Eugene Security Yeoman & Military Police (YNSN) 1972 1973 No No
1249 Wilson Eunice Navy Wife 1972 1974 No No
1250 Wilimzig Frank Public Works – Utilities Dept. 1972 1973 No No Marsha
1251 St. Louis Gene Public Works – Utilities & Telephone 1972 1974 No No
1252 Aquino George Dependent 1972 1978 No No Karen
1253 Balgos Gigi Dependent 1972 1973 No Yes
1254 Hauck Harold Comm 1972 1973 no no
1255 Flickinger Harry Dispensary 1972 1974 No No
1256 Carver Herbert Control Tower and GCA Unit 1972 1974 No No
1257 Carver Herbert Tower/GCA 1972 1974 no no
1258 Reed James UT2 Public Works 1972 1975 No No
1259 Holiway Jeff Dependent 1972 1973 No Yes
1260 Baber Jerry NWSED Weather Office 1972 1974 No No
1261 Clark Jerry YTB 451 1972 1973 no no
1262 Pettigrew Jim Dependent 1972 1974 No Yes Tenise
1263 Farbarik John Public Works Officer 1972 1974 No No
1264 Harbaugh John Communications, Tech Control 1972 1973 No No Miss Vicky
1265 Harbaugh Jr. John Dependent 1972 1973 No Yes Little John
1266 Dolan Joseph ATC 3rd Class 1972 1973 No No
1267 Kneedler Josh Born on Midway 1972 Yes No
1268 Tyson Joye NavFac – OT3 1972 1973 No No
1269 Welch Kenneth HT3 at Crash and Fire 1972 1973 No No
1270 Schuetz Dr. Larry NavFac – ? 1972 1975 No No
1271 Bryant-Bey Lenard Fire Dept & KMTH Television 1972 1973 No No
1272 Andersson Lois Dependent 1972 1973 No No Pruitt
1273 Gentile Lynn Dependent 1972 1976 No Yes Jacobson
1274 Mackey Mark Dependent 1972 1973 No Yes Teri
1275 Farrell (Clark) Mary Dependent 1972 1974 No No Sage Kathy or Kate
1276 Lenz Mary Radioman 1972 1975 No No Hogue Richard
1277 Kolb Michael Dependent 1972 1974 No Yes Raechel
1278 Odie Michael AK3 – Aviation Storekeeper 1972 1973 No
1279 Wilson Michael Air Ops/Maintenance Control 1972 1973 No No
1280 Michael Myron Galley – Night Cook / Baker 1972 1974 No Yes Sharon
1281 Susani Raymond Public Works – Transportation – Seabees 1972 1974 No No Pudup
1282 Simmons Rethia Dependent 1972 1974 No Yes Wilson
1283 Lenz Richard Radioman 1972 1975 No No Rich Mary
1284 Ruiz Richard Dental/Medical 1972 1973 No No Candice
1285 Shoaf Ricky Air Operations, OMD Line Crew and Helicopter Crewman 1972 1976 No No
1286 Vasser Roger ETN-2 – Transmitter Site 1972 1973 No No
1287 Johnson Ronald Dependent 1972 1976 No Yes Angie
1288 Smith Sabrina Dependent 1972 1974 No Yes Wilson
1289 Smitj Sabrina Dependent 1972 1974 No Yes Wilson Greg
1290 Bozarth Scott Born on Midway 1972 Yes No
1291 Evans Scott Dependent 1972 1976 No Yes
1292 Honey Stann Dependent 1972 1974 No Yes
1293 Booth Stephen Communications, Radioman 1972 1975 No No Cheryl
1294 Perkins Steve Seabee 1972 1973 No No
1295 Sharp Thomas Public Works – Transportation 1972 1974 No No Kay
1296 Kirby Tom Communications – Transmitter Site 1972 1973 No No
1297 Honey Wade Dependent 1972 1975 No Yes Adrianne
1298 Little Wayne Commissary/Night Baker 1972 1973 No No
1299 Whitby Wayne Pacific Missile Range Facility 1972 1974 No No
1300 Lindley William Galley & KMTH TV & Radio 1972 1974 No No Bill / Burl Ives
1301 Upham William NavFac – OT1 1972 1975 No No Bill Yoko Kawamura
1302 Smith Zernie Air Ops 1972 1975 No No Nancy
1303 Badger Anna Dependent 1973 1976 No Yes De Santis Afton
1304 Cooke Arthur Parachute Rigger  Air Ops – Maint. 1973 1974 No No Jean
1305 Klansnic Becki Dependent 1973 1975 No No Tappero
1306 Hahn Charles ET 1973 1974 No No
1307 Harper Charles NavFac – Maint. Dept. 1973 1974 No No
1308 Matecko Claire Music Teacher – George Cannon School 1973 1974 No Yes Wack
1309 Haney Curtis Supervisor, Aircraft Refuelers, Supply Dept 1973 1978 No No Curt Candi
1310 Watson Daniel BU3/BU2 – Carpenter Shop 1973 1975 No No
1311 Parsons Danny Navy Exchange 1973 1975 No No
1312 Ingham David Carpenter Shop 1973 1974 No No
1313 Turbett David Transportation – Public Works – Seabees 1973 1974 No No
1314 Tidmore Dennis Base Armory 1973 1975 No No
1315 Marsh Diana Navy Wife 1973 1976 No No
1316 Webb Donald Radioman, Admin, Security 1973 1975 No No Don Lynn
1317 Bowen Dwight School Teacher 1973 1976 No Yes Jerie
1318 Christensen Eugene Public Works, Refer Shop 1973 1974 no no Christy
1319 Christensen Eugene Public Works, Refer Shop 1973 1974 no no Christy
1320 Hodgson Garry PNSN – Personnel Department- Administration Building 1973 1974 No No
1321 Kingsbury Gary RM3 NavFac 1973 1975 No
1322 Johnson Geoffrey American International Constructors 1973 1974 No No
1323 Maiberger George Dependent 1973 1975 No Yes Mary
1324 Hurry Harry Harbor / Electric Shop / Tugs 1973 1975 No No
1325 Bradley James CPO 1973 1976 No No Elaine
1326 Means James Public Works 1973 1975 No No
1327 Snell Jay Protestant Chaplain 1973 1975 No No Barbara
1328 Thurston Jay Public Works – UTCN (Seabees) 1973 1974 No No
1329 Gessner Jeffrey Dependent 1973 1975 No Yes
1330 Cornish Jennifer Dependent 1973 1976 No no
1331 Deal Jerald Dependant 1973 1977 No No
1332 Wallace Jerry Mess Hall Supervisor 1973 1976 No No Atsuko
1333 Hosman Jim NAS Ground Electronics-Weather Office 1973 1974 No No Jeff
1334 Crowe John Air Traffic Controller 1973 1975 No No Sussanne (SK3)
1335 Marshall Karen Dependent 1973 1975 No Yes Spradley
1336 Godby Karla Dependent – Navy Wife 1973 1974 No No
1337 Herzberg Keith Public Works – Transportation 1973 1974 No No
1338 Forbes Kenneth NavFac – OTSN 1973 1974 No Yes
1339 McEnaney Kenneth NavFac – Communications Center 1973 1977 No No Kathy
1340 Gale Lamar Communications/ Gnd Electronics 1973 1975 No No
1341 Edmonds Larry Public Works – Transportation 1973 1975 No No Christine
1342 Schuetz Larry NavFac 1973 1975 No No
1343 Sept Jr. Leo Machinest 1973 1975 No No
1344 McFarland Mac Air Ops & Public Works 1973 1978 No No Joan
1345 Dorothy Mark Seabee – Power Plant 1973 1974 No No
1346 Pennington Mark Dependent 1973 No Yes
1347 Rev. Cavinee Mark Chaplain’s Assistant 1973 1975 No No Paul
1348 LaBella Nicholas NavFac – Electronics Maintenance Chief 1973 1975 No No Gail
1349 Torre Nicholas General Services – Pest Control – Seabees 1973 1975 No No
1350 Thompson Niel Born on Midway 1973 1975 Yes No
1351 Dansalan Noel Dependent 1973 1977 No Yes
1352 Uhl Odie AK3 – NAVSTA, helicopter support 1973 No No
1353 Hendricks Pamela Dependent 1973 1975 No No Ursua
1354 Jaques Patricia Dependent 1973 1975 No YES
1355 Clasen Paul NavFac 1973 1974 No No
1356 Wallace Paul Dependent 1973 1976 No Yes
1357 Maiberger Paula Dependent 1973 1975 No Yes
1358 Stephenson Raymond Admin and air ops/personnel/safety/security officer 1973 1975 No No
1359 Flath Richard NavFac – Ensign 1973 1975 No No
1360 Knight Richard Public Works – Seabees 1973 1974 No No
1361 Schulte Richard Special Services 1973 1975 No No
1362 Bosch Rick G.E.M.D. 1973 1977 No No Gayle
1363 Colorado Rick 1973 1976 No No Charlene
1364 Campbell Robert Dependent 1973 1976 No Yes Virginia
1365 Sonnenfelt Robert Fuel Farm  / Aircraft Refueling 1973 1975 No No Bob
1366 Kittredge Roger NavFac – OT1 1973 1978 No No Kathy
1367 Pyle Ron Seabee 1973 1974 No No
1368 Cook Russell Air Ops 1973 1975 No No
1369 Baker Sandra Born on Midway 1973 1974 Yes No
1370 Crabill Sherman Navfac – RM3 1973 1975 No No
1371 Gearhart Stace Dependent 1973 1977 No Yes
1372 Cruz Stephanie Supply Control (civil service) 1973 No No
1373 Williams Sue Dependent – Navy Wife 1973 1976 No No McDonald
1374 Crowe Sussanne Navy Exchange / Enlisted Club / Package Store 1973 1975 No No Craig John
1375 Long Terry Air traffic control 1973 1975 no no Turk
1376 Dickerson Thomas Public Works – Aviation Support Hanger 1973 1974 No No
1377 Slaboda Thomas Dependent 1973 1976 No Yes Corina
1378 Goda Tom Public Works/Maintenance/Utilities 1973 1976 No No Terri
1379 Helland Tony P/W electric shop then Reefer shop 1973 1975 no no
1380 Acosta Victoria Dependent 1973 1975 No Yes Skarbowski Anthony
1381 Eleneke Wayne Midway Island Security Police 1973 1976 No No
1382 Runyon William Naval Weather Service Environmental Detachment 1973 1974 No No
1383 Smith Ana Dependent 1974 1976 No Yes Ontiveroz
1384 Mitchell Arthur Fuel Farm – Security 1974 1975 No No
1385 Davis Brett Dependent 1974 1976 No Yes
1386 Wright Carol Dependent 1974 1977 No No Kimmel
1387 Mauck Charles Dependent 1974 1976 No No
1388 Pittman Clarence Dental Clinic 1974 1976 No No Mackie
1389 Klam Clark Public Works 1974 1977 No No
1390 Jarvis Clifford N.W.S.E.D 1974 1975 No Yes
1391 Andresen Craig Crash And Fire 1974 1977 No No
1392 Miner Darrell Public Works – Transportation 1974 1976 No No
1393 Gill David Dependant 1974 1976 No Yes
1394 Johnson David Air Traffic Controller / Galley master-at-arms 1974 1975 No No Lynn
1395 Matuzeski David Seabee – UTCAWater Treament 1974 1975 No No
1396 Wakeman David NavFac – OTC 1974 1976 No No
1397 McMakin Delwin Aircraft Maintenance ADC 1974 1977 No No Janet
1398 Jackson Don Admin / Enlisted Personnel Office 1974 1976 No No
1399 Dunn Edward Public Works – Seabees 1974 1975 No No Ellen
1400 Franklin Edward Navy Exchange – Laundry & Clubs 1974 1975 No No Sharon
1401 De Ocampo Emil Air Terminal 1974 1976 no no
1402 Hines Erylon Public Works – SeaBee’s 1974 1975 No No Hilary
1403 Herrera Frank Power Plant 1974 1975 no no
1404 Altig Gary Communications 1974 1976 No No Nettie
1405 Edstrom Gary ETN2 (GEMD) 1974 1975 No No
1406 Mortensen Gary Public Works Transportation 1974 1975 No No Mort
1407 Simpson Gary Public Works – Power Plant 1974 1975 No No
1408 Vargo Gary NavFac – OT3 1974 1975 No No
1409 Johnson Gordon Human Resource Management Office 1974 1976 No No
1410 Brouhard Jack Comm, Officer 1974 1977 No No
1411 Wakeman Jack Dependent 1974 1976 No Yes Ramona (Tinker)
1412 Walls James 1974 1976 No No Sonja
1413 Egge Jerry Teachers 1974 1976 No Yes Diane
1414 Castillo Jessie Dependent 1974 1976 No Yes
1415 Pope Jim EN1 – Power Plant 1974 1975 No No
1416 Burke Jody Dependant 1974 1977 No Yes Holman Bobby
1417 Mann Joseph Asst. Supply Officer 1974 1976 No No Peggy
1418 Johnson Joshua Born on Midway 1974 Yes No Rebekah
1419 Behnke Karl Dependent 1974 1977 No Yes
1420 Shank Karl Dependent 1974 1977 No Yes
1421 Jones Kathie Dependent 1974 1977 No Yes
1422 Rhea Kenneth George Cannon School Principal 1974 1978 No No Gwen
1423 DePalma Kevin SeaBee Water Dept/Public Works 1974 1975 No No
1424 Waldee Krista Dependent 1974 1977 No Yes Warren
1425 Kumerow Kurtis Pub works carpenter shop 1974 1975 no no
1426 Duval Larry Seabee –  refer shop 1974 1976 No No Kathy
1427 Peck Linda Dependent 1974 1975 No Yes Aldana
1428 Dalton Mandy Born on Midway 1974 Yes No
1429 Edgar Mark Postal Clerk 1974 1975 No No None
1430 Powers Mary MWR – Storekeeper 1974 1975 No No Willcocks
1431 Shepker Matthew Born on Midway 1974 1977 Yes No
1432 Fennewald Michael Public Works Department 1974 1976 No No Lois
1433 Jones Michael Communications/Transmitters 1974 1975 No No
1434 Jones Michael Radioman 1974 1975 no Mike the Spike
1435 Adger Pamela Dependent 1974 1976 No Yes Peck
1436 Miner Pat Dependent 1974 1975 No Yes Angela
1437 Gish Patrick Dependent 1974 No Yes
1438 Warren Paul Dependent 1974 1977 No Yes
1439 Newburn Philip Dependent 1974 1976 No Yes
1440 Phillips Philip Dependent 1974 1976 No Yes Candace
1441 Reader Phillip Master Chief of Command USN 1974 1975 no no Susan
1442 Hutt Ralph AG2 – NWSED 1974 1975 No No Linda
1443 Wakeman Ramona Dependent 1974 1977 No Yes Velazco Tinker Jack
1444 McGrew Randy Commissary 1974 1975 No No
1445 Gasilan Regina Dependent 1974 1977 No Yes
1446 Shepker Rick Dispensary 1974 1977 No No Mary
1447 Hoylman Sr. Robert Air Traffic Control/MARS Station Operator 1974 1976 No No Carolyn
1448 Royer Robert Special Services 1974 1977 No No Carol
1449 Royer Robert Special Services 1974 1977 no no Carol
1450 Wisdom Robert NavFac – OT 1974 1975 No No
1451 Hoylman Roger Dependent 1974 1976 No Yes Lynn
1452 McCurdy Roger NavFac – Chief Radioman 1974 1978 No No Connie
1453 Thompson Ronald Dependent 1974 1975 No Yes
1454 Kibler Samuel ETC, GEMD 1974 1977 No No Sam Marilyn
1455 Davis Scott Dependent 1974 1976 No Yes
1456 Hawkins Shelleyann Dependent 1974 1976 No Yes Faustina
1457 Burr Thomas AC1 – Airops – Air Traffic Control 1974 1976 No No Susan
1458 Velazco Tino Dependent 1974 1977 No Yes
1459 Wirth Tom Dependent 1974 1977 No Yes Karen
1460 Lapp William NavFac – Communications 1974 1976 No No Billy Mike
1461 Robison William Air Ops 1974 1976 No No Robie
1462 Wagner William Personnel Office 1974 1975 No No
1463 Wilson William Navy Brig 1974 1975 No No
1464 Zeimet William TechControl and Receiver site on Sand Island 1974 1975 No No
1465 Holloway Alice Dependent 1975 1978 No No Wengert
1466 Phillips Benjamin Maintenance 1975 1977 No No Ben Miriam
1467 Morrison Bill Royal Air Force 27 Squadron Detachment 1975 1976 No No
1468 Fleming Cathrine Dependent 1975 1978 No Yes Jackson Cat
1469 Adams-Bomar Cathy NavFac 1975 1976 No No Adams
1470 Bomar Cathy NavFac – RM3 1975 1976 No No Adams
1471 England Charles Naval Weather Service 1975 No No Chuck
1472 Allen Christopher OMD Quality Assurance 1975 1978 No No Chris Sandra
1473 Bell Christopher KMTH OIC, Chief Engineer 1975 1978 No No Linda
1474 Gillespie Chuck Chief Postal Clerk & Chief’s Club 1975 1977 No No Vivian
1475 McCullough Craig Supply Department Bldg 117 1975 1976 No No
1476 Helgerson Dale Air Traffic Control 1975 1978 No No
1477 Phillips Dan Dependent 1975 1978 No Yes
1478 Smith Darlene Dependent 1975 1978 No Yes Royer Jefferey
1479 McIlhaney David Comptroller – LT. 1975 1977 No No Jane
1480 Sulzbach David NavFac – OT2 1975 1976 No No
1481 Wamsley David KMTH TV Director 1975 1977 no no
1482 Breyman Dean NavFac 1975 1976 No No
1483 Whitby Debra Dependent 1975 1977 No Yes
1484 North Dewite Dependent 1975 1977 No Yes
1485 Saigo Diana Dependent 1975 1976 No Yes Hogan
1486 Saigo Diana dependent 1975 1796 no yes Hogan
1487 Norman Diane Radioman 1975 1977 No No Wilson
1488 Billmire Don Naval Post Office Midway Island 1975 1977 No No
1489 Morrow Donald Dependent 1975 1976 No Yes
1490 Parsons Dorie Art Teacher – George Cannon School 1975 1978 No Yes
1491 Smith Douglas F. NAVFAC SUPPLY – SK3 1975 1976 No No
1492 Ridgement Edward Royal Air Force 1975 1977 No No
1493 Larosa Edwin Water/Air Terminal Operations LCPO; Household Goods and Personal Property Customs Inspector and Claims Investigation Officer 1975 1978 No No Rose Marie
1494 Coffey Frank NavFac – RMC(SS) USN Ret. 1975 1978 No No Sally
1495 Duran Frank Harbor Division 1975 1977 No No
1496 Brief Gary Crash and Fire Dept. and Fuel Farm 1975 1977 No No Levi
1497 Burns Gary Seabee – Public Works 1975 1976 No No
1498 Drake Gary Electrician – Reefer Shop 1975 1976 No No
1499 Moulder Gary Naval Facility (Ocean Division Officer) 1975 1977 No No Joan
1500 Yaeger Gary Fishing Boat – Mauna Kai 1975 1978 No No
1501 Firmager Geoffrey Royal Air Force 1975 1976 No No
1502 Conley Greg NavFac – OT2 1975 1976 No No
1503 Young Gregory Dependent 1975 1977 No Yes Claire
1504 Hall Ian Detachment of the Royal Air Force (UK) 27 Sqn Vulcan 1975 No No
1505 Songer Jack HF Transmitter Site 1975 1976 No No
1506 Campbell James RM3 – Eastern Island 1975 1976 No No
1507 Francis James Public Works – Transportation 1975 1977 No No Arnie June
1508 Griffin III James Lt. – Comptroller – Supply 1975 1976 No No Patricia
1509 Kubal James Dependent 1975 1977 No Yes Laurie
1510 Adney Jane NWSED 1975 1976 No No Wilhite
1511 McIlhaney Jane Elem School Teacher 1975 1977 No Yes David
1512 Mcilhaney Jason Dependent 1975 1977 No Yes Marilyn
1513 Procopio Jerry Air Ops – Air Traffic Control 1975 1978 No No Mickie
1514 Cepuchowski John Publice Works – Transportation 1975 1977 No No Mary
1515 O’Brien John Air Ops / Fire / MARS 1975 1977 No No
1516 Patton Joseph Harbor Pilot 1975 1977 No No
1517 Hester Joyce NWSED 1975 1977 No No Lowe
1518 Suzuki Joymarie Dependent 1975 1978 No Yes LaRosa
1519 Figel Judy Transmitters/Message Center 1975 1976 No No Barnes
1520 Deguzman Jun Midway Commissary Store 1975 1991 No No Linda
1521 Liller Karen RM2 – Message Center 1975 1976 No No
1522 Allen Katholeen Born on Midway 1975 1978 Yes No Kate
1523 Jones Kathy AirOps Power Plant Division 1975 1976 No No
1524 Russell Kenneth SEABEES /Housing Warehouse/chow hall/Antenna Fields 1975 1976 No No
1525 Baxter Larry Naval Station Communications 1975 1978 No No
1526 Billings Larry Ground Electronics Transmitters 1975 1979 no no Tennessee Turkey Linda
1527 Winsell Les Dependent 1975 1976 No Yes
1528 Simmons Leslie 1975 1976 No No Freeman
1529 Whitby Linda Dependent 1975 1977 No Yes
1530 Gentry Mark Naval Weather Service Environmental Det. 1975 1976 No No
1531 Burkhard Melissa Dependent 1975 1978 No Yes Anthony
1532 Martinez Melissa Born on Midway 1975 1976 Yes No Mann Kris
1533 Smith Michael Dependent 1975 1978 No Yes Joanna
1534 Spencer Michelle Dependent 1975 1977 No Yes Crawford Mush Richard
1535 Christensen Monica Dependent 1975 1977 No Yes Allen
1536 Eckstrom Novell Dependent 1975 1977 No Yes Patton
1537 McCurdy Paul Dependent 1975 1978 No Yes
1538 Young Paul Senior Chief Storekeeper 1975 1977 No No Dolores
1539 Del Rosario Paula Dependent 1975 1977 No No
1540 Kubal Phillip Dependent 1975 1977 No Yes
1541 Dellinger Randy NavFac – OT 1975 1976 No No
1542 Mayfield Rhonda Born on Midway 1975 Yes No Robbins
1543 Benoit Richard Air Traffic Control 1975 1976 No No
1544 Decorie Rick Ship’s Serviceman 1975 1977 No No
1545 Donaldson Rob Dependent 1975 1977 No No
1546 Harvey Robert Radioman – RM1 1975 1978 No No Bob Sue
1547 Hogan Robert EO (the Seabee battalion) 1975 1976 No No Charlotte
1548 Kerstan Robert Water Purification and Steam distribution 1975 1976 No No Susan
1549 Smith Robert Dependent 1975 1977 No Yes Bob
1550 Highsmith Robin Dependent 1975 1977 No Yes Donaldson
1551 Henzel Ronald GEMD – Air Traffic Control – ET3 1975 1977 No No Ron Kara
1552 Bradley Shauna Born on Midway 1975 Yes No
1553 Weirather Shawn Public Works 1975 1977 No No
1554 Rodriguez Staci Dependent 1975 1978 no yes Brown
1555 Highsmith-Woods Stephanie Dependent 1975 1977 No Yes Donaldson
1556 Woods Stephanie Dependent 1975 1977 No Yes Highsmith
1557 Meier Stephen Dependent 1975 1977 No No
1558 Velazco Terri Dependent 1975 1977 No Yes
1559 Braegger Terry Power Plant – CM1 1975 1977 No No Shirley
1560 Lopez Theresa Dependent 1975 1977 No Yes Cano
1561 Winsell Thomas Dependent 1975 1976 No No
1562 Winsell Thomas Son of Thomas Winsell 1975 1977 no yes
1563 Zylla Thomas Public Works – Heavy Equip Shop 1975 1976 No No Susan
1564 Amerine Timothy Public Works – Power Plant – Seabees – MR3 1975 1976 No No Sandy
1565 Schinner Tony Harbor Div / Diver 1975 1976 No No
1566 Braegger Troy Dependent 1975 1977 no yes MaryAnne
1567 Requa William Crash and Fire 1975 1978 No No Bill Brenda
1568 Ringer Alan SK3 – Comm Center in the Hanger 1976 1977 No No
1569 Osten Allan NavFac 1976 1977 No No
1570 Reynolds Angela Dependent 1976 1977 No Yes Kissinger
1571 Seaberry Ben Dependent 1976 1978 No Yes
1572 Cashman Bill NavFac – OT 1976 1978 No No
1573 Colorado Charlene NavCom/Msg.Ctr./Radioman 1976 1977 No No
1574 Brown Charles Transportation Storekeeper, Bldg. 117, Supply Department 1976 1978 No No
1575 Brown Charles Supply/Bldg. 117/Transportation/Household Goods 1976 1978 no no
1576 Oswald Charlotte Dependent 1976 1978 No Yes
1577 Childs Christine Dependent 1976 1978 No Yes Meador John
1578 Carlisle Cindy Dependent 1976 1979 No Yes Carlisle
1579 Silva Clarissa Dependent 1976 No Yes Abeyta
1580 Pierson Coke Supply and Galley 1976 1977 No No
1581 Mahaffy Craig NavFac – OT2 1976 1978 No No
1582 Salatino Daniel NavFac – U.S. Seabees Utilityman 1976 1977 No No Emily
1583 Peden David Harbor:  YTB762 and MARS:  NNN0NVP 1976 1977 No No
1584 Slusher David 1976 No No
1585 Stewart David OA Division, Hangar 1976 1977 No No
1586 Booth Deborah NavFac 1976 1978 No No Stalzer
1587 Nell Dick George Cannon School Teacher 1976 1978 No Yes Judy
1588 Oswald Fred Career Counselor 1976 1978 No No
1589 Zeisser Gail GEMD – KMTH 1976 1978 No No Scanlon Norman
1590 Parker Jr. George NavFac – OT1 1976 1978 No No
1591 Hogan Ginny Dependent 1976 No Yes
1592 Knapp Glen Harbor Operations Officer 1976 1978 No No Mary
1593 Coon Glenn NavFac 1976 1978 No No Dorothy
1594 Martin Gordon LTJG, Supply Corps, BOQ Manager 1976 1977 No No Marty Ruth Ann
1595 Gibson Harold NavFac – OTM1 1976 1978 No No Bud Carol
1596 Fabricius Jr. Herbert NavFac – CS Chief/CM Chief 1976 1978 No No Millie
1597 Baldwin Holly Dependent 1976 1978 No Yes Orahood
1598 McLennan Hugh Air Ops. H-46 Aircrewman 1976 1978 No No Mack PJ
1599 Barber James Dependent 1976 1978 No Yes Jayne
1600 Curcio James NavFac – OT 1976 1977 No No Jim
1601 Keele James Communications Officer 1976 1977 No No
1602 Brown Jeff ET2 Calibration Lab 1976 1978 No No Lori
1603 Meierbachtol Jeremy Born on Midway 1976 1977 Yes No
1604 Morgan Jerry Navy Exchange, Barber Shop, Laundry 1976 1978 No No Melody
1605 Hinds Jo George Cannon School – Teacher 1976 1978 No Yes Dalley
1606 Seifert Jody Dependent 1976 1978 No Yes Matther Horn
1607 Aston John NavFac 1976 1977 No No
1608 Ross John NavFac – Watch Supervisor / QA LPO – OT1 1976 1978 No No Patricia
1609 Tallieu John NavFac – Plotter 1976 1978 No No
1610 Tomlinson Johnny NavFac – EMO 1976 1978 No No
1611 Friedrich Joseph CPO Club / Air Cargo 1976 1978 No No Wendy
1612 Schiebel Josephine Dependent 1976 1978 No Yes Fabricius Jo
1613 Ferguson Kathleen Dependent 1976 1978 No Yes Beltz
1614 Prescott III Leonard NavFac – OPS 1976 1978 No No Barbara
1615 Beltz (Poulin) Lucette Comptroller Office – DOD Civilian Accts Maintenance Clerk – Dependant Wife 1976 1978 No No Poulin Lucy Bud
1616 Maloney Mark EO3 1976 1977 No No
1617 Zeeck Merrill NavFac – OTMC 1976 1978 No No Doc
1618 Meador Nikki Dependent 1976 1979 No Yes Paul
1619 Zeisser Norman GEMD – KMTH 1976 1978 No No Gail
1620 Myer Pam NavFac – OT 1976 No No Myer
1621 Rutten Peggy Navy Wife 1976 1978 No No
1622 Samson Regina Dependent 1976 1978 No Yes
1623 Castleberry Richard Born on Midway 1976 1977 Yes No Kristal
1624 Kelley Richard NWSED (Weather Detachment) 1976 1978 No No Helen
1625 Pletcher Richard ABE-2 Fier Department 1976 1977 No No
1626 Matthews Rick NavFac – QA Chief 1976 1978 No No Joan
1627 Quercio Rick cb3 welding shop 1976 1978 No No
1628 Rautenberg Robert Public Works 1976 1977 No No Patsy
1629 Willingham Rocky Dependent 1976 1978 No Yes
1630 Viessman Ron SHSA Navy Exchange 1976 1977 No No
1631 Samson Ronald Dependent 1976 1978 No Yes
1632 Rathbun Roy Hm3 Laboratory Tech 1976 1977 No No
1633 Martin Ruth COMSTA – RM3 1976 1977 No No Schneidermeyer Martin
1634 Lowe Scott Dependent 1976 1978 No Yes
1635 Russell Scott Crash and Fire 1976 1978 No No Gayle
1636 Walker Stan Public Works 1976 1977 No No
1637 Swanick Jr. Thomas Public Works – Heavy Equip Shop 1976 1977 No No
1638 Jones Timothy Flight Clearance Officer – 2nd Floor of Hanger 1976 1977 No No Tim
1639 Williams Tom Dependent 1976 1978 No Yes
1640 Cole Traycee Communications – SN 1976 1978 No No Cole
1641 McAleer Virginia Galley, Fire Dept. 1976 1977 No No Buckman
1642 Watson Wayne NavFac P/W 1976 1979 No No
1643 Friedrich Wendy Building 117 – Supply 1976 1978 No No McCoy
1644 Gathright William OMD Power Plant Shop 1976 1978 No No
1645 Parks William Aircraft Mechanic 1976 1977 No No Bill
1646 Shaw William Supply – Term OPS – Game Warden 1976 1980 No No Pat
1647 Nolf Al Comptrollers Office 1977 1978 No No
1648 Pratt Barry NavFac 1977 1978 No No
1649 Widell Barry NavFac 1977 1979 No No
1650 Davidson Barton Operations / Electronics 1977 1980 No No
1651 Rautenberg Brian Born on Midway 1977 1978 Yes No
1652 Nossick Charles Special Services / Air Ops 1977 1978 No No
1653 Bosch Christine Dependent – Infant 1977 No No
1654 Schaffer Chuck 1977 1978 No No Pat
1655 Hyder Clarence NavFac – OT 1977 1978 No No
1656 Niesen Dan Power Plants AD 1977 1978 No No
1657 Garrett Daniel Dependent 1977 1978 No Yes
1658 Grove Darren Dependent 1977 1978 No No Terri
1659 Wilson Deborah E1 1977 No No Woughter
1660 Shepherd Don NavFac – OT2 1977 1979 No No
1661 Gatchalian Donald CB Engineering Aid – Public Works 1977 1978 No No
1662 Burnam Erica worked in “the hanger” 1977 1980 No No Goslin
1663 Montgomery Erik Dependent 1977 1978 No Yes
1664 Paikai Errol Public Works 1977 No No
1665 Habben Gary Boat House, O.M.D 1977 1978 No No Nancy
1666 Randall Gary OMD/GSE Airops 1977 1979 No No
1667 Van Nostrand Gary Quartermaster Harbor Division YTB776 1977 1978 No No
1668 Manchester Harold Public works 1977 1979 No No
1669 Bryant James NavFac 1977 1979 No No
1670 Cook James Asst. Supply Officer 1977 1979 No No
1671 Handzus James Ground Electronics Maint. Dept. 1977 1979 No No
1672 Russo James Radio Shack in the hanger 1977 1978 No No
1673 Kozisek Jimmy AT1, Air crewman on C-117 (radio operator) 1977 1978 No No
1674 Grove John Protestant Chaplain 1977 1978 No No Myra
1675 Simpson Kathy Harbor Division – BMC Ret 1977 1980 No No Hough
1676 Gaudet Larry Supply OIC – Fuel Farm 1977 1978 No No Candy
1677 McCrory Lawrence Dependent 1977 1976 No Yes
1678 Klammer Linda Branch Hospital 1977 1978 No No
1679 Todd Malcom Administration – CO/XO Yeoman 1977 1978 No No
1680 Blair Michael Storekeeper 1977 1978 No No
1681 Block Michael Aviation Ordnanceman 2nd class 1977 1979 No No
1682 Lawlor Michael Dependent 1977 No No
1683 Morgan Michael (Mike) Air Traffic Control 1977 1978 No No
1684 Parnell Mike Commissary Store Officer 1977 1978 No No
1685 Stewart Mike Communications 1977 1978 No No
1686 Carney Patricia NAVFAC 1977 1978 no no Murray Trish Martin
1687 Collier Raymond 1977 1979 No No Susan
1688 Bullock Richard Building 117 1977 1978 No No
1689 Stoecker Richard Power Plant – Seabee 1977 1978 No No
1690 Moore Robert ET3 GEMD HF XMTR 1977 1978 No No Lonnell
1691 Payne Robert Fire Department 1977 1978 No No
1692 Warren Stephanie Disbursing 1977 1979 no no Vigue Tuffy Mike
1693 Schell Steve Electric Shop 1977 1979 No No
1694 Bergeski Thomas Print Shop 1977 1978 No No
1695 Carpenter Walter Benton Electronic Technician 1977 1978 No
1696 Hamilton Jr. William Dependent 1977 1979 No Yes John
1697 Welch William LCDR – Communications Officer 1977 1978 No No Gail
1698 Winans William BEQ PW 1977 1979 No No
1699 Hedstrom Al NAF Legal Office 1978 1979 No No Linda
1700 Lalli jr Alan Engineering / Power Plant 1978 1979 No No
1701 Johannsen Allen Navy Exchange 1978 1979 No No
1702 Bland Anthony NAV-FAC/Radioman 1978 1980 No No Tony
1703 Adams Cynthia NavFac – OT2 1978 1979 No No King Cindi
1704 Martin Darel NavFac – Watch & Research Officer 1978 1979 No No Dona
1705 Ford David Dependent 1978 1979 No Yes
1706 Youngberg David Radio, NavFac, NRL  (teletype) 1978 1980 No No Dave
1707 Richardson Donald Ground Electronics Officer, Security Officer 1978 1979 No No
1708 LaMarche Gardner NavFac – RM2 1978 1979 No No
1709 McLintock Henry Public Works 1978 1979 No No
1710 Walling Jack NavCommSta – Radioman 1978 1979 No No
1711 McCuaig Jamie NavFac – OT3 1978 1979 No No
1712 Kuenle Jim Baker 1978 1979 No No Kinley Deborah
1713 Sucgang Joe Special Services Division; Supply Department 1978 1979 No No
1714 Daugherty John Dependent 1978 1980 No Yes
1715 Gross John Public Works 1978 1979 no JonneyB
1716 Heithaus John NAS PW – CM1 1978 1979 No No
1717 Profilet John E-3 1978 1979 No No
1718 Scott Jon Public Works AC&R scop 1978 1980 No No
1719 Dimaggio Kathy NavFac – Watch Officer 1978 1979 No No Johnson Kathy
1720 Weller Kevin Engineman at the powerplant 1978 1979 No No
1721 Zellers Larry Supply – Asst. Game Warden 1978 1979 No No Phyllis
1722 Carroll Lori Supply Department 1978 1979 No No
1723 Bay Louis Power Plant 1978 1979 No No Kathy
1724 Flisk Malachy Ground Electronics 1978 1980 No No
1725 Donohue Maureen NavFac – OT3 1978 1979 No No MO
1726 Holcomb Nancy NavFac – OT Seaman 1978 1980 No No Lillyman
1727 Reichard R RM2 – Communication Center 1978 1979 No No James
1728 Tibbits Jr. Ray 1978 1979 No No
1729 Gunn Robert Fuel Farm Maintenance 1978 1979 No No
1730 MacFann Robert Crash and Fire Division – Air Operations Department 1978 1980 No No
1731 Leeton Ron Weather Service 1978 1979 No No Elisabeth
1732 Hepner Sharon NavFac – OT 1978 1979 No No Redd
1733 Cooke Stephen Harbor Pilot and Harbor Officer 1978 1979 No No
1734 Anderson Stuart NavFac – Radionman 3rd 1978 1979 No No
1735 Drake Terry NavFac – CE2 1978 1979 No No
1736 Hadley Timothy Born on Midway 1978 Yes No
1737 Watson Tom NavFac – OT2 1978 1980 No No
1738 Wilkinson Wade ET3, GEMD 1978 1979 No No
1739 Busbin William Public Works 1978 1979 No No Bill
1740 Turk William NavFac – 1978 1979 No No
1741 Pyle Wilt NavFac – Electronics Tech 1978 1979 No No Jeanine
1742 Lalli Alan Generator power plant 1979 1980 No No
1743 Palmer Allen Public Works – Seabees 1979 1980 No No
1744 Banash Beverly BCT – Radioman 1979 1980 No No Sinwell
1745 Howe Bill EM / Officer Club 1979 1980 No No
1746 Keezer Coach Aircraft 1979 no no
1747 Barnhart Craig NavFac – OT2 1979 1980 No No Barny
1748 Bacon Craig R. BCT, Transmitter Site 1979 1980 No
1749 Tilman Dan Crash Crew 1979 1980 No No Tilly
1750 Berglund David Comm Center – Transmitter Building 1979 1980 No No
1751 Schumacher David AC3 – Air Ops 1979 1980 No No
1752 Taylor Don Broadcast Journalist (JO3) 1979 1980 No No
1753 Burrows Jack NAF Public Works Reefer Shop 1979 1980 No
1754 Brown Jeff Harbor Division 1979 1980 No No
1755 Carmicheal Jessie NavFac – Assistant Ship Store Officer / Load Master 1979 1980 No No
1756 White John Special Services – Boat House 1979 1981 No No
1757 Burke Joseph Radioman (Transmitter site) 1979 1980 No No Boe Suzanne
1758 Morris Kathy NavFac – OT2 1979 1980 No No Speers
1759 Shahboz Laurence Navfac 1979 1980 No No Larry
1760 Forsythe Linda NavFac – OT 1979 1980 No No
1761 Reule Lisa NavFac – OT3 1979 1980 No No Schuck Don
1762 Johnson Lynne NavFac 1979 1980 No No Blondy
1763 Stanley Mike Communications / Security 1979 1982 No No
1764 Saldo Peter Seabee’s –  Public Works / Galley 1979 1980 No No
1765 Tate Randy Radioman 1979 1981 No No
1766 Kurian Ray Leading Chief – Communications 1979 1982 No No
1767 Gornowich Reneen NavFac – OT2 1979 1980 No No
1768 Scott Richard Tugboats 1979 1981 No No
1769 Taylor Rod NavFac – Power Plant 1979 1980 No No
1770 Hobbs Roy Public Works Office 1979 1980 No No
1771 Reed Ruth NavFac – OT Seaman 1979 1980 No No
1772 Cooper Samuel NAF Midway XO 1979 1980 No No Al
1773 Mejia Tomas NavFac – RM3 / KK Dive Shop 1979 1980 No No Tommy
1774 Bell Audrey Naval Air Facility 1980 1991 No No Bell
1775 Wilson Dennis Assistant Supply Officer 1980 1981 No No
1776 McLearen Don BSI Supply 1980 1982 No No
1777 Pendry Jasper NAF Security (K-9 Handler) 1980 1982 No No
1778 Alan John Public Works – Elect. Shop 1980 1981 No No
1779 Del Rio Karl Unknown 1980 1981 No No
1780 Rester Karol Barber shop (SHSN) 1980 1981 No No James
1781 Calderwood Leo NavFac – ET 1980 1981 No No
1782 Shrader Michael Structural and Air Crash Fire Crew 1980 1981 No No Martha
1783 Anderton Richard RNMCB16 – C Company Commander 1980 No No
1784 Hoffmann Richard NavFac 1980 1981 No No Rick Janice
1785 Loughry Richard Public works – Carpenter 1980 1981 No No
1786 Dilley Robin Aerographers Mate 1980 1982 No No Curry
1787 Nelson Rocky NavFac – RMSN 1980 1981 No No
1788 McKenzie Sam NavFac – OT1 1980 1981 No No
1789 Starn Steve Civilian Contractors 1980 1981 No No Theresa
1790 Slade Terry NAVBCSTSVC – AFRTS – Radio & Television 1980 1982 No No
1791 Carter Thomas Officer-in-Charge – SEABEE Detachment (NMCB 133) 1980 1981 No No
1792 Riccobono Thomas Engineman in Power Plant 1980 1981 No No
1793 Carter Warren Public Works / Transportation 1980 1981 No No Emily
1794 Chess Willard Public Works – Seabees 1980 1981 No No
1795 Solo Charlie NAVFAC Midway Island Remote Team 1981 1984 No No Sandy Antonson
1796 Pfeffer Frank EN3 – Harbor 1981 1982 No No
1797 Engstrand Greg Power Plant 1981 1982 No No
1798 Bolin Lea NAVFAC 1981 1981 no no Kell
1799 Volkman Marc RMA 1981 No No
1800 Lund Michael Crash and Fire 1981 1982 No No
1801 Rose Nita Base Security / Supply Clerk / Firefighting 1981 1982 No No Colby
1802 Santana Oscar Power Plant 1981 1982 No No
1803 Bass Renee Power Plant 1981 1982 No No Prosser Steven
1804 Tenorio Ricky Harbor Division 1981 1983 No No
1805 Bromley Steve NOCD Weather 1981 1982 No No
1806 Kelly Susan Public Works – Steel Shop 1981 1982 No No
1807 Terry Terry OIC Construction/Public Works 1981 1982 No No
1808 Premalal Ananda Supply 1982 1983 No No
1809 Gormley Charles ITT Base Services 1982 1992 No No
1810 Wigon David Air Ops 1982 1983 No No
1811 Geddie Ed Bendix Field Engineering 1982 1983 No
1812 Fitch Jimmy ITT BSI – Communications & Electronics 1982 1986 No No
1813 Shemarathna Manimel MPC Carpenter 1982 2002 No No
1814 Aukema Mike Seabee – NMCB 62 1982 1983 No No
1815 Deardorff Jr. Robert Project Manager, Base Services Inc. 1982 1983 No No
1816 Gardiner Robert Air Traffic Control 1982 1983 No No
1817 Hyland William OIC NAF Midway 1982 1983 No No
1818 Halvorson Cathy Secretary to Project Manger with Itt/FSC/BSI 1983 1992 No No
1819 Ermer Jerry Contractor 1983 1980 no no
1820 Daak Michel NavFac-Satellite Comm, Communications Manager-MPC 1983 2002 No No Mike Melba
1821 Harris Pat Officer-In-Charge of NAF Midway 1983 1984 No No
1822 Fox Jr. Paul Det. Midway, NMCB 62 1983 No No Ruth
1823 Light Deborah Communications Center and Project Managers Office 1984 1994 No No Debbie
1824 Brunelle Glenn Seabees NMCB 3, CM2 1984 No No
1825 Bream Jeff AT&T – NavFac 1984 No
1826 Greatting Richard NavFac – OIC NOPF 1984 1985 No No Namiko
1827 Gelacio Rudy Quality Assurance Evaluator 1984 1985 No No Jean
1828 Short Valerie NavFac – Yeoman 1984 1985 No No
1829 Handlan Al Civilian Contractor 1985 No No
1830 Farnworth Dale Navy QAE 1985 1986 No No
1831 Berry Jim Seabee- NMCB-74 1985 No No
1832 Heins Roger Seabee 1985 1986 No No
1833 Massey Arlin AF Communications Officer 1986 1989 No No
1834 Balch Darren Air Sampling 1986 No No
1835 Arehart Kenneth Communications Center 1986 1992 no no
1836 Rupassinghe Palitha Public Works – Bases Services 1986 No No Thanuja
1837 Massey Steve Calibration Lab 1986 1988 No No
1838 Perera Tressel ITT Base Servces Inc. 1986 1989 No No
1839 Gehman Dave Terminal Manager (Fuels) 1987 1991 No No Beverly
1840 Falls Jerry Harbor Master, Operations & Project Manager 1987 1994 No No DeAnna
1841 McCullough Kenneth 1987 1988 No No
1842 Davis Kevin NMCB-62 (CE-2) 1987 1988 no no
1843 Keyes Timothy Nmcb62 1987 1988 no no
1844 Tyler Duane Seabees – NMCB3 1988 1989 No No Marianne
1845 Mozick Don Commanding Officer – NAF Midway 1989 1990 No No
1846 Brumfield Randy Contractor 1989 1991 no no
1847 Jerozal Robert Communications Center – Base Services Inc. (civilian) 1989 No No
1848 Derrick Roy NavFac – Lead RPI Technician NOPF DET 1989 1990 No No Mon
1849 Ratnayakage Dinesh Public Works – T&M Clerk 1990 No No
1850 Sanders Gary NMCB-23 Seabees 1990 1991 No No
1851 Bois Jr. John Officer-in-Charge of NAF Midway 1990 1991 No No
1852 Brinas Mario Piquiniq Management Head Draftsman 1990 1994 No No
1853 Kauffman Michael NavFac 1990 No No
1854 Seabolt William NavFac – Last OIC 1990 No No
1855 Kessler Bradley TDY Crew Chief on C-130 (Sniffers) 1991 No No
1856 Edman Gregory CO – NAF Midway Island 1991 1992 No No
1857 Wilder Clay Piquniq Management Corp – Communications 1992 Dec 1993 No No
1858 Edsall James Piquniq Management Corp 1992 1994 No No Katherine
1859 Auman Heidi Seabird biologist, FWS volunteer, Oceanic Society guide, Monk seal biologist, MPC flight attendant, MPC guest services, MPC Education Program Manager 1993 2000 No No
1860 Peters Nan Accounting Manager 1993 1997 No No Barthell Jerry
1861 Tofson Robert Federal Fire Marshal, working for NAVFAC 1993 No No Sandra
1862 Harshbarger Roger Fuels/Safety/Public Works Manager 1993 2002 No No Tanya
1863 Cummings James Project Director PMC, Government Contractor 1994 1995 No No Kathie
1864 Puttler Jim USCGC Sassafras 1994 1997 No No
1865 Rhea Pat BOS Contractor:  Piquniq Management Corp. 1994 1997 No No
1866 O’Kelley Brian Contract  QAE 1995 1997 No No Kelly
1867 Beadle David Piqunique Management Corp. 1995 1997 No No
1868 Johnston Bill Airport Manager 1996 2002 No No
1869 Shoemaker Bill NavFac – OIC 1996 1997 No No Natasha
1870 Allen Julie Flight Attendent 1996 2002 No No
1871 Lomibao Perfecto Galley – Piquiniq Management Corporation and MPC 1996 2000 No No Jojo
1872 Daak Andrew Dependent 1997 1999 No No Andy
1873 Alexander Jeff FWS Volunteer 1997 No No Charity
1874 Ray Lance Physician 1997 2002 No No
1875 Daak Martha Postmaster 1997 1999 No No Seger Mike
1876 Irwin Steven Performed the hazardous waste clean-up 1997 No No
1877 Rogers Carolyn Fish and Wildlife Admin Assistant 1998 2003 No No
1878 Butters Ryan MPC 1999 2002 no no
1879 Sauter Edward USGS Geomag Observatory 2000 No No
1880 Borowiec David Midway Phoenix Corp – Director – Food & Beverage. 2001 2002 No No
1881 Harmier Scott Boeing Company / Fire Protection 2003 2004 No No Krista
1882 Hammons Daniel Transportation – Lead Mechanic 2006 No No
1883 Brown Matthew Refuge Manager 2007 2010 no no
1884 Brown Matthew Refuge Manager 2007 2010 no no
1885 Payne Robert Communications 2010 2011 no no
1886 Barnhill Mary Dependent 1964 – 1966 No Yes Milner Bill
1887 Romero Andy CB No
1888 Robinson Art AT&T – NavFac No No
1889 Austin Bill SS Midway Captain No No
1890 Weir Bob Weather Forecaster/Weatherman on KTMH TV No No Pam
1891 Donnelly Christie Midway Phoenix Corp. No
1892 Nichols Diane Dependent No Yes Spradley Dee Ken
1893 Tully Gary Seaman No No
1894 Sakahara Glen Dependent No Yes Katheryn
1895 Harrington Greg Dependent No No
1896 Stadler Jenara Student & Employed on Midway No No
1897 Comon Jimbo Galley Cook No No
1898 Hmiel John NavFac – Utilityman 3rd No No
1899 Shroeder Jr. John Dependent No Yes Kathleen
1900 Benforado Mark NavFac – OT No No
1901 Lawson Nick Dependent No Yes
1902 Burnison Tom Island Doctor No
1903 Farris Will No No
1904 O’Brien William No No