Midway Residents – Via Last Name

Listed By Last Name

 

Click Here to add your name to our Midway Residents List <

Please allow 30+ days for names to appear, after submission.
Please enter your name only once.

Please note – This list only includes Midway Residents who have requested to be listed – not an accurate list of all people who have lived on the island.
As example, there were several years where 3000+ people lived on the island and most military personnel rotated about once per year.  This list (of less than 2000) represents only a small portion of the actual names of people who lived on the island.

If you’d like to reconnect with a Midway friend, please send an email message and we will forward additional contact info.  Send your message to –midway.pictures@gmail.com

 

# Last Name First Name Duty Assignment Year Arrived Year Departed Born on Midway Attended George Cannon School Maiden Name Nick Name Spouse:
1 Abbott Michael Dependent 1970 1973 No Yes
2 Ackerley Walter USAF TDY MIDWAY ACP – E2 1966 1967 No No Wally
3 Ackerson Wally PO3 – Post Office 1954 1955 No No
4 Acosta Victoria Dependent 1973 1975 No Yes Skarbowski Anthony
5 Adams Beverley Dependent 1962 1963 No Yes Welch Lee
6 Adams Mark Hospital Corpman 1964 1964 No No
7 Adams Nolan George Cannon School – Principle 1970 1972 No Yes
8 Adams Cynthia NavFac – OT2 1978 1979 No No King Cindi
9 Adams-Bomar Cathy NavFac 1975 1976 No No Adams
10 Adger Pamela Dependent 1974 1976 No Yes Peck
11 Adney Jane NWSED 1975 1976 No No Wilhite
12 Aiken Ed Communications – Message Center – RM3 1972 1973 No No
13 Akers Floyd Weather Office 1956 1981 No No Joan
14 Alan John Public Works – Elect. Shop 1980 1981 No No
15 Aldridge Gary AEWBARRONPAC 1964 No No
16 Aleshire Jr. Donald NSGA Eastern Island A-branch Ops Dept. 1964 1965 No No Zonnie
17 Alexander Jeff FWS Volunteer 1997 No No Charity
18 Allen Katholeen Born on Midway 1975 1978 Yes No Kate
19 Allen Christopher OMD Quality Assurance 1975 1978 No No Chris Sandra
20 Allen Julie Flight Attendent 1996 2002 No No
21 Allshouse Merlin Public Works 1954 1955 No No
22 Altig Gary Communications 1974 1976 No No Nettie
23 Alvarez Darla Born on Midway 1965 1965 Yes No
24 Amerine Timothy Public Works – Power Plant – Seabees – MR3 1975 1976 No No Sandy
25 Anderson Robert AEWBARRONPAC 1959 1960 No No
26 Anderson Jim AEWBARRONPAC 1963 1964 No No
27 Anderson Alden NavFac – Oceanographic Watch Officer 1969 1970 No No
28 Anderson Stuart NavFac – Radionman 3rd 1978 1979 No No
29 Anderson III Robert CT – Eastern Island 1958 1959 No No
30 Andersson Lois Dependent 1972 1973 No No Pruitt
31 Anderton Richard RNMCB16 – C Company Commander 1980 No No
32 Andresen Craig Crash And Fire 1974 1977 No No
33 Andrews Jennifer Dependent 1968 1969 No Yes Prickett John
34 Andros Stephen NAVSECGRUACT 1967 1968 No No
35 Angelini Lenny Seabee – Post Office? 1959 1960 No No
36 Anthony Charlie USAF 1955 1956 No No
37 Aquino George Dependent 1972 1978 No No Karen
38 Archdale Robert NavFac – ENC  Powerhouse 1950 1951 No No Eileen
39 Arehart Kenneth Communications Center 1986 1992 no no
40 Arendt Harold Personnel Office, Flight Pay, Captain’s Office 1955 1956 No No Hal
41 Armstrong Tom Crash and Rescue (Fire Dept) 1967 1968 No No
42 Armstrong George Pacific Missile Range Facility – Kentron Hawaii Ltd. 1968 1970 No No
43 Armstrong Elizabeth Teacher – George Cannon School 1969 1970 No Yes
44 Arnold James Dependent 1971 1973 no Yes
45 Arriola Carlos Master at Arms Force 1968 1969 No No
46 Ashak George Personnel Office (PN3) 1965 1966 No No
47 Ashley Bill Teacher 1970 1971 No Yes
48 Aston John NavFac 1976 1977 No No
49 Aukema Mike Seabee – NMCB 62 1982 1983 No No
50 Auman Heidi Seabird biologist, FWS volunteer, Oceanic Society guide, Monk seal biologist, MPC flight attendant, MPC guest services, MPC Education Program Manager 1993 2000 No No
51 Aunchman Leman Crash / Fire Division Officer, Brig Officer 1968 1970 No No John Barbara
52 Austin Bill SS Midway Captain No No
53 Avery Richard Mechanic – Vehicle Shop 1971 1972 No No Marceda (Deseased)
54 Ayres Jennifer Born on Midway 1946 Yes No Gonzales
55 Azzaretto Evelyn Dependent – Father was Base CO 1954 1956 No Yes Eppes Jack
56 Baber Jerry NWSED Weather Office 1972 1974 No No
57 Bacon Craig R. BCT, Transmitter Site 1979 1980 No
58 Bacon JR Andrew Public Works – Seabees 1964 1965 No No
59 Badger Anna Dependent 1973 1976 No Yes De Santis Afton
60 Bailey David NavFac – OT2 1971 1972 No No Lois
61 Baillargeon Charles Communications Tech on Eastern Island 1964 1965 No No
62 Bajuk Lynne Dependent – Navy Wife 1964 1966 No No
63 Baker Ralph NavFac – Watch Officer 1968 1971 No No Ginny
64 Baker Charles Dispensary 1972 1974 No No Betty
65 Baker Sandra Born on Midway 1973 1974 Yes No
66 Balch Darren Air Sampling 1986 No No
67 Balcomb Ken NavFac – Watch Officer 1969 1972 No No
68 Baldwin Robert Legal Officer 1966 1967 No No
69 Baldwin Holly Dependent 1976 1978 No Yes Orahood
70 Balgos Gigi Dependent 1972 1973 No Yes
71 Ball Nan Dependent 1953 1956 No Yes
72 Ball Steven Naval Security Group, Eastern Island 1969 1970 No No Christine
73 Banash Beverly BCT – Radioman 1979 1980 No No Sinwell
74 Barber James Dependent 1976 1978 No Yes Jayne
75 Barbera Rick Dependent 1961 1962 No Yes
76 Barchus Ed CPO Club Manager 1967 1970 No No Loretta
77 Barchus Tom Dependent 1967 1970 No Yes
78 Barcus Jean Navy Wife 1961 1962 No No James (Deceased)
79 Barker Martin Aircraft Maint Division – Radioman/Navigator on HU-16 SAR A/C 1964 1965 No No
80 Barnes Carla Dependent 1954 1959 No Yes Culver Robert
81 Barnes Jay AEWBARRON PAC 1958 1961 No No
82 Barnes Barry Dependent 1963 1964 No Yes
83 Barnes Cynthia Dependent 1963 1965 No Yes Cindy
84 Barnes Shauna Dependent 1963 1965 No Yes
85 Barnes III Miller SAR Pilot & BOQ Officer 1971 1972 No No
86 Barnette Charles Radioman 1954 1955 No No
87 Barnhart Craig NavFac – OT2 1979 1980 No No Barny
88 Barnhill Mary Dependent 1964 – 1966 No Yes Milner Bill
89 Barr David NavFac – Operations Officer 1968 1970 No No
90 Barrett John Communit 1963 1964 No No
91 Bartlett Larry Communications 1966 1967 No No
92 Bass Bill AEWBARRONPAC – Flight Technician 1963 1964 No No Sam
93 Bass Renee Power Plant 1981 1982 No No Prosser Steven
94 Bassett Christopher Dependent 1960 1961 No Yes
95 Bauchinger Audrey Dependent 1953 1954 No Yes Decker
96 Baughman Rick Water Department – UT3 1966 1967 No No
97 Baxter Dan AEWBARRONPAC – Avionics Tech 1962 1963 No No Ann
98 Baxter Larry Naval Station Communications 1975 1978 No No
99 Bay Louis Power Plant 1978 1979 No No Kathy
100 Beadle David Piqunique Management Corp. 1995 1997 No No
101 Bean Karen Born on Midway 1962 Yes No Schroeder
102 Becker Dana RM2 – Message Center 1970 1971 No No
103 Beckley Byron Unknown??? 1967 1968 No Jackie
104 Becknal Bobby AEWBARRON 1960 1961 No No
105 Behnke Karl Dependent 1974 1977 No Yes
106 Behre Herbert Meteorology Officer 1954 1955 No No Alice
107 Behrns Gail Dependent 1963 1964 No Yes Griffith
108 Belden Steven Aviation StoreKeeper 1967 1968 No No
109 Bell Christopher KMTH OIC, Chief Engineer 1975 1978 No No Linda
110 Bell Audrey Naval Air Facility 1980 1991 No No Bell
111 Bellows Jr. Nicholas Air Terminal – E-3 1965 No No
112 Beltz (Poulin) Lucette Comptroller Office – DOD Civilian Accts Maintenance Clerk – Dependant Wife 1976 1978 No No Poulin Lucy Bud
113 Benforado Mark NavFac – OT No No
114 Bennett Jeff LTC USAF (RET.) 1968 1969 No No Nancy
115 Bennett David Dependent 1968 1969 No Yes
116 Bennett Joe NavFac – LPO Engineering 1969 1975 No No Barbara
117 Benoit Richard Air Traffic Control 1975 1976 No No
118 Bensinger Patric Dependent 1969 1970 No Yes
119 Benton Constance Dependent 1959 1961 No Yes Coni
120 Benton John Dependent 1959 1961 No No Rusty
121 Bergeski Thomas Print Shop 1977 1978 No No
122 Berglund David Comm Center – Transmitter Building 1979 1980 No No
123 Bernhard Beckey Dependent 1972 1974 No Yes Baxley Frank
124 Berry Jim Seabee- NMCB-74 1985 No No
125 Bethke Jerald SAR Hangar and AIR OPS Desk 1957 1958 No No Jerry Liz
126 Bigelow Paul Dependent 1965 1966 No Yes Kimberly
127 Billeter Dick Navy Exchange Officer 1966 1968 No No Dick Carol
128 Billeter Paul (Dick) Navy Exchange Officet 1966 1969 no no Dick Carol
129 Billings Larry Ground Electronics Transmitters 1975 1979 no no Tennessee Turkey Linda
130 Billmire Don Naval Post Office Midway Island 1975 1977 No No
131 Billow Terry Dependent 1967 1968 No Yes
132 Binkley Jerry SeaBee’s – Electrician 1967 1968 No No
133 Bir Thomas Commissary Store 1971 1973 No No
134 Bircher Mark Dependent 1963 1965 No Yes
135 Bird Roger Air Ops Armory 1970 1971 No No
136 Birnam Lester Communications Tech – Eastern Island 1966 1967 No No
137 Bishop James KMTH – Transmitter Site 1971 1974 No No
138 Blachley Gerry Navy sb 1956 1958 no no Kimble Viginia Ruth Blachley
139 Black Timothy Born on Midway 1960 Yes No
140 Black James Seabee’s – 1960 1961 No No
141 Blackard Alfred Civil Aeronautics Administration 1951 1952 No No
142 Blair Leon USAF 607th MASS 1965 1966 No No
143 Blair Vickie Dependent 1965 1967 No Yes
144 Blair Michael Storekeeper 1977 1978 No No
145 Bland David NavCommUnit 1968 1970 No No
146 Bland Anthony NAV-FAC/Radioman 1978 1980 No No Tony
147 Blankenship Maurice NavFac – ET3 1970 No No Randy
148 Blankinship Ed AEWBARRONPAC, Aircraft Electrician 1963 1964 No No
149 Block Michael Aviation Ordnanceman 2nd class 1977 1979 No No
150 Bloemker Frederick Structural Fire Department 1963 1964 No No
151 Bodendorfer Richard Carpenter Shop 1954 1955 No No
152 Bodette Richard Assitant OIC – Barrier Detachment 1958 1959 No No Theresa
153 Bois Jr. John Officer-in-Charge of NAF Midway 1990 1991 No No
154 Bolin Lea NAVFAC 1981 1981 no no Kell
155 Bollman Wayne Storekeeper 1953 1954 No No
156 Bomar Cathy NavFac – RM3 1975 1976 No No Adams
157 Bonifacino Genio AEWBARRONPAC 1960 1962 No No Fran
158 Bonsaing Howard Public Works 1965 1966 No No
159 Booth Stephen Communications, Radioman 1972 1975 No No Cheryl
160 Booth Deborah NavFac 1976 1978 No No Stalzer
161 Borden Gail Air Traffic Control Officer, Operations Department 1957 1958 No No
162 Borland Sharon Dependent 1971 1973 No Yes
163 Borowiec David Midway Phoenix Corp – Director – Food & Beverage. 2001 2002 No No
164 Borruso Cam Harbor Div. – Tug YTB776 1967 1968 No No
165 Bosch Rick G.E.M.D. 1973 1977 No No Gayle
166 Bosch Christine Dependent – Infant 1977 No No
167 Boutwell Brent Dependent 1957 1959 No Yes
168 Bowden Dave Dependent 1970 1971 No Yes Traci
169 Bowden Allen Public Works 1970 1971 No No Ginnie
170 Bowe Susan Dependent 1963 1964 no yes Susan A. Bowe
171 Bowen Dwight School Teacher 1973 1976 No Yes Jerie
172 Bowman Robert NavFac – OT 1969 1970 No No
173 Boyd Clifford Floating Drydock 1945 1949 No No
174 Boyd Jack Dependent 1960 1961 No Yes Carla
175 Boyle Bruce Air Traffic Control Tower 1968 No No
176 Bozarth Perry US Coast Guard Liaison 1970 1972 No No Darlene
177 Bozarth Scott Born on Midway 1972 Yes No
178 Brackin Lisa Born on Midway 1956 1998 Yes No Brackin
179 Bradley James CPO 1973 1976 No No Elaine
180 Bradley Shauna Born on Midway 1975 Yes No
181 Bradshaw Glen Medical Ph. Mate 3rd class Navy (Cable Station hospital) 1944 1945 No No
182 Braegger Terry Power Plant – CM1 1975 1977 No No Shirley
183 Braegger Troy Dependent 1975 1977 no yes MaryAnne
184 Brannan Willam SAR Hanger 1960 1961 No No
185 Brawley Willard Dependent 1959 1961 No Yes
186 Bream Jeff AT&T – NavFac 1984 No
187 Brewer Joe AEWBARRONPAC 1959 1963 No No
188 Breyman Dean NavFac 1975 1976 No No
189 Brice Bill NavFac – Fireman 1971 1973 No No
190 Brick Aloysius Communications/Air-to-Ground 1955 1958 No No
191 Brief Gary Crash and Fire Dept. and Fuel Farm 1975 1977 No No Levi
192 Brinas Mario Piquiniq Management Head Draftsman 1990 1994 No No
193 Bristol Rod Dependent 1960 1961 No Yes
194 Britton Ken Commissaryman Third Class 1959 No No
195 Broch Carol Dependent 1968 1969 No Yes Helvig Al
196 Brockman Dave Page Communications – Site Engineer 1965 1967 No No
197 Brogan Terry Born on Midway – 11/20/1959 1959 1968 No
198 Bromley Steve NOCD Weather 1981 1982 No No
199 Brooks Margaret GCS – Teacher 1971 1972 No Yes
200 Brosche Hank 1946 1947 No No
201 Brouhard Jack Comm, Officer 1974 1977 No No
202 Brown William Station Flight Surgeon 1958 1960 No No Frances
203 Brown Gregory dependent 1959 1960 no yes
204 Brown Charles Transportation Storekeeper, Bldg. 117, Supply Department 1976 1978 No No
205 Brown Jeff ET2 Calibration Lab 1976 1978 No No Lori
206 Brown Jeff Harbor Division 1979 1980 No No
207 Brown Matthew Refuge Manager 2007 2010 no no
208 Brown Charles Supply/Bldg. 117/Transportation/Household Goods 1976 1978 no no
209 Brown Gregory dependent 1959 1960 no yes
210 Brown Matthew Refuge Manager 2007 2010 no no
211 Brown Jr. Walter SS295 USS Hackleback 1945 No No
212 Brown Jr. Williams Dependent 1958 1960 No No Bill Layne
213 Browning Richard Aviation Safety Officer – LT. 1964 1965 No No
214 Brueggeman James GCA Unit / Ground Electronics 1962 1968 No No Glenelle
215 Brumfield Randy Contractor 1989 1991 no no
216 Brummet Beth Dependent 1971 1973 No Yes Abbott
217 Brummet John Dependent 1971 1973 No Yes
218 Brunelle Glenn Seabees NMCB 3, CM2 1984 No No
219 Bruzaitis Lee Born on Midway 1959 1960 Yes No Cofka Tony
220 Bryan Ginny Dependent 1968 1969 No Yes Souders
221 Bryant James NavFac 1977 1979 No No
222 Bryant Molly Dependent 1961 1968 No Yes Murphy
223 Bryant-Bey Lenard Fire Dept & KMTH Television 1972 1973 No No
224 Buckles Herbert Seabee’s – Paint Shop – BU2 1968 1969 No No Buck Chris
225 Buckley James EOD/SWD Officer – Harbor Operations Officer. 1955 1956 No No Ruth
226 Buffalo Joe AEWBARRONPAC & DEW Line 1961 1964 No No
227 Bulla Donald Supply – SK2 1955 1956 No No
228 Bullock Norman Ground Electronics/LCPO Air-ops/CMAA 1967 1970 No No Dee
229 Bullock Richard Building 117 1977 1978 No No
230 Bumbaugh Suzanne Dependent 1964 1966 No Yes Scott
231 Bumby Daniel USAF – MATS 1962 No No
232 Bunch Gary NAVFAC 1971 1972 no no
233 Burch Janice Born on Midway 1958 Yes No Graham Ken
234 Burek Stan CTM1/HFDF Maint 1970 No No
235 Burghardt John Dependent 1956 No Yes
236 Burghardt Louis Pilot – Tower Officer 1956 1957 No No Lou Margaret
237 Burghardt Nancy Dependent 1956 No Yes Johnson
238 Burke Bobby Dependent 1969 1977 No Yes Tinfoil Jody
239 Burke Alan Fire Department 1971 1973 No No Terry
240 Burke Jody Dependant 1974 1977 No Yes Holman Bobby
241 Burke Joseph Radioman (Transmitter site) 1979 1980 No No Boe Suzanne
242 Burkhard Melissa Dependent 1975 1978 No Yes Anthony
243 Burnam Erica worked in “the hanger” 1977 1980 No No Goslin
244 Burnison Tom Island Doctor No
245 Burns Gary Seabee – Public Works 1975 1976 No No
246 Burr Thomas AC1 – Airops – Air Traffic Control 1974 1976 No No Susan
247 Burrows Jack NAF Public Works Reefer Shop 1979 1980 No
248 Burwell Richard Dependent 1969 1972 No Yes Rick
249 Burwell Bransford Post Office 1969 1972 No No Elisabeth
250 Busbin William Public Works 1978 1979 No No Bill
251 Bush Randa Dependent 1955 1957 No Yes Rogers John
252 Bush George Search & Rescue 1966 1967 No No
253 Butters Ryan MPC 1999 2002 no no
254 Cable Dennis Commissary 1967 1969 No No Bill
255 Cain Paul SeaBees – Public Works 1955 1956 No No
256 Calderwood Leo NavFac – ET 1980 1981 No No
257 Callender William Dependent 1970 1972 No Yes
258 Cammack Larry Physical Science Lab of NM – Mobile Satellite Tracking Van 1963 1964 No No MaryVee
259 Campagna James Dependent 1966 1968 No Yes
260 Campagna Ron LCPO –  Harbor Dept. 1966 1968 No No Hedy
261 Campbell Joe AEWBARRONPAC 1960 1961 No No Soupie
262 Campbell Wilfrid AEWBARRONPAC -Aviation Storekeeper 1963 1964 No No
263 Campbell Marion Dependent – Navy Wife 1965 1968 No No
264 Campbell Linda Dependent 1965 1968 No Yes
265 Campbell Sandy Dependent 1967 No No Zeliff Bob
266 Campbell Robert Dependent 1973 1976 No Yes Virginia
267 Campbell James RM3 – Eastern Island 1975 1976 No No
268 Campbell Robert Dependent 1964 1967 No Yes Bob Sandy
269 Camps-Campins Frank Sand Island 1952 1953 No No
270 Candelaria Frank E3 Storekeeper – Supply Division 1971 1973 No No Lala
271 Capps James Eastern Isle, USN CT 1963 1964 No No
272 Carlin Diana Born on Midway 1962 Yes No Morgan
273 Carlisle Cindy Dependent 1976 1979 No Yes Carlisle
274 Carlson Larry AC-3 ARTC 1955 1956 No No
275 Carlson Steven NavFac OT 1969 1970 no no
276 Carmicheal Jessie NavFac – Assistant Ship Store Officer / Load Master 1979 1980 No No
277 Carneal Shirley Aviation Machinist 1958 1959 No No Carol
278 Carney Patricia NAVFAC 1977 1978 no no Murray Trish Martin
279 Carpenter Roy Dependent 1965 1967 No Yes
280 Carpenter Thomas NSGA CTR 1969 1970 No No
281 Carpenter Walter Benton Electronic Technician 1977 1978 No
282 Carrington William Dependent 1955 1956 No Yes Bill Kathy
283 Carroll Jim Navy Pacific Barrier Squadron 1958 1961 No No Mary
284 Carroll Diana Dependent 1963 1964 No Yes Cross Diane Dannie
285 Carroll Denny AT&T Resident Engineer 1969 1970 No No
286 Carroll Lori Supply Department 1978 1979 No No
287 Carter Thomas Officer-in-Charge – SEABEE Detachment (NMCB 133) 1980 1981 No No
288 Carter Warren Public Works / Transportation 1980 1981 No No Emily
289 Carver Herbert Control Tower and GCA Unit 1972 1974 No No
290 Carver Herbert Tower/GCA 1972 1974 no no
291 Casas Jr. Ricardo Dependent 1971 1973 No Yes
292 Cashman Bill NavFac – OT 1976 1978 No No
293 Castillo Jessie Dependent 1974 1976 No Yes
294 Castleberry Richard Born on Midway 1976 1977 Yes No Kristal
295 Castro Arthur Dependent 1972 1976 No Yes
296 Cauble William Dependent 1963 1964 No Yes
297 Caulder Darrell Supply 1945 1946 No No
298 Cawley Frank CT – Eastern Island 1961 1962 No No
299 Cepuchowski John Publice Works – Transportation 1975 1977 No No Mary
300 Chacon Louis Unknown 1955 No No Joyce
301 Chalot Andy Air Traffic Controller 1967 1968 No No
302 Chambers Dale AIRBARSRON2 – TAD from VU-1 Barbers Point 1957 1958 No No Mary
303 Champion Clyde GCA Unit 50 and the SAR Center 1958 1960 No No
304 Chess Willard Public Works – Seabees 1980 1981 No No
305 Childs Christine Dependent 1976 1978 No Yes Meador John
306 Childs Arolyn Dependent 1964 1966 No Yes Hardy Nan Larry
307 Christensen Eugene Public Works, Refer Shop 1973 1974 no no Christy
308 Christensen Monica Dependent 1975 1977 No Yes Allen
309 Christensen Eugene Public Works, Refer Shop 1973 1974 no no Christy
310 Claar Harry L. II DEPENDENT 1958 1959 no yes JACK
311 Clark Jeffrey lst Child dependent on Midway after WWII 1945 1946 No No Ellen
312 Clark Roger Air Traffic Control and KMTH 1958 1965 No No
313 Clark Lucy Ann Dependent 1963 1964 No
314 Clark Ken Air Traffic Controller 1970 1972 No No Michelle
315 Clark Lee Public Works 1971 No No
316 Clark Jerry YTB 451 1972 1973 no no
317 Clark Nancy Dependent 1960 1962 No Yes Lilly
318 Clasen Paul NavFac 1973 1974 No No
319 Clay Samuel Dependent 1967 1968 No No
320 Clegg James BUH3(DV) P.W. Carp. SHOP 1964 1965 No No
321 Clement Al Communications Technician 1966 1967 No No Sally
322 Clementz Dennis 1968 1969 No No Kathy
323 Cline Sr. Jack Machine Shop 1945 1946 No No
324 Clinesmith Stanley AEW powerplants and SAR powerplants 1964 1967 No No Mary
325 Clinite Ray AEW squadron – Willy Victors 1962 1963 No No
326 Coats Glenn Seabees SW 1961 1964 No No
327 Coffey Frank NavFac – RMC(SS) USN Ret. 1975 1978 No No Sally
328 Coffman Linda Dependent 1963 1964 No Yes Relethford
329 Cohee Shannon Dependent 1971 1972 No Yes
330 Cole Traycee Communications – SN 1976 1978 No No Cole
331 Collier Raymond 1977 1979 No No Susan
332 Collins George NavFac – AT1- AEW Detachement 2 1963 1964 No No Ladell
333 Collins George Dependent 1963 1964 No Yes Dave
334 Colorado Rick 1973 1976 No No Charlene
335 Colorado Charlene NavCom/Msg.Ctr./Radioman 1976 1977 No No
336 Colotti Harold CT – Eastern Island 1967 1968 No No Vince Ann
337 Comon Jimbo Galley Cook No No
338 Condra Billy Administration 1972 1974 No No
339 Conley Greg NavFac – OT2 1975 1976 No No
340 Conner David Born on Midway 1959 1962 Yes No Gina
341 Conrad Robert Air Traffic Control 1961 1962 No No
342 Conwell Frank Air Ops 1966 1969 No No Pat
343 Cook Douglas Yeoman – Admin Building & Air Operations 1970 1972 No No
344 Cook Russell Air Ops 1973 1975 No No
345 Cook James Asst. Supply Officer 1977 1979 No No
346 Cooke Arthur Parachute Rigger  Air Ops – Maint. 1973 1974 No No Jean
347 Cooke Stephen Harbor Pilot and Harbor Officer 1978 1979 No No
348 Coolidge Thomas Eastern Isl – Naval Security Group 1963 1964 No No
349 Coon Glenn NavFac 1976 1978 No No Dorothy
350 Cooper Robert AEWBARRONPAC 1963 1964 No No
351 Cooper Samuel NAF Midway XO 1979 1980 No No Al
352 Corbin Corrine Navy Wife 1965 1968 No No Shirley Thomas
353 Corenevsky James Air Traffic Control 1970 1973 No No
354 Corenevsky Albert Born on Midway 1971 Yes No
355 Corning O.B. NavFac 1970 1972 No No
356 Cornish Jennifer Dependent 1973 1976 No no
357 Costello Dave KMTH Radio & TV 1967 1968 no no
358 Costigan Eugene Security Yeoman & Military Police (YNSN) 1972 1973 No No
359 Cotham Alfred Public Works – Electric shop 1947 1949 No No
360 Cottman Ronald Powerhouse crew and KMTH 1948 1949 No No
361 Cowan Robert Air Operations 1964 1966 No No Judith
362 Cox Dana Dependent 1959 1962 No Yes
363 Cox Clarence Special Services & Motor Pool 1963 1971 No No
364 Crabill Sherman Navfac – RM3 1973 1975 No No
365 Crammer Ted NavFac – ETN3 1969 1970 No No
366 Crawford Ace CTSN, CT3 1960 1961 No No
367 Creech Johnny Fire Department – Structural 1960 1961 No No Linda
368 Crichton Robert AEWBARRONPAC 1958 1961 No No Darcy
369 Cross Kenton (Shorty) AFRTS DJ 1963 1964 no no
370 Cross Dorothy Dependent 1960 1964 No Yes Studabaker
371 Crow Terry Dependent 1971 1973 No Yes Carrie
372 Crowe John Air Traffic Controller 1973 1975 No No Sussanne (SK3)
373 Crowe Sussanne Navy Exchange / Enlisted Club / Package Store 1973 1975 No No Craig John
374 Cruz Stephanie Supply Control (civil service) 1973 No No
375 Cummings Leilani Dependent 1960 1961 No Yes Gustafson
376 Cummings David AEWBARRONPAC 1963 1965 No No Lou
377 Cummings James Project Director PMC, Government Contractor 1994 1995 No No Kathie
378 Cunningham Marvin Medical Dept. 1970 1972 No No Vivian
379 Cupka Sr. Richard Naval Security Group – CT3 – Eastern Isl. 1955 1956 No No
380 Curcio James NavFac – OT 1976 1977 No No Jim
381 Curran Patrick Dependent 1966 1969 No Yes
382 Daak Michel NavFac-Satellite Comm, Communications Manager-MPC 1983 2002 No No Mike Melba
383 Daak Andrew Dependent 1997 1999 No No Andy
384 Daak Martha Postmaster 1997 1999 No No Seger Mike
385 Dacus William Aircraft Logs and Records 1963 1964 No No
386 Dahler Lloyd Air Traffic Controller 1962 1964 No No Betty
387 Dailey Dale Dependent 1961 1963 no yes
388 Dailey Elmer OinC AEWBARRONPAC Det 1961 1963 no no Helen
389 Dalley Robert Naval Station Remote Receivers Eastern Island 1970 1971 No
390 Dalton Mandy Born on Midway 1974 Yes No
391 Daniel Steven Dependent 1967 1968 No Yes
392 Dansalan Noel Dependent 1973 1977 No Yes
393 Daugherty Gordon 607th MAS-Flight Line Shift Supervisor 1968 1969 No No
394 Daugherty John Dependent 1978 1980 No Yes
395 Davi Carolyn Dependent 1958 1959 No Yes
396 Davidson Barton Operations / Electronics 1977 1980 No No
397 Davis Ken Dependent 1954 1955 no no
398 Davis Brett Dependent 1974 1976 No Yes
399 Davis Scott Dependent 1974 1976 No Yes
400 Davis Kevin NMCB-62 (CE-2) 1987 1988 no no
401 Davis Jr. Clarence Dependent 1960 1962 No Yes Beverly
402 Day Richard Public Works – Steel Shop 1958 1959 No No Barbara
403 Day Stephanie Dependent 1958 1959 No
404 De Bottari Tina Dependent 1967 1968 No No Nix
405 De Clercq Rae Navy wife 1952 1953 no no Boots Leonard De Clercq
406 De La Cuesta Michelle Dependent 1962 1970 No Yes Leach Rick
407 De Ocampo Emil Air Terminal 1974 1976 no no
408 Deal Jerald Dependant 1973 1977 No No
409 Dean William MCB #11 – Household effects 1959 1962 No No
410 Deardorff Jr. Robert Project Manager, Base Services Inc. 1982 1983 No No
411 Deas Gerald Fuel Farm – SK3 1961 1962 No No
412 DeBoer Henry HM2 1962 1963 No No Jean
413 Decker Thomas Dependent 1953 1954 No Yes
414 Decker Terry Dependent 1958 1959 No Yes
415 Decker Thomas Dependent 1958 1959 No Yes
416 Decker Jerry Aviation Ordnanceman 2nd Class 1960 1961 No No
417 Decorie Rick Ship’s Serviceman 1975 1977 No No
418 Dedmon Robert SAR  AD 2 1955 1956 No No
419 Deen Lewis Eastern Island – USNSGA 1968 1969 No No Tricia
420 DeFranco Joe Public Works 1961 1963 No No
421 Deguzman Jun Midway Commissary Store 1975 1991 No No Linda
422 Del Rio Karl Unknown 1980 1981 No No
423 Del Rosario Paula Dependent 1975 1977 No No
424 DeLap Don Air Traffic Controll 1970 1971 No No
425 Dellinger Randy NavFac – OT 1975 1976 No No
426 Deloge Thomas 607th Military Airlift Support Squadron 1967 1968 No No
427 DePalma Kevin SeaBee Water Dept/Public Works 1974 1975 No No
428 Derby Wendy Born on Midway 1954 1955 Yes No
429 DeRoo Richard Public Works – EO1 1968 1969 No No
430 Derrick Roy NavFac – Lead RPI Technician NOPF DET 1989 1990 No No Mon
431 Deterly Earl NavFac – Yeoman 3rd. 1969 1970 No No
432 DeWalt Paul NavFac – YN –  Air Barrier Service Squadron 2 Det. 1958 No No
433 Diamond Chuck Seabees – EOH3 in Public Works 1965 1967 No No
434 Dickerson Chester Supply 1952 1953 No No
435 Dickerson Thomas Public Works – Aviation Support Hanger 1973 1974 No No
436 Dickey Sr. James Supply 1968 No No
437 Dillard John AEWBARRONPAC 1960 1961 No No
438 Dilley Robin Aerographers Mate 1980 1982 No No Curry
439 Dimaano Joel Dependent 1970 1973 No Yes
440 Dimaggio Kathy NavFac – Watch Officer 1978 1979 No No Johnson Kathy
441 Dingmann Barbara Navy Wife 1964 1965 No No
442 Dionne Richard AZAN 1969 1970 No No
443 Dirks Randy NavFac – RM3 1969 1970 No No
444 Dobson Ben Air Operations – SAR – Aircraft Maintenance 1967 1970 No No Janell
445 Dodge Rex US Naval Station 1964 1965 No No Carolyn
446 Doherty Earl Exchange – Gedunk 1968 1971 No No
447 Dolan Joseph ATC 3rd Class 1972 1973 No No
448 Dolan  (Burke) Deborah Dependent 1969 1978 No Yes Burke
449 Donaldson Rob Dependent 1975 1977 No No
450 Donnarumma Donald VW-12, VW-14, AEWBARRONPAC 1958 1965 No No DJ Jovie
451 Donnelly Robert Dependent 1960 1962 No Yes Bob
452 Donnelly Donna Dependent 1961 1962 No No
453 Donnelly Christie Midway Phoenix Corp. No
454 Donoho Stacey Born on Midway 1971 1973 Yes No Donoho
455 Donohue Maureen NavFac – OT3 1978 1979 No No MO
456 Dorothy Mark Seabee – Power Plant 1973 1974 No No
457 Dorsey Edward Air Force  (607th MASS) 1966 1967 No No
458 Doughton John Public Works – Motor Pool 1958 1961 No No Alice
459 Drake Gary Electrician – Reefer Shop 1975 1976 No No
460 Drake Terry NavFac – CE2 1978 1979 No No
461 Drewa Vernon Communications – Radioman 1962 1963 No No Gail
462 Drummond Carol Dependent 1953 1954 No No
463 Dube Rene Dental Tech. 1965 1967 No No Carolyn
464 Dube Frederick Born on Midway 1966 1967 Yes No
465 Duling Martin VR-21 Detachment 1952 1953 No No Leah
466 Dumont Linda Dependent 1970 1971 No Yes Schenk Chapman
467 Duncan Charles Tank Farm / Fuel Farm 1971 1973 No No Pat
468 Dunn Edward Public Works – Seabees 1974 1975 No No Ellen
469 Duplechin Eliott SAR Pilot & General Military Training Officer 1964 1966 No No Red
470 Duran Frank Harbor Division 1975 1977 No No
471 Durst Durwood Eastern Island – CTSA/CTSN 1963 1964 No No Dusty Sherry
472 Duval Larry Seabee –  refer shop 1974 1976 No No Kathy
473 Easley Stephen KMTH – Program Manager & D.J. 1963 1964 No No
474 Easley Steve KMTH Radio/TV 1963 1964 No No
475 Easterling Robert Chief of Security 1969 1971 No No Dottie
476 Eaton Bruce Dependent 1946 No Yes
477 Eaton Jeff Born on Midway 1952 Yes No
478 Eckstrom Novell Dependent 1975 1977 No Yes Patton
479 Edgar Mark Postal Clerk 1974 1975 No No None
480 Edman Gregory CO – NAF Midway Island 1991 1992 No No
481 Edmonds Larry Public Works – Transportation 1973 1975 No No Christine
482 Edmonson John Master at Arms Office (Ships Company) 1961 No No
483 Edsall David Born on Midway 1954 Yes No
484 Edsall James Piquniq Management Corp 1992 1994 No No Katherine
485 Edstrom Gary ETN2 (GEMD) 1974 1975 No No
486 Edwards Robert Search & Rescue 1961 1962 No No
487 Edwards Elvin Aircraft Mech – ADR3 1963 1964 No No
488 Egge Jerry Teachers 1974 1976 No Yes Diane
489 Ehlers Peggy Dependent 1960 1969 No Yes Murphy Dan
490 Eicher Larry NAVFAC Midway, IS 1970 1971 No No
491 Eklund Robert Air Traffic Control Tower 1968 1969 No No
492 Eleneke Wayne Midway Island Security Police 1973 1976 No No
493 Elgee Bob Dependent 1962 1964 No Yes
494 Elkins Sherry Dependent 1960 1961 No No Sines
495 Elliott Arthur AIRBARSRON 2 – AMS2 1958 1959 No No
496 Ellis David Born on Midway 1957 Yes No
497 Ellis Jr. William Shops Engineer, PWD – LT. CEC USN 1963 1964 No No Bill Cora Sue
498 Endresen William (Andy) AEWBARONPAC DET BRAVO 1961 1962 No No Andy
499 England Gary Aerographers Mate 2nd Class 1959 1960 No No
500 England Charles Naval Weather Service 1975 No No Chuck
501 Engstrand Greg Power Plant 1981 1982 No No
502 Epping Patrick Born on Midway 1966 Yes No
503 Erickson John 1967 1968 No No
504 Ericson Robert CTR2 – Eastern Island 1967 1968 No No Bob Robin
505 Ermer Jerry Contractor 1983 1980 no no
506 Estes Arthur Supply Officer – AEWBARONPAC MIDET 1963 1965 No No Jean
507 Ettleman Anthony Dependent 1969 1977 No Yes
508 Evans Randall Dependent 1950 1954 No Yes Linda
509 Evans Howard GCA Maintenance/Ground Electronics 1967 1968 No No Frank Gean
510 Evans Gavin Dependent 1969 1972 No Yes
511 Evans Susan Dependent 1969 1971 No Yes Phillip
512 Evans Scott Dependent 1972 1976 No Yes
513 Fabricius Jr. Herbert NavFac – CS Chief/CM Chief 1976 1978 No No Millie
514 Fall William Sea Bee – Steelworker – PW 1970 1971 No No
515 Falls Jerry Harbor Master, Operations & Project Manager 1987 1994 No No DeAnna
516 Falske Darrel Eastern Island – CTR3 1964 1965 No No JoEllen
517 Fangmeier Larry Air Operations Electronics ETN2 1969 1970 No No
518 Farbarik Ray Dependent 1971 1973 No Yes
519 Farbarik John Public Works Officer 1972 1974 No No
520 Farbarik Arnold Dependent 1972 1974 No Yes Arnie
521 Farnworth Dale Navy QAE 1985 1986 No No
522 Farone Melanie Dependent 1960 1961 No Yes Bassett
523 Farrell (Clark) Mary Dependent 1972 1974 No No Sage Kathy or Kate
524 Farris Will No No
525 Faulk Robert Dependent 1966 1967 No Yes Bonnie
526 Faulk Becky Dependent 1966 1967 No Yes
527 Feemster Daniel Born on Midway 1963 1964 Yes No
528 Felciano Judy Dependent 1960 1961 No No Marsh
529 Fennewald Michael Public Works Department 1974 1976 No No Lois
530 Ferguson Kathleen Dependent 1976 1978 No Yes Beltz
531 Ferguson (McBurney) Diane 1967 1968 no yes McBurney Roy Ferguson
532 Ferron Leo Public Works – Carpenter Shop 1961 1963 No No
533 Fiedler James AEWBARRONPAC -MIDET, Power Plants Shop 1962 1963 No No
534 Figel Judy Transmitters/Message Center 1975 1976 No No Barnes
535 Finn Grover Fire Dept. 1967 1968 No No
536 Firestone Bill Laundry & Seaman Guard 1959 1961 No No
537 Firmager Geoffrey Royal Air Force 1975 1976 No No
538 Fish Duane Utilities Officer – Civil Engineer Corp 1958 1959 No No
539 Fisk John Air Ops Maintenance, Avionics (HU16) 1970 1971 No No
540 Fitch Jimmy ITT BSI – Communications & Electronics 1982 1986 No No
541 Fitzgerald Edward Communications (Radioman) 1972 1973 No No Fitz Gerri Ann
542 Fitzpatrick Dennis PW – Telephone Exchange 1964 1965 No No
543 Fitzwater Charles SAR Unit (Radioman) 1957 1958 No No Chuck Lois
544 Flannery Donald Public Works 1964 1965 No No Don
545 Flask Martin Security 1968 No No
546 Flath Richard NavFac – Ensign 1973 1975 No No
547 Fleckenstein Ronald Pacific Missile Range (PMR) 1967 1968 No No
548 Fleming Cathrine Dependent 1975 1978 No Yes Jackson Cat
549 Flickinger Harry Dispensary 1972 1974 No No
550 Flint Stephanie Dependent 1971 1974 No No
551 Flisk Malachy Ground Electronics 1978 1980 No No
552 Flood Charles Crash and Fire 1959 1960 No No
553 Flynn Marilyn Dependent 1964 No Yes Vaughn
554 Foley Jackie Dependent 1958 1960 No Yes Bowen
555 Fontes Anthony CE3 – Telephone Exchange 1955 1956 No No
556 Forbes Kenneth NavFac – OTSN 1973 1974 No Yes
557 Ford David Dependent 1978 1979 No Yes
558 Fore Robert dependent 1959 1961 no yes
559 Fore Tammy Navy seabees 1968 1972 yes
560 Forsyth Michael Dependent 1964 1965 No Yes Violet
561 Forsythe Linda NavFac – OT 1979 1980 No No
562 Foster Teresa Dependent 1962 Yes No Foster
563 Foster Brenda Dependent 1964 1965 No Yes Sveen
564 Foster Jr. Stephen Air Traffic Control – AC3 1969 1970 No No
565 Foulks Patricia Dependent 1968 1969 No No Switzer Helen
566 Fowler Charles Dependent 1958 1959 No Yes
567 Fox Edgar Battle of Midway – Sixth Defense Battalion 1942 No No
568 Fox Kathryn Dependent 1965 1967 No Yes Dube
569 Fox Jr. Paul Det. Midway, NMCB 62 1983 No No Ruth
570 Frala Jeanette Dependent 1959 1962 No Yes Anderson
571 Francis James Public Works – Transportation 1975 1977 No No Arnie June
572 Franklin Edward Navy Exchange – Laundry & Clubs 1974 1975 No No Sharon
573 Frase Patricia Dependent 1957 1960 No Yes Lykins
574 Friedrich Joseph CPO Club / Air Cargo 1976 1978 No No Wendy
575 Friedrich Wendy Building 117 – Supply 1976 1978 No No McCoy
576 Fugate Michael 1968 1970 No No
577 Fullenkamp Dennis NavFac – OT1 1972 1975 No No Kathy
578 Fuller Kenneth Naval Communication Unit – Transmitter Facility 1962 1963 No No Sandra
579 Gabrick Keith Dependent 1969 1973 No No Diane
580 Gabrick Lynn Dependent 1969 1973 No Yes
581 Gale Lamar Communications/ Gnd Electronics 1973 1975 No No
582 Galvery Jr. William Post Office 1965 1966 No No
583 Gant Dolores Dependent – Navy Wife 1958 1959 No No
584 Gardiner Brian Born on Midway 1966 Yes No
585 Gardiner Robert Air Traffic Control 1982 1983 No No
586 Gardner John Battle of Midway – 6th Defense Battalion 5″ Arty  “C” Btry 1941 1942 No No
587 Gardner Robert SeaBees – Det Lima NMCB10 1964 No No
588 Garrett Daniel Dependent 1977 1978 No Yes
589 Gasilan Regina Dependent 1974 1977 No Yes
590 Gatchalian Donald CB Engineering Aid – Public Works 1977 1978 No No
591 Gathright William OMD Power Plant Shop 1976 1978 No No
592 Gaudet Larry Supply OIC – Fuel Farm 1977 1978 No No Candy
593 Gaudin Louis Air Ops 1956 1957 No No
594 Gavagan Andy Born on Midway 1968 Yes No
595 Gearhart Stace Dependent 1973 1977 No Yes
596 Geddie Ed Bendix Field Engineering 1982 1983 No
597 Geddings Augustus Naval Security Group Detachment 1965 1967 No No
598 Gehman Dave Terminal Manager (Fuels) 1987 1991 No No Beverly
599 Gelacio Rudy Quality Assurance Evaluator 1984 1985 No No Jean
600 Genovia Elliott Dependent 1957 1965 No Yes
601 Gentile Lynn Dependent 1972 1976 No Yes Jacobson
602 Gentry Mark Naval Weather Service Environmental Det. 1975 1976 No No
603 George James Weather Service 1965 1967 No No Mary Ann
604 George Robert Born on Midway 1966 Yes No
605 George Paul CPO Mess Manager – Supply 1970 1972 No No Chizuko
606 Gern Stephen Public Works – Seabee 1964 1965 No No
607 Gessner Jeffrey Dependent 1973 1975 No Yes
608 Gibson Richard NavFac – Radioman 1959 1960 No No
609 Gibson Harold NavFac – OTM1 1976 1978 No No Bud Carol
610 Gidley Thomas Naval Station – Administration – PN2 1958 1959 No No
611 Gilbert Jr. Larry Dependent 1951 1952 No Yes
612 Gill David Dependant 1974 1976 No Yes
613 Gillespie Chuck Chief Postal Clerk & Chief’s Club 1975 1977 No No Vivian
614 Gillins Howard Fire Department / Crash Crew 1970 1971 No No
615 Gilpin Rowdy Dependent 1971 1972 No Yes
616 Girdler Margaret Dependent 1964 1966 Yes No
617 Girk Diana Dependent 1969 1970 No Yes
618 Girk Charles Born on Midway 1970 Yes No
619 Girton Larry Naval Station Brig 1961 1963 No No Zeana
620 Gish Patrick Dependent 1974 No Yes
621 Glass Alfred Public Works – Motor Pool 1954 1956 No No Neil
622 Gobell Joseph AEWBARRONPAC 1962 1963 No No Barbara
623 Goda Tom Public Works/Maintenance/Utilities 1973 1976 No No Terri
624 Godby Karla Dependent – Navy Wife 1973 1974 No No
625 Goetz Tim Dependent 1967 1968 No Yes
626 Gogolin Kerri Born on Midway 1968 Yes No Wlaschin
627 Gooding Ronald Submarine Base 1949 1950 No No Nancy
628 Goodman Doug Crash and Rescue 1969 1970 No No
629 Gordon Mark USNR, NavSecGruActy Midway (Eastern Island) 1963 1964 No No Myrna
630 Gordon Ronald Chaplin Yeoman 1968 1969 No No
631 Gordon Tami Dependent 1970 1975 No Yes Finger Martin
632 Gordon Bill Public Works 1964 1965 No No
633 Gormley Charles ITT Base Services 1982 1992 No No
634 Gornowich Reneen NavFac – OT2 1979 1980 No No
635 Graff Allen KMTH Radio/Television D.J./Announcer-News 1967 1968 No No
636 Graham William ATC 1968 1969 No No Lee
637 Grandy Emmett Born on Midway 1966 Yes No
638 Grant III John USAF 1966 No No
639 Graves Marion Hospital corpsman 1960 1961 No No
640 Gray Ann Dependent 1953 1954 No Yes Matney
641 Gray Paul Public Works – Power Plant 1970 1972 No No
642 Greatting Richard NavFac – OIC NOPF 1984 1985 No No Namiko
643 Greene John Dependent 1965 1967 No Yes
644 Greene John US Air Force 607 MASS 1966 1968 No No Lee
645 Greenfield Don Search & Rescue Pilot 1964 1965 No No Shirley
646 Gregory Lorin 3rd Defense Battalion – USMC 1941 No No Ruby
647 Griffin Marjorie Dependent – Navy Wife 1961 1963 No No Pinner Richard
648 Griffin Robert Dependent 1961 1962 No Yes Robin
649 Griffin William Dependent 1966 1967 Yes No Kathy
650 Griffin Charles Dentist 1967 1969 No No
651 Griffin III James Lt. – Comptroller – Supply 1975 1976 No No Patricia
652 Griggs Larry Pacific Missle Range Technician (MILS site) 1963 1964 No No N5BG
653 Grist Walter Battle of Midway – VMSB-241 MAG-22 1942 No No
654 Grizzard Janis Dependent 1958 1959 No Yes Ziemer
655 Groom Debra Dependent 1968 1969 No Yes Joe
656 Groom Theresa Dependent 1968 1969 No Yes
657 Groom Joanne Dependent 1968 1969 No No Bill
658 Groom III William Dependent 1968 1969 No Yes Letha
659 Groom Jr. William Enroute Maint Supervisor, 607 MASS, USAF 1968 1969 No No Joanne
660 Gross John Public Works 1978 1979 no JonneyB
661 Grove Darren Dependent 1977 1978 No No Terri
662 Grove John Protestant Chaplain 1977 1978 No No Myra
663 Guba Gerald Air Controlman 1960 1961 No No Jerry
664 Gucker Peter Nav Com Unit 1969 1970 no no
665 Guidotti Gary Navcommunit 1963 1964 No No
666 Guidry Glen Dependent 1961 No No Patty
667 Gulbransen Roger Pilot / Personnel Officer 1970 1971 No No Vicki
668 Gunn Robert Fuel Farm Maintenance 1978 1979 No No
669 Guse Mary Dependent 1960 1969 No Yes Murphy
670 Gustafson John NSGA Eastern Island 1959 1961 No No
671 Guy Billy Dependent 1958 1960 No Yes
672 Habben Gary Boat House, O.M.D 1977 1978 No No Nancy
673 Hadley Timothy Born on Midway 1978 Yes No
674 Haffner – McQueen Debbie Dependent 1972 1974 No Yes
675 Hagemann Jr. Robert Dependent 1957 No Yes
676 Haggard Guy Dependent 1970 1972 No Yes
677 Haggard Jeff Dependent 1971 1972 No Yes Anita
678 Hahn Charles ET 1973 1974 No No
679 Haines Gerald 607th MASS USAF 1966 No No Jerry
680 Hall Susan Born on Midway 1965 Yes No Greenfield
681 Hall Ian Detachment of the Royal Air Force (UK) 27 Sqn Vulcan 1975 No No
682 Hall Marty AEWBARRONPAC – Flight Engineer 1964 1965 No No
683 Hall Samuel Power House 1964 1965 No No
684 Hallmark Jr. Sam Dependent 1963 1964 No Yes
685 Halvorson Cathy Secretary to Project Manger with Itt/FSC/BSI 1983 1992 No No
686 Hamel Richard RMSN 1969 1970 No No
687 Hamelinck James AEWBARRONPACDET 1960 1961 No No
688 Hamilton Jr. William Dependent 1977 1979 No Yes John
689 Hammann Buddy Air Traffic Control 1970 1971 No No
690 Hammons Daniel Transportation – Lead Mechanic 2006 No No
691 Hamrick John Submarine Base Instructor 1945 No No
692 Handlan Al Civilian Contractor 1985 No No
693 Handzus James Ground Electronics Maint. Dept. 1977 1979 No No
694 Haney Curtis Supervisor, Aircraft Refuelers, Supply Dept 1973 1978 No No Curt Candi
695 Hanna Alan AEWBARRONPAC 1963 1964 No No
696 Hannan Vernon CTR1 – Eastern Island 1957 No No Art
697 Hanson Nancy Born on Midway 1952 Yes No Fraser
698 Hanson Darrell Supply Dept 1966 1967 no no Rocky
699 Harbaugh John Communications, Tech Control 1972 1973 No No Miss Vicky
700 Harbaugh Jr. John Dependent 1972 1973 No Yes Little John
701 Harbinson Gene AEW Power Plants 1963 1964 no no
702 Harbinson Lynnie Dependent wife 1969 1972 no no
703 Hard Becky Dependant 1940 No No Moore
704 Harder Jim EA-3 / Public Works 1970 1971 No No Suzie
705 Hardin Ronald Personnel Office 1965 1968 No No
706 Harkins Leslie Born on Midway 1965 Yes No
707 Harlow Diane Born on Midway 1965 1968 Yes No Daniels
708 Harmier Scott Boeing Company / Fire Protection 2003 2004 No No Krista
709 Harnden Jonathan Air Traffic Control Tower 1966 1967 No No
710 Harper Charles NavFac – Maint. Dept. 1973 1974 No No
711 Harrington Greg Dependent No No
712 Harris John Dependent 1960 1962 No Yes
713 Harris Pat Officer-In-Charge of NAF Midway 1983 1984 No No
714 Harrison April Dependent 1960 1961 No Yes Powner
715 Harshbarger Roger Fuels/Safety/Public Works Manager 1993 2002 No No Tanya
716 Hart Bob Radio Operator (RM2) 1954 1955 No No
717 Harvey Robert Radioman – RM1 1975 1978 No No Bob Sue
718 Hastings Deanna Dependent 1952 1953 No No Hastings
719 Haubenstein Bruce BOQ and O Club 1971 1972 No No
720 Hauck Harold Comm 1972 1973 no no
721 Hawkins Lawrence Dependent 1956 1958 No Yes
722 Hawkins Thomas Chaplin 1958 1960 No No
723 Hawkins Shelleyann Dependent 1974 1976 No Yes Faustina
724 Hawley Larry Eastern Island Naval Radio Receiving Facility 1966 1967 No No Roberta
725 Haynes Chauncey Yeoman – Sub Base 1947 1948 No No Joann
726 Haynes Beverly Child Care Center Manager 1963 1965 No No Ray
727 Haynes Ramon AEWBARRONPACMIDET + Flight Electrician – AE2 1963 1965 No Beverly (Elizabeth)
728 Hazeldine Thomas Telephone Exchange & DJ KMTH Radio 1959 1960 No No
729 Heath Louis 607 MASS  USAF (Forward Supply Point) 1967 1968 No No
730 Hedstrom Al NAF Legal Office 1978 1979 No No Linda
731 Heins Roger Seabee 1985 1986 No No
732 Heithaus John NAS PW – CM1 1978 1979 No No
733 Helgerson Dale Air Traffic Control 1975 1978 No No
734 Helland Tony P/W electric shop then Reefer shop 1973 1975 no no
735 Helms Charles Plumbing Shop   Seabees  UT3 Service Plumber 1969 1970 No No Charlie
736 Helvig Thomas Dependent 1968 1969 No Yes
737 Helvig Thomas LCPO – Eastern Island 1968 1969 No No Joyce
738 Hemry John Dependent 1967 1969 No Yes Sharrill
739 Hendricks Pamela Dependent 1973 1975 No No Ursua
740 Henson Patricia Dependent – Navy Wife – Worked at the Bank. 1971 1974 No No Maples Patty Bob
741 Henzel Ronald GEMD – Air Traffic Control – ET3 1975 1977 No No Ron Kara
742 Hepner Sharon NavFac – OT 1978 1979 No No Redd
743 Herr Michael POIC – Aircargo Section 1967 1969 No No
744 Herrera Frank Power Plant 1974 1975 no no
745 Herzberg Keith Public Works – Transportation 1973 1974 No No
746 Hester Joyce NWSED 1975 1977 No No Lowe
747 Hidy Gary Navy Exchange 1968 1969 No No
748 Highsmith Robin Dependent 1975 1977 No Yes Donaldson
749 Highsmith-Woods Stephanie Dependent 1975 1977 No Yes Donaldson
750 Hilton Daniel Aircraft Maintenance / SAR Crew 1964 1965 No No Maureen
751 Hiltz Donald USS Thor 1968 No No
752 Hinds Jo George Cannon School – Teacher 1976 1978 No Yes Dalley
753 Hines Erylon Public Works – SeaBee’s 1974 1975 No No Hilary
754 Hinton Aloneous (AL) GCA Maint. Officer 1964 1966 No No Al
755 Hire George Battle of Midway – Sixth Defense Battalion 1942 No No
756 Hmiel John NavFac – Utilityman 3rd No No
757 Hoagland John Structural Fire Fighter 1958 1959 No No
758 Hobbs Roy Public Works Office 1979 1980 No No
759 Hodeen Joanne Dependent 1956 1957 No Yes Kincaid
760 Hodges Gary Dependent 1965 1966 No Yes
761 Hodgkins Nancy Dependent 1947 1948 No Yes Oexle John  (Deceased)
762 Hodgson Garry PNSN – Personnel Department- Administration Building 1973 1974 No No
763 Hoefer John Drydocks 1947 1948 No No
764 Hoefer Robert Dependent 1948 1948 no yes Bob
765 Hoefer Stella Spouse 1948 1948 no no Trimble John H
766 Hoffman James Food service Officer, NAVSTA 1967 1968 No No
767 Hoffmann Richard NavFac 1980 1981 No No Rick Janice
768 Hoffren Debbie Dependent 1971 1973 No Yes Shoemake
769 Hogan Robert EO (the Seabee battalion) 1975 1976 No No Charlotte
770 Hogan Ginny Dependent 1976 No Yes
771 Holcomb Rick Crash and Fire 1971 1973 No No
772 Holcomb Nancy NavFac – OT Seaman 1978 1980 No No Lillyman
773 Holiway Jeff Dependent 1972 1973 No Yes
774 Holloway Alice Dependent 1975 1978 No No Wengert
775 Honey Wade Dependent 1972 1975 No Yes Adrianne
776 Honey Stann Dependent 1972 1974 No Yes
777 Hoopes III Thomas AEWBARONPAC 1960 1961 No No
778 Hoover Leroy Fuel Farm/Refuelers 1968 1969 No No
779 Hoover Stan Air Force Squadron – Crew Chief 1968 1969 No No
780 Horn Jim 1963 yes
781 Hornbeck Donald Administrative & Air Operations Officer 1969 1972 No No Connie
782 Hosman Jim NAS Ground Electronics-Weather Office 1973 1974 No No Jeff
783 Hougham Paul Dependent 1957 1965 No Yes
784 House Jr. Harld Corpsman – Operating Room Technician 1969 1970 No No Peggy
785 Howard Carol Dependent 1960 1962 No Yes
786 Howard Claude Commissary Store 1965 No No
787 Howard Freida Dependent Wife 1969 1970 No No Enlow
788 Howe Bill EM / Officer Club 1979 1980 No No
789 Hoylman Roger Dependent 1974 1976 No Yes Lynn
790 Hoylman Sr. Robert Air Traffic Control/MARS Station Operator 1974 1976 No No Carolyn
791 Huber James Air Traffic Controller 1959 1960 No No
792 Huber Paul NavFac – OT1 1971 1972 No No
793 Huff Cindy Dependent 1970 1972 No Yes Gutteridge
794 Hughes Joelle Dependent 1960 1961 No Yes Schaefer
795 Humphrey John Dependent 1961 1963 No Yes
796 Huntimer Tony Dependent 1970 1972 No Yes
797 Huntimer Kim Dependent 1970 1972 No Yes
798 Hurry Harry Harbor / Electric Shop / Tugs 1973 1975 No No
799 Huss Dewey SKGSN – Supply (GSK) 1950 1953 No No
800 Hutchinson William Air Operations Air Terminal 1968 1969 No No Lynda
801 Hutt Ralph AG2 – NWSED 1974 1975 No No Linda
802 Hyde Michael SKSN / Main Supply & Fuel Farm 1966 1967 No No
803 Hyder Clarence NavFac – OT 1977 1978 No No
804 Hyland William OIC NAF Midway 1982 1983 No No
805 Hynes Ronald AirBarron   V-1 1959 1960 No No Dunc Gayle
806 Ingham David Carpenter Shop 1973 1974 No No
807 Inman Michael Dependent 1964 1966 No Yes
808 Irwin Steven Performed the hazardous waste clean-up 1997 No No
809 Jackson Marilyn Dependent 1970 1971 No Yes Prue
810 Jackson Don Admin / Enlisted Personnel Office 1974 1976 No No
811 Jackson III Stuart Dependent 1964 1966 No No Lee
812 Jacobs Larry Naval Weather Serv. Environ. Det. 1971 1975 No No Carol
813 Jakubasz Steven Transmitter Site & GEMD 1970 1973 No No Pamela
814 James Michael Dependent 1969 1972 No Yes
815 Janicki Henry Small boat harbor 1957 1958 no no
816 Jaques Patricia Dependent 1973 1975 No YES
817 Jardine Gary Naval Weather Service 1964 1965 No No
818 Jarman Carl 607 MASS 1966 1967 No No
819 Jarvis Clifford N.W.S.E.D 1974 1975 No Yes
820 Jasper Douglas Naval Aviator – Search & Rescue 1961 1962 No No
821 Jazwiec Michael AD-3 with AIRBARSRON 2 1958 1959 No
822 Jeannequin Michael Damage Controlmen Harbor Division 1961 1963 No No Mike Saundra
823 Jeffers Jerry Post Office 1971 1972 No No
824 Jensen Gary Yeoman, Admin Building, Captains Office 1968 1969 No No
825 Jensen Jr. William US Naval Security Group 1966 1967 No No
826 Jerozal Robert Communications Center – Base Services Inc. (civilian) 1989 No No
827 Jim Wood Storekeeper 1965 1966 No No
828 Johannsen Allen Navy Exchange 1978 1979 No No
829 Johnson Marsha Dependent 1960 1961 No Yes Mork
830 Johnson Arthur AEWBARRON – Power Plants Shop Supervisor 1962 1963 No No
831 Johnson Robert Dependent 1965 1967 No Yes Butch
832 Johnson Robert CT – Eastern Island 1966 1967 No No
833 Johnson Robert Air Controlman 3rd Class 1968 1969 No No Bob
834 Johnson Michael Air Traffic Controller 1969 1970 No No
835 Johnson David GEMD Officer 1970 1973 No No Rae
836 Johnson Timothy Dependent 1970 1973 No Yes
837 Johnson William NavFac – Watch Officer 1971 1972 No No Bill Peggy
838 Johnson Craig Ground Electronics Div. 1972 1974 No No Tana
839 Johnson Ronald Dependent 1972 1976 No Yes Angie
840 Johnson Geoffrey American International Constructors 1973 1974 No No
841 Johnson Gordon Human Resource Management Office 1974 1976 No No
842 Johnson David Air Traffic Controller / Galley master-at-arms 1974 1975 No No Lynn
843 Johnson Joshua Born on Midway 1974 Yes No Rebekah
844 Johnson Lynne NavFac 1979 1980 No No Blondy
845 Johnston Jeanne Dependent 1940 No No Branch
846 Johnston Bill Airport Manager 1996 2002 No No
847 Johnston Jr. Ken Dependent 1960 1969 No Yes
848 Jones Robert Weatherman – AG2 1952 1953 No No
849 Jones Odus AEWBARRONPAC 1962 1964 No No Betty
850 Jones D. Air Ops – Helo Plane Capt. 1965 1969 No No May
851 Jones Andrea Dependent 1967 1968 No No
852 Jones David Air OPS – SAR Crew 1967 1968 No No
853 Jones Molly Dependent 1968 1969 No Yes Kennedy
854 Jones Robert Harbor Operations – QMC 1970 1972 No No Bob
855 Jones Clifford Comptrollers Office / SK3 1971 1972 No No Bob Carol
856 Jones Michael Communications/Transmitters 1974 1975 No No
857 Jones Michael Radioman 1974 1975 no Mike the Spike
858 Jones Kathie Dependent 1974 1977 No Yes
859 Jones Kathy AirOps Power Plant Division 1975 1976 No No
860 Jones Timothy Flight Clearance Officer – 2nd Floor of Hanger 1976 1977 No No Tim
861 Jones Chester AEWBARRONPAC – 3rd class Metalsmith 1964 1965 No No
862 Jones Jr. Dolce Dependent 1965 1969 No Yes Skip
863 Jorgensen Jan Dependent 1962 1963 No Yes Denise
864 Jorgensen Jr. George Dependent 1962 1963 No Yes Dale
865 Joyce Donald UTB2 – Plumbing Shop 1959 1961 No No
866 Joyce Kenneth Born on Midway 1960 Yes No
867 Joyce David Dentist 1970 1972 No No Joy
868 Joye William NavFac 1971 1973 No No
869 Joyner Judy Dependent 1966 1967 No Yes Faulk
870 Juliana Jerry NavFac – STG3 / Operations 1969 1970 No No Yukie
871 Juliano Peter Ensign – PWD Maint. & Transportation 1963 1964 No No Kathy
872 Kachel Charles Communications Unit 1971 1972 No No
873 Kamp Gunther Sub-Base Machine Shop 1944 1945 No No Evelyn
874 Kane Debra Dependent 1967 1969 No Yes Kennedy
875 Kangas Gary 607 MASS – USAF 1969 No No
876 Kannapel Eddy Crash Crew 1967 No No Diana
877 Karl Smith Dependent 1959 1961 no yes
878 Katanich Rich USN Quartermaster – Harbor Control 1968 1970 No No
879 Kauffman Michael NavFac 1990 No No
880 Kawada Joanna Dependent 1969 1973 No Yes Lewis Jody
881 Keefe Steve Crash and Rescue 1970 1971 No No
882 Keele James Communications Officer 1976 1977 No No
883 Keezer Coach Aircraft 1979 no no
884 Kehl Eric Personnel 1967 1968 No No
885 Kehler Bill Public Works – Carp. Shop 1964 1965 No No
886 Keister Richard Control Div. Officer & AUW Supply Officer 1962 1964 No No Donna
887 Kelley Richard NWSED (Weather Detachment) 1976 1978 No No Helen
888 Kelly Raymond Dependent 1958 1960 No Yes
889 Kelly Richard Dependent 1959 1961 No Yes
890 Kelly Kim Supply – Bldg 117 1969 1970 No No
891 Kelly Bruce HF Receivers – Eastern Island 1972 1974 No No
892 Kelly Susan Public Works – Steel Shop 1981 1982 No No
893 Kemp Karen Dependent 1959 1962 No Yes Cox Michael
894 Kerstan Robert Water Purification and Steam distribution 1975 1976 No No Susan
895 Kessler Bradley TDY Crew Chief on C-130 (Sniffers) 1991 No No
896 Ketner Brian Born on Midway 1960 Yes No
897 Keyes Timothy Nmcb62 1987 1988 no no
898 Khachatorian Thomas Dependent 1965 1967 No Yes
899 Khachatourian Patty Dependent 1965 1967 No Yes
900 Khachatourian Toros Aircraft Maintenance Officer – Air Ops 1965 1967 No No Margaret
901 Kibler Samuel ETC, GEMD 1974 1977 No No Sam Marilyn
902 Killeen Vaughn Dependent 1959 1960 No Yes Celeste
903 King John Dependent 1960 1962 No Yes
904 King Michael SK2 – Fuel Farm – CAPT. USNR Ret. 1968 1969 No No
905 Kingsbury Gary RM3 NavFac 1973 1975 No
906 Kinzer Charles ET2 – Communication Unit – Transmitter Site 1967 1968 No No
907 Kirby Tom Communications – Transmitter Site 1972 1973 No No
908 Kirkpatrick John Air Operations – AMSAN 1971 1972 No No Scott
909 Kistler Gary Public Works 1959 1960 No No
910 Kittredge Roger NavFac – OT1 1973 1978 No No Kathy
911 Klam Clark Public Works 1974 1977 No No
912 Klammer Linda Branch Hospital 1977 1978 No No
913 Klansnic Becki Dependent 1973 1975 No No Tappero
914 Klima Wanda Born on Midway 1959 Yes No Beville
915 Knapp Glen Harbor Operations Officer 1976 1978 No No Mary
916 Kneedler Janet Dependent – Navy Wife 1971 1973 No No
917 Kneedler Josh Born on Midway 1972 Yes No
918 Knight Richard Public Works – Seabees 1973 1974 No No
919 Knox Susan Dependent 1969 1971 No Yes Evans
920 Koch John Dependent 1963 1964 No Yes
921 Koeck Thomas Naval Security Group Detachment 1969 1970 No No
922 Koehler Bonnie Dependent 1964 1965 No No Taylor Brian
923 Koester Robert Naval Weather Det. 1970 1972 No No
924 Kolacki Julie Dependent 1963 1964 No Yes Dahler
925 Kolb Jon NavFac 1971 1974 No No
926 Kolb Michael Dependent 1972 1974 No Yes Raechel
927 Kondas Larry Dependent 1957 1959 no yes
928 Kondas George Civilian Fire Chief 1957 1959 No No
929 Koos Randall Dependent 1959 1960 No Yes Randy
930 Kooyman Harry AEWBARRONPAC 1963 1965 No No
931 Kostic Frank AUW compound TM3 1963 1964 No No
932 Kozisek Jimmy AT1, Air crewman on C-117 (radio operator) 1977 1978 No No
933 Kozmin Paul Communication Dept. – Transmitter Site 1971 1972 No No
934 Krall George Water Dept. – UTW2  USNR 1958 1959 No No
935 Krapohl Don NavFac – OT3 1972 1973 No No
936 Kraus Francine Kindergarten Teacher – Navy Wife 1968 1970 No Yes Paul
937 Kruer Thomas Eastern Island – CE2 1969 1970 No No
938 Kruger Richard Unknown 1969 1971 No No
939 Kubal James Dependent 1975 1977 No Yes Laurie
940 Kubal Phillip Dependent 1975 1977 No Yes
941 Kuenle Jim Baker 1978 1979 No No Kinley Deborah
942 Kuhn Charles Eastern Island IonoScatter Communication Site 1960 1961 No No
943 Kuhn Russell AEWBARRON PAC 1962 1963 No No
944 Kullman Donna Dependent 1968 1969 No Yes Bennett
945 Kumerow Kurtis Pub works carpenter shop 1974 1975 no no
946 Kunz Don Public Works – Garage 1972 1974 No No
947 Kurian Ray Leading Chief – Communications 1979 1982 No No
948 La Londe Rebecca Dependent 1954 1956 No No Burghardt
949 LaBella Nicholas NavFac – Electronics Maintenance Chief 1973 1975 No No Gail
950 LaFayette John Engine Mechanic On HU-16 1964 1965 No No
951 Laiben Jimmy Dependent 1954 1959 No Yes Cathy
952 Lake Dan NavFac – OT3 1971 1984 No No
953 Lalli Alan Generator power plant 1979 1980 No No
954 Lalli jr Alan Engineering / Power Plant 1978 1979 No No
955 LaMarche Gardner NavFac – RM2 1978 1979 No No
956 Langlitz Jr. William Dependent 1967 1976 No Yes Billy
957 Langlitz Sr. William Air Ops / Maint. 1966 1976 No No
958 Lapp William NavFac – Communications 1974 1976 No No Billy Mike
959 Larosa Edwin Water/Air Terminal Operations LCPO; Household Goods and Personal Property Customs Inspector and Claims Investigation Officer 1975 1978 No No Rose Marie
960 Larsen Carol Dependent 1954 1956 No Yes
961 Larson Penny Dependent 1961 1962 No Yes Hassett
962 Lassiter Gene AEWBARRONPAC 1960 1963 No No Marilyn
963 Latall Walter 1957 1958 No No
964 Laverentz Scott Dependent 1970 1973 No Yes Wendula
965 Laverentz Tony Dependent 1970 1973 No Yes
966 Lawlor Michael Dependent 1977 No No
967 Lawson Nick Dependent No Yes
968 Lay Billie Dependent – Navy Wife 1963 1965 No No
969 Leathers Robert 50th Battalion (Seabees) 1943 1944 No No
970 Leavell Bruce Born on Midway 1964 1965 Yes No
971 Leeton Ron Weather Service 1978 1979 No No Elisabeth
972 Legaspi Catherine Dependent 1963 1965 No Yes Rider
973 Leib David Weather Forecaster 1958 1960 No No
974 Leiby Richard Air Terminal – ADJ-2 1967 1968 No No Bruce
975 Leigh Richard Medical Officer 1957 1959 No No
976 Leineke Alan US Navy Photo Lab 1956 1957 No No
977 Lemieux Eugene NSGA  – CTA1 1969 1970 No No Barbara
978 Lemons Everett USCG Radioman, weather, air sea rescue 1953 1954 No No Alice
979 Lenz Richard Radioman 1972 1975 No No Rich Mary
980 Lenz Mary Radioman 1972 1975 No No Hogue Richard
981 Leske David Air Ops.  Line Service 1959 1961 No No
982 Lester Sonja Born on Midway 1968 1970 Yes No Aikins
983 Light Deborah Communications Center and Project Managers Office 1984 1994 No No Debbie
984 Liller Karen RM2 – Message Center 1975 1976 No No
985 Lincoln Glen AEWBARRONPAC 1962 1963 No No Linda
986 Lindahl James AEWBARSON AE1 1960 1962 No No Joan
987 Lindley William Galley & KMTH TV & Radio 1972 1974 No No Bill / Burl Ives
988 Linn Luann Dependent 1971 1976 No Yes Pekelder
989 Little Wayne Commissary/Night Baker 1972 1973 No No
990 Lloyd Painter ENS – NSGA 1965 1966 no no
991 Lomibao Perfecto Galley – Piquiniq Management Corporation and MPC 1996 2000 No No Jojo
992 Long Marty Dependent 1956 1965 No Yes Ann
993 Long Jerry Dependent 1956 1965 No Yes
994 Long Jack Galley 1967 No No
995 Long Terry Air traffic control 1973 1975 no no Turk
996 Longhofer Jerry Public Works – Machine Shop 1957 1958 No No
997 Lopez Theresa Dependent 1975 1977 No Yes Cano
998 Lorino III Nash NavFac – RM3 1970 1971 No No Dusty Beth
999 Loughry Richard Public works – Carpenter 1980 1981 No No
1000 Love Samuel Naval Dispensary 1958 1959 No No
1001 Lowe Scott Dependent 1976 1978 No Yes
1002 Lowery Sr. Carl UTCN – Public Works –  Water Department 1965 1966 No No
1003 Luecke Diane Dependent 1952 1953 No Yes Douthett Richard
1004 Luichinger Thomas AIRBARSRON – 2 DET Midway (YN2) 1958 No No Eleanor
1005 Lund Michael Crash and Fire 1981 1982 No No
1006 Lundquist Gary AEWBARRONPAC 1964 1966 No No Helen
1007 Lutes Robert AEWBARRONPAC MIDET 1963 1964 No No
1008 Luyendyk John Dependent 1955 1956 No Yes
1009 Lynch Dan AOIC / NSGA 1965 1967 No No Kathie
1010 MacArthur Janey Dependent 1960 1968 No Yes Sumile Don
1011 MacFann Robert Crash and Fire Division – Air Operations Department 1978 1980 No No
1012 MacGregor Linda Dependent 1963 1964 No Yes Scheiwer
1013 MacKenzie Rebecca Dependent 1971 1973 No No Rook Ken
1014 Mackey Mark Dependent 1972 1973 No Yes Teri
1015 Maddux Thomas AEWBARRON 1964 1965 No No
1016 Madril Richard Unknown? 1966 1967 No No Marion
1017 Madril John Born on Midway 1967 1968 Yes No
1018 Madsen Michael G. Flight Line – For MATS 1962 1963 No
1019 Mahaffy Craig NavFac – OT2 1976 1978 No No
1020 Maiberger George Dependent 1973 1975 No Yes Mary
1021 Maiberger Paula Dependent 1973 1975 No Yes
1022 Maleady Richard NavFac – OT3 1968 1969 No No
1023 Maloney Mark EO3 1976 1977 No No
1024 Mance Jr. Frank Supply Dept 1965 1966 No No
1025 Manchester Harold Public works 1977 1979 No No
1026 Manfredi Mario Seabee – MCB 9 Detachment Alfa 1957 No No
1027 Mann Floyd Public Works 1959 1960 No No
1028 Mann Joseph Asst. Supply Officer 1974 1976 No No Peggy
1029 Manning Steve USN – Chief 1970 No No Judy
1030 Manteufel Robert 1963 1964 Yes No
1031 Maples Louis Dependent  (Group Coordinator) 1971 1974 No Yes Lee Kim
1032 Margulis Frank Commissary Store – OIC 1962 1964 No No
1033 Marsh Diana Navy Wife 1973 1976 No No
1034 Marshall Jim Public Works 1968 1970 No No Connie
1035 Marshall John Assistant Security Officer 1969 1970 No No
1036 Marshall Karen Dependent 1973 1975 No Yes Spradley
1037 Marshall Jim Radioman 1964 1965 No No
1038 Martin Joseph Cpl, USMC – Marine Garrison Forces 1947 1948 No No
1039 Martin Patty Dependent 1969 No Yes Coughlin Bob
1040 Martin Gordon LTJG, Supply Corps, BOQ Manager 1976 1977 No No Marty Ruth Ann
1041 Martin Ruth COMSTA – RM3 1976 1977 No No Schneidermeyer Martin
1042 Martin Darel NavFac – Watch & Research Officer 1978 1979 No No Dona
1043 Martin Sr. Jimmie Air Traffic Controller 1961 1963 No No Sara Sue
1044 Martinez Melissa Born on Midway 1975 1976 Yes No Mann Kris
1045 Massey Sheldon Cook in galley1970 1970 1971 no no
1046 Massey Arlin AF Communications Officer 1986 1989 No No
1047 Massey Steve Calibration Lab 1986 1988 No No
1048 Matecko Claire Music Teacher – George Cannon School 1973 1974 No Yes Wack
1049 Matlock William NavFac – OT2 1971 1972 No No Bill
1050 Matthews Rick NavFac – QA Chief 1976 1978 No No Joan
1051 Matuzeski David Seabee – UTCAWater Treament 1974 1975 No No
1052 Mauck Charles Dependent 1974 1976 No No
1053 May Edward NSGA MIDWAY 1969 1970 no no Ed
1054 Mayeaux Janet Dependent 1954 1957 No No Rominski
1055 Mayfield Rhonda Born on Midway 1975 Yes No Robbins
1056 Maynard Marvin Special Services – Bowling Alley Manager 1971 1972 No No
1057 Maze Robert Dependent 1957 1958 No Yes
1058 McAleer Virginia Galley, Fire Dept. 1976 1977 No No Buckman
1059 McBurney – Ferguson Diane 1967 1968 no yes McBurney Roy Ferguson
1060 McCarthy Deborah Dependent 1970 1972 No No Porter Mac
1061 McClellan Ann Dependent 1966 1970 No Yes Alesna
1062 McClelland Vervin Electrians Mate 2nd 1950 1951 No No
1063 McClintock Dianne Dependent 1967 1971 No Yes Sides
1064 McCoy Leslie Dependent 1968 1970 No Yes
1065 McCrea Angie Navy Wife 1958 1959 No No
1066 McCrea Jonathan Born on Midway 1959 Yes No
1067 McCrory Lawrence Dependent 1977 1976 No Yes
1068 McCuaig Jamie NavFac – OT3 1978 1979 No No
1069 McCullough Leo NavFac – COMBARPAC.  Served as Asst. CDO, RPS, Asst Intelligence 1958 1959 No No
1070 McCullough Craig Supply Department Bldg 117 1975 1976 No No
1071 McCullough Kenneth 1987 1988 No No
1072 McCurdy Roger NavFac – Chief Radioman 1974 1978 No No Connie
1073 McCurdy Paul Dependent 1975 1978 No Yes
1074 McDaniel Keith Dependent 1963 1964 No Yes
1075 McDermott Diann Dependent 1951 1953 No No Billy Mike
1076 McElhaney Wayman Drycleaning Plant – PO2 1951 1952 No No
1077 McEnaney Kenneth NavFac – Communications Center 1973 1977 No No Kathy
1078 McFarland Mac Air Ops & Public Works 1973 1978 No No Joan
1079 McGowan Corinne Dependent 1963 1965 No Yes Ranzau
1080 McGrew Randy Commissary 1974 1975 No No
1081 McGuire James Navy Aviation Electrician 1966 1967 No No Mac
1082 McHugh Edward Dependent 1954 1955 No No
1083 McIlhaney David Comptroller – LT. 1975 1977 No No Jane
1084 Mcilhaney Jason Dependent 1975 1977 No Yes Marilyn
1085 McIlhaney Jane Elem School Teacher 1975 1977 No Yes David
1086 McIntyre William Dependent 1958 1960 No Yes
1087 McKenna James AEWBARSRON 1958 1960 No No
1088 McKenney Jr. Daniel Dependent 1969 1971 No Yes Turk
1089 McKenzie Sam NavFac – OT1 1980 1981 No No
1090 McKillop David Refueling Operations / Chief Bakers Group 1970 1971 No No Sarah
1091 McKinney Joe NavFac 1969 1971 No No Meiyui
1092 McLearen Don BSI Supply 1980 1982 No No
1093 McLennan Hugh Air Ops. H-46 Aircrewman 1976 1978 No No Mack PJ
1094 McLintock Henry Public Works 1978 1979 No No
1095 McMakin Delwin Aircraft Maintenance ADC 1974 1977 No No Janet
1096 McMenamin Cheri Dependent 1968 1969 No Yes Helvig Kevin
1097 McNabb Glenn Naval Communication Unit 1964 1966 No No Dorothy
1098 McQueen Teresa Dependent 1960 1962 No Yes
1099 McQueen Teresa 1960 1962 no yes McQueen Terre
1100 McQueen (Haffner) Debbie Dependent 1972 1974 no yes
1101 McSorley Mike Dependent 1959 1962 No Yes
1102 Meade Randall Storekeeper at CommSta. 1970 1972 No No
1103 Meador Nikki Dependent 1976 1979 No Yes Paul
1104 Means James Public Works 1973 1975 No No
1105 Medas David Flight Line / Air Ops 1967 No No
1106 Meeks Idilia Dependant 1957 1959 No Yes Pickerill Dillie
1107 Meier Stephen Dependent 1975 1977 No No
1108 Meierbachtol Jeremy Born on Midway 1976 1977 Yes No
1109 Mejia Tomas NavFac – RM3 / KK Dive Shop 1979 1980 No No Tommy
1110 Menager Sherry Born on Midway 1949 1950 Yes No
1111 Menard Paul VW-12 and AEWBARRONPAC 1958 1961 No No PJ
1112 Mendez Albert Transportation Div. 1959 1965 No No
1113 Mendez Albert Dependent 1960 1964 No Yes Jasper
1114 Mercer David Base Police / Fuel Farm 1972 1975 No No
1115 Mereno Bill RMC – Navcommunit 1965 1968 No No Donna
1116 Merry Judy Navy Wife 1948 1950 No No Robert (Deceased)
1117 Meyer Eugene AEWBARRONPAC 1958 1959 No No
1118 Michael Myron Galley – Night Cook / Baker 1972 1974 No Yes Sharon
1119 Mickus George Chief:  Receiver Site Eastern Isl. & Tech Control Sand Isl. 1970 1972 No No
1120 Mignano Stephanie Born on Midway 1952 1953 Yes No Billy
1121 Milgrim Wayne Dependent 1962 1963 No Yes
1122 Miller Russell Dependent 1953 1954 No Yes
1123 Miller Robert AEWBARRSRONPAC, Aviation Electrician 1962 1963 No No
1124 Miller Dave Born on Midway 1962 1964 Yes No Sherree
1125 Miller Kristan Dependent 1966 1969 No Yes Wilber
1126 Miller Dave Crash and Fire 1970 1971 No No
1127 Miller Christine Dependent 1971 1974 No Yes Laverentz
1128 Mills Gary Petty Officer 1966 1967 No No
1129 Mills John GCS – Teacher 1971 1972 No Yes
1130 Milner Frank Base Commander 1964 1966 No No Jane
1131 Miner Pat Dependent 1974 1975 No Yes Angela
1132 Miner Darrell Public Works – Transportation 1974 1976 No No
1133 Minor Don Personnel / Educational Servicers Officer 1968 1970 No No Lisa
1134 Minter Rich VW-12 1957 1958 No No
1135 Mitchell Ronald Radioman 2nd Class 1971 1972 No No
1136 Mitchell Arthur Fuel Farm – Security 1974 1975 No No
1137 Monnier Gary Dependent 1964 1966 No Yes
1138 Montgomery Herbert Aircraft Maintenance Officer 1965 1967 No No Bud Margie
1139 Montgomery Doug Air Ops 1966 1967 No No
1140 Montgomery Erik Dependent 1977 1978 No Yes
1141 Montgomery Elda George Cannon School Teacher 1964 1965 No Yes Utterback
1142 Moore John Dependent 1954 1956 No Yes
1143 Moore Roger AEWBARSRONPAC, AE2, WV Check Crew 1959 1960 No No
1144 Moore Lynda Dependent 1961 1963 No Yes
1145 Moore Dennis AEWBARSRONPAC, ADR2, Swing shift Powerplant Division Coordinator 1962 1963 No No Denny
1146 Moore Bob Dentist 1972 1974 No No Barbara
1147 Moore Robert ET3 GEMD HF XMTR 1977 1978 No No Lonnell
1148 Moran Dick NavFac – OTC & Watch Officer 1968 1971 No No
1149 Moran Jr. Robert Dependent 1969 1970 No Yes
1150 Morell Don Submarine Service 1944 No No
1151 Morgan Jerry Navy Exchange, Barber Shop, Laundry 1976 1978 No No Melody
1152 Morgan Michael 1963 1964 yes No
1153 Morgan Michael (Mike) Air Traffic Control 1977 1978 No No
1154 Mork John Dependent 1960 1962 No Yes
1155 Morris Daniel CTR2 – NSGA 1967 1968 No No
1156 Morris Ben Dependent 1968 1972 No Yes
1157 Morris Kathy NavFac – OT2 1979 1980 No No Speers
1158 Morrison Stu CTRC – Naval Security Group 1967 1969 No No
1159 Morrison Bill Royal Air Force 27 Squadron Detachment 1975 1976 No No
1160 Morrow Donald Dependent 1975 1976 No Yes
1161 Morse Shirley Dependent 1961 1963 No Yes Carlton
1162 Morse Shyrrie Dependent 1970 1972 No Yes Strande
1163 Mortensen Wes AEWBARRONPAC 1960 1963 No No Mort Lee
1164 Mortensen Gary Public Works Transportation 1974 1975 No No Mort
1165 Mortenson Bob Ensign CEC 1957 1958 No No
1166 Moses Gail Dependent 1969 1974 No Yes
1167 Moses Randy Dependent 1969 1974 No Yes Liz
1168 Moss Phil Air Operations ADR-2 1970 No No
1169 Mosser Walter BMC ret. 1954 No No
1170 Mosso Norma Dependent 1954 1955 No Yes Wrightsman Gerry
1171 Mott Timothy Air Ops – Yeoman 1970 1971 No No Mel Brenda
1172 Moulder George NavComUnit 1966 1968 No No Bill Nobuko
1173 Moulder Gary Naval Facility (Ocean Division Officer) 1975 1977 No No Joan
1174 Mount Teten Born on Midway 1947 Yes No Smith
1175 Mozick Don Commanding Officer – NAF Midway 1989 1990 No No
1176 Mraz Phyllis Born on Midway 1948 Yes No Felts
1177 Mueller Susan Dependent 1955 1956 No Yes Luyendyk Susie Ron
1178 Murphy George Fire Chief 1961 1969 No No Deanie
1179 Murphy Tim Dependent 1966 1969 No Yes Pattie
1180 Murphy Daniel CB’S Duty Driver 1964 1965 no no
1181 Murphy Pattie Dependent 1968 No Yes Harris Tim
1182 Myer Pam NavFac – OT 1976 No No Myer
1183 Myers James AIRBARSRON 2 Det. 23 1958 1960 No No Lee Rose
1184 Myers Jr. Edward Hull Tech – Harbor 1972 1973 No No
1185 Naumann Barbara Dependent 1963 1968 No Yes Dechant Bobbie Jo Robert
1186 Nell Dick George Cannon School Teacher 1976 1978 No Yes Judy
1187 Nelson Rocky NavFac – RMSN 1980 1981 No No
1188 Nelson Gerald SeaBees 1964 1965 No No
1189 Nemec George NavFac – OT 1971 No No
1190 Newburn Philip Dependent 1974 1976 No Yes
1191 Newcomer Adam Born on Midway 1969 Yes No
1192 Newhouse Dale Electronics shack 1959 1961 No No
1193 Newman Thomas Seabees 1943 1945 No No
1194 Nichols Altah Naval Security Group Activity 1957 1959 No No Florence
1195 Nichols Diane Dependent No Yes Spradley Dee Ken
1196 Nichols III Alath Born on Midway 1959 1962 Yes No Kim
1197 Niesen Dan Power Plants AD 1977 1978 No No
1198 Ninger Ross AEWBARRONPAC F-29 1964 1965 No No
1199 Nix Ralph Dependent 1969 1970 No Yes
1200 Noble Frank Navy Exchange Officer 1964 1966 No No Jan
1201 Nolan Dennis SeaBee – BU2 – General Services 1967 1969 No No
1202 Nold Randy Military Police / Brig 1970 1971 No No
1203 Nolf Al Comptrollers Office 1977 1978 No No
1204 Norman Rodney AEWBARPAC 1964 No No
1205 Norman Diane Radioman 1975 1977 No No Wilson
1206 Norman Roy 14 Trips on ship Carrying Beer and Machinery! 1942 1944 No No
1207 North Dewite Dependent 1975 1977 No Yes
1208 Norton Bob 1959 1960 No No
1209 Nossick Charles Special Services / Air Ops 1977 1978 No No
1210 Noyes Richard NavFac – Radioman 2nd 1960 1961 No No Dick
1211 Nye Norman Crash and Fire Crew 1967 1968 No No
1212 O’Brien Dan AEWBARRONPAC 1961 1963 No No
1213 O’Brien William No No
1214 O’Brien Augustin George “Mike” Aerographer 1967 1969 No No Nancy O’Brien
1215 O’Brien Michael Dependent 1967 1969 No Yes
1216 O’Brien Nancy Spouse 1967 1969 No No Augustin George “Mike” O’Brien
1217 O’Brien Scott Dependent 1967 1969 No No
1218 O’Brien John Air Ops / Fire / MARS 1975 1977 No No
1219 Ocello Evelyn Dependent 1963 1966 No No Robbins
1220 O’Connell Chuck Dependent 1959 1962 No Yes
1221 Octaviano Steven Born on Midway 1958 1960 Yes No
1222 Odie Michael AK3 – Aviation Storekeeper 1972 1973 No
1223 Oge Steven NSGA  Eastern Island 1970 No No
1224 O’Keeffe Dave Harbor Ops 1969 1970 No No
1225 O’Kelley Brian Contract  QAE 1995 1997 No No Kelly
1226 Olson Leslie Dependent 1961 1963 No Yes
1227 Olson David Staff Yeoman / Harbor Operations 1968 1969 No No Dave
1228 Orsi Tom Construction Driver 3rd class 1954 1955 No No
1229 Osenton Jim Air Sea Rescue 1951 1952 No No
1230 Osten Allan NavFac 1976 1977 No No
1231 Oswald Fred Career Counselor 1976 1978 No No
1232 Oswald Charlotte Dependent 1976 1978 No Yes
1233 Otero Nelson AEWBARRONPAC 1962 1963 No No
1234 Ott Robert Security Dept/Ordn Shop 1960 1961 No No
1235 Otterlei Mark SK3 – Main Supply 1969 1970 No No
1236 Otto Richard AEWBARRONPAC 1964 1965 No No
1237 Ouellette Deanna 1960 1961 yes no Doughton Dee Dee
1238 Owens Linda Dependent 1965 1969 No Yes Castleberry Leon
1239 Owens Wendy Born on Midway 1971 Yes No Huber
1240 Pacholek James SeaBee – Telephone Exchange – E3 1969 1970 No No
1241 Padia Bill NavFac – Watch Officer 1969 1970 No No Beth
1242 Page Patricia Dependent 1965 1968 No Yes
1243 Page Johnny USAF 1965 1966 No No
1244 Paikai Errol Public Works 1977 No No
1245 Painter Lloyd NSGA – Eastern Island 1965 1966 No No
1246 Palmer Allen Public Works – Seabees 1979 1980 No No
1247 Pann Victoria Dependent 1962 1963 No Yes Adams
1248 Parker Larry Born on Midway 1961 1962 Yes No
1249 Parker Dale Crash and Fire 1970 1971 No No
1250 Parker Jr. George NavFac – OT1 1976 1978 No No
1251 Parkinson Gene Midway Volunteers 1941 1942 No No B.J.
1252 Parks Paul NSGA Eastern Island 1966 1967 No No Sarah
1253 Parks William Aircraft Mechanic 1976 1977 No No Bill
1254 Parnell Mike Commissary Store Officer 1977 1978 No No
1255 Paroz Marion Dependent 1963 1965 No Yes Baker
1256 Parsons Danny Navy Exchange 1973 1975 No No
1257 Parsons Dorie Art Teacher – George Cannon School 1975 1978 No Yes
1258 Pasicki Jr. Joseph Public Works Dept. 1964 1965 No No
1259 Patterson Deborah Born on Midway 1956 Yes No
1260 Patterson Jeffrey Dependent 1966 1968 No Yes Paige
1261 Patton Joseph Harbor Pilot 1975 1977 No No
1262 Paulukaitis David Dependent 1964 1965 No Yes Deborah
1263 Payne G.D. AEWBARRONPAC – VW-14 1958 1961 No No Doug
1264 Payne Robert Fire Department 1977 1978 No No
1265 Payne Robert Communications 2010 2011 no no
1266 Pazul Ron 607 Military Airlift Support Squadron 1969 No No
1267 Peacock Bud Dependent 1955 1956 No Yes
1268 Peacock Susan Dependent 1964 1966 No Yes Hagen
1269 Peavey Kathy Born on Midway 1963 1969 Yes No Murphy
1270 Peavy George USAF 607 MASS 1968 1968 no no
1271 Peck Linda Dependent 1974 1975 No Yes Aldana
1272 Peden David Harbor:  YTB762 and MARS:  NNN0NVP 1976 1977 No No
1273 Pekelder Shawn Dependent 1970 1979 No Yes
1274 Pelikan Thomas Seabee 1964 1965 No No Bird
1275 Pendry Jasper NAF Security (K-9 Handler) 1980 1982 No No
1276 Pennington Mark Dependent 1973 No Yes
1277 Pentecost Karl NavFac – Radioman 3rd 1971 1973 No No
1278 Perera Tressel ITT Base Servces Inc. 1986 1989 No No
1279 Perkins David Security (AUW Guard0 / KMTH Radio 1965 1966 No No
1280 Perkins Steve Seabee 1972 1973 No No
1281 Perkins Roger NavComSta, Eastern Island Receiver Site 1964 1965 No No Sani
1282 Perreault Roland Public Works – Plumbing 1953 1954 No No
1283 Perron Robert Dependent 1970 1971 No Yes
1284 Perry John AEWBARRONPAC – AMH2 1959 1962 No No
1285 Peters Nan Accounting Manager 1993 1997 No No Barthell Jerry
1286 Peterson John AEWBARRONPAC 1957 1962 No No Dotty
1287 Peterson Stephen Born on Midway 1961 Yes No
1288 Peterson Desiree Dependent 1966 1967 No Yes Lyen
1289 Peterson Bruce Ground Electronics 1972 1974 No No Pam
1290 Pettigrew Jim Dependent 1972 1974 No Yes Tenise
1291 Petty Robert Dependent 1965 1969 No Yes Bob Bobbi
1292 Pfarr George Power Plant & POIC of operations 1965 1978 No No Marie
1293 Pfeffer Frank EN3 – Harbor 1981 1982 No No
1294 Phares Robert Hospital Corpsman / Crash Crew 1957 1958 No No
1295 Phillips Jim Dependent 1970 1973 No Yes
1296 Phillips Ken Dependant 1970 1973 No Yes Wendy
1297 Phillips Kenneth Aircraft Maintenance Officer 1970 1973 No No Toshiko
1298 Phillips Philip Dependent 1974 1976 No Yes Candace
1299 Phillips Benjamin Maintenance 1975 1977 No No Ben Miriam
1300 Phillips Dan Dependent 1975 1978 No Yes
1301 Pick Norman Radioman – Receiver site – Eastern Island 1968 1969 No No
1302 Pierce Jim Special Services, Bike Shop, Bowling Alley, Gym 1966 1967 No No
1303 Pierson Coke Supply and Galley 1976 1977 No No
1304 Pilkington Sandra Dependent 1949 No Yes Burger
1305 Pilkinton Lawrence AEWBARRONPAC-COMM/NAV SHOP 1964 1965 No No Pinky
1306 Pini Dennis Post Office 1969 1970 No No
1307 Pinner Richard Dependent 1961 1963 No Yes Joe Cindy
1308 Pittman Clarence Dental Clinic 1974 1976 No No Mackie
1309 Pletcher Richard ABE-2 Fier Department 1976 1977 No No
1310 Poehls Marvin Fire Department 1956 1957 No No
1311 Pohl Stephen Senior Medical Officer 1970 1971 No No Janet
1312 Pool Roger CTM at NSGA Eastern Is. 1968 1969 No No Helen
1313 Pool Jr. Charles Dependent 1971 1972 No Yes Chuck Laura
1314 Poole Linda Dependent 1959 1960 No Yes Sawicki
1315 Pope Jim EN1 – Power Plant 1974 1975 No No
1316 Porter Ed Dependent 1970 1972 No Yes
1317 Porter Scott Dependent 1970 1972 No No
1318 Porter Howard Terminal USAF 1970 1972 No No Ninetta
1319 Potter Donald AIMD Flight Line Crew 1967 1968 No No Denise
1320 Potter James Dependent 1971 1973 No Yes
1321 Powell Ralph AEWBARRONPAC 1960 1962 No No
1322 Powers Charles Aircraft Maintenance Officer 1967 No No Marylee
1323 Powers Mary MWR – Storekeeper 1974 1975 No No Willcocks
1324 Pratt David Night Baker/E.M, Galley 1972 1973 No No Dave
1325 Pratt Barry NavFac 1977 1978 No No
1326 Premalal Ananda Supply 1982 1983 No No
1327 Prescott III Leonard NavFac – OPS 1976 1978 No No Barbara
1328 Price Douglas Dependent 1968 1970 No Yes
1329 Price Alan Dependent 1969 1970 No Yes
1330 Prior James Search and rescue 1971 1973 No No Jim Ann
1331 Procopio Jerry Air Ops – Air Traffic Control 1975 1978 No No Mickie
1332 Profilet John E-3 1978 1979 No No
1333 Prue Richard Ground Electronics – ETCS 1970 1971 No No Julia
1334 Puttler Jim USCGC Sassafras 1994 1997 No No
1335 Pyle Ron Seabee 1973 1974 No No
1336 Pyle Wilt NavFac – Electronics Tech 1978 1979 No No Jeanine
1337 Pyron Douglas Ground Electronics (GEMD) 1971 1972 No No Linda
1338 Quercio Rick cb3 welding shop 1976 1978 No No
1339 Quilon Eddie 1967 1969 No No Barbara
1340 Radcliff Ronald Dependent 1971 1978 No Yes Patty
1341 Railton Richard NavFac – OT1 1968 1969 No No Dick
1342 Railton Anthony Dependent 1968 1969 No No
1343 Rajaniemi Paul NavFac – OT3 1968 1969 No No
1344 Ramirez Lee Dependent 1969 1971 No Yes
1345 Ramirez Armando Master Arms and Maintenance (Eastern Island) BM1 1969 1971 No No
1346 Randall Gary OMD/GSE Airops 1977 1979 No No
1347 Rathbun Roy Hm3 Laboratory Tech 1976 1977 No No
1348 Ratnayakage Dinesh Public Works – T&M Clerk 1990 No No
1349 Rausch Douglas Nav Communit – RM3 1969 1970 No No
1350 Rautenberg Robert Public Works 1976 1977 No No Patsy
1351 Rautenberg Brian Born on Midway 1977 1978 Yes No
1352 Ray Lance Physician 1997 2002 No No
1353 Rea Becky Dependent 1970 1971 No Yes Choee Richard
1354 Reader Phillip Master Chief of Command USN 1974 1975 no no Susan
1355 Reagan Robert Public Works – Steel Shop & Grounds Maintenance 1969 1970 No No Andrea
1356 Reagen Murray Dependent 1964 No Yes
1357 Redford Stuart NavFac – OT2 1969 1970 No No
1358 Redstone Linda Dependent 1967 1969 No Yes Langlitz
1359 Redway Cecil RM2 – Navcomsta & KMTH 1969 1971 No No
1360 Reece Lynn Dependent 1965 1967 No Yes
1361 Reed James UT2 Public Works 1972 1975 No No
1362 Reed Ruth NavFac – OT Seaman 1979 1980 No No
1363 Rees Rulon Public Works 1968 1970 No No Marva
1364 Reese Ray Supply & Special Services 1963 1964 No No
1365 Reeves Andrew Dependent 1969 1972 No Yes Andy
1366 Reichard R RM2 – Communication Center 1978 1979 No No James
1367 Reinhardt David Pharmacist (HM3) 1962 1963 No No
1368 Requa William Crash and Fire 1975 1978 No No Bill Brenda
1369 Rester Karol Barber shop (SHSN) 1980 1981 No No James
1370 Reule Lisa NavFac – OT3 1979 1980 No No Schuck Don
1371 Reutter Kim Dependent 1965 1967 No Yes Shannon
1372 Rev. Cavinee Mark Chaplain’s Assistant 1973 1975 No No Paul
1373 Reynolds Robert Fire Dept. 1946 1946 no no Bob Estelle
1374 Reynolds Don AEWBARRONPAC – Aircraft Electrician 1961 1962 No No
1375 Reynolds John Comm Station – RM3 1962 1963 No No
1376 Reynolds Gary Communications Center (CYN3-RM2) 1969 1970 No No Robyn
1377 Reynolds Angela Dependent 1976 1977 No Yes Kissinger
1378 Rhea Kenneth George Cannon School Principal 1974 1978 No No Gwen
1379 Rhea Pat BOS Contractor:  Piquniq Management Corp. 1994 1997 No No
1380 Riccobono Thomas Engineman in Power Plant 1980 1981 No No
1381 Rice William Ships Service / Sub Base Baker 1944 1945 No No
1382 Rice Bob NavFac – Public Works Officer 1968 1970 No No
1383 Richards Dave Disk Jockey – Radio Station 1957 1958 No No
1384 Richards Robert Post Office 1969 1971 No No Loreita
1385 Richardson Donna Navy Wife 1962 1963 No No Hendrix
1386 Richardson Lyle Air Traffic Control 1969 1971 No No
1387 Richardson Donald Ground Electronics Officer, Security Officer 1978 1979 No No
1388 Richter Theresa Dependent 1966 1969 No Yes
1389 Rickard Dewayne Air Ops 1966 1967 No No
1390 Ricksecker Charles Born on Midway 1961 1965 Yes No Sandy
1391 Rider Danny LCPO for Ordance Div. and AUW Shop 1963 1965 No No Cathy
1392 Ridgement Edward Royal Air Force 1975 1977 No No
1393 Rigg Craig Aerographers Mate 2nd Class 1972 1975 No No Cynthia
1394 Rij Michael Dependent 1963 1972 No Yes
1395 Ringer Alan SK3 – Comm Center in the Hanger 1976 1977 No No
1396 Ritter Ken AEWBARRONPAC 1962 No No
1397 Ritter Steve Dental Tech 1968 1969 No No
1398 Robbins James Barsron2 Avionics Shop Chief 1958 1960 No No Dale
1399 Robbins Ericka Dependent – Navy Wife 1963 1966 No No
1400 Robinson Derrick Dependent 1959 1961 No Yes Rick
1401 Robinson Martin Dependent 1963 1964 No Yes
1402 Robinson Jim Dependent 1968 1969 No Yes
1403 Robinson Art AT&T – NavFac No No
1404 Robison William Air Ops 1974 1976 No No Robie
1405 Rodriguez Staci Dependent 1975 1978 no yes Brown
1406 Rogers Larry ATN3 / SAR Crew 1957 1958 No No
1407 Rogers James NavFac – 1960 1970 No No
1408 Rogers Thomas CPO Barracks 1967 No No
1409 Rogers Carolyn Fish and Wildlife Admin Assistant 1998 2003 No No
1410 Rolan Ernest Yoeman – Personnel Office (WWII) 1943 1945 No No
1411 Rolper Perreault Public Works 1953 1954 No No
1412 Romero Andy CB No
1413 Ronald Raymond NavFac – OT2 1968 1969 No No
1414 Rose Eric BARRSRON 1960 1961 No No
1415 Rose James Ground Control Approach / Air Terminal CPO 1960 1962 No No Jim Sally
1416 Rose James Born on Midway 1965 Yes No
1417 Rose Nita Base Security / Supply Clerk / Firefighting 1981 1982 No No Colby
1418 Rosenberg Bernie Seabees / Public Works Office 1958 1959 No No
1419 Ross Wayne Electronics Tech 1958 1959 No No
1420 Ross John BARSRON II 1959 1960 No No
1421 Ross John NavFac – Watch Supervisor / QA LPO – OT1 1976 1978 No No Patricia
1422 Ross Benjamin AEW Squadron Midway Detachment 1964 1965 No No
1423 Rossiter Kealoha Civilian Dependent 1963 1968 No Yes Beth
1424 Rosson Deborah Dependent 1959 1961 No Yes Harris
1425 Rothermel Peter HT3 – Air Operations/Crash & Fire Dept 1971 1972 No No
1426 Rouse Wayne Medical Officer 1962 1964 No No Joyce
1427 Roush James Harbor Control Tower 1962 1963 No
1428 Royer Robert Special Services 1974 1977 No No Carol
1429 Royer Robert Special Services 1974 1977 no no Carol
1430 Rubel Harald Several 1967 1968 No No
1431 Rubin James Dependent 1954 1955 No Yes Barbara
1432 Rucker Henry CYN (Communication Yeoman) 1966 1967 No No
1433 Rudolph John Born on Midway 1970 1973 Yes No
1434 Ruef Leeann Born on Midway 1960 1961 Yes No Brown
1435 Ruggless Patty Born on Midway 1958 Yes No McGee Rex
1436 Ruiz Ronald Dependent 1968 1970 No Yes
1437 Ruiz Richard Dental/Medical 1972 1973 No No Candice
1438 Runyon William Naval Weather Service Environmental Detachment 1973 1974 No No
1439 Rupassinghe Palitha Public Works – Bases Services 1986 No No Thanuja
1440 Ruple Gloria Dependent – Navy Wife 1965 1968 No No Patti
1441 Ruppert Ray Search and Rescue 1964 1965 No No
1442 Rush Joseph Dependent 1971 1974 No Yes Daisy
1443 Russell Donna Dependent 1969 1973 No Yes Hornbeck
1444 Russell Kenneth SEABEES /Housing Warehouse/chow hall/Antenna Fields 1975 1976 No No
1445 Russell Scott Crash and Fire 1976 1978 No No Gayle
1446 Russo Sebastian Supply – SKSN 1959 1960 No No
1447 Russo James Radio Shack in the hanger 1977 1978 No No
1448 Ruth Donald AEWBARRONPAC – Flight Surgeon 1963 1964 No No Skip Ethel
1449 Rutten Peggy Navy Wife 1976 1978 No No
1450 Sagun Jesus SKC Supply 1971 1974 No No
1451 Sagun Jesse Dependent 1971 1974 No Yes
1452 Saigo Diana Dependent 1975 1976 No Yes Hogan
1453 Saigo Diana dependent 1975 1796 no yes Hogan
1454 Saiki Rupert Base Communications 1964 1977 No No Judith
1455 Sakahara Glen Dependent No Yes Katheryn
1456 Salatino Daniel NavFac – U.S. Seabees Utilityman 1976 1977 No No Emily
1457 Saldo Peter Seabee’s –  Public Works / Galley 1979 1980 No No
1458 Salmonsen Daniel Born on Midway 1963 1964 Yes No
1459 Sammons John Base Hospital 1965 1967 No No Cheryl
1460 Sammons Susan Born on Midway 1966 Yes No
1461 Samsel Richard Special Weapons Compound 1962 1963 No No
1462 Samson Regina Dependent 1976 1978 No Yes
1463 Samson Ronald Dependent 1976 1978 No Yes
1464 Sanders Chuck Eastern Island &  Base Message Center 1967 1968 No No Carol
1465 Sanders Gary NMCB-23 Seabees 1990 1991 No No
1466 Sandstrom Susan Born on Midway 1960 Yes No
1467 Santana Oscar Power Plant 1981 1982 No No
1468 Sater Janice Born on Midway 1964 Yes No Brueggeman
1469 Satterly Vicki Born on Midway 1967 1968 Yes No Moulder John
1470 Sauers Roseanne Dependent 1971 1974 No Yes Roush Jim
1471 Sauter Edward USGS Geomag Observatory 2000 No No
1472 Savacool Mari 1966 1968 No No
1473 Savage Carolyn Dependent 1951 1952 No Yes James
1474 Sawyer Chris Seabee – CM3 1970 1971 No No
1475 Schaffer Chuck 1977 1978 No No Pat
1476 Scheffler Robert Agent Cashier (US navy) 1957 1959 No No
1477 Scheffler Jr. Robert Born on Midway 1958 1959 Yes No
1478 Schell Steve Electric Shop 1977 1979 No No
1479 Schiebel Josephine Dependent 1976 1978 No Yes Fabricius Jo
1480 Schinner Tony Harbor Div / Diver 1975 1976 No No
1481 Schliep Donald Air Traffic Control – ATC 1967 1970 No No Dianne
1482 Schmidt David Public Works Plumbing & Refrigeration shops 1960 1961 No No
1483 Schnars Clyde AT-1 P2 Electronics Crew Chief WV-2 A/C #3 1958 1961 No No
1484 Schneider Paul NavFac – CIV: Western Electric – Elec.Tech. at NavFac 1970 No No
1485 Schneiderman John Dependent 1967 1968 No Yes Lynn
1486 Schoonover Keith Radioman, Commcenter 1968 1969 No No Jenelle
1487 Schuetz Larry NavFac 1973 1975 No No
1488 Schuetz Dr. Larry NavFac – ? 1972 1975 No No
1489 Schulte Richard Special Services 1973 1975 No No
1490 Schulz Richard Manager of Acey-Duecy Club 1967 1968 No No
1491 Schulz Tim Dependent 1967 1968 No Yes Lea-Ann
1492 Schumacher David AC3 – Air Ops 1979 1980 No No
1493 Schup Richard Seabee – MCB 9 – Builder 1961 No No Rich Angela
1494 Schwartz Herby Fuel Farm – SK3 1956 1957 No No
1495 Schwarz Hilary KMTH Radio/TV 1970 1972 No No
1496 Schweinsberg Phyllis Dependent 1965 1969 No Yes Phillips Ron
1497 Schwiesow Donald CS3 – I was a cook at the messhall 1970 1971 No No
1498 Scott Kathleen Born on Midway 1959 1960 Yes No Schneider
1499 Scott Darlene Dependent 1970 1975 No Yes Scott Robert
1500 Scott Troy Dependent 1970 1975 No Yes
1501 Scott Wendy Dependent 1970 1975 No Yes
1502 Scott Jon Public Works AC&R scop 1978 1980 No No
1503 Scott Richard Tugboats 1979 1981 No No
1504 Scrogum James PWC 1966 1968 No No
1505 Seaberry Ben Dependent 1976 1978 No Yes
1506 Seabolt William NavFac – Last OIC 1990 No No
1507 Searle II James Dependent 1958 1959 No Yes
1508 Seibert John DT2, Dental Department 1966 1967 No No
1509 Seifert Jody Dependent 1976 1978 No Yes Matther Horn
1510 Seiler Ronald Supply 1968 1969 No No
1511 Seim Cecil Operations Transient Line chief 1957 1959 No No Betty
1512 Sellars Carl Dependent 1965 1967 No Yes Bridget
1513 Semberski Joe NavFac – Watch Officer 1970 1971 No No
1514 Senan Jim AFRT 1965 1966 No No
1515 Sept Jr. Leo Machinest 1973 1975 No No
1516 Seubert Ben Civilian Worker – M.K. Contractors 1941 1942 No No Florence
1517 Sexton Beth Dependent -Employment – Head cashier for Navy exchange 1968 1969 No No Michael -deceased
1518 Shahboz Laurence Navfac 1979 1980 No No Larry
1519 Shank Karl Dependent 1974 1977 No Yes
1520 Shannon Al AEWBARROMPAC 1961 1962 No No Marylin
1521 Sharp Michael Navy Exchange 1965 1966 No No Jo
1522 Sharp Thomas Public Works – Transportation 1972 1974 No No Kay
1523 Shaw Jim NavFac – STG 2 1968 1969 No No
1524 Shaw William Supply – Term OPS – Game Warden 1976 1980 No No Pat
1525 Sheehan Tom Naval Security Group 1965 1966 No No Ann
1526 Sheets Teresa Dependent 1958 1961 No Yes
1527 Sheets Derrow Tugboat YTM412 1968 1969 No No
1528 Shelton Jim Dependent 1968 1969 No Yes Agnes
1529 Shelton Richard Dependent 1968 1969 No Yes
1530 Shemarathna Manimel MPC Carpenter 1982 2002 No No
1531 Shepherd Don NavFac – OT2 1977 1979 No No
1532 Shepker Matthew Born on Midway 1974 1977 Yes No
1533 Shepker Rick Dispensary 1974 1977 No No Mary
1534 Sherman Frank Station Communication Officer and a SAR pilot 1958 1960 No No Marelene
1535 Shermeta David AEWBARRONPAC 1962 1963 No No
1536 Sherwood Robert Air Ops / Crash & Salvage – ABH2 1971 1972 No No
1537 Shields Robert Communications Center 1966 1968 No No Connie
1538 Shipman Christina Dependent 1962 1963 No Yes Olson David
1539 Shoaf Ricky Air Operations, OMD Line Crew and Helicopter Crewman 1972 1976 No No
1540 Shoemaker Bill NavFac – OIC 1996 1997 No No Natasha
1541 Short Valerie NavFac – Yeoman 1984 1985 No No
1542 Shrader Michael Structural and Air Crash Fire Crew 1980 1981 No No Martha
1543 Shrier Robert J. Dependent 1950 1953 No
1544 Shroeder John Supply Officer 1969 1970 No No Marjorie
1545 Shroeder Kathy Dependent 1970 1971 No Yes
1546 Shroeder Mark Dependent 1970 1971 No Yes Leeanne
1547 Shroeder Thomas Dependent 1970 1971 No Yes Beth
1548 Shroeder Jr. John Dependent No Yes Kathleen
1549 Shrout Franklin Transit Line / SAR Crewman 1958 1959 No No
1550 Shughrou Jack Aircraft Maintenance Officer / SAR Pilot 1963 1965 No No Peg
1551 Shutt Bandy Ground Electronics 1970 1972 No No Janice
1552 Sides Alfred Medical Administrative Officer 1967 1971 No No Judith
1553 Sides Dianne Dependent 1967 1971 No No McClintock
1554 Sides Marqui Born on Midway 1971 Yes No
1555 Siegrist Jr. Robert Dependent 1958 1960 No Yes
1556 Sierens John Air Ops / ATC Div. 1958 1960 No No Jack
1557 Silva Clarissa Dependent 1976 No Yes Abeyta
1558 Simmons Rethia Dependent 1972 1974 No Yes Wilson
1559 Simmons Leslie 1975 1976 No No Freeman
1560 Simpson Gary Public Works – Power Plant 1974 1975 No No
1561 Simpson Kathy Harbor Division – BMC Ret 1977 1980 No No Hough
1562 Sims Welford Eastern Islander, CT2 1957 1958 No No
1563 Singel James Galley 1968 No No
1564 Skill P. Civilian Worker – M.K. Contactors 1941 1942 No No
1565 Skrasek Karen Dependent 1962 1963 No No Drewa
1566 Slaboda Thomas Dependent 1973 1976 No Yes Corina
1567 Slack Richard NSGA – CT (Maintenance) 1970 No No
1568 Slade Terry NAVBCSTSVC – AFRTS – Radio & Television 1980 1982 No No
1569 Slusher David 1976 No No
1570 Smallwood Leslie Naval Security Group Detachment – Eastern Island – CT 1960 1962 No No Les Maria
1571 Smedley Karen Dependent 1956 1958 No Yes
1572 Smith Kenneth Public Works/Admin – YN 1950 1951 No No
1573 Smith Craig Dependent 1957 1959 No Yes
1574 Smith Rodney AEW Maintenance Squadron 1957 1959 No No Elisabeth
1575 Smith Bruce Dependent 1957 1959 No Yes
1576 Smith Craig Dependent 1957 1959 no yes
1577 Smith Daniel Dependent 1963 1965 No No
1578 Smith Glen Security / Brig 1963 1964 No No Jane
1579 Smith Rebecca Dependent 1965 1967 Yes No Eckert
1580 Smith Lawrence Naval Communication Unit – Admin Office 1967 1968 No No
1581 Smith Robert Aircraft Refuelers 1967 No No
1582 Smith Roger Public Works / Carpenter Shop 1971 1973 No No Barbara
1583 Smith Sabrina Dependent 1972 1974 No Yes Wilson
1584 Smith Zernie Air Ops 1972 1975 No No Nancy
1585 Smith Ana Dependent 1974 1976 No Yes Ontiveroz
1586 Smith Darlene Dependent 1975 1978 No Yes Royer Jefferey
1587 Smith Michael Dependent 1975 1978 No Yes Joanna
1588 Smith Robert Dependent 1975 1977 No Yes Bob
1589 Smith Douglas F. NAVFAC SUPPLY – SK3 1975 1976 No No
1590 Smith Craig Dependent 1957 1959 No Yes
1591 Smithberg Perry AEWBARRONPAC 1963 1964 No No
1592 Smithson Robert Dependent 1969 1970 No Yes
1593 Smitj Sabrina Dependent 1972 1974 No Yes Wilson Greg
1594 Smotherman Tennie Dependent 1970 1972 No Yes Terrill
1595 Snell Jay Protestant Chaplain 1973 1975 No No Barbara
1596 Snow Maura Dependent – Navy Wife 1968 1970 No No
1597 Snow Richard Supply Officer 1968 1970 No No Shirley
1598 Snyder Daniel AEWBARRONPAC 1960 1961 No No
1599 Solo Charlie NAVFAC Midway Island Remote Team 1981 1984 No No Sandy Antonson
1600 Songer Jack HF Transmitter Site 1975 1976 No No
1601 Sonnenfelt Robert Fuel Farm  / Aircraft Refueling 1973 1975 No No Bob
1602 Sowles Dale CT3 1957 1958 No No
1603 Spangler Catherine LTJG – Charge Nurse – Dispensary 1972 1973 No No
1604 Spaulding Jerome 1961 1963 No No
1605 Spencer Debbie Dependent 1968 No Yes Hibbetts Cecil
1606 Spencer Michelle Dependent 1975 1977 No Yes Crawford Mush Richard
1607 Spikes Mike Naval Communications Station 1962 1963 No No
1608 Spisak Joe CT NAVSECGRU Eastern Island 1966 1967 No No
1609 Spratlen Susan Dependent 1961 1963 No Yes Humphrey
1610 Spriggs Buster Dependent 1960 1963 No Yes
1611 Sprinkel James Naval Security Group Eastern Island 1960 No No
1612 St. Clair Guy Dependent 1963 1965 No Yes
1613 St. Clair Merton CSL Navy Exchange 1963 1965 No No Chick Betty
1614 St. Louis Gene Public Works – Utilities & Telephone 1972 1974 No No
1615 St. Marie Vicki Dependent 1959 1960 No Yes Sierens
1616 St.John Jr. Robert L. Dependent 1965 1967 No No
1617 Stabile David Ground Electronics Div – ET2 1971 1972 No No Dave
1618 Stadler Jenara Student & Employed on Midway No No
1619 Stanley Mike Communications / Security 1979 1982 No No
1620 Stansell Darlene Dependent 1959 1967 No Yes Lopes Dee Charlie
1621 Starn Steve Civilian Contractors 1980 1981 No No Theresa
1622 Starnes Len Dependent 1969 1972 No Yes
1623 Stenzel Larry Comm Unit 1965 1965 No No Marianne
1624 Stephens Milton Admin Building / Control Tower 1965 No No
1625 Stephenson Raymond Admin and air ops/personnel/safety/security officer 1973 1975 No No
1626 Sterling Susan Born on Midway 1949 Yes No Thayer Kent
1627 Stewart Robert NavFac – OT2 1970 1971 No No
1628 Stewart David OA Division, Hangar 1976 1977 No No
1629 Stewart Mike Communications 1977 1978 No No
1630 Stiles Gary Dependent 1959 1961 No Yes Donna
1631 Stoecker Richard Power Plant – Seabee 1977 1978 No No
1632 Stone John Dependent 1961 1963 No Yes
1633 Stoneking Tom NavFac – Watch & Electronics Officer 1968 1971 No No
1634 Stout Gary Air Traffic Controller 1970 1972 No No Andy Ann
1635 Strange Robert AEWBARRONPAC 1961 1963 No No
1636 Street Will Topside, BARSRON Hangar 1960 1961 No No
1637 Stretch Bob Air Ops 1965 1969 No No Atsuko
1638 Sucgang Joe Special Services Division; Supply Department 1978 1979 No No
1639 Sullivan Timothy Air Ops – Pilot 1968 1969 No No
1640 Sulzbach David NavFac – OT2 1975 1976 No No
1641 Sumile Yudoxie Fe DEPENDENT 1960 1973 no yes
1642 Sunde John Harbor Operation – ENC 1966 1970 No No
1643 Suntken Ronald Harbor Division 1964 1965 No No Janice
1644 Susani Raymond Public Works – Transportation – Seabees 1972 1974 No No Pudup
1645 Sutton Frank NavComUnit 1967 1968 No No SouYi
1646 Sutton John Dependent 1967 1968 No No
1647 Suzuki Joymarie Dependent 1975 1978 No Yes LaRosa
1648 Swanick Jr. Thomas Public Works – Heavy Equip Shop 1976 1977 No No
1649 Swanson Robert SeaBee’s – Carpenter Shop & Power House 1950 1953 No No Bob
1650 Swanson Doug Comm Group on Eastern Is. 1957 1958 No No
1651 Swanson David 1967 1970 No No Terry
1652 Swanson Kevin Born on Midway 1968 1970 Yes No
1653 Swapp Albert NSGA Eastern Island 1967 1969 No No
1654 Swartz Robert Mess Treasurer 1962 1963 no no N/A Bob N/A
1655 Sweet Paul NTT Duty – Assigned to the CPO Club 1967 No No Mary
1656 Swett Morlene Dependent 1964 1965 No Yes Swett
1657 Swett Timothy Dependent 1964 1965 No No
1658 Swift David Crash and Fire 1964 1966 No No
1659 Taitague Joseph Dependent 1966 1969 No Yes
1660 Tallieu John NavFac – Plotter 1976 1978 No No
1661 Tapee James Dependent 1964 1965 No Yes
1662 Tapee Wayne Dependent 1964 1965 No Yes
1663 Tate Jacqueline Born on Midway 1968 1971 Yes No Neumann
1664 Tate Randy Radioman 1979 1981 No No
1665 Taylor Michael Search and rescue UF-1 Amphibious 1963 1964 No No
1666 Taylor Pam Dependent 1965 1968 No Yes
1667 Taylor Chuck 1966 1967 No No
1668 Taylor Paul Dependent 1966 1967 No Yes
1669 Taylor Grady NavFac – OT1 1970 1971 No No
1670 Taylor Don Broadcast Journalist (JO3) 1979 1980 No No
1671 Taylor Rod NavFac – Power Plant 1979 1980 No No
1672 Taylor Clyde In Charge of AUW Compound – BM1 1964 1965 No No Betty
1673 Taylor Michael Logistics 1962 1963 no no Mike
1674 Taylor Sr. Paul Leading Chief of Public Works – Seabees 1966 No No
1675 Tenorio Ricky Harbor Division 1981 1983 No No
1676 Terrill Ronald Dependent 1970 1972 No Yes Sandra
1677 Terrill Carmon Air Traffic Controller 1970 No No
1678 Terrill Troy Dependent 1970 1972 No Yes
1679 Terry Terry OIC Construction/Public Works 1981 1982 No No
1680 Terveer Leon AEWBARRONPAC – Willie Victor Hangar 1960 No No Lee
1681 Tesbee Calkins Dependent 1972 1974 No Yes Hutt
1682 Tester Testy Testor 1900 2000 no no UnTested Un TI
1683 Thacker Charlotta Military Wife – Husband was a Air Control Master Chief 1960 1961 No No Jorgensen
1684 Tharp Stephen Dependent 1962 1963 No Yes
1685 Thibault John Classified Material Control Office – Yeoman 1968 1969 No No
1686 Thomas Cheryl Dependent 1962 1963 No No McDaniel
1687 Thompson Niel Born on Midway 1973 1975 Yes No
1688 Thompson Ronald Dependent 1974 1975 No Yes
1689 Thornburg James AT2 1952 1955 No No
1690 Thorpe John Fire Department – Crash Crew 1957 1958 No No Jack Mae
1691 Thrower George RMC – Navcommunit 1961 1963 No No Shigeko
1692 Thurston Jay Public Works – UTCN (Seabees) 1973 1974 No No
1693 Tibbits Jr. Ray 1978 1979 No No
1694 Tidmore Dennis Base Armory 1973 1975 No No
1695 Tilman Dan Crash Crew 1979 1980 No No Tilly
1696 Tims Janet Dependent 1953 1954 No Yes Thomas
1697 Tinderholt Daniel ATC 1970 1971
1698 Tinkham Elizabeth Dependent 1965 1966 No Yes Tinkham Liz
1699 Tippie James Flight Line – Follow Me Truck! 1967 No No
1700 Todd Daniel Dependent 1960 1962 No Yes Mike
1701 Todd Malcom Administration – CO/XO Yeoman 1977 1978 No No
1702 Tofson Robert Federal Fire Marshal, working for NAVFAC 1993 No No Sandra
1703 Toleno Dan SAR Pilot 1966 1969 No No Chris
1704 Tomlinson Johnny NavFac – EMO 1976 1978 No No
1705 Tooley Joni USAF – Communications Group – MAC 1967 No No Pam
1706 Torre Nicholas General Services – Pest Control – Seabees 1973 1975 No No
1707 Tougas Raymond Dependent 1959 1961 No Yes Liz
1708 Towle Rick Air Traffic Control – GCA 1971 1972 No No
1709 Travis Mitch Dependent 1965 1966 No Yes Susan
1710 Travis Sally Dependent 1966 1967 No Yes Brison Curt
1711 Tresback Kerry Dependent 1959 1961 No Yes
1712 Treu Neal USAF – 607th MASS 1967 1968 No No
1713 Tribou Edward Dependent 1959 1962 No Yes
1714 Tribou Kendrick AEWBARRONPAC 1959 1962 No No Mildred
1715 Tromburg Christina Dependent 1965 1968 No Yes Peterson Christy Dean
1716 Trout Nan Dependent 1933 1936 No No Perry
1717 Tudor Lauren FIRE  DEPT / CRASH CREW 1954 1955 no no TUDOR
1718 Tully Gary Seaman No No
1719 Turbett David Transportation – Public Works – Seabees 1973 1974 No No
1720 Turk William NavFac – 1978 1979 No No
1721 Turner Clifton Pharmacy Tech Corpsman 1968 1969 No No
1722 Tyler Jackie Air Terminal – MATS Office 1963 1964 No No
1723 Tyler Duane Seabees – NMCB3 1988 1989 No No Marianne
1724 Tyson Joye NavFac – OT3 1972 1973 No No
1725 Uhl Odie AK3 – NAVSTA, helicopter support 1973 No No
1726 Upham William NavFac – OT1 1972 1975 No No Bill Yoko Kawamura
1727 Ursua Anita Dependent 1964 1966 No Yes Goodwin Nicki
1728 Utech Rod NSGA Eastern Island 1968 1969 No No Karen
1729 Utter Rick Crash Crew 1969 1970 No No
1730 Valcarcel Julio Supply Department 1967 1968 No No Nina
1731 Vallance Jennie Dependent 1963 1964 No Yes McClellan Jimmy
1732 Van Lenten Michael Aircraft Maintenance Department 1964 1965 No No
1733 Van Nostrand Gary Quartermaster Harbor Division YTB776 1977 1978 No No
1734 Van Wingerden Robert Dependent 1960 1962 No Yes Bob
1735 Vargo Gary NavFac – OT3 1974 1975 No No
1736 Vasser Roger ETN-2 – Transmitter Site 1972 1973 No No
1737 Velazco Tino Dependent 1974 1977 No Yes
1738 Velazco Terri Dependent 1975 1977 No Yes
1739 Vessey Chuck AEW Flight Crew F-10 1960 1963 No No
1740 Veylupek Terence Aircraft Refueler – Fuel Farm 1968 1969 No No
1741 Vick Glen   1957 1958 No No Virginia
1742 Vickery William Teacher / Principal 1954 1955 No Yes Bill
1743 Viessman Ron SHSA Navy Exchange 1976 1977 No No
1744 Vinson Jack Dependent 1952 1954 No No Jac
1745 Vitale Jr. Frank Comm-unit 43 – CT3 1958 No No Maureen
1746 Vitatoe Tom NavFac – Electronics Technician 1969 1971 No No
1747 Vitatoe Jr. Walter NavFac – ET 1967 1969 No No
1748 Vogt Joe Dependent 1956 1957 No Yes
1749 Volking Jr. Fred Fire Department 1959 1960 No No Sara
1750 Volkman Marc RMA 1981 No No
1751 Volpi Joseph NavFac – Watch Supervisor 1970 1971 No No Eileen
1752 Vonderheide Cris Public Work – Seabee’s 1967 1968 No No
1753 Vowels Danita Born on Midway 1967 Yes No Corbin Charlie
1754 Wagner Charles (Chuck) CTM1 – Eastern Island 1965 1966 No
1755 Wagner William Personnel Office 1974 1975 No No
1756 Wahlstrom Donald Dependent 1960 1961 no yes
1757 Wahlstrom Wayne Dependent 1960 1961 no yes Na Wayne Dora
1758 Wakefield Bill Dental Technician 1970 1971 No No Charmaine
1759 Wakeman Jack Dependent 1974 1976 No Yes Ramona (Tinker)
1760 Wakeman David NavFac – OTC 1974 1976 No No
1761 Wakeman Ramona Dependent 1974 1977 No Yes Velazco Tinker Jack
1762 Waldee Krista Dependent 1974 1977 No Yes Warren
1763 Walker Patricia Dependent 1968 1969 No
1764 Walker Stan Public Works 1976 1977 No No
1765 Wallace Ackerson Post Office – TE3 1954 1955 No No
1766 Wallace Claudia Dependent 1957 1959 No Yes Bridgman
1767 Wallace Clayton Air Terminal 1958 1960 No No Carrie
1768 Wallace Jerry Mess Hall Supervisor 1973 1976 No No Atsuko
1769 Wallace Paul Dependent 1973 1976 No Yes
1770 Walley Gerald Dependent 1966 1968 No Yes
1771 Walling Jack NavCommSta – Radioman 1978 1979 No No
1772 Walls James 1974 1976 No No Sonja
1773 Walthers Ed Seabees/CBD1505 Electric Division & Powerhouse 1947 1948 No No
1774 Walton Hal AC2 AIR OPS 1962 1964 No No
1775 Wambsgans Scott Electronics Division / Air Traffic Communications 1967 1968 No No Kathy
1776 Wamsley David KMTH TV Director 1975 1977 no no
1777 Ward Jack PR3 1970 1971 No No
1778 Warner Larry Dependent 1954 No Yes
1779 Warner Jr. John Dependent 1960 1961 No Yes
1780 Warren Paul Dependent 1974 1977 No Yes
1781 Warren Stephanie Disbursing 1977 1979 no no Vigue Tuffy Mike
1782 Waters Guy Cryptographic Repair 1967 1968 No No Buddy
1783 Watring Joe Public Works – Transportation Garage 1962 1965 No No Nina
1784 Watson Richard Admin 1968 1969 No No
1785 Watson Daniel BU3/BU2 – Carpenter Shop 1973 1975 No No
1786 Watson Wayne NavFac P/W 1976 1979 No No
1787 Watson Tom NavFac – OT2 1978 1980 No No
1788 Weaver Michael Dependent 1959 1961 No Yes
1789 Webb Donald Radioman, Admin, Security 1973 1975 No No Don Lynn
1790 Weber Jack AEWBARRONPAC 1961 1964 No No
1791 Weddle John RM1 1960 1961 No No
1792 Weete Rhonda Born on Midway 1965 1967 Yes No Taylor
1793 Wegener Gary Public Works – Transportation Officer 1971 1974 No No MaryAnn
1794 Wegmer Fred Station Manager, Page Copmmunications 1963 1965 No No
1795 Weiler Larry Personnelman / Admin Bldg. 1970 1971 No No
1796 Weir Bob Weather Forecaster/Weatherman on KTMH TV No No Pam
1797 Weirather Shawn Public Works 1975 1977 No No
1798 Weisbrod David 1954 1984 No No
1799 Welch Harold CPO Club Mgr/Galley 1962 1963 No No
1800 Welch Kenneth HT3 at Crash and Fire 1972 1973 No No
1801 Welch William LCDR – Communications Officer 1977 1978 No No Gail
1802 Weller Kevin Engineman at the powerplant 1978 1979 No No
1803 Wells Virginia Dependent 1949 1950 No No Jackson
1804 West Keith Public Works – Water Dept. – E2 1959 1960 No No
1805 Westfall Terry Naval Weather Service Environmental Detachment 1969 1970 No No Sharon
1806 Wheeler Bethany Dependent 1965 1967 No Yes Travis Jack
1807 Whitby Wayne Pacific Missile Range Facility 1972 1974 No No
1808 Whitby Linda Dependent 1975 1977 No Yes
1809 Whitby Debra Dependent 1975 1977 No Yes
1810 White Harold M.K.Corp. 1942 No No
1811 White Thomas ADCM USCG Search & Rescue 1952 1953 No No
1812 White Cynthia Dependent 1956 1958 No Yes Rubin Mark
1813 White Wayne Public Works – Machine Shop 1956 1957 No No
1814 White Wallace ADR 2 AEWBARRONPAC,DMI/TROUBLE Shooting 1961 1963 No
1815 White JoAnn Dependent 1961 1963 No Wallace
1816 White Glenda Dependent 1963 1964 No Yes Kilpatrick
1817 White Homer USN – CTRC 1969 1970 No No Sheila
1818 White Frank NavFac – Watch Officer 1969 1971 No No Cathy
1819 White John Special Services – Boat House 1979 1981 No No
1820 Wichman James Dependent 1965 1967 No Yes JW
1821 Wickerham Art Public Works 1967 1969 No No
1822 Wickerham Christina Born on Midway 1968 Yes No
1823 Wicks Kristine Dependent 1961 1962 No Yes Rose
1824 Widell Barry NavFac 1977 1979 No No
1825 Wiedemeier John Air Traffic Controller 1964 1965 No No Karen
1826 Wierzbicki Walter Structural Fire Station / not Crash Crew 1961 1962 No No
1827 Wigon David Air Ops 1982 1983 No No
1828 Wilder Michael Dependent 1953 1965 No Yes
1829 Wilder Robert Radio Operator – 6926th RSM USAF 1955 1956 No No
1830 Wilder Clay Piquniq Management Corp – Communications 1992 Dec 1993 No No
1831 Wilimzig Frank Public Works – Utilities Dept. 1972 1973 No No Marsha
1832 Wilkinson Wade ET3, GEMD 1978 1979 No No
1833 William Roy Battle of Midway – USS Yorktown 1942 No No
1834 Williams Richard Dependent 1958 1961 No Yes Penny
1835 Williams Sandy Dependent 1958 1960 No Yes Watters
1836 Williams Barbara Dependent 1958 1959 No Yes David
1837 Williams Don SeaBee – USN MCB9 1960 1961 No No
1838 Williams Clyde Corpsman  /  KMTH Radio 1963 1964 No No Joann
1839 Williams Raymond 607th Military Airlift Support Squadron 1968 No No
1840 Williams Christine Dependent 1968 1970 No Yes Snyder
1841 Williams Richard Public Affairs/KMTH 1970 1972 No No
1842 Williams Sue Dependent – Navy Wife 1973 1976 No No McDonald
1843 Williams Tom Dependent 1976 1978 No Yes
1844 Williams Donna Dependent 1964 1965 No Yes Greenfield
1845 Willingham Rocky Dependent 1976 1978 No Yes
1846 Willkie Morrie Naval Communications 1966 1967 No No Cathie
1847 Wilson Brenda Dependent 1962 1963 No Yes
1848 Wilson Michael Navy Exchange 1969 1970 No No
1849 Wilson Michael Air Ops/Maintenance Control 1972 1973 No No
1850 Wilson Eunice Navy Wife 1972 1974 No No
1851 Wilson Danny Dependent 1972 1974 No Yes
1852 Wilson William Navy Brig 1974 1975 No No
1853 Wilson Deborah E1 1977 No No Woughter
1854 Wilson Dennis Assistant Supply Officer 1980 1981 No No
1855 Winans William BEQ PW 1977 1979 No No
1856 Wink Judith Dependent 1959 1960 No Yes
1857 Winkler (Beam) Peter Born on Midway 1965 Yes No
1858 Winsell Les Dependent 1975 1976 No Yes
1859 Winsell Thomas Dependent 1975 1976 No No
1860 Winsell Thomas Son of Thomas Winsell 1975 1977 no yes
1861 Winslow Neal Mobile Construction Battalion #9 USN Seabees 1961 No No
1862 Wirth Tom Dependent 1974 1977 No Yes Karen
1863 Wisdom Robert NavFac – OT 1974 1975 No No
1864 Witt David AEWBARRONPAC MIDDET 1965 1966 no no None None Not Married
1865 Wittstock Paul AEWBARRONPAC 1960 1963 No No
1866 Wlaschin David Supply – Control & Fuels Officer 1968 1969 No No Dave Cathie
1867 Wolford Millie Dependent – Navy Wife 1964 1966 No No Harkins
1868 Wood George Dependent 1966 1968 No Yes Skip Eileen
1869 Woodiel James Supply Department – AK1 1964 1966 No No
1870 Woods Stephanie Dependent 1975 1977 No Yes Highsmith
1871 Worrell Craig AFRTS Radio & Television Announcer 1968 No No
1872 Wright Leonard AEWBARRONPAC 1962 1963 No No
1873 Wright Carol Dependent 1974 1977 No No Kimmel
1874 Wrobel Tom 1957 1969 No No Linda
1875 Wylie Karen Born on Midway 1965 1966 Yes No Sauer Steve
1876 Yaeger Gary Fishing Boat – Mauna Kai 1975 1978 No No
1877 Yarber Bruce Dependent 1969 1976 No Yes
1878 Yarus Laura Dependent 1967 1969 No Yes Snow
1879 Yearwood Edwin Sea Air Rescue 1957 1958 No No
1880 Yeatman Martin AEWBARRONPAC 1963 1964 No No Marty Pat
1881 Yeslsen Marlan AEWBARONPAC 1958 1960 No No Jenese
1882 Yeslsen Melinda Born on Midway 1960 1961 Yes No
1883 Youmans Betty NavComUnit 1966 1968 No No Gene
1884 Young Charles AEW BARRON PAC 1962 1965 No No
1885 Young Patricia dependent wife 1963 1965 no no Newson Charles
1886 Young Claire Dependent 1970 1978 No Yes Aquino Greg
1887 Young Gregory Dependent 1975 1977 No Yes Claire
1888 Young Paul Senior Chief Storekeeper 1975 1977 No No Dolores
1889 Youngberg David Radio, NavFac, NRL  (teletype) 1978 1980 No No Dave
1890 Zeeck Merrill NavFac – OTMC 1976 1978 No No Doc
1891 Zeigler Glen NSGA Midway CTRSN 1970 1971 No No
1892 Zeimet William TechControl and Receiver site on Sand Island 1974 1975 No No
1893 Zeisser Gail GEMD – KMTH 1976 1978 No No Scanlon Norman
1894 Zeisser Norman GEMD – KMTH 1976 1978 No No Gail
1895 Zeliff Alan Dependent 1967 1970 No Yes Al Diana
1896 Zeliff John Dependent 1967 1970 No Yes
1897 Zellers Larry Supply – Asst. Game Warden 1978 1979 No No Phyllis
1898 Zellers Tom SK3 Navcomunit 1965 1966 no no
1899 Zepf Lloyd Crash Crew and Fire Inspector 1965 1966 No No
1900 Zepf Lloyd Crash Crew 1965 1966 No No Tom  /  Bear
1901 Zicafoose William Born on Midway 1965 1968 Yes No
1902 Ziegenhagen Rodney Search & Rescue flight crew (AT2) 1960 1961 No No
1903 Zimmerman Roy AEWBARSRONPAC 1963 1965 No No
1904 Zylla Thomas Public Works – Heavy Equip Shop 1975 1976 No No Susan
1905 Zylstra Leslie Dependent 1966 1967 No Yes