Midway Residents – Via First Name

Listed By First Name

 

> Click Here to add your name to our Midway Residents List <

Please allow 30+ days for names to appear, after submission.
Please enter your name only once.

Please note – This list only includes Midway Residents who have requested to be listed – not an accurate list of all people who have lived on the island.
As example, there were several years where 3000+ people lived on the island and most military personnel rotated about once per year.  This list (of less than 2000) represents only a small portion of the actual names of people who lived on the island.

If you’d like to reconnect with a Midway friend, please send an email message and we will forward additional contact info.  Send your message to –midway.pictures@gmail.com

# Last Name First Name Duty Assignment Year Arrived Year Departed Born on Midway Attended George Cannon School Maiden Name Nick Name Spouse:
1 Crawford Ace CTSN, CT3 1960 1961 No No
2 Wallace Ackerson Post Office – TE3 1954 1955 No No
3 Newcomer Adam Born on Midway 1969 Yes No
4 Clement Al Communications Technician 1966 1967 No No Sally
5 Handlan Al Civilian Contractor 1985 No No
6 Hedstrom Al NAF Legal Office 1978 1979 No No Linda
7 Nolf Al Comptrollers Office 1977 1978 No No
8 Shannon Al AEWBARROMPAC 1961 1962 No No Marylin
9 Burke Alan Fire Department 1971 1973 No No Terry
10 Hanna Alan AEWBARRONPAC 1963 1964 No No
11 Lalli Alan Generator power plant 1979 1980 No No
12 Lalli jr Alan Engineering / Power Plant 1978 1979 No No
13 Leineke Alan US Navy Photo Lab 1956 1957 No No
14 Price Alan Dependent 1969 1970 No Yes
15 Ringer Alan SK3 – Comm Center in the Hanger 1976 1977 No No
16 Zeliff Alan Dependent 1967 1970 No Yes Al Diana
17 Nichols III Alath Born on Midway 1959 1962 Yes No Kim
18 Corenevsky Albert Born on Midway 1971 Yes No
19 Mendez Albert Transportation Div. 1959 1965 No No
20 Mendez Albert Dependent 1960 1964 No Yes Jasper
21 Swapp Albert NSGA Eastern Island 1967 1969 No No
22 Anderson Alden NavFac – Oceanographic Watch Officer 1969 1970 No No
23 Blackard Alfred Civil Aeronautics Administration 1951 1952 No No
24 Cotham Alfred Public Works – Electric shop 1947 1949 No No
25 Glass Alfred Public Works – Motor Pool 1954 1956 No No Neil
26 Sides Alfred Medical Administrative Officer 1967 1971 No No Judith
27 Holloway Alice Dependent 1975 1978 No No Wengert
28 Osten Allan NavFac 1976 1977 No No
29 Bowden Allen Public Works 1970 1971 No No Ginnie
30 Graff Allen KMTH Radio/Television D.J./Announcer-News 1967 1968 No No
31 Johannsen Allen Navy Exchange 1978 1979 No No
32 Palmer Allen Public Works – Seabees 1979 1980 No No
33 Hinton Aloneous (AL) GCA Maint. Officer 1964 1966 No No Al
34 Brick Aloysius Communications/Air-to-Ground 1955 1958 No No
35 Nichols Altah Naval Security Group Activity 1957 1959 No No Florence
36 Smith Ana Dependent 1974 1976 No Yes Ontiveroz
37 Premalal Ananda Supply 1982 1983 No No
38 Jones Andrea Dependent 1967 1968 No No
39 Bacon JR Andrew Public Works – Seabees 1964 1965 No No
40 Daak Andrew Dependent 1997 1999 No No Andy
41 Reeves Andrew Dependent 1969 1972 No Yes Andy
42 Chalot Andy Air Traffic Controller 1967 1968 No No
43 Gavagan Andy Born on Midway 1968 Yes No
44 Romero Andy CB No
45 Reynolds Angela Dependent 1976 1977 No Yes Kissinger
46 McCrea Angie Navy Wife 1958 1959 No No
47 Ursua Anita Dependent 1964 1966 No Yes Goodwin Nicki
48 Gray Ann Dependent 1953 1954 No Yes Matney
49 McClellan Ann Dependent 1966 1970 No Yes Alesna
50 Badger Anna Dependent 1973 1976 No Yes De Santis Afton
51 Bland Anthony NAV-FAC/Radioman 1978 1980 No No Tony
52 Ettleman Anthony Dependent 1969 1977 No Yes
53 Fontes Anthony CE3 – Telephone Exchange 1955 1956 No No
54 Railton Anthony Dependent 1968 1969 No No
55 Harrison April Dependent 1960 1961 No Yes Powner
56 Massey Arlin AF Communications Officer 1986 1989 No No
57 Ramirez Armando Master Arms and Maintenance (Eastern Island) BM1 1969 1971 No No
58 Farbarik Arnold Dependent 1972 1974 No Yes Arnie
59 Childs Arolyn Dependent 1964 1966 No Yes Hardy Nan Larry
60 Robinson Art AT&T – NavFac No No
61 Wickerham Art Public Works 1967 1969 No No
62 Castro Arthur Dependent 1972 1976 No Yes
63 Cooke Arthur Parachute Rigger  Air Ops – Maint. 1973 1974 No No Jean
64 Elliott Arthur AIRBARSRON 2 – AMS2 1958 1959 No No
65 Estes Arthur Supply Officer – AEWBARONPAC MIDET 1963 1965 No No Jean
66 Johnson Arthur AEWBARRON – Power Plants Shop Supervisor 1962 1963 No No
67 Mitchell Arthur Fuel Farm – Security 1974 1975 No No
68 Bauchinger Audrey Dependent 1953 1954 No Yes Decker
69 Bell Audrey Naval Air Facility 1980 1991 No No Bell
70 O’Brien Augustin George “Mike” Aerographer 1967 1969 No No Nancy O’Brien
71 Geddings Augustus Naval Security Group Detachment 1965 1967 No No
72 Shutt Bandy Ground Electronics 1970 1972 No No Janice
73 Dingmann Barbara Navy Wife 1964 1965 No No
74 Naumann Barbara Dependent 1963 1968 No Yes Dechant Bobbie Jo Robert
75 Williams Barbara Dependent 1958 1959 No Yes David
76 Barnes Barry Dependent 1963 1964 No Yes
77 Pratt Barry NavFac 1977 1978 No No
78 Widell Barry NavFac 1977 1979 No No
79 Davidson Barton Operations / Electronics 1977 1980 No No
80 Bernhard Beckey Dependent 1972 1974 No Yes Baxley Frank
81 Klansnic Becki Dependent 1973 1975 No No Tappero
82 Faulk Becky Dependent 1966 1967 No Yes
83 Hard Becky Dependant 1940 No No Moore
84 Rea Becky Dependent 1970 1971 No Yes Choee Richard
85 Dobson Ben Air Operations – SAR – Aircraft Maintenance 1967 1970 No No Janell
86 Morris Ben Dependent 1968 1972 No Yes
87 Seaberry Ben Dependent 1976 1978 No Yes
88 Seubert Ben Civilian Worker – M.K. Contractors 1941 1942 No No Florence
89 Phillips Benjamin Maintenance 1975 1977 No No Ben Miriam
90 Ross Benjamin AEW Squadron Midway Detachment 1964 1965 No No
91 Rosenberg Bernie Seabees / Public Works Office 1958 1959 No No
92 Brummet Beth Dependent 1971 1973 No Yes Abbott
93 Sexton Beth Dependent -Employment – Head cashier for Navy exchange 1968 1969 No No Michael -deceased
94 Wheeler Bethany Dependent 1965 1967 No Yes Travis Jack
95 Youmans Betty NavComUnit 1966 1968 No No Gene
96 Adams Beverley Dependent 1962 1963 No Yes Welch Lee
97 Banash Beverly BCT – Radioman 1979 1980 No No Sinwell
98 Haynes Beverly Child Care Center Manager 1963 1965 No No Ray
99 Ashley Bill Teacher 1970 1971 No Yes
100 Austin Bill SS Midway Captain No No
101 Bass Bill AEWBARRONPAC – Flight Technician 1963 1964 No No Sam
102 Brice Bill NavFac – Fireman 1971 1973 No No
103 Cashman Bill NavFac – OT 1976 1978 No No
104 Firestone Bill Laundry & Seaman Guard 1959 1961 No No
105 Gordon Bill Public Works 1964 1965 No No
106 Howe Bill EM / Officer Club 1979 1980 No No
107 Johnston Bill Airport Manager 1996 2002 No No
108 Kehler Bill Public Works – Carp. Shop 1964 1965 No No
109 Mereno Bill RMC – Navcommunit 1965 1968 No No Donna
110 Morrison Bill Royal Air Force 27 Squadron Detachment 1975 1976 No No
111 Padia Bill NavFac – Watch Officer 1969 1970 No No Beth
112 Shoemaker Bill NavFac – OIC 1996 1997 No No Natasha
113 Wakefield Bill Dental Technician 1970 1971 No No Charmaine
114 Lay Billie Dependent – Navy Wife 1963 1965 No No
115 Condra Billy Administration 1972 1974 No No
116 Guy Billy Dependent 1958 1960 No Yes
117 Elgee Bob Dependent 1962 1964 No Yes
118 Hart Bob Radio Operator (RM2) 1954 1955 No No
119 Moore Bob Dentist 1972 1974 No No Barbara
120 Mortenson Bob Ensign CEC 1957 1958 No No
121 Norton Bob 1959 1960 No No
122 Rice Bob NavFac – Public Works Officer 1968 1970 No No
123 Stretch Bob Air Ops 1965 1969 No No Atsuko
124 Weir Bob Weather Forecaster/Weatherman on KTMH TV No No Pam
125 Becknal Bobby AEWBARRON 1960 1961 No No
126 Burke Bobby Dependent 1969 1977 No Yes Tinfoil Jody
127 Koehler Bonnie Dependent 1964 1965 No No Taylor Brian
128 Kessler Bradley TDY Crew Chief on C-130 (Sniffers) 1991 No No
129 Burwell Bransford Post Office 1969 1972 No No Elisabeth
130 Foster Brenda Dependent 1964 1965 No Yes Sveen
131 Wilson Brenda Dependent 1962 1963 No Yes
132 Boutwell Brent Dependent 1957 1959 No Yes
133 Davis Brett Dependent 1974 1976 No Yes
134 Gardiner Brian Born on Midway 1966 Yes No
135 Ketner Brian Born on Midway 1960 Yes No
136 O’Kelley Brian Contract  QAE 1995 1997 No No Kelly
137 Rautenberg Brian Born on Midway 1977 1978 Yes No
138 Boyle Bruce Air Traffic Control Tower 1968 No No
139 Eaton Bruce Dependent 1946 No Yes
140 Haubenstein Bruce BOQ and O Club 1971 1972 No No
141 Kelly Bruce HF Receivers – Eastern Island 1972 1974 No No
142 Leavell Bruce Born on Midway 1964 1965 Yes No
143 Peterson Bruce Ground Electronics 1972 1974 No No Pam
144 Smith Bruce Dependent 1957 1959 No Yes
145 Yarber Bruce Dependent 1969 1976 No Yes
146 Peacock Bud Dependent 1955 1956 No Yes
147 Hammann Buddy Air Traffic Control 1970 1971 No No
148 Spriggs Buster Dependent 1960 1963 No Yes
149 Beckley Byron Unknown??? 1967 1968 No Jackie
150 Tesbee Calkins Dependent 1972 1974 No Yes Hutt
151 Borruso Cam Harbor Div. – Tug YTB776 1967 1968 No No
152 Jarman Carl 607 MASS 1966 1967 No No
153 Lowery Sr. Carl UTCN – Public Works –  Water Department 1965 1966 No No
154 Sellars Carl Dependent 1965 1967 No Yes Bridget
155 Barnes Carla Dependent 1954 1959 No Yes Culver Robert
156 Arriola Carlos Master at Arms Force 1968 1969 No No
157 Terrill Carmon Air Traffic Controller 1970 No No
158 Broch Carol Dependent 1968 1969 No Yes Helvig Al
159 Drummond Carol Dependent 1953 1954 No No
160 Howard Carol Dependent 1960 1962 No Yes
161 Larsen Carol Dependent 1954 1956 No Yes
162 Wright Carol Dependent 1974 1977 No No Kimmel
163 Davi Carolyn Dependent 1958 1959 No Yes
164 Rogers Carolyn Fish and Wildlife Admin Assistant 1998 2003 No No
165 Savage Carolyn Dependent 1951 1952 No Yes James
166 Legaspi Catherine Dependent 1963 1965 No Yes Rider
167 Spangler Catherine LTJG – Charge Nurse – Dispensary 1972 1973 No No
168 Fleming Cathrine Dependent 1975 1978 No Yes Jackson Cat
169 Adams-Bomar Cathy NavFac 1975 1976 No No Adams
170 Bomar Cathy NavFac – RM3 1975 1976 No No Adams
171 Halvorson Cathy Secretary to Project Manger with Itt/FSC/BSI 1983 1992 No No
172 Redway Cecil RM2 – Navcomsta & KMTH 1969 1971 No No
173 Seim Cecil Operations Transient Line chief 1957 1959 No No Betty
174 Colorado Charlene NavCom/Msg.Ctr./Radioman 1976 1977 No No
175 Baillargeon Charles Communications Tech on Eastern Island 1964 1965 No No
176 Baker Charles Dispensary 1972 1974 No No Betty
177 Barnette Charles Radioman 1954 1955 No No
178 Brown Charles Transportation Storekeeper, Bldg. 117, Supply Department 1976 1978 No No
179 Brown Charles Supply/Bldg. 117/Transportation/Household Goods 1976 1978 no no
180 Duncan Charles Tank Farm / Fuel Farm 1971 1973 No No Pat
181 England Charles Naval Weather Service 1975 No No Chuck
182 Fitzwater Charles SAR Unit (Radioman) 1957 1958 No No Chuck Lois
183 Flood Charles Crash and Fire 1959 1960 No No
184 Fowler Charles Dependent 1958 1959 No Yes
185 Girk Charles Born on Midway 1970 Yes No
186 Gormley Charles ITT Base Services 1982 1992 No No
187 Griffin Charles Dentist 1967 1969 No No
188 Hahn Charles ET 1973 1974 No No
189 Harper Charles NavFac – Maint. Dept. 1973 1974 No No
190 Helms Charles Plumbing Shop   Seabees  UT3 Service Plumber 1969 1970 No No Charlie
191 Kachel Charles Communications Unit 1971 1972 No No
192 Kinzer Charles ET2 – Communication Unit – Transmitter Site 1967 1968 No No
193 Kuhn Charles Eastern Island IonoScatter Communication Site 1960 1961 No No
194 Mauck Charles Dependent 1974 1976 No No
195 Nossick Charles Special Services / Air Ops 1977 1978 No No
196 Pool Jr. Charles Dependent 1971 1972 No Yes Chuck Laura
197 Powers Charles Aircraft Maintenance Officer 1967 No No Marylee
198 Ricksecker Charles Born on Midway 1961 1965 Yes No Sandy
199 Young Charles AEW BARRON PAC 1962 1965 No No
200 Wagner Charles (Chuck) CTM1 – Eastern Island 1965 1966 No
201 Anthony Charlie USAF 1955 1956 No No
202 Solo Charlie NAVFAC Midway Island Remote Team 1981 1984 No No Sandy Antonson
203 Thacker Charlotta Military Wife – Husband was a Air Control Master Chief 1960 1961 No No Jorgensen
204 Oswald Charlotte Dependent 1976 1978 No Yes
205 Haynes Chauncey Yeoman – Sub Base 1947 1948 No No Joann
206 McMenamin Cheri Dependent 1968 1969 No Yes Helvig Kevin
207 Thomas Cheryl Dependent 1962 1963 No No McDaniel
208 Dickerson Chester Supply 1952 1953 No No
209 Jones Chester AEWBARRONPAC – 3rd class Metalsmith 1964 1965 No No
210 Sawyer Chris Seabee – CM3 1970 1971 No No
211 Donnelly Christie Midway Phoenix Corp. No
212 Shipman Christina Dependent 1962 1963 No Yes Olson David
213 Tromburg Christina Dependent 1965 1968 No Yes Peterson Christy Dean
214 Wickerham Christina Born on Midway 1968 Yes No
215 Bosch Christine Dependent – Infant 1977 No No
216 Childs Christine Dependent 1976 1978 No Yes Meador John
217 Miller Christine Dependent 1971 1974 No Yes Laverentz
218 Williams Christine Dependent 1968 1970 No Yes Snyder
219 Allen Christopher OMD Quality Assurance 1975 1978 No No Chris Sandra
220 Bassett Christopher Dependent 1960 1961 No Yes
221 Bell Christopher KMTH OIC, Chief Engineer 1975 1978 No No Linda
222 Diamond Chuck Seabees – EOH3 in Public Works 1965 1967 No No
223 Gillespie Chuck Chief Postal Clerk & Chief’s Club 1975 1977 No No Vivian
224 O’Connell Chuck Dependent 1959 1962 No Yes
225 Sanders Chuck Eastern Island &  Base Message Center 1967 1968 No No Carol
226 Schaffer Chuck 1977 1978 No No Pat
227 Taylor Chuck 1966 1967 No No
228 Vessey Chuck AEW Flight Crew F-10 1960 1963 No No
229 Carlisle Cindy Dependent 1976 1979 No Yes Carlisle
230 Huff Cindy Dependent 1970 1972 No Yes Gutteridge
231 Matecko Claire Music Teacher – George Cannon School 1973 1974 No Yes Wack
232 Young Claire Dependent 1970 1978 No Yes Aquino Greg
233 Cox Clarence Special Services & Motor Pool 1963 1971 No No
234 Davis Jr. Clarence Dependent 1960 1962 No Yes Beverly
235 Hyder Clarence NavFac – OT 1977 1978 No No
236 Pittman Clarence Dental Clinic 1974 1976 No No Mackie
237 Silva Clarissa Dependent 1976 No Yes Abeyta
238 Klam Clark Public Works 1974 1977 No No
239 Howard Claude Commissary Store 1965 No No
240 Wallace Claudia Dependent 1957 1959 No Yes Bridgman
241 Wilder Clay Piquniq Management Corp – Communications 1992 Dec 1993 No No
242 Wallace Clayton Air Terminal 1958 1960 No No Carrie
243 Boyd Clifford Floating Drydock 1945 1949 No No
244 Jarvis Clifford N.W.S.E.D 1974 1975 No Yes
245 Jones Clifford Comptrollers Office / SK3 1971 1972 No No Bob Carol
246 Turner Clifton Pharmacy Tech Corpsman 1968 1969 No No
247 Champion Clyde GCA Unit 50 and the SAR Center 1958 1960 No No
248 Schnars Clyde AT-1 P2 Electronics Crew Chief WV-2 A/C #3 1958 1961 No No
249 Taylor Clyde In Charge of AUW Compound – BM1 1964 1965 No No Betty
250 Williams Clyde Corpsman  /  KMTH Radio 1963 1964 No No Joann
251 Keezer Coach Aircraft 1979 no no
252 Pierson Coke Supply and Galley 1976 1977 No No
253 Benton Constance Dependent 1959 1961 No Yes Coni
254 McGowan Corinne Dependent 1963 1965 No Yes Ranzau
255 Corbin Corrine Navy Wife 1965 1968 No No Shirley Thomas
256 Andresen Craig Crash And Fire 1974 1977 No No
257 Barnhart Craig NavFac – OT2 1979 1980 No No Barny
258 Johnson Craig Ground Electronics Div. 1972 1974 No No Tana
259 Mahaffy Craig NavFac – OT2 1976 1978 No No
260 McCullough Craig Supply Department Bldg 117 1975 1976 No No
261 Rigg Craig Aerographers Mate 2nd Class 1972 1975 No No Cynthia
262 Smith Craig Dependent 1957 1959 No Yes
263 Smith Craig Dependent 1957 1959 no yes
264 Smith Craig Dependent 1957 1959 No Yes
265 Worrell Craig AFRTS Radio & Television Announcer 1968 No No
266 Bacon Craig R. BCT, Transmitter Site 1979 1980 No
267 Vonderheide Cris Public Work – Seabee’s 1967 1968 No No
268 Haney Curtis Supervisor, Aircraft Refuelers, Supply Dept 1973 1978 No No Curt Candi
269 Adams Cynthia NavFac – OT2 1978 1979 No No King Cindi
270 Barnes Cynthia Dependent 1963 1965 No Yes Cindy
271 White Cynthia Dependent 1956 1958 No Yes Rubin Mark
272 Jones D. Air Ops – Helo Plane Capt. 1965 1969 No No May
273 Chambers Dale AIRBARSRON2 – TAD from VU-1 Barbers Point 1957 1958 No No Mary
274 Dailey Dale Dependent 1961 1963 no yes
275 Farnworth Dale Navy QAE 1985 1986 No No
276 Helgerson Dale Air Traffic Control 1975 1978 No No
277 Newhouse Dale Electronics shack 1959 1961 No No
278 Parker Dale Crash and Fire 1970 1971 No No
279 Sowles Dale CT3 1957 1958 No No
280 Baxter Dan AEWBARRONPAC – Avionics Tech 1962 1963 No No Ann
281 Lake Dan NavFac – OT3 1971 1984 No No
282 Lynch Dan AOIC / NSGA 1965 1967 No No Kathie
283 Niesen Dan Power Plants AD 1977 1978 No No
284 O’Brien Dan AEWBARRONPAC 1961 1963 No No
285 Phillips Dan Dependent 1975 1978 No Yes
286 Tilman Dan Crash Crew 1979 1980 No No Tilly
287 Toleno Dan SAR Pilot 1966 1969 No No Chris
288 Becker Dana RM2 – Message Center 1970 1971 No No
289 Cox Dana Dependent 1959 1962 No Yes
290 Bumby Daniel USAF – MATS 1962 No No
291 Feemster Daniel Born on Midway 1963 1964 Yes No
292 Garrett Daniel Dependent 1977 1978 No Yes
293 Hammons Daniel Transportation – Lead Mechanic 2006 No No
294 Hilton Daniel Aircraft Maintenance / SAR Crew 1964 1965 No No Maureen
295 McKenney Jr. Daniel Dependent 1969 1971 No Yes Turk
296 Morris Daniel CTR2 – NSGA 1967 1968 No No
297 Murphy Daniel CB’S Duty Driver 1964 1965 no no
298 Salatino Daniel NavFac – U.S. Seabees Utilityman 1976 1977 No No Emily
299 Salmonsen Daniel Born on Midway 1963 1964 Yes No
300 Smith Daniel Dependent 1963 1965 No No
301 Snyder Daniel AEWBARRONPAC 1960 1961 No No
302 Tinderholt Daniel ATC 1970 1971
303 Todd Daniel Dependent 1960 1962 No Yes Mike
304 Watson Daniel BU3/BU2 – Carpenter Shop 1973 1975 No No
305 Vowels Danita Born on Midway 1967 Yes No Corbin Charlie
306 Parsons Danny Navy Exchange 1973 1975 No No
307 Rider Danny LCPO for Ordance Div. and AUW Shop 1963 1965 No No Cathy
308 Wilson Danny Dependent 1972 1974 No Yes
309 Martin Darel NavFac – Watch & Research Officer 1978 1979 No No Dona
310 Alvarez Darla Born on Midway 1965 1965 Yes No
311 Scott Darlene Dependent 1970 1975 No Yes Scott Robert
312 Smith Darlene Dependent 1975 1978 No Yes Royer Jefferey
313 Stansell Darlene Dependent 1959 1967 No Yes Lopes Dee Charlie
314 Falske Darrel Eastern Island – CTR3 1964 1965 No No JoEllen
315 Caulder Darrell Supply 1945 1946 No No
316 Hanson Darrell Supply Dept 1966 1967 no no Rocky
317 Miner Darrell Public Works – Transportation 1974 1976 No No
318 Balch Darren Air Sampling 1986 No No
319 Grove Darren Dependent 1977 1978 No No Terri
320 Bowden Dave Dependent 1970 1971 No Yes Traci
321 Brockman Dave Page Communications – Site Engineer 1965 1967 No No
322 Costello Dave KMTH Radio & TV 1967 1968 no no
323 Gehman Dave Terminal Manager (Fuels) 1987 1991 No No Beverly
324 Miller Dave Born on Midway 1962 1964 Yes No Sherree
325 Miller Dave Crash and Fire 1970 1971 No No
326 O’Keeffe Dave Harbor Ops 1969 1970 No No
327 Richards Dave Disk Jockey – Radio Station 1957 1958 No No
328 Bailey David NavFac – OT2 1971 1972 No No Lois
329 Barr David NavFac – Operations Officer 1968 1970 No No
330 Beadle David Piqunique Management Corp. 1995 1997 No No
331 Bennett David Dependent 1968 1969 No Yes
332 Berglund David Comm Center – Transmitter Building 1979 1980 No No
333 Bland David NavCommUnit 1968 1970 No No
334 Borowiec David Midway Phoenix Corp – Director – Food & Beverage. 2001 2002 No No
335 Conner David Born on Midway 1959 1962 Yes No Gina
336 Cummings David AEWBARRONPAC 1963 1965 No No Lou
337 Edsall David Born on Midway 1954 Yes No
338 Ellis David Born on Midway 1957 Yes No
339 Ford David Dependent 1978 1979 No Yes
340 Gill David Dependant 1974 1976 No Yes
341 Ingham David Carpenter Shop 1973 1974 No No
342 Johnson David GEMD Officer 1970 1973 No No Rae
343 Johnson David Air Traffic Controller / Galley master-at-arms 1974 1975 No No Lynn
344 Jones David Air OPS – SAR Crew 1967 1968 No No
345 Joyce David Dentist 1970 1972 No No Joy
346 Leib David Weather Forecaster 1958 1960 No No
347 Leske David Air Ops.  Line Service 1959 1961 No No
348 Matuzeski David Seabee – UTCAWater Treament 1974 1975 No No
349 McIlhaney David Comptroller – LT. 1975 1977 No No Jane
350 McKillop David Refueling Operations / Chief Bakers Group 1970 1971 No No Sarah
351 Medas David Flight Line / Air Ops 1967 No No
352 Mercer David Base Police / Fuel Farm 1972 1975 No No
353 Olson David Staff Yeoman / Harbor Operations 1968 1969 No No Dave
354 Paulukaitis David Dependent 1964 1965 No Yes Deborah
355 Peden David Harbor:  YTB762 and MARS:  NNN0NVP 1976 1977 No No
356 Perkins David Security (AUW Guard0 / KMTH Radio 1965 1966 No No
357 Pratt David Night Baker/E.M, Galley 1972 1973 No No Dave
358 Reinhardt David Pharmacist (HM3) 1962 1963 No No
359 Schmidt David Public Works Plumbing & Refrigeration shops 1960 1961 No No
360 Schumacher David AC3 – Air Ops 1979 1980 No No
361 Shermeta David AEWBARRONPAC 1962 1963 No No
362 Slusher David 1976 No No
363 Stabile David Ground Electronics Div – ET2 1971 1972 No No Dave
364 Stewart David OA Division, Hangar 1976 1977 No No
365 Sulzbach David NavFac – OT2 1975 1976 No No
366 Swanson David 1967 1970 No No Terry
367 Swift David Crash and Fire 1964 1966 No No
368 Turbett David Transportation – Public Works – Seabees 1973 1974 No No
369 Wakeman David NavFac – OTC 1974 1976 No No
370 Wamsley David KMTH TV Director 1975 1977 no no
371 Weisbrod David 1954 1984 No No
372 Wigon David Air Ops 1982 1983 No No
373 Witt David AEWBARRONPAC MIDDET 1965 1966 no no None None Not Married
374 Wlaschin David Supply – Control & Fuels Officer 1968 1969 No No Dave Cathie
375 Youngberg David Radio, NavFac, NRL  (teletype) 1978 1980 No No Dave
376 Breyman Dean NavFac 1975 1976 No No
377 Hastings Deanna Dependent 1952 1953 No No Hastings
378 Ouellette Deanna 1960 1961 yes no Doughton Dee Dee
379 Haffner – McQueen Debbie Dependent 1972 1974 No Yes
380 Hoffren Debbie Dependent 1971 1973 No Yes Shoemake
381 McQueen (Haffner) Debbie Dependent 1972 1974 no yes
382 Spencer Debbie Dependent 1968 No Yes Hibbetts Cecil
383 Booth Deborah NavFac 1976 1978 No No Stalzer
384 Dolan  (Burke) Deborah Dependent 1969 1978 No Yes Burke
385 Light Deborah Communications Center and Project Managers Office 1984 1994 No No Debbie
386 McCarthy Deborah Dependent 1970 1972 No No Porter Mac
387 Patterson Deborah Born on Midway 1956 Yes No
388 Rosson Deborah Dependent 1959 1961 No Yes Harris
389 Wilson Deborah E1 1977 No No Woughter
390 Groom Debra Dependent 1968 1969 No Yes Joe
391 Kane Debra Dependent 1967 1969 No Yes Kennedy
392 Whitby Debra Dependent 1975 1977 No Yes
393 McMakin Delwin Aircraft Maintenance ADC 1974 1977 No No Janet
394 Cable Dennis Commissary 1967 1969 No No Bill
395 Clementz Dennis 1968 1969 No No Kathy
396 Fitzpatrick Dennis PW – Telephone Exchange 1964 1965 No No
397 Fullenkamp Dennis NavFac – OT1 1972 1975 No No Kathy
398 Moore Dennis AEWBARSRONPAC, ADR2, Swing shift Powerplant Division Coordinator 1962 1963 No No Denny
399 Nolan Dennis SeaBee – BU2 – General Services 1967 1969 No No
400 Pini Dennis Post Office 1969 1970 No No
401 Tidmore Dennis Base Armory 1973 1975 No No
402 Wilson Dennis Assistant Supply Officer 1980 1981 No No
403 Carroll Denny AT&T Resident Engineer 1969 1970 No No
404 Robinson Derrick Dependent 1959 1961 No Yes Rick
405 Sheets Derrow Tugboat YTM412 1968 1969 No No
406 Peterson Desiree Dependent 1966 1967 No Yes Lyen
407 Rickard Dewayne Air Ops 1966 1967 No No
408 Huss Dewey SKGSN – Supply (GSK) 1950 1953 No No
409 North Dewite Dependent 1975 1977 No Yes
410 Carlin Diana Born on Midway 1962 Yes No Morgan
411 Carroll Diana Dependent 1963 1964 No Yes Cross Diane Dannie
412 Girk Diana Dependent 1969 1970 No Yes
413 Marsh Diana Navy Wife 1973 1976 No No
414 Saigo Diana Dependent 1975 1976 No Yes Hogan
415 Saigo Diana dependent 1975 1796 no yes Hogan
416 Ferguson (McBurney) Diane 1967 1968 no yes McBurney Roy Ferguson
417 Harlow Diane Born on Midway 1965 1968 Yes No Daniels
418 Luecke Diane Dependent 1952 1953 No Yes Douthett Richard
419 McBurney – Ferguson Diane 1967 1968 no yes McBurney Roy Ferguson
420 Nichols Diane Dependent No Yes Spradley Dee Ken
421 Norman Diane Radioman 1975 1977 No No Wilson
422 McDermott Diann Dependent 1951 1953 No No Billy Mike
423 McClintock Dianne Dependent 1967 1971 No Yes Sides
424 Sides Dianne Dependent 1967 1971 No No McClintock
425 Billeter Dick Navy Exchange Officer 1966 1968 No No Dick Carol
426 Moran Dick NavFac – OTC & Watch Officer 1968 1971 No No
427 Nell Dick George Cannon School Teacher 1976 1978 No Yes Judy
428 Ratnayakage Dinesh Public Works – T&M Clerk 1990 No No
429 Jones Jr. Dolce Dependent 1965 1969 No Yes Skip
430 Gant Dolores Dependent – Navy Wife 1958 1959 No No
431 Billmire Don Naval Post Office Midway Island 1975 1977 No No
432 DeLap Don Air Traffic Controll 1970 1971 No No
433 Greenfield Don Search & Rescue Pilot 1964 1965 No No Shirley
434 Jackson Don Admin / Enlisted Personnel Office 1974 1976 No No
435 Krapohl Don NavFac – OT3 1972 1973 No No
436 Kunz Don Public Works – Garage 1972 1974 No No
437 McLearen Don BSI Supply 1980 1982 No No
438 Minor Don Personnel / Educational Servicers Officer 1968 1970 No No Lisa
439 Morell Don Submarine Service 1944 No No
440 Mozick Don Commanding Officer – NAF Midway 1989 1990 No No
441 Reynolds Don AEWBARRONPAC – Aircraft Electrician 1961 1962 No No
442 Shepherd Don NavFac – OT2 1977 1979 No No
443 Taylor Don Broadcast Journalist (JO3) 1979 1980 No No
444 Williams Don SeaBee – USN MCB9 1960 1961 No No
445 Aleshire Jr. Donald NSGA Eastern Island A-branch Ops Dept. 1964 1965 No No Zonnie
446 Bulla Donald Supply – SK2 1955 1956 No No
447 Donnarumma Donald VW-12, VW-14, AEWBARRONPAC 1958 1965 No No DJ Jovie
448 Flannery Donald Public Works 1964 1965 No No Don
449 Gatchalian Donald CB Engineering Aid – Public Works 1977 1978 No No
450 Hiltz Donald USS Thor 1968 No No
451 Hornbeck Donald Administrative & Air Operations Officer 1969 1972 No No Connie
452 Joyce Donald UTB2 – Plumbing Shop 1959 1961 No No
453 Morrow Donald Dependent 1975 1976 No Yes
454 Potter Donald AIMD Flight Line Crew 1967 1968 No No Denise
455 Richardson Donald Ground Electronics Officer, Security Officer 1978 1979 No No
456 Ruth Donald AEWBARRONPAC – Flight Surgeon 1963 1964 No No Skip Ethel
457 Schliep Donald Air Traffic Control – ATC 1967 1970 No No Dianne
458 Schwiesow Donald CS3 – I was a cook at the messhall 1970 1971 No No
459 Wahlstrom Donald Dependent 1960 1961 no yes
460 Webb Donald Radioman, Admin, Security 1973 1975 No No Don Lynn
461 Donnelly Donna Dependent 1961 1962 No No
462 Kullman Donna Dependent 1968 1969 No Yes Bennett
463 Richardson Donna Navy Wife 1962 1963 No No Hendrix
464 Russell Donna Dependent 1969 1973 No Yes Hornbeck
465 Williams Donna Dependent 1964 1965 No Yes Greenfield
466 Parsons Dorie Art Teacher – George Cannon School 1975 1978 No Yes
467 Cross Dorothy Dependent 1960 1964 No Yes Studabaker
468 Goodman Doug Crash and Rescue 1969 1970 No No
469 Montgomery Doug Air Ops 1966 1967 No No
470 Swanson Doug Comm Group on Eastern Is. 1957 1958 No No
471 Cook Douglas Yeoman – Admin Building & Air Operations 1970 1972 No No
472 Jasper Douglas Naval Aviator – Search & Rescue 1961 1962 No No
473 Price Douglas Dependent 1968 1970 No Yes
474 Pyron Douglas Ground Electronics (GEMD) 1971 1972 No No Linda
475 Rausch Douglas Nav Communit – RM3 1969 1970 No No
476 Smith Douglas F. NAVFAC SUPPLY – SK3 1975 1976 No No
477 Fish Duane Utilities Officer – Civil Engineer Corp 1958 1959 No No
478 Tyler Duane Seabees – NMCB3 1988 1989 No No Marianne
479 Durst Durwood Eastern Island – CTSA/CTSN 1963 1964 No No Dusty Sherry
480 Bowen Dwight School Teacher 1973 1976 No Yes Jerie
481 Deterly Earl NavFac – Yeoman 3rd. 1969 1970 No No
482 Doherty Earl Exchange – Gedunk 1968 1971 No No
483 Aiken Ed Communications – Message Center – RM3 1972 1973 No No
484 Barchus Ed CPO Club Manager 1967 1970 No No Loretta
485 Blankinship Ed AEWBARRONPAC, Aircraft Electrician 1963 1964 No No
486 Porter Ed Dependent 1970 1972 No Yes
487 Walthers Ed Seabees/CBD1505 Electric Division & Powerhouse 1947 1948 No No
488 Geddie Ed Bendix Field Engineering 1982 1983 No
489 Quilon Eddie 1967 1969 No No Barbara
490 Kannapel Eddy Crash Crew 1967 No No Diana
491 Fox Edgar Battle of Midway – Sixth Defense Battalion 1942 No No
492 Dorsey Edward Air Force  (607th MASS) 1966 1967 No No
493 Dunn Edward Public Works – Seabees 1974 1975 No No Ellen
494 Fitzgerald Edward Communications (Radioman) 1972 1973 No No Fitz Gerri Ann
495 Franklin Edward Navy Exchange – Laundry & Clubs 1974 1975 No No Sharon
496 May Edward NSGA MIDWAY 1969 1970 no no Ed
497 McHugh Edward Dependent 1954 1955 No No
498 Myers Jr. Edward Hull Tech – Harbor 1972 1973 No No
499 Ridgement Edward Royal Air Force 1975 1977 No No
500 Sauter Edward USGS Geomag Observatory 2000 No No
501 Tribou Edward Dependent 1959 1962 No Yes
502 Larosa Edwin Water/Air Terminal Operations LCPO; Household Goods and Personal Property Customs Inspector and Claims Investigation Officer 1975 1978 No No Rose Marie
503 Yearwood Edwin Sea Air Rescue 1957 1958 No No
504 Montgomery Elda George Cannon School Teacher 1964 1965 No Yes Utterback
505 Duplechin Eliott SAR Pilot & General Military Training Officer 1964 1966 No No Red
506 Armstrong Elizabeth Teacher – George Cannon School 1969 1970 No Yes
507 Tinkham Elizabeth Dependent 1965 1966 No Yes Tinkham Liz
508 Genovia Elliott Dependent 1957 1965 No Yes
509 Dailey Elmer OinC AEWBARRONPAC Det 1961 1963 no no Helen
510 Edwards Elvin Aircraft Mech – ADR3 1963 1964 No No
511 De Ocampo Emil Air Terminal 1974 1976 no no
512 Grandy Emmett Born on Midway 1966 Yes No
513 Kehl Eric Personnel 1967 1968 No No
514 Rose Eric BARRSRON 1960 1961 No No
515 Burnam Erica worked in “the hanger” 1977 1980 No No Goslin
516 Robbins Ericka Dependent – Navy Wife 1963 1966 No No
517 Montgomery Erik Dependent 1977 1978 No Yes
518 Rolan Ernest Yoeman – Personnel Office (WWII) 1943 1945 No No
519 Paikai Errol Public Works 1977 No No
520 Hines Erylon Public Works – SeaBee’s 1974 1975 No No Hilary
521 Christensen Eugene Public Works, Refer Shop 1973 1974 no no Christy
522 Christensen Eugene Public Works, Refer Shop 1973 1974 no no Christy
523 Costigan Eugene Security Yeoman & Military Police (YNSN) 1972 1973 No No
524 Lemieux Eugene NSGA  – CTA1 1969 1970 No No Barbara
525 Meyer Eugene AEWBARRONPAC 1958 1959 No No
526 Wilson Eunice Navy Wife 1972 1974 No No
527 Azzaretto Evelyn Dependent – Father was Base CO 1954 1956 No Yes Eppes Jack
528 Ocello Evelyn Dependent 1963 1966 No No Robbins
529 Lemons Everett USCG Radioman, weather, air sea rescue 1953 1954 No No Alice
530 Akers Floyd Weather Office 1956 1981 No No Joan
531 Mann Floyd Public Works 1959 1960 No No
532 Kraus Francine Kindergarten Teacher – Navy Wife 1968 1970 No Yes Paul
533 Camps-Campins Frank Sand Island 1952 1953 No No
534 Candelaria Frank E3 Storekeeper – Supply Division 1971 1973 No No Lala
535 Cawley Frank CT – Eastern Island 1961 1962 No No
536 Coffey Frank NavFac – RMC(SS) USN Ret. 1975 1978 No No Sally
537 Conwell Frank Air Ops 1966 1969 No No Pat
538 Duran Frank Harbor Division 1975 1977 No No
539 Herrera Frank Power Plant 1974 1975 no no
540 Kostic Frank AUW compound TM3 1963 1964 No No
541 Mance Jr. Frank Supply Dept 1965 1966 No No
542 Margulis Frank Commissary Store – OIC 1962 1964 No No
543 Milner Frank Base Commander 1964 1966 No No Jane
544 Noble Frank Navy Exchange Officer 1964 1966 No No Jan
545 Pfeffer Frank EN3 – Harbor 1981 1982 No No
546 Sherman Frank Station Communication Officer and a SAR pilot 1958 1960 No No Marelene
547 Sutton Frank NavComUnit 1967 1968 No No SouYi
548 Vitale Jr. Frank Comm-unit 43 – CT3 1958 No No Maureen
549 White Frank NavFac – Watch Officer 1969 1971 No No Cathy
550 Wilimzig Frank Public Works – Utilities Dept. 1972 1973 No No Marsha
551 Shrout Franklin Transit Line / SAR Crewman 1958 1959 No No
552 Oswald Fred Career Counselor 1976 1978 No No
553 Volking Jr. Fred Fire Department 1959 1960 No No Sara
554 Wegmer Fred Station Manager, Page Copmmunications 1963 1965 No No
555 Bloemker Frederick Structural Fire Department 1963 1964 No No
556 Dube Frederick Born on Midway 1966 1967 Yes No
557 Howard Freida Dependent Wife 1969 1970 No No Enlow
558 Payne G.D. AEWBARRONPAC – VW-14 1958 1961 No No Doug
559 Behrns Gail Dependent 1963 1964 No Yes Griffith
560 Borden Gail Air Traffic Control Officer, Operations Department 1957 1958 No No
561 Moses Gail Dependent 1969 1974 No Yes
562 Zeisser Gail GEMD – KMTH 1976 1978 No No Scanlon Norman
563 LaMarche Gardner NavFac – RM2 1978 1979 No No
564 Hodgson Garry PNSN – Personnel Department- Administration Building 1973 1974 No No
565 Aldridge Gary AEWBARRONPAC 1964 No No
566 Altig Gary Communications 1974 1976 No No Nettie
567 Brief Gary Crash and Fire Dept. and Fuel Farm 1975 1977 No No Levi
568 Bunch Gary NAVFAC 1971 1972 no no
569 Burns Gary Seabee – Public Works 1975 1976 No No
570 Drake Gary Electrician – Reefer Shop 1975 1976 No No
571 Edstrom Gary ETN2 (GEMD) 1974 1975 No No
572 England Gary Aerographers Mate 2nd Class 1959 1960 No No
573 Guidotti Gary Navcommunit 1963 1964 No No
574 Habben Gary Boat House, O.M.D 1977 1978 No No Nancy
575 Hidy Gary Navy Exchange 1968 1969 No No
576 Hodges Gary Dependent 1965 1966 No Yes
577 Jardine Gary Naval Weather Service 1964 1965 No No
578 Jensen Gary Yeoman, Admin Building, Captains Office 1968 1969 No No
579 Kangas Gary 607 MASS – USAF 1969 No No
580 Kingsbury Gary RM3 NavFac 1973 1975 No
581 Kistler Gary Public Works 1959 1960 No No
582 Lundquist Gary AEWBARRONPAC 1964 1966 No No Helen
583 Mills Gary Petty Officer 1966 1967 No No
584 Monnier Gary Dependent 1964 1966 No Yes
585 Mortensen Gary Public Works Transportation 1974 1975 No No Mort
586 Moulder Gary Naval Facility (Ocean Division Officer) 1975 1977 No No Joan
587 Randall Gary OMD/GSE Airops 1977 1979 No No
588 Reynolds Gary Communications Center (CYN3-RM2) 1969 1970 No No Robyn
589 Sanders Gary NMCB-23 Seabees 1990 1991 No No
590 Simpson Gary Public Works – Power Plant 1974 1975 No No
591 Stiles Gary Dependent 1959 1961 No Yes Donna
592 Stout Gary Air Traffic Controller 1970 1972 No No Andy Ann
593 Tully Gary Seaman No No
594 Van Nostrand Gary Quartermaster Harbor Division YTB776 1977 1978 No No
595 Vargo Gary NavFac – OT3 1974 1975 No No
596 Wegener Gary Public Works – Transportation Officer 1971 1974 No No MaryAnn
597 Yaeger Gary Fishing Boat – Mauna Kai 1975 1978 No No
598 Evans Gavin Dependent 1969 1972 No Yes
599 Harbinson Gene AEW Power Plants 1963 1964 no no
600 Lassiter Gene AEWBARRONPAC 1960 1963 No No Marilyn
601 Parkinson Gene Midway Volunteers 1941 1942 No No B.J.
602 St. Louis Gene Public Works – Utilities & Telephone 1972 1974 No No
603 Bonifacino Genio AEWBARRONPAC 1960 1962 No No Fran
604 Firmager Geoffrey Royal Air Force 1975 1976 No No
605 Johnson Geoffrey American International Constructors 1973 1974 No No
606 Aquino George Dependent 1972 1978 No No Karen
607 Armstrong George Pacific Missile Range Facility – Kentron Hawaii Ltd. 1968 1970 No No
608 Ashak George Personnel Office (PN3) 1965 1966 No No
609 Bush George Search & Rescue 1966 1967 No No
610 Collins George NavFac – AT1- AEW Detachement 2 1963 1964 No No Ladell
611 Collins George Dependent 1963 1964 No Yes Dave
612 Hire George Battle of Midway – Sixth Defense Battalion 1942 No No
613 Jorgensen Jr. George Dependent 1962 1963 No Yes Dale
614 Kondas George Civilian Fire Chief 1957 1959 No No
615 Krall George Water Dept. – UTW2  USNR 1958 1959 No No
616 Maiberger George Dependent 1973 1975 No Yes Mary
617 Mickus George Chief:  Receiver Site Eastern Isl. & Tech Control Sand Isl. 1970 1972 No No
618 Moulder George NavComUnit 1966 1968 No No Bill Nobuko
619 Murphy George Fire Chief 1961 1969 No No Deanie
620 Nemec George NavFac – OT 1971 No No
621 Parker Jr. George NavFac – OT1 1976 1978 No No
622 Peavy George USAF 607 MASS 1968 1968 no no
623 Pfarr George Power Plant & POIC of operations 1965 1978 No No Marie
624 Thrower George RMC – Navcommunit 1961 1963 No No Shigeko
625 Wood George Dependent 1966 1968 No Yes Skip Eileen
626 Deas Gerald Fuel Farm – SK3 1961 1962 No No
627 Guba Gerald Air Controlman 1960 1961 No No Jerry
628 Haines Gerald 607th MASS USAF 1966 No No Jerry
629 Nelson Gerald SeaBees 1964 1965 No No
630 Walley Gerald Dependent 1966 1968 No Yes
631 Blachley Gerry Navy sb 1956 1958 no no Kimble Viginia Ruth Blachley
632 Balgos Gigi Dependent 1972 1973 No Yes
633 Bryan Ginny Dependent 1968 1969 No Yes Souders
634 Hogan Ginny Dependent 1976 No Yes
635 Bradshaw Glen Medical Ph. Mate 3rd class Navy (Cable Station hospital) 1944 1945 No No
636 Guidry Glen Dependent 1961 No No Patty
637 Knapp Glen Harbor Operations Officer 1976 1978 No No Mary
638 Lincoln Glen AEWBARRONPAC 1962 1963 No No Linda
639 Sakahara Glen Dependent No Yes Katheryn
640 Smith Glen Security / Brig 1963 1964 No No Jane
641 Vick Glen   1957 1958 No No Virginia
642 Zeigler Glen NSGA Midway CTRSN 1970 1971 No No
643 White Glenda Dependent 1963 1964 No Yes Kilpatrick
644 Brunelle Glenn Seabees NMCB 3, CM2 1984 No No
645 Coats Glenn Seabees SW 1961 1964 No No
646 Coon Glenn NavFac 1976 1978 No No Dorothy
647 McNabb Glenn Naval Communication Unit 1964 1966 No No Dorothy
648 Ruple Gloria Dependent – Navy Wife 1965 1968 No No Patti
649 Daugherty Gordon 607th MAS-Flight Line Shift Supervisor 1968 1969 No No
650 Johnson Gordon Human Resource Management Office 1974 1976 No No
651 Martin Gordon LTJG, Supply Corps, BOQ Manager 1976 1977 No No Marty Ruth Ann
652 Taylor Grady NavFac – OT1 1970 1971 No No
653 Conley Greg NavFac – OT2 1975 1976 No No
654 Engstrand Greg Power Plant 1981 1982 No No
655 Harrington Greg Dependent No No
656 Brown Gregory dependent 1959 1960 no yes
657 Brown Gregory dependent 1959 1960 no yes
658 Edman Gregory CO – NAF Midway Island 1991 1992 No No
659 Young Gregory Dependent 1975 1977 No Yes Claire
660 Finn Grover Fire Dept. 1967 1968 No No
661 Kamp Gunther Sub-Base Machine Shop 1944 1945 No No Evelyn
662 Haggard Guy Dependent 1970 1972 No Yes
663 St. Clair Guy Dependent 1963 1965 No Yes
664 Waters Guy Cryptographic Repair 1967 1968 No No Buddy
665 Walton Hal AC2 AIR OPS 1962 1964 No No
666 Brosche Hank 1946 1947 No No
667 Rubel Harald Several 1967 1968 No No
668 House Jr. Harld Corpsman – Operating Room Technician 1969 1970 No No Peggy
669 Arendt Harold Personnel Office, Flight Pay, Captain’s Office 1955 1956 No No Hal
670 Colotti Harold CT – Eastern Island 1967 1968 No No Vince Ann
671 Gibson Harold NavFac – OTM1 1976 1978 No No Bud Carol
672 Hauck Harold Comm 1972 1973 no no
673 Manchester Harold Public works 1977 1979 No No
674 Welch Harold CPO Club Mgr/Galley 1962 1963 No No
675 White Harold M.K.Corp. 1942 No No
676 Flickinger Harry Dispensary 1972 1974 No No
677 Hurry Harry Harbor / Electric Shop / Tugs 1973 1975 No No
678 Kooyman Harry AEWBARRONPAC 1963 1965 No No
679 Claar Harry L. II DEPENDENT 1958 1959 no yes JACK
680 Auman Heidi Seabird biologist, FWS volunteer, Oceanic Society guide, Monk seal biologist, MPC flight attendant, MPC guest services, MPC Education Program Manager 1993 2000 No No
681 DeBoer Henry HM2 1962 1963 No No Jean
682 Janicki Henry Small boat harbor 1957 1958 no no
683 McLintock Henry Public Works 1978 1979 No No
684 Rucker Henry CYN (Communication Yeoman) 1966 1967 No No
685 Behre Herbert Meteorology Officer 1954 1955 No No Alice
686 Buckles Herbert Seabee’s – Paint Shop – BU2 1968 1969 No No Buck Chris
687 Carver Herbert Control Tower and GCA Unit 1972 1974 No No
688 Carver Herbert Tower/GCA 1972 1974 no no
689 Fabricius Jr. Herbert NavFac – CS Chief/CM Chief 1976 1978 No No Millie
690 Montgomery Herbert Aircraft Maintenance Officer 1965 1967 No No Bud Margie
691 Schwartz Herby Fuel Farm – SK3 1956 1957 No No
692 Schwarz Hilary KMTH Radio/TV 1970 1972 No No
693 Baldwin Holly Dependent 1976 1978 No Yes Orahood
694 White Homer USN – CTRC 1969 1970 No No Sheila
695 Bonsaing Howard Public Works 1965 1966 No No
696 Evans Howard GCA Maintenance/Ground Electronics 1967 1968 No No Frank Gean
697 Gillins Howard Fire Department / Crash Crew 1970 1971 No No
698 Porter Howard Terminal USAF 1970 1972 No No Ninetta
699 McLennan Hugh Air Ops. H-46 Aircrewman 1976 1978 No No Mack PJ
700 Hall Ian Detachment of the Royal Air Force (UK) 27 Sqn Vulcan 1975 No No
701 Meeks Idilia Dependant 1957 1959 No Yes Pickerill Dillie
702 Boyd Jack Dependent 1960 1961 No Yes Carla
703 Brouhard Jack Comm, Officer 1974 1977 No No
704 Burrows Jack NAF Public Works Reefer Shop 1979 1980 No
705 Cline Sr. Jack Machine Shop 1945 1946 No No
706 Long Jack Galley 1967 No No
707 Shughrou Jack Aircraft Maintenance Officer / SAR Pilot 1963 1965 No No Peg
708 Songer Jack HF Transmitter Site 1975 1976 No No
709 Vinson Jack Dependent 1952 1954 No No Jac
710 Wakeman Jack Dependent 1974 1976 No Yes Ramona (Tinker)
711 Walling Jack NavCommSta – Radioman 1978 1979 No No
712 Ward Jack PR3 1970 1971 No No
713 Weber Jack AEWBARRONPAC 1961 1964 No No
714 Foley Jackie Dependent 1958 1960 No Yes Bowen
715 Tyler Jackie Air Terminal – MATS Office 1963 1964 No No
716 Tate Jacqueline Born on Midway 1968 1971 Yes No Neumann
717 Arnold James Dependent 1971 1973 no Yes
718 Barber James Dependent 1976 1978 No Yes Jayne
719 Bishop James KMTH – Transmitter Site 1971 1974 No No
720 Black James Seabee’s – 1960 1961 No No
721 Bradley James CPO 1973 1976 No No Elaine
722 Brueggeman James GCA Unit / Ground Electronics 1962 1968 No No Glenelle
723 Bryant James NavFac 1977 1979 No No
724 Buckley James EOD/SWD Officer – Harbor Operations Officer. 1955 1956 No No Ruth
725 Campagna James Dependent 1966 1968 No Yes
726 Campbell James RM3 – Eastern Island 1975 1976 No No
727 Capps James Eastern Isle, USN CT 1963 1964 No No
728 Clegg James BUH3(DV) P.W. Carp. SHOP 1964 1965 No No
729 Cook James Asst. Supply Officer 1977 1979 No No
730 Corenevsky James Air Traffic Control 1970 1973 No No
731 Cummings James Project Director PMC, Government Contractor 1994 1995 No No Kathie
732 Curcio James NavFac – OT 1976 1977 No No Jim
733 Dickey Sr. James Supply 1968 No No
734 Edsall James Piquniq Management Corp 1992 1994 No No Katherine
735 Fiedler James AEWBARRONPAC -MIDET, Power Plants Shop 1962 1963 No No
736 Francis James Public Works – Transportation 1975 1977 No No Arnie June
737 George James Weather Service 1965 1967 No No Mary Ann
738 Griffin III James Lt. – Comptroller – Supply 1975 1976 No No Patricia
739 Hamelinck James AEWBARRONPACDET 1960 1961 No No
740 Handzus James Ground Electronics Maint. Dept. 1977 1979 No No
741 Hoffman James Food service Officer, NAVSTA 1967 1968 No No
742 Huber James Air Traffic Controller 1959 1960 No No
743 Keele James Communications Officer 1976 1977 No No
744 Kubal James Dependent 1975 1977 No Yes Laurie
745 Lindahl James AEWBARSON AE1 1960 1962 No No Joan
746 McGuire James Navy Aviation Electrician 1966 1967 No No Mac
747 McKenna James AEWBARSRON 1958 1960 No No
748 Means James Public Works 1973 1975 No No
749 Myers James AIRBARSRON 2 Det. 23 1958 1960 No No Lee Rose
750 Pacholek James SeaBee – Telephone Exchange – E3 1969 1970 No No
751 Potter James Dependent 1971 1973 No Yes
752 Prior James Search and rescue 1971 1973 No No Jim Ann
753 Reed James UT2 Public Works 1972 1975 No No
754 Robbins James Barsron2 Avionics Shop Chief 1958 1960 No No Dale
755 Rogers James NavFac – 1960 1970 No No
756 Rose James Ground Control Approach / Air Terminal CPO 1960 1962 No No Jim Sally
757 Rose James Born on Midway 1965 Yes No
758 Roush James Harbor Control Tower 1962 1963 No
759 Rubin James Dependent 1954 1955 No Yes Barbara
760 Russo James Radio Shack in the hanger 1977 1978 No No
761 Scrogum James PWC 1966 1968 No No
762 Searle II James Dependent 1958 1959 No Yes
763 Singel James Galley 1968 No No
764 Sprinkel James Naval Security Group Eastern Island 1960 No No
765 Tapee James Dependent 1964 1965 No Yes
766 Thornburg James AT2 1952 1955 No No
767 Tippie James Flight Line – Follow Me Truck! 1967 No No
768 Walls James 1974 1976 No No Sonja
769 Wichman James Dependent 1965 1967 No Yes JW
770 Woodiel James Supply Department – AK1 1964 1966 No No
771 McCuaig Jamie NavFac – OT3 1978 1979 No No
772 Jorgensen Jan Dependent 1962 1963 No Yes Denise
773 Adney Jane NWSED 1975 1976 No No Wilhite
774 McIlhaney Jane Elem School Teacher 1975 1977 No Yes David
775 Kneedler Janet Dependent – Navy Wife 1971 1973 No No
776 Mayeaux Janet Dependent 1954 1957 No No Rominski
777 Tims Janet Dependent 1953 1954 No Yes Thomas
778 MacArthur Janey Dependent 1960 1968 No Yes Sumile Don
779 Burch Janice Born on Midway 1958 Yes No Graham Ken
780 Sater Janice Born on Midway 1964 Yes No Brueggeman
781 Grizzard Janis Dependent 1958 1959 No Yes Ziemer
782 Mcilhaney Jason Dependent 1975 1977 No Yes Marilyn
783 Pendry Jasper NAF Security (K-9 Handler) 1980 1982 No No
784 Barnes Jay AEWBARRON PAC 1958 1961 No No
785 Snell Jay Protestant Chaplain 1973 1975 No No Barbara
786 Thurston Jay Public Works – UTCN (Seabees) 1973 1974 No No
787 Barcus Jean Navy Wife 1961 1962 No No James (Deceased)
788 Frala Jeanette Dependent 1959 1962 No Yes Anderson
789 Johnston Jeanne Dependent 1940 No No Branch
790 Alexander Jeff FWS Volunteer 1997 No No Charity
791 Bennett Jeff LTC USAF (RET.) 1968 1969 No No Nancy
792 Bream Jeff AT&T – NavFac 1984 No
793 Brown Jeff ET2 Calibration Lab 1976 1978 No No Lori
794 Brown Jeff Harbor Division 1979 1980 No No
795 Eaton Jeff Born on Midway 1952 Yes No
796 Haggard Jeff Dependent 1971 1972 No Yes Anita
797 Holiway Jeff Dependent 1972 1973 No Yes
798 Clark Jeffrey lst Child dependent on Midway after WWII 1945 1946 No No Ellen
799 Gessner Jeffrey Dependent 1973 1975 No Yes
800 Patterson Jeffrey Dependent 1966 1968 No Yes Paige
801 Stadler Jenara Student & Employed on Midway No No
802 Vallance Jennie Dependent 1963 1964 No Yes McClellan Jimmy
803 Andrews Jennifer Dependent 1968 1969 No Yes Prickett John
804 Ayres Jennifer Born on Midway 1946 Yes No Gonzales
805 Cornish Jennifer Dependent 1973 1976 No no
806 Bethke Jerald SAR Hangar and AIR OPS Desk 1957 1958 No No Jerry Liz
807 Deal Jerald Dependant 1973 1977 No No
808 Meierbachtol Jeremy Born on Midway 1976 1977 Yes No
809 Spaulding Jerome 1961 1963 No No
810 Baber Jerry NWSED Weather Office 1972 1974 No No
811 Binkley Jerry SeaBee’s – Electrician 1967 1968 No No
812 Clark Jerry YTB 451 1972 1973 no no
813 Decker Jerry Aviation Ordnanceman 2nd Class 1960 1961 No No
814 Egge Jerry Teachers 1974 1976 No Yes Diane
815 Ermer Jerry Contractor 1983 1980 no no
816 Falls Jerry Harbor Master, Operations & Project Manager 1987 1994 No No DeAnna
817 Jeffers Jerry Post Office 1971 1972 No No
818 Juliana Jerry NavFac – STG3 / Operations 1969 1970 No No Yukie
819 Long Jerry Dependent 1956 1965 No Yes
820 Longhofer Jerry Public Works – Machine Shop 1957 1958 No No
821 Morgan Jerry Navy Exchange, Barber Shop, Laundry 1976 1978 No No Melody
822 Procopio Jerry Air Ops – Air Traffic Control 1975 1978 No No Mickie
823 Wallace Jerry Mess Hall Supervisor 1973 1976 No No Atsuko
824 Sagun Jesse Dependent 1971 1974 No Yes
825 Carmicheal Jessie NavFac – Assistant Ship Store Officer / Load Master 1979 1980 No No
826 Castillo Jessie Dependent 1974 1976 No Yes
827 Sagun Jesus SKC Supply 1971 1974 No No
828 Anderson Jim AEWBARRONPAC 1963 1964 No No
829 Berry Jim Seabee- NMCB-74 1985 No No
830 Carroll Jim Navy Pacific Barrier Squadron 1958 1961 No No Mary
831 Harder Jim EA-3 / Public Works 1970 1971 No No Suzie
832 Horn Jim 1963 yes
833 Hosman Jim NAS Ground Electronics-Weather Office 1973 1974 No No Jeff
834 Kuenle Jim Baker 1978 1979 No No Kinley Deborah
835 Marshall Jim Public Works 1968 1970 No No Connie
836 Marshall Jim Radioman 1964 1965 No No
837 Osenton Jim Air Sea Rescue 1951 1952 No No
838 Pettigrew Jim Dependent 1972 1974 No Yes Tenise
839 Phillips Jim Dependent 1970 1973 No Yes
840 Pierce Jim Special Services, Bike Shop, Bowling Alley, Gym 1966 1967 No No
841 Pope Jim EN1 – Power Plant 1974 1975 No No
842 Puttler Jim USCGC Sassafras 1994 1997 No No
843 Robinson Jim Dependent 1968 1969 No Yes
844 Senan Jim AFRT 1965 1966 No No
845 Shaw Jim NavFac – STG 2 1968 1969 No No
846 Shelton Jim Dependent 1968 1969 No Yes Agnes
847 Comon Jimbo Galley Cook No No
848 Martin Sr. Jimmie Air Traffic Controller 1961 1963 No No Sara Sue
849 Fitch Jimmy ITT BSI – Communications & Electronics 1982 1986 No No
850 Kozisek Jimmy AT1, Air crewman on C-117 (radio operator) 1977 1978 No No
851 Laiben Jimmy Dependent 1954 1959 No Yes Cathy
852 Hinds Jo George Cannon School – Teacher 1976 1978 No Yes Dalley
853 White JoAnn Dependent 1961 1963 No Wallace
854 Kawada Joanna Dependent 1969 1973 No Yes Lewis Jody
855 Groom Joanne Dependent 1968 1969 No No Bill
856 Hodeen Joanne Dependent 1956 1957 No Yes Kincaid
857 Burke Jody Dependant 1974 1977 No Yes Holman Bobby
858 Seifert Jody Dependent 1976 1978 No Yes Matther Horn
859 Bennett Joe NavFac – LPO Engineering 1969 1975 No No Barbara
860 Brewer Joe AEWBARRONPAC 1959 1963 No No
861 Buffalo Joe AEWBARRONPAC & DEW Line 1961 1964 No No
862 Campbell Joe AEWBARRONPAC 1960 1961 No No Soupie
863 DeFranco Joe Public Works 1961 1963 No No
864 McKinney Joe NavFac 1969 1971 No No Meiyui
865 Semberski Joe NavFac – Watch Officer 1970 1971 No No
866 Spisak Joe CT NAVSECGRU Eastern Island 1966 1967 No No
867 Sucgang Joe Special Services Division; Supply Department 1978 1979 No No
868 Vogt Joe Dependent 1956 1957 No Yes
869 Watring Joe Public Works – Transportation Garage 1962 1965 No No Nina
870 Dimaano Joel Dependent 1970 1973 No Yes
871 Hughes Joelle Dependent 1960 1961 No Yes Schaefer
872 Alan John Public Works – Elect. Shop 1980 1981 No No
873 Aston John NavFac 1976 1977 No No
874 Barrett John Communit 1963 1964 No No
875 Benton John Dependent 1959 1961 No No Rusty
876 Bois Jr. John Officer-in-Charge of NAF Midway 1990 1991 No No
877 Brummet John Dependent 1971 1973 No Yes
878 Burghardt John Dependent 1956 No Yes
879 Cepuchowski John Publice Works – Transportation 1975 1977 No No Mary
880 Crowe John Air Traffic Controller 1973 1975 No No Sussanne (SK3)
881 Daugherty John Dependent 1978 1980 No Yes
882 Dillard John AEWBARRONPAC 1960 1961 No No
883 Doughton John Public Works – Motor Pool 1958 1961 No No Alice
884 Edmonson John Master at Arms Office (Ships Company) 1961 No No
885 Erickson John 1967 1968 No No
886 Farbarik John Public Works Officer 1972 1974 No No
887 Fisk John Air Ops Maintenance, Avionics (HU16) 1970 1971 No No
888 Gardner John Battle of Midway – 6th Defense Battalion 5″ Arty  “C” Btry 1941 1942 No No
889 Grant III John USAF 1966 No No
890 Greene John Dependent 1965 1967 No Yes
891 Greene John US Air Force 607 MASS 1966 1968 No No Lee
892 Gross John Public Works 1978 1979 no JonneyB
893 Grove John Protestant Chaplain 1977 1978 No No Myra
894 Gustafson John NSGA Eastern Island 1959 1961 No No
895 Hamrick John Submarine Base Instructor 1945 No No
896 Harbaugh John Communications, Tech Control 1972 1973 No No Miss Vicky
897 Harbaugh Jr. John Dependent 1972 1973 No Yes Little John
898 Harris John Dependent 1960 1962 No Yes
899 Heithaus John NAS PW – CM1 1978 1979 No No
900 Hemry John Dependent 1967 1969 No Yes Sharrill
901 Hmiel John NavFac – Utilityman 3rd No No
902 Hoagland John Structural Fire Fighter 1958 1959 No No
903 Hoefer John Drydocks 1947 1948 No No
904 Humphrey John Dependent 1961 1963 No Yes
905 King John Dependent 1960 1962 No Yes
906 Kirkpatrick John Air Operations – AMSAN 1971 1972 No No Scott
907 Koch John Dependent 1963 1964 No Yes
908 LaFayette John Engine Mechanic On HU-16 1964 1965 No No
909 Luyendyk John Dependent 1955 1956 No Yes
910 Madril John Born on Midway 1967 1968 Yes No
911 Marshall John Assistant Security Officer 1969 1970 No No
912 Mills John GCS – Teacher 1971 1972 No Yes
913 Moore John Dependent 1954 1956 No Yes
914 Mork John Dependent 1960 1962 No Yes
915 O’Brien John Air Ops / Fire / MARS 1975 1977 No No
916 Perry John AEWBARRONPAC – AMH2 1959 1962 No No
917 Peterson John AEWBARRONPAC 1957 1962 No No Dotty
918 Profilet John E-3 1978 1979 No No
919 Reynolds John Comm Station – RM3 1962 1963 No No
920 Ross John BARSRON II 1959 1960 No No
921 Ross John NavFac – Watch Supervisor / QA LPO – OT1 1976 1978 No No Patricia
922 Rudolph John Born on Midway 1970 1973 Yes No
923 Sammons John Base Hospital 1965 1967 No No Cheryl
924 Schneiderman John Dependent 1967 1968 No Yes Lynn
925 Seibert John DT2, Dental Department 1966 1967 No No
926 Shroeder John Supply Officer 1969 1970 No No Marjorie
927 Shroeder Jr. John Dependent No Yes Kathleen
928 Sierens John Air Ops / ATC Div. 1958 1960 No No Jack
929 Stone John Dependent 1961 1963 No Yes
930 Sunde John Harbor Operation – ENC 1966 1970 No No
931 Sutton John Dependent 1967 1968 No No
932 Tallieu John NavFac – Plotter 1976 1978 No No
933 Thibault John Classified Material Control Office – Yeoman 1968 1969 No No
934 Thorpe John Fire Department – Crash Crew 1957 1958 No No Jack Mae
935 Warner Jr. John Dependent 1960 1961 No Yes
936 Weddle John RM1 1960 1961 No No
937 White John Special Services – Boat House 1979 1981 No No
938 Wiedemeier John Air Traffic Controller 1964 1965 No No Karen
939 Zeliff John Dependent 1967 1970 No Yes
940 Creech Johnny Fire Department – Structural 1960 1961 No No Linda
941 Page Johnny USAF 1965 1966 No No
942 Tomlinson Johnny NavFac – EMO 1976 1978 No No
943 Kolb Jon NavFac 1971 1974 No No
944 Scott Jon Public Works AC&R scop 1978 1980 No No
945 Harnden Jonathan Air Traffic Control Tower 1966 1967 No No
946 McCrea Jonathan Born on Midway 1959 Yes No
947 Tooley Joni USAF – Communications Group – MAC 1967 No No Pam
948 Burke Joseph Radioman (Transmitter site) 1979 1980 No No Boe Suzanne
949 Dolan Joseph ATC 3rd Class 1972 1973 No No
950 Friedrich Joseph CPO Club / Air Cargo 1976 1978 No No Wendy
951 Gobell Joseph AEWBARRONPAC 1962 1963 No No Barbara
952 Mann Joseph Asst. Supply Officer 1974 1976 No No Peggy
953 Martin Joseph Cpl, USMC – Marine Garrison Forces 1947 1948 No No
954 Pasicki Jr. Joseph Public Works Dept. 1964 1965 No No
955 Patton Joseph Harbor Pilot 1975 1977 No No
956 Rush Joseph Dependent 1971 1974 No Yes Daisy
957 Taitague Joseph Dependent 1966 1969 No Yes
958 Volpi Joseph NavFac – Watch Supervisor 1970 1971 No No Eileen
959 Schiebel Josephine Dependent 1976 1978 No Yes Fabricius Jo
960 Kneedler Josh Born on Midway 1972 Yes No
961 Johnson Joshua Born on Midway 1974 Yes No Rebekah
962 Hester Joyce NWSED 1975 1977 No No Lowe
963 Tyson Joye NavFac – OT3 1972 1973 No No
964 Suzuki Joymarie Dependent 1975 1978 No Yes LaRosa
965 Wink Judith Dependent 1959 1960 No Yes
966 Felciano Judy Dependent 1960 1961 No No Marsh
967 Figel Judy Transmitters/Message Center 1975 1976 No No Barnes
968 Joyner Judy Dependent 1966 1967 No Yes Faulk
969 Merry Judy Navy Wife 1948 1950 No No Robert (Deceased)
970 Allen Julie Flight Attendent 1996 2002 No No
971 Kolacki Julie Dependent 1963 1964 No Yes Dahler
972 Valcarcel Julio Supply Department 1967 1968 No No Nina
973 Deguzman Jun Midway Commissary Store 1975 1991 No No Linda
974 Bean Karen Born on Midway 1962 Yes No Schroeder
975 Kemp Karen Dependent 1959 1962 No Yes Cox Michael
976 Liller Karen RM2 – Message Center 1975 1976 No No
977 Marshall Karen Dependent 1973 1975 No Yes Spradley
978 Skrasek Karen Dependent 1962 1963 No No Drewa
979 Smedley Karen Dependent 1956 1958 No Yes
980 Wylie Karen Born on Midway 1965 1966 Yes No Sauer Steve
981 Behnke Karl Dependent 1974 1977 No Yes
982 Del Rio Karl Unknown 1980 1981 No No
983 Pentecost Karl NavFac – Radioman 3rd 1971 1973 No No
984 Shank Karl Dependent 1974 1977 No Yes
985 Godby Karla Dependent – Navy Wife 1973 1974 No No
986 Rester Karol Barber shop (SHSN) 1980 1981 No No James
987 Jones Kathie Dependent 1974 1977 No Yes
988 Ferguson Kathleen Dependent 1976 1978 No Yes Beltz
989 Scott Kathleen Born on Midway 1959 1960 Yes No Schneider
990 Allen Katholeen Born on Midway 1975 1978 Yes No Kate
991 Fox Kathryn Dependent 1965 1967 No Yes Dube
992 Dimaggio Kathy NavFac – Watch Officer 1978 1979 No No Johnson Kathy
993 Jones Kathy AirOps Power Plant Division 1975 1976 No No
994 Morris Kathy NavFac – OT2 1979 1980 No No Speers
995 Peavey Kathy Born on Midway 1963 1969 Yes No Murphy
996 Shroeder Kathy Dependent 1970 1971 No Yes
997 Simpson Kathy Harbor Division – BMC Ret 1977 1980 No No Hough
998 Rossiter Kealoha Civilian Dependent 1963 1968 No Yes Beth
999 Gabrick Keith Dependent 1969 1973 No No Diane
1000 Herzberg Keith Public Works – Transportation 1973 1974 No No
1001 McDaniel Keith Dependent 1963 1964 No Yes
1002 Schoonover Keith Radioman, Commcenter 1968 1969 No No Jenelle
1003 West Keith Public Works – Water Dept. – E2 1959 1960 No No
1004 Balcomb Ken NavFac – Watch Officer 1969 1972 No No
1005 Britton Ken Commissaryman Third Class 1959 No No
1006 Clark Ken Air Traffic Controller 1970 1972 No No Michelle
1007 Davis Ken Dependent 1954 1955 no no
1008 Phillips Ken Dependant 1970 1973 No Yes Wendy
1009 Ritter Ken AEWBARRONPAC 1962 No No
1010 Johnston Jr. Ken Dependent 1960 1969 No Yes
1011 Tribou Kendrick AEWBARRONPAC 1959 1962 No No Mildred
1012 Arehart Kenneth Communications Center 1986 1992 no no
1013 Forbes Kenneth NavFac – OTSN 1973 1974 No Yes
1014 Fuller Kenneth Naval Communication Unit – Transmitter Facility 1962 1963 No No Sandra
1015 Joyce Kenneth Born on Midway 1960 Yes No
1016 McCullough Kenneth 1987 1988 No No
1017 McEnaney Kenneth NavFac – Communications Center 1973 1977 No No Kathy
1018 Phillips Kenneth Aircraft Maintenance Officer 1970 1973 No No Toshiko
1019 Rhea Kenneth George Cannon School Principal 1974 1978 No No Gwen
1020 Russell Kenneth SEABEES /Housing Warehouse/chow hall/Antenna Fields 1975 1976 No No
1021 Smith Kenneth Public Works/Admin – YN 1950 1951 No No
1022 Welch Kenneth HT3 at Crash and Fire 1972 1973 No No
1023 Cross Kenton (Shorty) AFRTS DJ 1963 1964 no no
1024 Gogolin Kerri Born on Midway 1968 Yes No Wlaschin
1025 Tresback Kerry Dependent 1959 1961 No Yes
1026 Davis Kevin NMCB-62 (CE-2) 1987 1988 no no
1027 DePalma Kevin SeaBee Water Dept/Public Works 1974 1975 No No
1028 Swanson Kevin Born on Midway 1968 1970 Yes No
1029 Weller Kevin Engineman at the powerplant 1978 1979 No No
1030 Huntimer Kim Dependent 1970 1972 No Yes
1031 Kelly Kim Supply – Bldg 117 1969 1970 No No
1032 Reutter Kim Dependent 1965 1967 No Yes Shannon
1033 Waldee Krista Dependent 1974 1977 No Yes Warren
1034 Miller Kristan Dependent 1966 1969 No Yes Wilber
1035 Wicks Kristine Dependent 1961 1962 No Yes Rose
1036 Kumerow Kurtis Pub works carpenter shop 1974 1975 no no
1037 Gale Lamar Communications/ Gnd Electronics 1973 1975 No No
1038 Ray Lance Physician 1997 2002 No No
1039 Bartlett Larry Communications 1966 1967 No No
1040 Baxter Larry Naval Station Communications 1975 1978 No No
1041 Billings Larry Ground Electronics Transmitters 1975 1979 no no Tennessee Turkey Linda
1042 Cammack Larry Physical Science Lab of NM – Mobile Satellite Tracking Van 1963 1964 No No MaryVee
1043 Carlson Larry AC-3 ARTC 1955 1956 No No
1044 Duval Larry Seabee –  refer shop 1974 1976 No No Kathy
1045 Edmonds Larry Public Works – Transportation 1973 1975 No No Christine
1046 Eicher Larry NAVFAC Midway, IS 1970 1971 No No
1047 Fangmeier Larry Air Operations Electronics ETN2 1969 1970 No No
1048 Gaudet Larry Supply OIC – Fuel Farm 1977 1978 No No Candy
1049 Gilbert Jr. Larry Dependent 1951 1952 No Yes
1050 Girton Larry Naval Station Brig 1961 1963 No No Zeana
1051 Griggs Larry Pacific Missle Range Technician (MILS site) 1963 1964 No No N5BG
1052 Hawley Larry Eastern Island Naval Radio Receiving Facility 1966 1967 No No Roberta
1053 Jacobs Larry Naval Weather Serv. Environ. Det. 1971 1975 No No Carol
1054 Kondas Larry Dependent 1957 1959 no yes
1055 Parker Larry Born on Midway 1961 1962 Yes No
1056 Rogers Larry ATN3 / SAR Crew 1957 1958 No No
1057 Schuetz Larry NavFac 1973 1975 No No
1058 Schuetz Dr. Larry NavFac – ? 1972 1975 No No
1059 Stenzel Larry Comm Unit 1965 1965 No No Marianne
1060 Warner Larry Dependent 1954 No Yes
1061 Weiler Larry Personnelman / Admin Bldg. 1970 1971 No No
1062 Zellers Larry Supply – Asst. Game Warden 1978 1979 No No Phyllis
1063 Yarus Laura Dependent 1967 1969 No Yes Snow
1064 Tudor Lauren FIRE  DEPT / CRASH CREW 1954 1955 no no TUDOR
1065 Shahboz Laurence Navfac 1979 1980 No No Larry
1066 Hawkins Lawrence Dependent 1956 1958 No Yes
1067 McCrory Lawrence Dependent 1977 1976 No Yes
1068 Pilkinton Lawrence AEWBARRONPAC-COMM/NAV SHOP 1964 1965 No No Pinky
1069 Smith Lawrence Naval Communication Unit – Admin Office 1967 1968 No No
1070 Bolin Lea NAVFAC 1981 1981 no no Kell
1071 Bruzaitis Lee Born on Midway 1959 1960 Yes No Cofka Tony
1072 Clark Lee Public Works 1971 No No
1073 Ramirez Lee Dependent 1969 1971 No Yes
1074 Ruef Leeann Born on Midway 1960 1961 Yes No Brown
1075 Cummings Leilani Dependent 1960 1961 No Yes Gustafson
1076 Aunchman Leman Crash / Fire Division Officer, Brig Officer 1968 1970 No No John Barbara
1077 Starnes Len Dependent 1969 1972 No Yes
1078 Bryant-Bey Lenard Fire Dept & KMTH Television 1972 1973 No No
1079 Angelini Lenny Seabee – Post Office? 1959 1960 No No
1080 Calderwood Leo NavFac – ET 1980 1981 No No
1081 Ferron Leo Public Works – Carpenter Shop 1961 1963 No No
1082 McCullough Leo NavFac – COMBARPAC.  Served as Asst. CDO, RPS, Asst Intelligence 1958 1959 No No
1083 Sept Jr. Leo Machinest 1973 1975 No No
1084 Blair Leon USAF 607th MASS 1965 1966 No No
1085 Terveer Leon AEWBARRONPAC – Willie Victor Hangar 1960 No No Lee
1086 Prescott III Leonard NavFac – OPS 1976 1978 No No Barbara
1087 Wright Leonard AEWBARRONPAC 1962 1963 No No
1088 Hoover Leroy Fuel Farm/Refuelers 1968 1969 No No
1089 Winsell Les Dependent 1975 1976 No Yes
1090 Harkins Leslie Born on Midway 1965 Yes No
1091 McCoy Leslie Dependent 1968 1970 No Yes
1092 Olson Leslie Dependent 1961 1963 No Yes
1093 Simmons Leslie 1975 1976 No No Freeman
1094 Smallwood Leslie Naval Security Group Detachment – Eastern Island – CT 1960 1962 No No Les Maria
1095 Zylstra Leslie Dependent 1966 1967 No Yes
1096 Birnam Lester Communications Tech – Eastern Island 1966 1967 No No
1097 Deen Lewis Eastern Island – USNSGA 1968 1969 No No Tricia
1098 Campbell Linda Dependent 1965 1968 No Yes
1099 Coffman Linda Dependent 1963 1964 No Yes Relethford
1100 Dumont Linda Dependent 1970 1971 No Yes Schenk Chapman
1101 Forsythe Linda NavFac – OT 1979 1980 No No
1102 Klammer Linda Branch Hospital 1977 1978 No No
1103 MacGregor Linda Dependent 1963 1964 No Yes Scheiwer
1104 Owens Linda Dependent 1965 1969 No Yes Castleberry Leon
1105 Peck Linda Dependent 1974 1975 No Yes Aldana
1106 Poole Linda Dependent 1959 1960 No Yes Sawicki
1107 Redstone Linda Dependent 1967 1969 No Yes Langlitz
1108 Whitby Linda Dependent 1975 1977 No Yes
1109 Brackin Lisa Born on Midway 1956 1998 Yes No Brackin
1110 Reule Lisa NavFac – OT3 1979 1980 No No Schuck Don
1111 Dahler Lloyd Air Traffic Controller 1962 1964 No No Betty
1112 Painter Lloyd NSGA – Eastern Island 1965 1966 No No
1113 Zepf Lloyd Crash Crew and Fire Inspector 1965 1966 No No
1114 Zepf Lloyd Crash Crew 1965 1966 No No Tom  /  Bear
1115 Andersson Lois Dependent 1972 1973 No No Pruitt
1116 Carroll Lori Supply Department 1978 1979 No No
1117 Gregory Lorin 3rd Defense Battalion – USMC 1941 No No Ruby
1118 Bay Louis Power Plant 1978 1979 No No Kathy
1119 Burghardt Louis Pilot – Tower Officer 1956 1957 No No Lou Margaret
1120 Chacon Louis Unknown 1955 No No Joyce
1121 Gaudin Louis Air Ops 1956 1957 No No
1122 Heath Louis 607 MASS  USAF (Forward Supply Point) 1967 1968 No No
1123 Maples Louis Dependent  (Group Coordinator) 1971 1974 No Yes Lee Kim
1124 Linn Luann Dependent 1971 1976 No Yes Pekelder
1125 Beltz (Poulin) Lucette Comptroller Office – DOD Civilian Accts Maintenance Clerk – Dependant Wife 1976 1978 No No Poulin Lucy Bud
1126 Clark Lucy Ann Dependent 1963 1964 No
1127 Richardson Lyle Air Traffic Control 1969 1971 No No
1128 Moore Lynda Dependent 1961 1963 No Yes
1129 Gabrick Lynn Dependent 1969 1973 No Yes
1130 Gentile Lynn Dependent 1972 1976 No Yes Jacobson
1131 Reece Lynn Dependent 1965 1967 No Yes
1132 Bajuk Lynne Dependent – Navy Wife 1964 1966 No No
1133 Johnson Lynne NavFac 1979 1980 No No Blondy
1134 Harbinson Lynnie Dependent wife 1969 1972 no no
1135 McFarland Mac Air Ops & Public Works 1973 1978 No No Joan
1136 Flisk Malachy Ground Electronics 1978 1980 No No
1137 Todd Malcom Administration – CO/XO Yeoman 1977 1978 No No
1138 Dalton Mandy Born on Midway 1974 Yes No
1139 Shemarathna Manimel MPC Carpenter 1982 2002 No No
1140 Volkman Marc RMA 1981 No No
1141 Brooks Margaret GCS – Teacher 1971 1972 No Yes
1142 Girdler Margaret Dependent 1964 1966 Yes No
1143 Savacool Mari 1966 1968 No No
1144 Flynn Marilyn Dependent 1964 No Yes Vaughn
1145 Jackson Marilyn Dependent 1970 1971 No Yes Prue
1146 Brinas Mario Piquiniq Management Head Draftsman 1990 1994 No No
1147 Manfredi Mario Seabee – MCB 9 Detachment Alfa 1957 No No
1148 Campbell Marion Dependent – Navy Wife 1965 1968 No No
1149 Graves Marion Hospital corpsman 1960 1961 No No
1150 Paroz Marion Dependent 1963 1965 No Yes Baker
1151 Griffin Marjorie Dependent – Navy Wife 1961 1963 No No Pinner Richard
1152 Adams Mark Hospital Corpman 1964 1964 No No
1153 Benforado Mark NavFac – OT No No
1154 Bircher Mark Dependent 1963 1965 No Yes
1155 Dorothy Mark Seabee – Power Plant 1973 1974 No No
1156 Edgar Mark Postal Clerk 1974 1975 No No None
1157 Gentry Mark Naval Weather Service Environmental Det. 1975 1976 No No
1158 Gordon Mark USNR, NavSecGruActy Midway (Eastern Island) 1963 1964 No No Myrna
1159 Mackey Mark Dependent 1972 1973 No Yes Teri
1160 Maloney Mark EO3 1976 1977 No No
1161 Otterlei Mark SK3 – Main Supply 1969 1970 No No
1162 Pennington Mark Dependent 1973 No Yes
1163 Rev. Cavinee Mark Chaplain’s Assistant 1973 1975 No No Paul
1164 Shroeder Mark Dependent 1970 1971 No Yes Leeanne
1165 Yeslsen Marlan AEWBARONPAC 1958 1960 No No Jenese
1166 Sides Marqui Born on Midway 1971 Yes No
1167 Johnson Marsha Dependent 1960 1961 No Yes Mork
1168 Daak Martha Postmaster 1997 1999 No No Seger Mike
1169 Barker Martin Aircraft Maint Division – Radioman/Navigator on HU-16 SAR A/C 1964 1965 No No
1170 Duling Martin VR-21 Detachment 1952 1953 No No Leah
1171 Flask Martin Security 1968 No No
1172 Robinson Martin Dependent 1963 1964 No Yes
1173 Yeatman Martin AEWBARRONPAC 1963 1964 No No Marty Pat
1174 Hall Marty AEWBARRONPAC – Flight Engineer 1964 1965 No No
1175 Long Marty Dependent 1956 1965 No Yes Ann
1176 Cunningham Marvin Medical Dept. 1970 1972 No No Vivian
1177 Maynard Marvin Special Services – Bowling Alley Manager 1971 1972 No No
1178 Poehls Marvin Fire Department 1956 1957 No No
1179 Barnhill Mary Dependent 1964 – 1966 No Yes Milner Bill
1180 Farrell (Clark) Mary Dependent 1972 1974 No No Sage Kathy or Kate
1181 Guse Mary Dependent 1960 1969 No Yes Murphy
1182 Lenz Mary Radioman 1972 1975 No No Hogue Richard
1183 Powers Mary MWR – Storekeeper 1974 1975 No No Willcocks
1184 Brown Matthew Refuge Manager 2007 2010 no no
1185 Brown Matthew Refuge Manager 2007 2010 no no
1186 Shepker Matthew Born on Midway 1974 1977 Yes No
1187 Snow Maura Dependent – Navy Wife 1968 1970 No No
1188 Donohue Maureen NavFac – OT3 1978 1979 No No MO
1189 Blankenship Maurice NavFac – ET3 1970 No No Randy
1190 Farone Melanie Dependent 1960 1961 No Yes Bassett
1191 Yeslsen Melinda Born on Midway 1960 1961 Yes No
1192 Burkhard Melissa Dependent 1975 1978 No Yes Anthony
1193 Martinez Melissa Born on Midway 1975 1976 Yes No Mann Kris
1194 Allshouse Merlin Public Works 1954 1955 No No
1195 Zeeck Merrill NavFac – OTMC 1976 1978 No No Doc
1196 St. Clair Merton CSL Navy Exchange 1963 1965 No No Chick Betty
1197 Abbott Michael Dependent 1970 1973 No Yes
1198 Blair Michael Storekeeper 1977 1978 No No
1199 Block Michael Aviation Ordnanceman 2nd class 1977 1979 No No
1200 Fennewald Michael Public Works Department 1974 1976 No No Lois
1201 Forsyth Michael Dependent 1964 1965 No Yes Violet
1202 Fugate Michael 1968 1970 No No
1203 Herr Michael POIC – Aircargo Section 1967 1969 No No
1204 Hyde Michael SKSN / Main Supply & Fuel Farm 1966 1967 No No
1205 Inman Michael Dependent 1964 1966 No Yes
1206 James Michael Dependent 1969 1972 No Yes
1207 Jazwiec Michael AD-3 with AIRBARSRON 2 1958 1959 No
1208 Jeannequin Michael Damage Controlmen Harbor Division 1961 1963 No No Mike Saundra
1209 Johnson Michael Air Traffic Controller 1969 1970 No No
1210 Jones Michael Communications/Transmitters 1974 1975 No No
1211 Jones Michael Radioman 1974 1975 no Mike the Spike
1212 Kauffman Michael NavFac 1990 No No
1213 King Michael SK2 – Fuel Farm – CAPT. USNR Ret. 1968 1969 No No
1214 Kolb Michael Dependent 1972 1974 No Yes Raechel
1215 Lawlor Michael Dependent 1977 No No
1216 Lund Michael Crash and Fire 1981 1982 No No
1217 Morgan Michael 1963 1964 yes No
1218 O’Brien Michael Dependent 1967 1969 No Yes
1219 Odie Michael AK3 – Aviation Storekeeper 1972 1973 No
1220 Rij Michael Dependent 1963 1972 No Yes
1221 Sharp Michael Navy Exchange 1965 1966 No No Jo
1222 Shrader Michael Structural and Air Crash Fire Crew 1980 1981 No No Martha
1223 Smith Michael Dependent 1975 1978 No Yes Joanna
1224 Taylor Michael Search and rescue UF-1 Amphibious 1963 1964 No No
1225 Taylor Michael Logistics 1962 1963 no no Mike
1226 Van Lenten Michael Aircraft Maintenance Department 1964 1965 No No
1227 Weaver Michael Dependent 1959 1961 No Yes
1228 Wilder Michael Dependent 1953 1965 No Yes
1229 Wilson Michael Navy Exchange 1969 1970 No No
1230 Wilson Michael Air Ops/Maintenance Control 1972 1973 No No
1231 Morgan Michael (Mike) Air Traffic Control 1977 1978 No No
1232 Madsen Michael G. Flight Line – For MATS 1962 1963 No
1233 Daak Michel NavFac-Satellite Comm, Communications Manager-MPC 1983 2002 No No Mike Melba
1234 De La Cuesta Michelle Dependent 1962 1970 No Yes Leach Rick
1235 Spencer Michelle Dependent 1975 1977 No Yes Crawford Mush Richard
1236 Aukema Mike Seabee – NMCB 62 1982 1983 No No
1237 McSorley Mike Dependent 1959 1962 No Yes
1238 Parnell Mike Commissary Store Officer 1977 1978 No No
1239 Spikes Mike Naval Communications Station 1962 1963 No No
1240 Stanley Mike Communications / Security 1979 1982 No No
1241 Stewart Mike Communications 1977 1978 No No
1242 Barnes III Miller SAR Pilot & BOQ Officer 1971 1972 No No
1243 Wolford Millie Dependent – Navy Wife 1964 1966 No No Harkins
1244 Stephens Milton Admin Building / Control Tower 1965 No No
1245 Travis Mitch Dependent 1965 1966 No Yes Susan
1246 Bryant Molly Dependent 1961 1968 No Yes Murphy
1247 Jones Molly Dependent 1968 1969 No Yes Kennedy
1248 Christensen Monica Dependent 1975 1977 No Yes Allen
1249 Swett Morlene Dependent 1964 1965 No Yes Swett
1250 Willkie Morrie Naval Communications 1966 1967 No No Cathie
1251 Reagen Murray Dependent 1964 No Yes
1252 Michael Myron Galley – Night Cook / Baker 1972 1974 No Yes Sharon
1253 Ball Nan Dependent 1953 1956 No Yes
1254 Peters Nan Accounting Manager 1993 1997 No No Barthell Jerry
1255 Trout Nan Dependent 1933 1936 No No Perry
1256 Burghardt Nancy Dependent 1956 No Yes Johnson
1257 Clark Nancy Dependent 1960 1962 No Yes Lilly
1258 Hanson Nancy Born on Midway 1952 Yes No Fraser
1259 Hodgkins Nancy Dependent 1947 1948 No Yes Oexle John  (Deceased)
1260 Holcomb Nancy NavFac – OT Seaman 1978 1980 No No Lillyman
1261 O’Brien Nancy Spouse 1967 1969 No No Augustin George “Mike” O’Brien
1262 Lorino III Nash NavFac – RM3 1970 1971 No No Dusty Beth
1263 Treu Neal USAF – 607th MASS 1967 1968 No No
1264 Winslow Neal Mobile Construction Battalion #9 USN Seabees 1961 No No
1265 Otero Nelson AEWBARRONPAC 1962 1963 No No
1266 Bellows Jr. Nicholas Air Terminal – E-3 1965 No No
1267 LaBella Nicholas NavFac – Electronics Maintenance Chief 1973 1975 No No Gail
1268 Torre Nicholas General Services – Pest Control – Seabees 1973 1975 No No
1269 Lawson Nick Dependent No Yes
1270 Thompson Niel Born on Midway 1973 1975 Yes No
1271 Meador Nikki Dependent 1976 1979 No Yes Paul
1272 Rose Nita Base Security / Supply Clerk / Firefighting 1981 1982 No No Colby
1273 Dansalan Noel Dependent 1973 1977 No Yes
1274 Adams Nolan George Cannon School – Principle 1970 1972 No Yes
1275 Mosso Norma Dependent 1954 1955 No Yes Wrightsman Gerry
1276 Bullock Norman Ground Electronics/LCPO Air-ops/CMAA 1967 1970 No No Dee
1277 Nye Norman Crash and Fire Crew 1967 1968 No No
1278 Pick Norman Radioman – Receiver site – Eastern Island 1968 1969 No No
1279 Zeisser Norman GEMD – KMTH 1976 1978 No No Gail
1280 Eckstrom Novell Dependent 1975 1977 No Yes Patton
1281 Corning O.B. NavFac 1970 1972 No No
1282 Uhl Odie AK3 – NAVSTA, helicopter support 1973 No No
1283 Jones Odus AEWBARRONPAC 1962 1964 No No Betty
1284 Santana Oscar Power Plant 1981 1982 No No
1285 Skill P. Civilian Worker – M.K. Contactors 1941 1942 No No
1286 Lloyd Painter ENS – NSGA 1965 1966 no no
1287 Rupassinghe Palitha Public Works – Bases Services 1986 No No Thanuja
1288 Myer Pam NavFac – OT 1976 No No Myer
1289 Taylor Pam Dependent 1965 1968 No Yes
1290 Adger Pamela Dependent 1974 1976 No Yes Peck
1291 Hendricks Pamela Dependent 1973 1975 No No Ursua
1292 Harris Pat Officer-In-Charge of NAF Midway 1983 1984 No No
1293 Miner Pat Dependent 1974 1975 No Yes Angela
1294 Rhea Pat BOS Contractor:  Piquniq Management Corp. 1994 1997 No No
1295 Bensinger Patric Dependent 1969 1970 No Yes
1296 Carney Patricia NAVFAC 1977 1978 no no Murray Trish Martin
1297 Foulks Patricia Dependent 1968 1969 No No Switzer Helen
1298 Frase Patricia Dependent 1957 1960 No Yes Lykins
1299 Henson Patricia Dependent – Navy Wife – Worked at the Bank. 1971 1974 No No Maples Patty Bob
1300 Jaques Patricia Dependent 1973 1975 No YES
1301 Page Patricia Dependent 1965 1968 No Yes
1302 Walker Patricia Dependent 1968 1969 No
1303 Young Patricia dependent wife 1963 1965 no no Newson Charles
1304 Curran Patrick Dependent 1966 1969 No Yes
1305 Epping Patrick Born on Midway 1966 Yes No
1306 Gish Patrick Dependent 1974 No Yes
1307 Murphy Pattie Dependent 1968 No Yes Harris Tim
1308 Khachatourian Patty Dependent 1965 1967 No Yes
1309 Martin Patty Dependent 1969 No Yes Coughlin Bob
1310 Ruggless Patty Born on Midway 1958 Yes No McGee Rex
1311 Bigelow Paul Dependent 1965 1966 No Yes Kimberly
1312 Cain Paul SeaBees – Public Works 1955 1956 No No
1313 Clasen Paul NavFac 1973 1974 No No
1314 DeWalt Paul NavFac – YN –  Air Barrier Service Squadron 2 Det. 1958 No No
1315 Fox Jr. Paul Det. Midway, NMCB 62 1983 No No Ruth
1316 George Paul CPO Mess Manager – Supply 1970 1972 No No Chizuko
1317 Gray Paul Public Works – Power Plant 1970 1972 No No
1318 Hougham Paul Dependent 1957 1965 No Yes
1319 Huber Paul NavFac – OT1 1971 1972 No No
1320 Kozmin Paul Communication Dept. – Transmitter Site 1971 1972 No No
1321 McCurdy Paul Dependent 1975 1978 No Yes
1322 Menard Paul VW-12 and AEWBARRONPAC 1958 1961 No No PJ
1323 Parks Paul NSGA Eastern Island 1966 1967 No No Sarah
1324 Rajaniemi Paul NavFac – OT3 1968 1969 No No
1325 Schneider Paul NavFac – CIV: Western Electric – Elec.Tech. at NavFac 1970 No No
1326 Sweet Paul NTT Duty – Assigned to the CPO Club 1967 No No Mary
1327 Taylor Paul Dependent 1966 1967 No Yes
1328 Taylor Sr. Paul Leading Chief of Public Works – Seabees 1966 No No
1329 Wallace Paul Dependent 1973 1976 No Yes
1330 Warren Paul Dependent 1974 1977 No Yes
1331 Wittstock Paul AEWBARRONPAC 1960 1963 No No
1332 Young Paul Senior Chief Storekeeper 1975 1977 No No Dolores
1333 Billeter Paul (Dick) Navy Exchange Officet 1966 1969 no no Dick Carol
1334 Del Rosario Paula Dependent 1975 1977 No No
1335 Maiberger Paula Dependent 1973 1975 No Yes
1336 Ehlers Peggy Dependent 1960 1969 No Yes Murphy Dan
1337 Rutten Peggy Navy Wife 1976 1978 No No
1338 Larson Penny Dependent 1961 1962 No Yes Hassett
1339 Lomibao Perfecto Galley – Piquiniq Management Corporation and MPC 1996 2000 No No Jojo
1340 Rolper Perreault Public Works 1953 1954 No No
1341 Bozarth Perry US Coast Guard Liaison 1970 1972 No No Darlene
1342 Smithberg Perry AEWBARRONPAC 1963 1964 No No
1343 Gucker Peter Nav Com Unit 1969 1970 no no
1344 Juliano Peter Ensign – PWD Maint. & Transportation 1963 1964 No No Kathy
1345 Rothermel Peter HT3 – Air Operations/Crash & Fire Dept 1971 1972 No No
1346 Saldo Peter Seabee’s –  Public Works / Galley 1979 1980 No No
1347 Winkler (Beam) Peter Born on Midway 1965 Yes No
1348 Moss Phil Air Operations ADR-2 1970 No No
1349 Newburn Philip Dependent 1974 1976 No Yes
1350 Phillips Philip Dependent 1974 1976 No Yes Candace
1351 Kubal Phillip Dependent 1975 1977 No Yes
1352 Reader Phillip Master Chief of Command USN 1974 1975 no no Susan
1353 Mraz Phyllis Born on Midway 1948 Yes No Felts
1354 Schweinsberg Phyllis Dependent 1965 1969 No Yes Phillips Ron
1355 Reichard R RM2 – Communication Center 1978 1979 No No James
1356 De Clercq Rae Navy wife 1952 1953 no no Boots Leonard De Clercq
1357 Baker Ralph NavFac – Watch Officer 1968 1971 No No Ginny
1358 Hutt Ralph AG2 – NWSED 1974 1975 No No Linda
1359 Nix Ralph Dependent 1969 1970 No Yes
1360 Powell Ralph AEWBARRONPAC 1960 1962 No No
1361 Haynes Ramon AEWBARRONPACMIDET + Flight Electrician – AE2 1963 1965 No Beverly (Elizabeth)
1362 Wakeman Ramona Dependent 1974 1977 No Yes Velazco Tinker Jack
1363 Bush Randa Dependent 1955 1957 No Yes Rogers John
1364 Evans Randall Dependent 1950 1954 No Yes Linda
1365 Koos Randall Dependent 1959 1960 No Yes Randy
1366 Meade Randall Storekeeper at CommSta. 1970 1972 No No
1367 Brumfield Randy Contractor 1989 1991 no no
1368 Dellinger Randy NavFac – OT 1975 1976 No No
1369 Dirks Randy NavFac – RM3 1969 1970 No No
1370 McGrew Randy Commissary 1974 1975 No No
1371 Moses Randy Dependent 1969 1974 No Yes Liz
1372 Nold Randy Military Police / Brig 1970 1971 No No
1373 Tate Randy Radioman 1979 1981 No No
1374 Clinite Ray AEW squadron – Willy Victors 1962 1963 No No
1375 Farbarik Ray Dependent 1971 1973 No Yes
1376 Kurian Ray Leading Chief – Communications 1979 1982 No No
1377 Reese Ray Supply & Special Services 1963 1964 No No
1378 Ruppert Ray Search and Rescue 1964 1965 No No
1379 Tibbits Jr. Ray 1978 1979 No No
1380 Collier Raymond 1977 1979 No No Susan
1381 Kelly Raymond Dependent 1958 1960 No Yes
1382 Ronald Raymond NavFac – OT2 1968 1969 No No
1383 Stephenson Raymond Admin and air ops/personnel/safety/security officer 1973 1975 No No
1384 Susani Raymond Public Works – Transportation – Seabees 1972 1974 No No Pudup
1385 Tougas Raymond Dependent 1959 1961 No Yes Liz
1386 Williams Raymond 607th Military Airlift Support Squadron 1968 No No
1387 La Londe Rebecca Dependent 1954 1956 No No Burghardt
1388 MacKenzie Rebecca Dependent 1971 1973 No No Rook Ken
1389 Smith Rebecca Dependent 1965 1967 Yes No Eckert
1390 Gasilan Regina Dependent 1974 1977 No Yes
1391 Samson Regina Dependent 1976 1978 No Yes
1392 Dube Rene Dental Tech. 1965 1967 No No Carolyn
1393 Bass Renee Power Plant 1981 1982 No No Prosser Steven
1394 Gornowich Reneen NavFac – OT2 1979 1980 No No
1395 Simmons Rethia Dependent 1972 1974 No Yes Wilson
1396 Dodge Rex US Naval Station 1964 1965 No No Carolyn
1397 Mayfield Rhonda Born on Midway 1975 Yes No Robbins
1398 Weete Rhonda Born on Midway 1965 1967 Yes No Taylor
1399 Casas Jr. Ricardo Dependent 1971 1973 No Yes
1400 Katanich Rich USN Quartermaster – Harbor Control 1968 1970 No No
1401 Minter Rich VW-12 1957 1958 No No
1402 Anderton Richard RNMCB16 – C Company Commander 1980 No No
1403 Avery Richard Mechanic – Vehicle Shop 1971 1972 No No Marceda (Deseased)
1404 Benoit Richard Air Traffic Control 1975 1976 No No
1405 Bodendorfer Richard Carpenter Shop 1954 1955 No No
1406 Bodette Richard Assitant OIC – Barrier Detachment 1958 1959 No No Theresa
1407 Browning Richard Aviation Safety Officer – LT. 1964 1965 No No
1408 Bullock Richard Building 117 1977 1978 No No
1409 Burwell Richard Dependent 1969 1972 No Yes Rick
1410 Castleberry Richard Born on Midway 1976 1977 Yes No Kristal
1411 Cupka Sr. Richard Naval Security Group – CT3 – Eastern Isl. 1955 1956 No No
1412 Day Richard Public Works – Steel Shop 1958 1959 No No Barbara
1413 DeRoo Richard Public Works – EO1 1968 1969 No No
1414 Dionne Richard AZAN 1969 1970 No No
1415 Flath Richard NavFac – Ensign 1973 1975 No No
1416 Gibson Richard NavFac – Radioman 1959 1960 No No
1417 Greatting Richard NavFac – OIC NOPF 1984 1985 No No Namiko
1418 Hamel Richard RMSN 1969 1970 No No
1419 Hoffmann Richard NavFac 1980 1981 No No Rick Janice
1420 Keister Richard Control Div. Officer & AUW Supply Officer 1962 1964 No No Donna
1421 Kelley Richard NWSED (Weather Detachment) 1976 1978 No No Helen
1422 Kelly Richard Dependent 1959 1961 No Yes
1423 Knight Richard Public Works – Seabees 1973 1974 No No
1424 Kruger Richard Unknown 1969 1971 No No
1425 Leiby Richard Air Terminal – ADJ-2 1967 1968 No No Bruce
1426 Leigh Richard Medical Officer 1957 1959 No No
1427 Lenz Richard Radioman 1972 1975 No No Rich Mary
1428 Loughry Richard Public works – Carpenter 1980 1981 No No
1429 Madril Richard Unknown? 1966 1967 No No Marion
1430 Maleady Richard NavFac – OT3 1968 1969 No No
1431 Noyes Richard NavFac – Radioman 2nd 1960 1961 No No Dick
1432 Otto Richard AEWBARRONPAC 1964 1965 No No
1433 Pinner Richard Dependent 1961 1963 No Yes Joe Cindy
1434 Pletcher Richard ABE-2 Fier Department 1976 1977 No No
1435 Prue Richard Ground Electronics – ETCS 1970 1971 No No Julia
1436 Railton Richard NavFac – OT1 1968 1969 No No Dick
1437 Ruiz Richard Dental/Medical 1972 1973 No No Candice
1438 Samsel Richard Special Weapons Compound 1962 1963 No No
1439 Schulte Richard Special Services 1973 1975 No No
1440 Schulz Richard Manager of Acey-Duecy Club 1967 1968 No No
1441 Schup Richard Seabee – MCB 9 – Builder 1961 No No Rich Angela
1442 Scott Richard Tugboats 1979 1981 No No
1443 Shelton Richard Dependent 1968 1969 No Yes
1444 Slack Richard NSGA – CT (Maintenance) 1970 No No
1445 Snow Richard Supply Officer 1968 1970 No No Shirley
1446 Stoecker Richard Power Plant – Seabee 1977 1978 No No
1447 Watson Richard Admin 1968 1969 No No
1448 Williams Richard Dependent 1958 1961 No Yes Penny
1449 Williams Richard Public Affairs/KMTH 1970 1972 No No
1450 Barbera Rick Dependent 1961 1962 No Yes
1451 Baughman Rick Water Department – UT3 1966 1967 No No
1452 Bosch Rick G.E.M.D. 1973 1977 No No Gayle
1453 Colorado Rick 1973 1976 No No Charlene
1454 Decorie Rick Ship’s Serviceman 1975 1977 No No
1455 Holcomb Rick Crash and Fire 1971 1973 No No
1456 Matthews Rick NavFac – QA Chief 1976 1978 No No Joan
1457 Quercio Rick cb3 welding shop 1976 1978 No No
1458 Shepker Rick Dispensary 1974 1977 No No Mary
1459 Towle Rick Air Traffic Control – GCA 1971 1972 No No
1460 Utter Rick Crash Crew 1969 1970 No No
1461 Shoaf Ricky Air Operations, OMD Line Crew and Helicopter Crewman 1972 1976 No No
1462 Tenorio Ricky Harbor Division 1981 1983 No No
1463 Donaldson Rob Dependent 1975 1977 No No
1464 Anderson Robert AEWBARRONPAC 1959 1960 No No
1465 Anderson III Robert CT – Eastern Island 1958 1959 No No
1466 Archdale Robert NavFac – ENC  Powerhouse 1950 1951 No No Eileen
1467 Baldwin Robert Legal Officer 1966 1967 No No
1468 Bowman Robert NavFac – OT 1969 1970 No No
1469 Campbell Robert Dependent 1973 1976 No Yes Virginia
1470 Campbell Robert Dependent 1964 1967 No Yes Bob Sandy
1471 Conrad Robert Air Traffic Control 1961 1962 No No
1472 Cooper Robert AEWBARRONPAC 1963 1964 No No
1473 Cowan Robert Air Operations 1964 1966 No No Judith
1474 Crichton Robert AEWBARRONPAC 1958 1961 No No Darcy
1475 Dalley Robert Naval Station Remote Receivers Eastern Island 1970 1971 No
1476 Deardorff Jr. Robert Project Manager, Base Services Inc. 1982 1983 No No
1477 Dedmon Robert SAR  AD 2 1955 1956 No No
1478 Donnelly Robert Dependent 1960 1962 No Yes Bob
1479 Easterling Robert Chief of Security 1969 1971 No No Dottie
1480 Edwards Robert Search & Rescue 1961 1962 No No
1481 Eklund Robert Air Traffic Control Tower 1968 1969 No No
1482 Ericson Robert CTR2 – Eastern Island 1967 1968 No No Bob Robin
1483 Faulk Robert Dependent 1966 1967 No Yes Bonnie
1484 Fore Robert dependent 1959 1961 no yes
1485 Gardiner Robert Air Traffic Control 1982 1983 No No
1486 Gardner Robert SeaBees – Det Lima NMCB10 1964 No No
1487 George Robert Born on Midway 1966 Yes No
1488 Griffin Robert Dependent 1961 1962 No Yes Robin
1489 Gunn Robert Fuel Farm Maintenance 1978 1979 No No
1490 Hagemann Jr. Robert Dependent 1957 No Yes
1491 Harvey Robert Radioman – RM1 1975 1978 No No Bob Sue
1492 Hoefer Robert Dependent 1948 1948 no yes Bob
1493 Hogan Robert EO (the Seabee battalion) 1975 1976 No No Charlotte
1494 Hoylman Sr. Robert Air Traffic Control/MARS Station Operator 1974 1976 No No Carolyn
1495 Jerozal Robert Communications Center – Base Services Inc. (civilian) 1989 No No
1496 Johnson Robert Dependent 1965 1967 No Yes Butch
1497 Johnson Robert CT – Eastern Island 1966 1967 No No
1498 Johnson Robert Air Controlman 3rd Class 1968 1969 No No Bob
1499 Jones Robert Weatherman – AG2 1952 1953 No No
1500 Jones Robert Harbor Operations – QMC 1970 1972 No No Bob
1501 Kerstan Robert Water Purification and Steam distribution 1975 1976 No No Susan
1502 Koester Robert Naval Weather Det. 1970 1972 No No
1503 Leathers Robert 50th Battalion (Seabees) 1943 1944 No No
1504 Lutes Robert AEWBARRONPAC MIDET 1963 1964 No No
1505 MacFann Robert Crash and Fire Division – Air Operations Department 1978 1980 No No
1506 Manteufel Robert 1963 1964 Yes No
1507 Maze Robert Dependent 1957 1958 No Yes
1508 Miller Robert AEWBARRSRONPAC, Aviation Electrician 1962 1963 No No
1509 Moore Robert ET3 GEMD HF XMTR 1977 1978 No No Lonnell
1510 Moran Jr. Robert Dependent 1969 1970 No Yes
1511 Ott Robert Security Dept/Ordn Shop 1960 1961 No No
1512 Payne Robert Fire Department 1977 1978 No No
1513 Payne Robert Communications 2010 2011 no no
1514 Perron Robert Dependent 1970 1971 No Yes
1515 Petty Robert Dependent 1965 1969 No Yes Bob Bobbi
1516 Phares Robert Hospital Corpsman / Crash Crew 1957 1958 No No
1517 Rautenberg Robert Public Works 1976 1977 No No Patsy
1518 Reagan Robert Public Works – Steel Shop & Grounds Maintenance 1969 1970 No No Andrea
1519 Reynolds Robert Fire Dept. 1946 1946 no no Bob Estelle
1520 Richards Robert Post Office 1969 1971 No No Loreita
1521 Royer Robert Special Services 1974 1977 No No Carol
1522 Royer Robert Special Services 1974 1977 no no Carol
1523 Scheffler Robert Agent Cashier (US navy) 1957 1959 No No
1524 Scheffler Jr. Robert Born on Midway 1958 1959 Yes No
1525 Sherwood Robert Air Ops / Crash & Salvage – ABH2 1971 1972 No No
1526 Shields Robert Communications Center 1966 1968 No No Connie
1527 Siegrist Jr. Robert Dependent 1958 1960 No Yes
1528 Smith Robert Aircraft Refuelers 1967 No No
1529 Smith Robert Dependent 1975 1977 No Yes Bob
1530 Smithson Robert Dependent 1969 1970 No Yes
1531 Sonnenfelt Robert Fuel Farm  / Aircraft Refueling 1973 1975 No No Bob
1532 Stewart Robert NavFac – OT2 1970 1971 No No
1533 Strange Robert AEWBARRONPAC 1961 1963 No No
1534 Swanson Robert SeaBee’s – Carpenter Shop & Power House 1950 1953 No No Bob
1535 Swartz Robert Mess Treasurer 1962 1963 no no N/A Bob N/A
1536 Tofson Robert Federal Fire Marshal, working for NAVFAC 1993 No No Sandra
1537 Van Wingerden Robert Dependent 1960 1962 No Yes Bob
1538 Wilder Robert Radio Operator – 6926th RSM USAF 1955 1956 No No
1539 Wisdom Robert NavFac – OT 1974 1975 No No
1540 Shrier Robert J. Dependent 1950 1953 No
1541 St.John Jr. Robert L. Dependent 1965 1967 No No
1542 Dilley Robin Aerographers Mate 1980 1982 No No Curry
1543 Highsmith Robin Dependent 1975 1977 No Yes Donaldson
1544 Nelson Rocky NavFac – RMSN 1980 1981 No No
1545 Willingham Rocky Dependent 1976 1978 No Yes
1546 Bristol Rod Dependent 1960 1961 No Yes
1547 Taylor Rod NavFac – Power Plant 1979 1980 No No
1548 Utech Rod NSGA Eastern Island 1968 1969 No No Karen
1549 Norman Rodney AEWBARPAC 1964 No No
1550 Smith Rodney AEW Maintenance Squadron 1957 1959 No No Elisabeth
1551 Ziegenhagen Rodney Search & Rescue flight crew (AT2) 1960 1961 No No
1552 Bird Roger Air Ops Armory 1970 1971 No No
1553 Clark Roger Air Traffic Control and KMTH 1958 1965 No No
1554 Gulbransen Roger Pilot / Personnel Officer 1970 1971 No No Vicki
1555 Harshbarger Roger Fuels/Safety/Public Works Manager 1993 2002 No No Tanya
1556 Heins Roger Seabee 1985 1986 No No
1557 Hoylman Roger Dependent 1974 1976 No Yes Lynn
1558 Kittredge Roger NavFac – OT1 1973 1978 No No Kathy
1559 McCurdy Roger NavFac – Chief Radioman 1974 1978 No No Connie
1560 Moore Roger AEWBARSRONPAC, AE2, WV Check Crew 1959 1960 No No
1561 Perkins Roger NavComSta, Eastern Island Receiver Site 1964 1965 No No Sani
1562 Pool Roger CTM at NSGA Eastern Is. 1968 1969 No No Helen
1563 Smith Roger Public Works / Carpenter Shop 1971 1973 No No Barbara
1564 Vasser Roger ETN-2 – Transmitter Site 1972 1973 No No
1565 Perreault Roland Public Works – Plumbing 1953 1954 No No
1566 Campagna Ron LCPO –  Harbor Dept. 1966 1968 No No Hedy
1567 Leeton Ron Weather Service 1978 1979 No No Elisabeth
1568 Pazul Ron 607 Military Airlift Support Squadron 1969 No No
1569 Pyle Ron Seabee 1973 1974 No No
1570 Viessman Ron SHSA Navy Exchange 1976 1977 No No
1571 Cottman Ronald Powerhouse crew and KMTH 1948 1949 No No
1572 Fleckenstein Ronald Pacific Missile Range (PMR) 1967 1968 No No
1573 Gooding Ronald Submarine Base 1949 1950 No No Nancy
1574 Gordon Ronald Chaplin Yeoman 1968 1969 No No
1575 Hardin Ronald Personnel Office 1965 1968 No No
1576 Henzel Ronald GEMD – Air Traffic Control – ET3 1975 1977 No No Ron Kara
1577 Hynes Ronald AirBarron   V-1 1959 1960 No No Dunc Gayle
1578 Johnson Ronald Dependent 1972 1976 No Yes Angie
1579 Mitchell Ronald Radioman 2nd Class 1971 1972 No No
1580 Radcliff Ronald Dependent 1971 1978 No Yes Patty
1581 Ruiz Ronald Dependent 1968 1970 No Yes
1582 Samson Ronald Dependent 1976 1978 No Yes
1583 Seiler Ronald Supply 1968 1969 No No
1584 Suntken Ronald Harbor Division 1964 1965 No No Janice
1585 Terrill Ronald Dependent 1970 1972 No Yes Sandra
1586 Thompson Ronald Dependent 1974 1975 No Yes
1587 Sauers Roseanne Dependent 1971 1974 No Yes Roush Jim
1588 Ninger Ross AEWBARRONPAC F-29 1964 1965 No No
1589 Gilpin Rowdy Dependent 1971 1972 No Yes
1590 Carpenter Roy Dependent 1965 1967 No Yes
1591 Derrick Roy NavFac – Lead RPI Technician NOPF DET 1989 1990 No No Mon
1592 Hobbs Roy Public Works Office 1979 1980 No No
1593 Norman Roy 14 Trips on ship Carrying Beer and Machinery! 1942 1944 No No
1594 Rathbun Roy Hm3 Laboratory Tech 1976 1977 No No
1595 William Roy Battle of Midway – USS Yorktown 1942 No No
1596 Zimmerman Roy AEWBARSRONPAC 1963 1965 No No
1597 Gelacio Rudy Quality Assurance Evaluator 1984 1985 No No Jean
1598 Rees Rulon Public Works 1968 1970 No No Marva
1599 Saiki Rupert Base Communications 1964 1977 No No Judith
1600 Cook Russell Air Ops 1973 1975 No No
1601 Kuhn Russell AEWBARRON PAC 1962 1963 No No
1602 Miller Russell Dependent 1953 1954 No Yes
1603 Martin Ruth COMSTA – RM3 1976 1977 No No Schneidermeyer Martin
1604 Reed Ruth NavFac – OT Seaman 1979 1980 No No
1605 Butters Ryan MPC 1999 2002 no no
1606 Smith Sabrina Dependent 1972 1974 No Yes Wilson
1607 Smitj Sabrina Dependent 1972 1974 No Yes Wilson Greg
1608 Travis Sally Dependent 1966 1967 No Yes Brison Curt
1609 Hallmark Jr. Sam Dependent 1963 1964 No Yes
1610 McKenzie Sam NavFac – OT1 1980 1981 No No
1611 Clay Samuel Dependent 1967 1968 No No
1612 Cooper Samuel NAF Midway XO 1979 1980 No No Al
1613 Hall Samuel Power House 1964 1965 No No
1614 Kibler Samuel ETC, GEMD 1974 1977 No No Sam Marilyn
1615 Love Samuel Naval Dispensary 1958 1959 No No
1616 Baker Sandra Born on Midway 1973 1974 Yes No
1617 Pilkington Sandra Dependent 1949 No Yes Burger
1618 Campbell Sandy Dependent 1967 No No Zeliff Bob
1619 Williams Sandy Dependent 1958 1960 No Yes Watters
1620 Bozarth Scott Born on Midway 1972 Yes No
1621 Davis Scott Dependent 1974 1976 No Yes
1622 Evans Scott Dependent 1972 1976 No Yes
1623 Harmier Scott Boeing Company / Fire Protection 2003 2004 No No Krista
1624 Laverentz Scott Dependent 1970 1973 No Yes Wendula
1625 Lowe Scott Dependent 1976 1978 No Yes
1626 O’Brien Scott Dependent 1967 1969 No No
1627 Porter Scott Dependent 1970 1972 No No
1628 Russell Scott Crash and Fire 1976 1978 No No Gayle
1629 Wambsgans Scott Electronics Division / Air Traffic Communications 1967 1968 No No Kathy
1630 Russo Sebastian Supply – SKSN 1959 1960 No No
1631 Cohee Shannon Dependent 1971 1972 No Yes
1632 Borland Sharon Dependent 1971 1973 No Yes
1633 Hepner Sharon NavFac – OT 1978 1979 No No Redd
1634 Barnes Shauna Dependent 1963 1965 No Yes
1635 Bradley Shauna Born on Midway 1975 Yes No
1636 Pekelder Shawn Dependent 1970 1979 No Yes
1637 Weirather Shawn Public Works 1975 1977 No No
1638 Massey Sheldon Cook in galley1970 1970 1971 no no
1639 Hawkins Shelleyann Dependent 1974 1976 No Yes Faustina
1640 Crabill Sherman Navfac – RM3 1973 1975 No No
1641 Elkins Sherry Dependent 1960 1961 No No Sines
1642 Menager Sherry Born on Midway 1949 1950 Yes No
1643 Carneal Shirley Aviation Machinist 1958 1959 No No Carol
1644 Morse Shirley Dependent 1961 1963 No Yes Carlton
1645 Morse Shyrrie Dependent 1970 1972 No Yes Strande
1646 Karl Smith Dependent 1959 1961 no yes
1647 Lester Sonja Born on Midway 1968 1970 Yes No Aikins
1648 Gearhart Stace Dependent 1973 1977 No Yes
1649 Donoho Stacey Born on Midway 1971 1973 Yes No Donoho
1650 Rodriguez Staci Dependent 1975 1978 no yes Brown
1651 Burek Stan CTM1/HFDF Maint 1970 No No
1652 Hoover Stan Air Force Squadron – Crew Chief 1968 1969 No No
1653 Walker Stan Public Works 1976 1977 No No
1654 Clinesmith Stanley AEW powerplants and SAR powerplants 1964 1967 No No Mary
1655 Honey Stann Dependent 1972 1974 No Yes
1656 Hoefer Stella Spouse 1948 1948 no no Trimble John H
1657 Cruz Stephanie Supply Control (civil service) 1973 No No
1658 Day Stephanie Dependent 1958 1959 No
1659 Flint Stephanie Dependent 1971 1974 No No
1660 Highsmith-Woods Stephanie Dependent 1975 1977 No Yes Donaldson
1661 Mignano Stephanie Born on Midway 1952 1953 Yes No Billy
1662 Warren Stephanie Disbursing 1977 1979 no no Vigue Tuffy Mike
1663 Woods Stephanie Dependent 1975 1977 No Yes Highsmith
1664 Andros Stephen NAVSECGRUACT 1967 1968 No No
1665 Booth Stephen Communications, Radioman 1972 1975 No No Cheryl
1666 Cooke Stephen Harbor Pilot and Harbor Officer 1978 1979 No No
1667 Easley Stephen KMTH – Program Manager & D.J. 1963 1964 No No
1668 Foster Jr. Stephen Air Traffic Control – AC3 1969 1970 No No
1669 Gern Stephen Public Works – Seabee 1964 1965 No No
1670 Meier Stephen Dependent 1975 1977 No No
1671 Peterson Stephen Born on Midway 1961 Yes No
1672 Pohl Stephen Senior Medical Officer 1970 1971 No No Janet
1673 Tharp Stephen Dependent 1962 1963 No Yes
1674 Bromley Steve NOCD Weather 1981 1982 No No
1675 Easley Steve KMTH Radio/TV 1963 1964 No No
1676 Keefe Steve Crash and Rescue 1970 1971 No No
1677 Manning Steve USN – Chief 1970 No No Judy
1678 Massey Steve Calibration Lab 1986 1988 No No
1679 Perkins Steve Seabee 1972 1973 No No
1680 Ritter Steve Dental Tech 1968 1969 No No
1681 Schell Steve Electric Shop 1977 1979 No No
1682 Starn Steve Civilian Contractors 1980 1981 No No Theresa
1683 Ball Steven Naval Security Group, Eastern Island 1969 1970 No No Christine
1684 Belden Steven Aviation StoreKeeper 1967 1968 No No
1685 Carlson Steven NavFac OT 1969 1970 no no
1686 Daniel Steven Dependent 1967 1968 No Yes
1687 Irwin Steven Performed the hazardous waste clean-up 1997 No No
1688 Jakubasz Steven Transmitter Site & GEMD 1970 1973 No No Pamela
1689 Octaviano Steven Born on Midway 1958 1960 Yes No
1690 Oge Steven NSGA  Eastern Island 1970 No No
1691 Morrison Stu CTRC – Naval Security Group 1967 1969 No No
1692 Anderson Stuart NavFac – Radionman 3rd 1978 1979 No No
1693 Jackson III Stuart Dependent 1964 1966 No No Lee
1694 Redford Stuart NavFac – OT2 1969 1970 No No
1695 Williams Sue Dependent – Navy Wife 1973 1976 No No McDonald
1696 Bowe Susan Dependent 1963 1964 no yes Susan A. Bowe
1697 Evans Susan Dependent 1969 1971 No Yes Phillip
1698 Hall Susan Born on Midway 1965 Yes No Greenfield
1699 Kelly Susan Public Works – Steel Shop 1981 1982 No No
1700 Knox Susan Dependent 1969 1971 No Yes Evans
1701 Mueller Susan Dependent 1955 1956 No Yes Luyendyk Susie Ron
1702 Peacock Susan Dependent 1964 1966 No Yes Hagen
1703 Sammons Susan Born on Midway 1966 Yes No
1704 Sandstrom Susan Born on Midway 1960 Yes No
1705 Spratlen Susan Dependent 1961 1963 No Yes Humphrey
1706 Sterling Susan Born on Midway 1949 Yes No Thayer Kent
1707 Crowe Sussanne Navy Exchange / Enlisted Club / Package Store 1973 1975 No No Craig John
1708 Bumbaugh Suzanne Dependent 1964 1966 No Yes Scott
1709 Gordon Tami Dependent 1970 1975 No Yes Finger Martin
1710 Fore Tammy Navy seabees 1968 1972 yes
1711 Crammer Ted NavFac – ETN3 1969 1970 No No
1712 Smotherman Tennie Dependent 1970 1972 No Yes Terrill
1713 Veylupek Terence Aircraft Refueler – Fuel Farm 1968 1969 No No
1714 Foster Teresa Dependent 1962 Yes No Foster
1715 McQueen Teresa Dependent 1960 1962 No Yes
1716 McQueen Teresa 1960 1962 no yes McQueen Terre
1717 Sheets Teresa Dependent 1958 1961 No Yes
1718 Velazco Terri Dependent 1975 1977 No Yes
1719 Billow Terry Dependent 1967 1968 No Yes
1720 Braegger Terry Power Plant – CM1 1975 1977 No No Shirley
1721 Brogan Terry Born on Midway – 11/20/1959 1959 1968 No
1722 Crow Terry Dependent 1971 1973 No Yes Carrie
1723 Decker Terry Dependent 1958 1959 No Yes
1724 Drake Terry NavFac – CE2 1978 1979 No No
1725 Long Terry Air traffic control 1973 1975 no no Turk
1726 Slade Terry NAVBCSTSVC – AFRTS – Radio & Television 1980 1982 No No
1727 Terry Terry OIC Construction/Public Works 1981 1982 No No
1728 Westfall Terry Naval Weather Service Environmental Detachment 1969 1970 No No Sharon
1729 Tester Testy Testor 1900 2000 no no UnTested Un TI
1730 Mount Teten Born on Midway 1947 Yes No Smith
1731 Groom Theresa Dependent 1968 1969 No Yes
1732 Lopez Theresa Dependent 1975 1977 No Yes Cano
1733 Richter Theresa Dependent 1966 1969 No Yes
1734 Bergeski Thomas Print Shop 1977 1978 No No
1735 Bir Thomas Commissary Store 1971 1973 No No
1736 Burr Thomas AC1 – Airops – Air Traffic Control 1974 1976 No No Susan
1737 Carpenter Thomas NSGA CTR 1969 1970 No No
1738 Carter Thomas Officer-in-Charge – SEABEE Detachment (NMCB 133) 1980 1981 No No
1739 Coolidge Thomas Eastern Isl – Naval Security Group 1963 1964 No No
1740 Decker Thomas Dependent 1953 1954 No Yes
1741 Decker Thomas Dependent 1958 1959 No Yes
1742 Deloge Thomas 607th Military Airlift Support Squadron 1967 1968 No No
1743 Dickerson Thomas Public Works – Aviation Support Hanger 1973 1974 No No
1744 Gidley Thomas Naval Station – Administration – PN2 1958 1959 No No
1745 Hawkins Thomas Chaplin 1958 1960 No No
1746 Hazeldine Thomas Telephone Exchange & DJ KMTH Radio 1959 1960 No No
1747 Helvig Thomas Dependent 1968 1969 No Yes
1748 Helvig Thomas LCPO – Eastern Island 1968 1969 No No Joyce
1749 Hoopes III Thomas AEWBARONPAC 1960 1961 No No
1750 Khachatorian Thomas Dependent 1965 1967 No Yes
1751 Koeck Thomas Naval Security Group Detachment 1969 1970 No No
1752 Kruer Thomas Eastern Island – CE2 1969 1970 No No
1753 Luichinger Thomas AIRBARSRON – 2 DET Midway (YN2) 1958 No No Eleanor
1754 Maddux Thomas AEWBARRON 1964 1965 No No
1755 Newman Thomas Seabees 1943 1945 No No
1756 Pelikan Thomas Seabee 1964 1965 No No Bird
1757 Riccobono Thomas Engineman in Power Plant 1980 1981 No No
1758 Rogers Thomas CPO Barracks 1967 No No
1759 Sharp Thomas Public Works – Transportation 1972 1974 No No Kay
1760 Shroeder Thomas Dependent 1970 1971 No Yes Beth
1761 Slaboda Thomas Dependent 1973 1976 No Yes Corina
1762 Swanick Jr. Thomas Public Works – Heavy Equip Shop 1976 1977 No No
1763 White Thomas ADCM USCG Search & Rescue 1952 1953 No No
1764 Winsell Thomas Dependent 1975 1976 No No
1765 Winsell Thomas Son of Thomas Winsell 1975 1977 no yes
1766 Zylla Thomas Public Works – Heavy Equip Shop 1975 1976 No No Susan
1767 Goetz Tim Dependent 1967 1968 No Yes
1768 Murphy Tim Dependent 1966 1969 No Yes Pattie
1769 Schulz Tim Dependent 1967 1968 No Yes Lea-Ann
1770 Amerine Timothy Public Works – Power Plant – Seabees – MR3 1975 1976 No No Sandy
1771 Black Timothy Born on Midway 1960 Yes No
1772 Hadley Timothy Born on Midway 1978 Yes No
1773 Johnson Timothy Dependent 1970 1973 No Yes
1774 Jones Timothy Flight Clearance Officer – 2nd Floor of Hanger 1976 1977 No No Tim
1775 Keyes Timothy Nmcb62 1987 1988 no no
1776 Mott Timothy Air Ops – Yeoman 1970 1971 No No Mel Brenda
1777 Sullivan Timothy Air Ops – Pilot 1968 1969 No No
1778 Swett Timothy Dependent 1964 1965 No No
1779 De Bottari Tina Dependent 1967 1968 No No Nix
1780 Velazco Tino Dependent 1974 1977 No Yes
1781 Armstrong Tom Crash and Rescue (Fire Dept) 1967 1968 No No
1782 Barchus Tom Dependent 1967 1970 No Yes
1783 Burnison Tom Island Doctor No
1784 Goda Tom Public Works/Maintenance/Utilities 1973 1976 No No Terri
1785 Kirby Tom Communications – Transmitter Site 1972 1973 No No
1786 Orsi Tom Construction Driver 3rd class 1954 1955 No No
1787 Sheehan Tom Naval Security Group 1965 1966 No No Ann
1788 Stoneking Tom NavFac – Watch & Electronics Officer 1968 1971 No No
1789 Vitatoe Tom NavFac – Electronics Technician 1969 1971 No No
1790 Watson Tom NavFac – OT2 1978 1980 No No
1791 Williams Tom Dependent 1976 1978 No Yes
1792 Wirth Tom Dependent 1974 1977 No Yes Karen
1793 Wrobel Tom 1957 1969 No No Linda
1794 Zellers Tom SK3 Navcomunit 1965 1966 no no
1795 Mejia Tomas NavFac – RM3 / KK Dive Shop 1979 1980 No No Tommy
1796 Helland Tony P/W electric shop then Reefer shop 1973 1975 no no
1797 Huntimer Tony Dependent 1970 1972 No Yes
1798 Laverentz Tony Dependent 1970 1973 No Yes
1799 Schinner Tony Harbor Div / Diver 1975 1976 No No
1800 Khachatourian Toros Aircraft Maintenance Officer – Air Ops 1965 1967 No No Margaret
1801 Cole Traycee Communications – SN 1976 1978 No No Cole
1802 Perera Tressel ITT Base Servces Inc. 1986 1989 No No
1803 Braegger Troy Dependent 1975 1977 no yes MaryAnne
1804 Scott Troy Dependent 1970 1975 No Yes
1805 Terrill Troy Dependent 1970 1972 No Yes
1806 Short Valerie NavFac – Yeoman 1984 1985 No No
1807 Killeen Vaughn Dependent 1959 1960 No Yes Celeste
1808 Drewa Vernon Communications – Radioman 1962 1963 No No Gail
1809 Hannan Vernon CTR1 – Eastern Island 1957 No No Art
1810 McClelland Vervin Electrians Mate 2nd 1950 1951 No No
1811 Satterly Vicki Born on Midway 1967 1968 Yes No Moulder John
1812 St. Marie Vicki Dependent 1959 1960 No Yes Sierens
1813 Blair Vickie Dependent 1965 1967 No Yes
1814 Acosta Victoria Dependent 1973 1975 No Yes Skarbowski Anthony
1815 Pann Victoria Dependent 1962 1963 No Yes Adams
1816 McAleer Virginia Galley, Fire Dept. 1976 1977 No No Buckman
1817 Wells Virginia Dependent 1949 1950 No No Jackson
1818 Honey Wade Dependent 1972 1975 No Yes Adrianne
1819 Wilkinson Wade ET3, GEMD 1978 1979 No No
1820 White Wallace ADR 2 AEWBARRONPAC,DMI/TROUBLE Shooting 1961 1963 No
1821 Ackerson Wally PO3 – Post Office 1954 1955 No No
1822 Ackerley Walter USAF TDY MIDWAY ACP – E2 1966 1967 No No Wally
1823 Brown Jr. Walter SS295 USS Hackleback 1945 No No
1824 Grist Walter Battle of Midway – VMSB-241 MAG-22 1942 No No
1825 Latall Walter 1957 1958 No No
1826 Mosser Walter BMC ret. 1954 No No
1827 Vitatoe Jr. Walter NavFac – ET 1967 1969 No No
1828 Wierzbicki Walter Structural Fire Station / not Crash Crew 1961 1962 No No
1829 Carpenter Walter Benton Electronic Technician 1977 1978 No
1830 Klima Wanda Born on Midway 1959 Yes No Beville
1831 Carter Warren Public Works / Transportation 1980 1981 No No Emily
1832 McElhaney Wayman Drycleaning Plant – PO2 1951 1952 No No
1833 Bollman Wayne Storekeeper 1953 1954 No No
1834 Eleneke Wayne Midway Island Security Police 1973 1976 No No
1835 Little Wayne Commissary/Night Baker 1972 1973 No No
1836 Milgrim Wayne Dependent 1962 1963 No Yes
1837 Ross Wayne Electronics Tech 1958 1959 No No
1838 Rouse Wayne Medical Officer 1962 1964 No No Joyce
1839 Tapee Wayne Dependent 1964 1965 No Yes
1840 Wahlstrom Wayne Dependent 1960 1961 no yes Na Wayne Dora
1841 Watson Wayne NavFac P/W 1976 1979 No No
1842 Whitby Wayne Pacific Missile Range Facility 1972 1974 No No
1843 White Wayne Public Works – Machine Shop 1956 1957 No No
1844 Sims Welford Eastern Islander, CT2 1957 1958 No No
1845 Derby Wendy Born on Midway 1954 1955 Yes No
1846 Friedrich Wendy Building 117 – Supply 1976 1978 No No McCoy
1847 Owens Wendy Born on Midway 1971 Yes No Huber
1848 Scott Wendy Dependent 1970 1975 No Yes
1849 Mortensen Wes AEWBARRONPAC 1960 1963 No No Mort Lee
1850 Campbell Wilfrid AEWBARRONPAC -Aviation Storekeeper 1963 1964 No No
1851 Street Will Topside, BARSRON Hangar 1960 1961 No No
1852 Farris Will No No
1853 Brannan Willam SAR Hanger 1960 1961 No No
1854 Brawley Willard Dependent 1959 1961 No Yes
1855 Chess Willard Public Works – Seabees 1980 1981 No No
1856 Brown William Station Flight Surgeon 1958 1960 No No Frances
1857 Busbin William Public Works 1978 1979 No No Bill
1858 Callender William Dependent 1970 1972 No Yes
1859 Carrington William Dependent 1955 1956 No Yes Bill Kathy
1860 Cauble William Dependent 1963 1964 No Yes
1861 Dacus William Aircraft Logs and Records 1963 1964 No No
1862 Dean William MCB #11 – Household effects 1959 1962 No No
1863 Ellis Jr. William Shops Engineer, PWD – LT. CEC USN 1963 1964 No No Bill Cora Sue
1864 Fall William Sea Bee – Steelworker – PW 1970 1971 No No
1865 Galvery Jr. William Post Office 1965 1966 No No
1866 Gathright William OMD Power Plant Shop 1976 1978 No No
1867 Graham William ATC 1968 1969 No No Lee
1868 Griffin William Dependent 1966 1967 Yes No Kathy
1869 Groom III William Dependent 1968 1969 No Yes Letha
1870 Groom Jr. William Enroute Maint Supervisor, 607 MASS, USAF 1968 1969 No No Joanne
1871 Hamilton Jr. William Dependent 1977 1979 No Yes John
1872 Hutchinson William Air Operations Air Terminal 1968 1969 No No Lynda
1873 Hyland William OIC NAF Midway 1982 1983 No No
1874 Jensen Jr. William US Naval Security Group 1966 1967 No No
1875 Johnson William NavFac – Watch Officer 1971 1972 No No Bill Peggy
1876 Joye William NavFac 1971 1973 No No
1877 Langlitz Jr. William Dependent 1967 1976 No Yes Billy
1878 Langlitz Sr. William Air Ops / Maint. 1966 1976 No No
1879 Lapp William NavFac – Communications 1974 1976 No No Billy Mike
1880 Lindley William Galley & KMTH TV & Radio 1972 1974 No No Bill / Burl Ives
1881 Matlock William NavFac – OT2 1971 1972 No No Bill
1882 McIntyre William Dependent 1958 1960 No Yes
1883 O’Brien William No No
1884 Parks William Aircraft Mechanic 1976 1977 No No Bill
1885 Requa William Crash and Fire 1975 1978 No No Bill Brenda
1886 Rice William Ships Service / Sub Base Baker 1944 1945 No No
1887 Robison William Air Ops 1974 1976 No No Robie
1888 Runyon William Naval Weather Service Environmental Detachment 1973 1974 No No
1889 Seabolt William NavFac – Last OIC 1990 No No
1890 Shaw William Supply – Term OPS – Game Warden 1976 1980 No No Pat
1891 Turk William NavFac – 1978 1979 No No
1892 Upham William NavFac – OT1 1972 1975 No No Bill Yoko Kawamura
1893 Vickery William Teacher / Principal 1954 1955 No Yes Bill
1894 Wagner William Personnel Office 1974 1975 No No
1895 Welch William LCDR – Communications Officer 1977 1978 No No Gail
1896 Wilson William Navy Brig 1974 1975 No No
1897 Winans William BEQ PW 1977 1979 No No
1898 Zeimet William TechControl and Receiver site on Sand Island 1974 1975 No No
1899 Zicafoose William Born on Midway 1965 1968 Yes No
1900 Endresen William (Andy) AEWBARONPAC DET BRAVO 1961 1962 No No Andy
1901 Brown Jr. Williams Dependent 1958 1960 No No Bill Layne
1902 Pyle Wilt NavFac – Electronics Tech 1978 1979 No No Jeanine
1903 Jim Wood Storekeeper 1965 1966 No No
1904 Sumile Yudoxie Fe DEPENDENT 1960 1973 no yes
1905 Smith Zernie Air Ops 1972 1975 No No Nancy